Prawo i Biznes | ZamośćRedakcja5 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Zamość: Nowe centrum sterowania usprawni ruch na 47-kilometrowym odcinku LHS

Fot. roztocze.net
R E K L A M A    B O A R D

5 marca  na stacji Zamość Bortatycze LHS odbyła się uroczystość otwarcia nowego centrum sterowania ruchem kolejowym. Nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania (LCS) Zamość Bortatycze zwiększa bezpieczeństwo i przepustowość na jednej z większych stacji Linii Hutniczej Szerokotorowej. Inwestycja zrealizowana przez PKP LHS pozwala z jednego miejsca sterować ruchem na 47-kilometrowym odcinku linii nr 65. Zainstalowany tam komputerowy system sterowania został opracowany przez polskich inżynierów w Zakładach Automatyki Kombud.


Inwestycja wpisuje się w wizję reindustrializacji Polski oraz rządową strategię modernizacji i rozbudowy sieci kolejowej. Dzięki niej nie tylko poprawiamy warunki do wymiany handlowej, ale również dajemy impuls rozwoju Lubelszczyzny, Podkarparcia, województwa świętokrzyskiego, Małopolski i Śląska, czyli wszystkich regionów, przez które przechodzi LHS – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowy, komputerowy system sterowania na stacji Zamość Bortatycze to większe bezpieczeństwo ruchu oraz pracy pracowników, krótszy czas obsługi pociągów i większa przepustowość trasy. Ma to istotne znaczenie ze względu na rosnący strumień towarów z Azji. Mam nadzieję, że część tych towarów trafi też na linię szerokotorową, co pomoże w rozwoju PKP LHS – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Otwarcie nowego centrum sterowania to pierwszy, ważny krok w kierunku automatyzacji całej linii nr 65. W 2017 roku przewieźliśmy ponad 10 milionów ton towarów. Już w styczniu tego roku odnotowaliśmy kolejny rekord przewożąc ponad milion ton. To pokazuje, że się rozwijamy i potrzebujemy zwiększenia przepustowości, którą zapewni nam między innymi zakończona dzisiaj inwestycja. Szacujemy, że dzięki inwestycjom tylko na stacji Zamość Bortatycze codzienny czas odpraw pociągów skróci się o ok. 200 minut, co przekłada się na kilkadziesiąt tysięcy litrów zaoszczędzonego paliwa rocznie – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Sercem centrum sterowania jest serwerownia, w której pracuje, zapewniający bezpieczeństwo i wspomagający pracę dyżurnych ruchu, system komputerowy liczący m.in. 48 procesorów. Procesy nastawiania zwrotnic i sygnałów, obrazowanie ruchu pociągów i monitorowanie ich położenia realizowane są przez program składający się z trzech modułów, z których każdy zawiera po kilkaset tysięcy linii kodu. Ciągłość pracy urządzeń zapewniają dwie linie energetyczne, a także system UPS i w razie awarii – agregat spalinowy. Łączna długość okablowania wykorzystanego podczas modernizacji liczy ponad 43 km.

Zamość to kolejna z ponad tysiąca instalacji zrealizowanych przez nas w całej Polsce i 50. stacja oparta o cyfrowe urządzenia sterowania ruchem opracowane przez polskich inżynierów z Kombudu. Nasze systemy są obecnie instalowane również na drugim końcu linii szerokotorowej – w Sławkowie, na Śląsku. Najdłuższy w Polsce odcinek linii kolejowej sterowany z jednego centrum znajduje się na Lubelszczyźnie, w Lubartowie. Projekt zrealizowany w Bortatyczach to kolejny dowód na to, że mamy w Polsce kompetencje do budowy nowoczesnych systemów – mówi Kazimierz Frąk, prezes zarządu w Zakładach Automatyki Kombud.

Na stacji Zamość Bortatycze LHS inwestycja objęła zabudowę 22 elektrycznych napędów zwrotnicowych i wykolejnicowych, napędów rogatkowych i sygnalizatorów drogowych na przejeździe kat. A, system liczników osi, semafory, tarcze ostrzegawcze i manewrowe, elektryczne ogrzewanie rozjazdów i sieć kablową. W ramach modernizacji powstał też system telewizji przemysłowej do monitoringu przejazdu kat. A oraz obu głowic stacji wyposażony w 26 kamer przemysłowych, nowe oświetlenie i sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Na szlakach Zamość Bortatycze LHS – Zawada LHS – Szczebrzeszyn LHS zainstalowana została blokada liniowa z kontrolą niezajętości torów.

Pracownicy PKP LHS będą kierować całym ruchem z nowego dwupiętrowego budynku nastawni. Centralizacja sterowania zminimalizuje konieczność ruchu pieszego i zwiększy bezpieczeństwo pracy. Podniesie się również jej komfort. W czterokrotnie większym budynku o powierzchni 430 m2 pracownicy zyskali wygodne zaplecze socjalno-sanitarne oraz przestronną salę szkoleniową. Pomieszczenie dyżurnych ruchu znajduje się na wysokości 12 m. Przy dobrej pogodzie zapewnia to widoczność na odległość ok. 1200 m. Jednocześnie inwestycja pozwoliła przesunąć część pracowników do innych zadań, co rozwiązuje problem braku kadr powodowany tzw. luką pokoleniową.
Modernizacja stacji Zamość Bortatycze LHS stanowi element szerszego programu modernizacyjnego o wartości 300 mln zł, z czego 121 mln zł stanowi finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Łącznie do 2025 roku PKP LHS na inwestycje planuje przeznaczyć ponad 800 mln złotych.

Wartość kontraktu wyniosła ok. 24 mln zł netto. Wykonawcą prac w zakresie srk, teletechniki, energetyki i robót torowo-budowlanych było konsorcjum, którego liderem były Zakłady Automatyki Kombud.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "k" dnia 5 marca 2018 o godzinie 16:57:10 napisał:
  Wszystko jest bardzo ładne
  R E K L A M A
 • "kibic" dnia 6 marca 2018 o godzinie 0:48:51 napisał:
  Wszystko fajnie tylko dlaczego nie sponsorują Hetmana klubu ze swojego miasta tylko Stal Mielec.
 • "serek maskarpone" dnia 7 marca 2018 o godzinie 10:51:02 napisał:
  Nie mogło zabraknąć Tego co zna się na wszystkim i dzięki któremu wszystko wokoło powstaje i kwitnie, eliksir pracy u podstaw, ksywa "Event" ! To w końcu gdzie jest zatrudniony i kto mu płaci? Wszystkie "bale" obskakuje, a kto listę obecności podpisuje?

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
tymon
w tamtym roku polise z YU miałem i kosz...
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
LOVE_ZMC
Przepraszam a co można wygrać wysyłaj...
zamościak
Do "W"; a taka jest różnica, że Padwa...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat