Polityka i Samorząd | ZamośćRedakcja2 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Zamość: „Nie taki dług straszny…”

R E K L A M A    B O A R D

W minionym tygodniu dotarł do mieszkańców miasta biuletyn miejski, w którym prezydent Zamościa Andrzej Wnuk poinformował o sytuacji finansowej miasta.

Andrzej Wnuk prezydent Zamościa:

Zadłużenie sukcesywnie maleje, ale z czasem będzie rosło, bo będziemy realizować milionowe projekty unijne, a na to potrzeba wkładu własnego. Warto, żeby mieszkańcy wiedzieli, że pod koniec roku 2017 miasto wyemitowało obligacje na kwotę 10 000 000 zł. Pieniędzmi tymi spłacono stare, wyżej oprocentowane długi. Obligacje emitowane w 2017 roku zostaną wykupione w latach 2022 – 2025. Termin wykupu nowych obligacji został zaplanowany tak, aby proponowane przychody nie stanowiły ograniczenie zdolności inwestycyjnych miasta w przyszłych latach. Podsumowując: na tle innych miast tej wielkości sytuacja finansowa Zamość jest wyjątkowo stabilna.

 

Z samego artykułu „Nie taki dług straszny…” możemy dowiedzieć się że dług miasta jest niski i stanowi 20% jego dochodów.

(…) Zamość podobnie jak większość innych samorządu w Polsce, jest zadłużony. Ale jest to zadłużeni z lat poprzednich obecnie na poziomie 73 miliony 702 449,43 zł (stan na 15 czerwca 2018r.). To o ponad 4 miliony złotych mniej niż na koniec 2014 r. Należy podkreślić, że nie jest to zadłużenie, które w jakikolwiek sposób zagrażało by funkcjonowaniu miasta. Skąd w Zamościu wziął się dług? Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należałoby wrócić do lat poprzednich (do kadencji prezydenta Marcina Zamoyskiego), ponieważ właśnie wtedy władze miasta zdecydowały, że aby móc zrealizować wielomilionowe projekty unijne trzeba się zadłużyć. Czas pokazał, że była to słuszna decyzja. Świadczy o tym chociażby odrestaurowane Stare Miasto, a także inwestycje poprowadzone poza nim.

Jak zauważa skarbnik miasta Jadwiga Kijek, należy podkreślić że dług, którym obecnie zarządza miasto systematycznie maleje. Na początku kadencji prezydenta Andrzeja Wnuka zadłużenie miasta wynosiło 78 milionów 387 306,23 zł (stan na 1 stycznia 2015r.). Na koniec 2017 roku była to już kwota 74 mln 251 234,08 zł, a więc mniejsza o 4 mln 136 tyś zł.

Jak wynika z analizy finansowej przeprowadzonej przez Aesco Group przed wyemitowaniem obligacji, zadłużenie miasta stanowi około 20% jego dochodów, co, zdaniem ekspertów, jest wartością niską. Zakłada się że Zamość ureguluje długi do 2026 r.

Dla porównania: Chełm (miasto o zbliżonej do Zamościa liczby mieszkańców, z danych GUS na koniec 2017 r. wynika, że ma ich 63 734) jest zadłużony na ponad 143 mln zł.

 

„Zakłada się że Zamość ureguluje długi do 2026 r.” więc prognoza sytuacji finansowej jest optymistyczna.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "alahakbar" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 7:26:04 napisał:
  roztocze w końcu idzie w dobrą stronę - jak angora. przepisać, ubrać w cytat i się podpisać. kapitan już opuścił okręt.
  R E K L A M A
 • "KL" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 10:15:58 napisał:
  Podobno był straszny pożar samochodów na parkingu w Zamościu. A redaktorek pije kawke ...
 • "por.zUbek" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 10:54:10 napisał:
  może u Redaktora urlop~!?
 • "Expert" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 12:18:20 napisał:
  Mówi się, że jak cytat stanowi większość artykułu, to już nie jest cytat, a coś innego... Robota na odwal się...
 • "por.zUbek" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 12:26:23 napisał:
  .. i felyjetonów ni ma .. łoj rozpacz ogarnia ..
 • "Haha" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 12:29:50 napisał:
  pani "Redakcja" już minusuje komentarze, kogoś zabolało :)
 • "kicikicimiau" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 14:16:05 napisał:
  widzieliście kontakt? została jednoosobowa redakcja. ciekawe gdzie się podział danielloo...
 • "Pigwa" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 14:45:57 napisał:
  Faktycznie, na liście redaktorów nie ma już pana Daniela. Co sie stalo? Czy 1osobowa redakcja wyda jakieś oświadczenie w tej sprawie?
 • "por.zUbek" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 14:52:55 napisał:
  Jeżeli to prawda to bądźmy sprawiedliwi- ciężko ogarnąć portal samodzielnie.Może jakieś ogłoszenie , nabór, freelancer potrzebny? Prosimy o informacje. Odwagi.
  • "z_boku" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 22:22:42 napisał:
   Był ostatnio teks o wolontariacie, to chyba była próba znalezienia ludzi którzy potrafią coś napisać.
   R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 15:21:53 napisał:
  Przepraszam bardzo, kto jak kto ale to ja w poprzedniej kampanii samorządowej pisałem o zadłużaniu miasta. Ale wtedy na forum padły argumenty, tego typu, że dług jest bezpieczny.
  Podnoszenie larum że dług jest niebezpieczny to zmiana zastanawiająca zmiana stanowiska. Wtedy było dobrze, teraz jest źle.
  R E K L A M A
 • "klangor" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 22:14:10 napisał:
  Kolejna propaganda za podatki mieszkańców! Jedyny plus biuletynu, że znakomicie nadaje się na podpałkę/
 • "Nauczycielka" dnia 2 lipca 2018 o godzinie 22:56:55 napisał:
  Za czyje pieniądze ratusz tak się reklamuje?
  • "Professur" dnia 3 lipca 2018 o godzinie 10:14:13 napisał:
   Mam nadzieję że to pytanie "erotyczne"..

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama