R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćRedakcja2 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Zamość: “Nie taki dług straszny…”

W minionym tygodniu dotarł do mieszkańców miasta biuletyn miejski, w którym prezydent Zamościa Andrzej Wnuk poinformował o sytuacji finansowej miasta.

Andrzej Wnuk prezydent Zamościa:

Zadłużenie sukcesywnie maleje, ale z czasem będzie rosło, bo będziemy realizować milionowe projekty unijne, a na to potrzeba wkładu własnego. Warto, żeby mieszkańcy wiedzieli, że pod koniec roku 2017 miasto wyemitowało obligacje na kwotę 10 000 000 zł. Pieniędzmi tymi spłacono stare, wyżej oprocentowane długi. Obligacje emitowane w 2017 roku zostaną wykupione w latach 2022 – 2025. Termin wykupu nowych obligacji został zaplanowany tak, aby proponowane przychody nie stanowiły ograniczenie zdolności inwestycyjnych miasta w przyszłych latach. Podsumowując: na tle innych miast tej wielkości sytuacja finansowa Zamość jest wyjątkowo stabilna.

 

Z samego artykułu “Nie taki dług straszny…” możemy dowiedzieć się że dług miasta jest niski i stanowi 20% jego dochodów.

(…) Zamość podobnie jak większość innych samorządu w Polsce, jest zadłużony. Ale jest to zadłużeni z lat poprzednich obecnie na poziomie 73 miliony 702 449,43 zł (stan na 15 czerwca 2018r.). To o ponad 4 miliony złotych mniej niż na koniec 2014 r. Należy podkreślić, że nie jest to zadłużenie, które w jakikolwiek sposób zagrażało by funkcjonowaniu miasta. Skąd w Zamościu wziął się dług? Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należałoby wrócić do lat poprzednich (do kadencji prezydenta Marcina Zamoyskiego), ponieważ właśnie wtedy władze miasta zdecydowały, że aby móc zrealizować wielomilionowe projekty unijne trzeba się zadłużyć. Czas pokazał, że była to słuszna decyzja. Świadczy o tym chociażby odrestaurowane Stare Miasto, a także inwestycje poprowadzone poza nim.

Jak zauważa skarbnik miasta Jadwiga Kijek, należy podkreślić że dług, którym obecnie zarządza miasto systematycznie maleje. Na początku kadencji prezydenta Andrzeja Wnuka zadłużenie miasta wynosiło 78 milionów 387 306,23 zł (stan na 1 stycznia 2015r.). Na koniec 2017 roku była to już kwota 74 mln 251 234,08 zł, a więc mniejsza o 4 mln 136 tyś zł.

Jak wynika z analizy finansowej przeprowadzonej przez Aesco Group przed wyemitowaniem obligacji, zadłużenie miasta stanowi około 20% jego dochodów, co, zdaniem ekspertów, jest wartością niską. Zakłada się że Zamość ureguluje długi do 2026 r.

Dla porównania: Chełm (miasto o zbliżonej do Zamościa liczby mieszkańców, z danych GUS na koniec 2017 r. wynika, że ma ich 63 734) jest zadłużony na ponad 143 mln zł.

 

“Zakłada się że Zamość ureguluje długi do 2026 r.” więc prognoza sytuacji finansowej jest optymistyczna.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny