R E K L A M A

Z I P

2. Region | Biłgoraj | Chełm | Lublin | Polityka i Samorząd | Tomaszów Lubelski | ZamośćOliwia Bojar13 lipca 2017 FACEBOOK | 4469 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 31 komentarzy ()

Zamość: Nie będzie dotacji na remont Rotundy

Zamość. Rotunda. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Zaktualizowano już listę projektów zakwalifikowanych do ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego w latach 2014-2020.

Jak wynika z listy Zamość nie otrzyma dotacji na rewitalizację Rotundy. Środki w kwocie 7 385 753,06 zł trafią natomiast do zamojskiej Katedry na

Remont zabytkowego budynku „Wikarówki” wraz z zagospodarowaniem terenu oraz elewacji wejścia do Kazamat Bastionu II na cele utworzenia „Skarbca Historii, Sztuki i Nauki” w Zamościu.

Wśród projektów z województwa lubelskiego pozytywnie zweryfikowano:

 • modernizację obiektów należących do Centrum Kultury Promocji i Turystyki w Poniatowej,
 • modernizację linii Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej,
 • ochronę i udostępnianie nadbużańskich zabytków architektury drewnianej w gminie Hanna,
 • dostosowanie zabytkowego ratusza w Końskowoli, w której promowana będzie tradycja szkółkarska,
 • przebudowanie na cele kulturalne piwnic klasztoru powizytkowskiego w Lublinie
 • zagospodarowanie ruin zamku w Krupem
 • zwiększenie dostępności zabytkowego zespołu synagogalnego we Włodawie.

Ponadto remontowi poddane zostaną cenne zabytkowe cerkwie w Uhrusku, Chełmie i Dubience a rewaloryzacji XVIII-wieczny kościół w Ostrowie Lubelskim stanowiącego ważny ośrodek Szlaku Jagiellońskiego.

Dotacji poza zamojską Rotunda nie otrzymały także:

 • Biłgorajskie Centrum Kultury na projekt „Obywatelska Przedsiębiorczość na rzecz integracji, rozwoju gospodarczego, kultury, turystyki i sportu oraz zachowania tradycji regionów kresowych – Biłgoraj XXI
 • ACK „Chatka Żaka” w Lublinie – na modernizacje infrastruktury
 • Tomaszowski Dom Kultury – na przebudowę
 • powiat łukowski – na „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej – podniesienie atrakcyjności muzeum, zabytkowego parku i kopca”.

Zaktualizowana lista poniżej

Zaktualizowana_lista_ocenionych_projektów__które_spełniły_kryteria_wyboru_oraz_uzyskały_wymaganą_liczbę_punktów__z_wyróżnieniem_projektów_wybranych_do_dofinansowania

W sumie na działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne – projekty regionalne
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 trafi 93 964 882,75 zł.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Nowakowski" dnia 13 lipca 2017 o godzinie 21:56:49 napisał:
  Brak dofinansowania dla ratowania Rotundy uważam za skandal. Albo wniosek o dofinansowanie wadliwy, albo osoby rozpatrujące wnioski są ...... . Degradacja Rotundy następuje w zastraszającym tempie. "Ojczyzna - to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie".
  10
  4
  R E K L A M A
 • "mieszkaniec" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 6:16:45 napisał:
  masakra. czy Wikarówka jest cenniejsza od Rotundy??????? Katoland - czarni górą.
  12
  5
 • "z" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 6:32:05 napisał:
  Ciekawe co z rewitalizacją kościoła Franciszkanów?
  0
  0
 • "ak" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 6:38:44 napisał:
  Do "z". Rewitalizacja Kościoła franciszkanów jest na etapie przetargu na wykonanie (informacja na stronie parafii).
  3
  0
 • "ak" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 6:45:55 napisał:
  Ministerstwo kultury zamiast zadbać o historyczne obiekty buduje tak kuriozalne gmaszyska jak Muzeum Historii, Muzeum II Wojny Św., Muzeum Żydów Polskich. Każdy z nich kosztował po ok.350 mln.
  5
  4
 • "z" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 6:54:36 napisał:
  Do "ak". Dziękuję. Bardzo dobra informacja. Przy okazji, może to małe ważne, ale co jest poprawne: "kościoła Franciszkanów", czy "Kościoła franciszkanów" Tytuł projektu (na stronie parafii) brzmi "Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce - Zamość"
  0
  0
 • "WKK" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 7:03:02 napisał:
  SKAANDAAAALLLLL!!! Byliśmy w kwietniu na Rotundzie , rozmawialismy z ludzmi ,którzy zapewniali że bedzie remont tego obiektu z ustawieniem bramy jak dawniej (leżą tam materiały),wszystkie uroczystości związane z tematem II wojny odbywają sie na rotundzie,ile jeszcze ten budynek wytrzyma bez remontu...urawać kasę na filharmonie i przeznaczyć na remont tak ważnego miejsca w Zamościu.Wszystkie wycieczki i turyści obowiązkowo tak idą,wstyd że Rotunda rozpada się na ich oczach...
  5
  4
 • "Mu" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 8:07:20 napisał:
  Moim zdaniem to robota pana posła, który chce dogryźć prezydentowi Zamościa za nieposłuszeństwo. Trochę wstyd w końcu to przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
  7
  9
 • "znudzony" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 9:57:37 napisał:
  Pan poseł Zawiślak wielokrotnie powtarzał , ze będzie popierał projekty, które są ważne dla Zamościa. Być może i starał się pomóc ( tego nie wiemy ) ale jak widać jego siła oddziaływania jest słabiutka. Może Ratusz wypowie się na ten temat , może odpowie nam czym argumentowała swoją decyzję komisja , dlaczego modernizacja zespołu synagogalnego we Włodawie była dla komisji ważniejsza od rewitalizacji zamojskiej Rotundy , jakie wsparcie uzyskaliśmy od naszych parlamentarzystów ? Uważam , ze Ratusz powinien wytłumaczyć mieszkańcom tą porażkę.
  10
  2
 • "ad111" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 10:12:09 napisał:
  Klechy i ich wytresowani parafianie robią co chcą za państwową kasę, czas było przywyknąć...:(
  11
  13
  R E K L A M A
 • "????" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 11:14:54 napisał:
  Klapa i tyle. Ciekawe kto przygotowywał projekt? Trzeba by było się przyjrzeć, czy nie popełniono jakichś błędów lub czy przypadkiem projekt nie był przygotowany z należytą starannością.
  3
  1
 • "o" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 13:59:27 napisał:
  ścierwa tacy ad111 , tacy niszczą groby. A ludziom plują w twarz
  7
  9
 • "ad111" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 14:06:12 napisał:
  Oto "miłujący bliźniego" wytresowany parafianin się odezwał... Odpowiesz za swoją pogardę i to jak nie tu, to przed Stwórcą, który nie jest Katolikiem i nigdy nim nie będzie. Wiem, że tego nigdy nie zrozumiesz. Szkoda mi Ciebie i Twojej małej zahukanej i zmanipulowanej świadomości, którą nie jesteś w stanie ogarnąć istoty rzeczy. Gdybym nie miał szacunku dla twoich życiowych wyborów, to bym się za Ciebie pomodlił, ale szanuję Twoją wolną wolę, którą dał nam Stwórca i dlatego tylko Cię pożałuję.
  7
  8
 • "mieszkaniec" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 14:20:55 napisał:
  Mam nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie czarni nie dostaną kasy, tylko pójdzie ona na remonty obiektów świeckich - a więc gorszego sortu.
  6
  7
 • "Kiko" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 15:24:43 napisał:
  Miastu zabrakło dwa punkty i z tego co wiem, odwołało się od oceny. Poczekajmy na wynik odwołania, myślę, ze wniosek był bardzo dobry, ale w województwie rządzi PO-PSL, a Wnuk jest z PiS.
  1
  7
 • "." dnia 14 lipca 2017 o godzinie 15:48:23 napisał:
  Nie podoba mi się, że jak nie dostaniemy dofinansowania to może nie być remontu Rotundy. To nie tylko Rotunda, ale np, Stary Cmentarz i stan alejek już dawno powinny być wyremontowane Uważam, że to miasto powinno znaleźć pieniądze na remont, jeżeli to źródło okaże się niemożliwe. Swoją drogą patrząc się na listę projektów zakwalifikowanych to mam wiele pytań i wątpliwości np. projekt z kolejką wąskotorową.
  1
  0
 • "ad111" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 16:00:32 napisał:
  To może niech klechy się zrzucą i w końcu coś zrobią dla dobra wspólnego, a nie tylko własnego...? Wiem, nigdy tak się nie stanie, ale byłoby pięknie. :)
  7
  9
 • "o" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 18:04:53 napisał:
  O proszę, UBek powołuje się na chrześcijaństwo, jednocześnie ten sam co mordował ludzi strzałem w tył głowy. I Jeszce żyje na koszt Polaków. Ścierwo
  8
  8
 • "ad111" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 19:41:54 napisał:
  "...jaką miarą mierzycie, taką będzie wam odmierzone...
  5
  6
 • "TORRES20400" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 20:44:44 napisał:
  "ad111" cierpi na rozdwojenie jaźni. Chwilę temu nawoływał o zachowanie pamięci Pomordowanych na Wołyniu. Bez katolików. Tylko "zapomniał", że Nasi Rodacy byli często mordowani w katolickich świątyniach, wzniesionych za katolickie pieniądze - prowadzonych przez "klechy" - bo to byli katolicy i tam szukali schronienia. Teraz pogrobowcy pewnych idei, "nowocześni" próbują się "podpiąć na siłę" pod pamięć, akurat im nie należną.
  6
  6
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 22:28:32 napisał:
  O czym Ty pi(ep)sze(y)sz? Pamieć o pomordowanych Polakach na Wołyniu, o pomordowanych Polakach w Rotundzie i tak dalej jest potrzebna, bo bez pamięci o poległych, zmarłych naród przestaje być narodem. Nie rozróżniam i nie dzielę Polaków na Katolików, Prawosławnych i innych wyznań lub bezwyznaniowców, bo to nie ma nic wspólnego z tym, że ktoś był, czy jest Polakiem. ROZUMIESZ? Co innego piętnowanie zawłaszczania przestrzeni publicznej przez (ultra) Katolików i uzurpowania sobie praw szczególnych kosztem innych POLAKÓW. ROZUMIESZ/CIE? Właśnie takie postawy piętnuję.
  4
  5
 • "TORRES20400" dnia 14 lipca 2017 o godzinie 22:56:25 napisał:
  Ja to nie rozumiem. Przygłupim może jestem. Nie ma "INNYCH Polaków". Są "Polacy". Ja tam nie mam z tym problemu, że dofinansowanie dostał projekt: "zwiększenie dostępności zabytkowego zespołu synagogalnego we Włodawie.". Drażni mnie podejście: znowu katabasy dostały kasę. To kto ten "zespól synagonalny" wybudował? Czy aby nie, jacyś "kapłani" jakiejś religii, której tak nie lubisz? Może to trzeba wreszcie zburzyć, i mieć tzw. "święty spokój"? Trzeba to będzie jakoś oprotestować. Relikty jakiejś chorej religii, nie mogą być wspierane przez ateistyczne państwo? Prawda?
  3
  3
 • "tutejszy" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 7:33:32 napisał:
  Termomodernizacja OSiR odrzucona, Rotunda odrzucona, przebudowa Zalewu odrzucona itd. Metoda "na wnuczka" w Lublinie nie działa. Może zacząć metodę na "policjanta" , albo "urzędnika". Na "wnuczka" to same porażki. Dobrze, że jeszcze rok i po wnuczku. Sitaniec czeka.
  3
  2
 • "Do tutejszego" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 7:47:51 napisał:
  Akademia - wniosek przeszedł na 1 miejscu w Polsce. Obwodnica Zachodnia - dofinansowanie 82 mln i 4 miesiące w Polsce. Można by tak wymieniać, bo w sumie obecna ekipa na już wniosków na 250 mln zł. Metoda na Wnuczka działa doskonale, tylko PO i PSL trzymają się mocno. Ale poczekajmy na wynik odwołania.
  1
  4
 • "ad111" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 10:10:25 napisał:
  @"TORRES20400", piszemy tu o miejscu pamięci,a Ty o religii i zabytkach sakralnych. Otóż uważam, że skoro publiczne pieniądze są przeznaczane w większości na klechów, to chyba mam prawo protestować? Ponadto Twoja argumentacja , że Polak to tylko Katolik, a reszta to się nie liczy, to jacyś pogrobowcy, to jacyś nie nasi świadczy tylko o Tobie. Nie Ty rozdajesz (na szczęście) certyfikaty określające kto jest Polakiem , a kto nie i niech tak pozostanie. Zrozum, że Twoja wizja jak powinien zachowywać się Polak może być kompletnie odmienna od tysięcy wizji innych Polaków. Remontowanie kleszych przybudówek kosztem miejsca pamięci uświęconych krwią Polaków jest dla mnie obrzydliwością.
  5
  6
 • "TORRES20400" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 10:54:32 napisał:
  @"ad111"; a gdzie to niby napisałem, że "Polak to tylko Katolik"? Dla mnie obrzydliwością jest to co wypisujesz. Masz jakąś wypaczoną i zdegenerowaną wizję historii. "Podpinasz" swój chory antykatolicyzm wszędzie i pod wszystko, pod każdy temat i wątek.
  6
  1
 • "Thomas" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 11:36:41 napisał:
  ad111@ jesteś chory z nienawiści, nie wyszło i jest pretekst byle dokopać kościołowi, tego twojego bełkotu nie da się czytać. ja bym pretensje miał do tych co oceniali wnioski, a może do tych co pisali ten wniosek o dofinansowanie - w każdym bądź razie poszło coś nie tak. Nie wierzę w to, że nie można tego naprawić, jest procedura odwoławcza Zobacz na listę zatwierdzonych czy odrzuconych wniosków. W przypadku Rotundy, miasto powinno mieć plan awaryjny nie udało się ze środkami europejskimi - uruchamiamy własne. Aczkolwiek uważam, że Rotunda powinna mieć priorytet przy ocenianiu,
  5
  3
 • "ad111" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 12:52:16 napisał:
  Jeżeli w każdym tygodniu lub miesiącu słyszę lub czytam o kolejnej publicznej daninie na KrK, to jak mam reagować? Miliardy rocznie idą na tę zbrodniczą instytucję, a owieczki obrzucają mnie błotem, bo im o tym przypominam. Nie zgadzam się aby moje pieniądze dostawała ta organizacja. Chcecie płacić, to się opodatkujcie i płaćcie sobie powiedzmy dziesięcinę jak w średniowieczu, nic mi do tego na co przeznaczacie własne pieniądze, ale moimi staram się dysponować sam. Czego tu nie rozumiecie? Dlaczego słowa krytyki wobec rozdawnictwa publicznych pieniędzy dla KrK, to przejaw nienawiści, a wyzywanie mnie od różnych, to jest zapewne przejawem ewangelicznej miłości bliźniego ...? Thomas, niczego nie trzeba by naprawiać, gdyby zachłanne ręce klechów nie zagarniały wszystkiego co się da i gdzie się da i to przy aprobacie Twojej, TORRES20400 oraz innych obrońców "prześladowanego i uciśnionego" KrK.
  4
  6
 • "TORRES20400" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 13:40:24 napisał:
  @"ad111"; "zbrodnicza instytucja", "zachłanne ręce klechów". Ciężko z tym polemizować. Być może jakaś "czarna owca stanu kapłańskiego", kiedyś wsadzała ci łapę w majtki. Jeśli tak, rozumiem twoje rozgoryczenie. Jeżeli tak nie było, to nie rozumiem. Co ci te klechy twojego zagarnęły?
  3
  4
 • "Anonim" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 14:44:30 napisał:
  Departament IV MSW czuwa
  2
  4
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 15 lipca 2017 o godzinie 15:16:17 napisał:
  @TORRES20400, to nieprawda , że nie rozumiesz. Rozumiesz i to dobrze to co pisałem i skąd mój opór przed rozdawnictwem publicznych pieniędzy na tę pasożytniczą instytucję. Ty bronisz tej instytucji pomimo to, a dlaczego to też napisałem wcześniej. Robisz to z premedytacją i cynicznie czując jednocześnie pod skórą, że coś jest nie tak, ale boisz się sprawdzić. A tak kończąc ten wątek, który zapewne nie doprowadzi do ugody, ale przynajmniej pokazał czytelnikom inny punkt widzenia, to pragnę posłużyć się pewną parafrazą wypowiedzi jakiejś szanownej persony - ...logika wskazuje, że jeżeli ktoś w ad vocem do oceny innych nazywa ich nienawistnikiem, SB-ekiem, ateistą, ćwokiem, to jest to najlepszy dowód, że ta ocena okazała się celna... Ci co zechcą zrozumieją.
  3
  5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła 7 minut temu
Jak to możliwe że przetarg wygrywa fir...
Dorzucę jeszcze jeden kamyczek do ogr...
zamoscianin
Wspomóż nieszczęśników, opłać zal...
apel
Kiedyś na łamach tego portalu prezento...
.
Koszulki z Ronaldo sprzedały się w lic...
do ciekawe
czy jednym z prezesów ogródków nie je...
Komedia
Dolol sieniawa wioska i 3 tys mieszlanco...
Antykibic
Jestem podbudowany tym wynikiem....
zamoscianin
Czyli co, nacjonalizacja? Tęsknisz za k...
zamoscianin
Niektórzy płaczą, że na Starym Mieś...
zamoscianin
Konkretnie kto? Z imienia i nazwiska....
zamoscianin
A Twoim zdaniem co innego ma zrobić mia...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny