R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara4 kwietnia 2018 FACEBOOK | 4204 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy ()

Zamość: Naukowo o lokalnej polityce

Zamość. Ratusz. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Relacje między prezydentem Zamościa, a tutejszą Radą Miasta stały się już nie tylko obiektem artykułów dziennikarskich, ale również publikacji naukowej.

Temat relacji prezydent – Rada Miasta został poruszony w książce “Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce” autorstwa Moniki Sidor, Katarzyny Kuć-Czajkowskiej i Justyny Wasil. Autorki wzięły pod lupę  samorządy, w których wystąpiło zjawisko koabitacji. W gronie tym znalazł się Zamość.

Termin koabitacja ( również “kohabitacja”) oznacza w naukach politycznych sytuację, gdy dwa ośrodki władzy – w przypadku samorządu będzie to prezydent i większość w Radzie Miasta – pochodzą z dwóch różnych obozów politycznych. Jak podają naukowcy współistnienie władz gminnych wywodzących się z różnych obozów wystąpiło po wyborach 2014 r. w blisko 50% polskich gmin.

W publikacji autorki przedstawiają m.in. model koabitacji koncyliacyjnej, gdy mimo pochodzenia z różnych obozów politycznych włodarzom miast i gmin udaje się zbudować poparcie i koalicję oraz jak również prezentują model koabitacji konfliktowej, w którym to przypadku takie koalicji prezydentowi nie udaje się pozyskać. Dla jasności typów koabitacji jest znacznie więcej, zainteresowanych odsyłamy do lektury. Pod lupę zostały wzięte zarówno gminy miejskie, jak i wiejskie.

Warto zaznaczyć, że jednym ze źródeł wiedzy autorek o sytuacji w poszczególnych gminach były ankiety i wywiady m.in. z prezydentami, burmistrzami, wójtami, radnymi, wykładowcami akademickimi, przedstawicielami organizacji pozarządowych, czy dziennikarzami.

Jak na łamach publikacji naukowej wypada Zamość? Poniżej przedstawiamy jeden z fragmentów pochodzący z książki.

Wyjątkiem ze względu na konfliktowy rodzaj koabitacji jest Zamość. W mieście tym występuje dość ciekawa pod względem politologicznym sytuacja, gdzie prezydent bez oficjalnego komunikatu (informacji) wycofał się z poparcia klubu, z którego ramienia kandydował w wyborach samorządowych w 2014 r. Mniej więcej w połowie kadencji 2014-2018 uzyskał poparcie radnych z różnych opcji politycznych, czy niezależnych, dystansując się od tej, z którą startował w wyborach. Co ciekawe część radnych musiała wystąpić z macierzystego klubu prezydenta, by nadal popierać jego projekty podczas posiedzeń rady miasta. Jest to poparcie niestabilne i zależy od przedmiotu poszczególnych uchwał.

Trzeba dodać, że Zamość, podobnie jak większość objętych wywiadami gmin z koabitacją konfliktową, ma najwyższy spośród badanych miast poziom bezrobocia, podobnie jak odsetek osób korzystających z opieki społecznej.” (fragment książki “Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce” autorstwa Moniki Sidor, Katarzyny Kuć-Czajkowskiej i Justyny Wasil.)

 

W książce poddano analizie blisko 200 ankiet i ponad 70 wywiadów pogłębionych. Publikacja powstała w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS 6.

Wśród wywiadów tych znaleźliśmy również wypowiedź dotyczącą Zamościa.

“Żeby było jasne, głosowania idą tak, że nie wiadomo, jak pójdzie, część podchodzi merytorycznie, dla części narusza interesy nieprywatne, ale lokalne na osiedlu, a część nie lubi prezydenta ze względów osobistych, a tych sześciu z PiS z przykazu politycznego, z definicji. To się zaczęło przetasowywać sukcesywnie. Rok trwaliśmy w takim układzie, po dwóch stronach, ale skonsolidowani, później to się zaczęło robić równolegle, raz, że PiS się odsuwał, bo mało dostał stanowisk; cierpliwie przez rok czekali później zaczęli się odsuwać. A po tej stronie to się takie rzeczy zaczęły dziać, że przy głosowaniach starano się zachować w miarę racjonalnie, żeby wszystkiego nie wywrócić. To zostali posądzeni o współpracę, bo tamci z różnego powodu poszli w osobiste emocje. I to się potęgowało, a takim przełomowym momentem było absolutorium w ubiegłym roku. Część zagłosowała za absolutorium (z tej opozycji), a część stanęła w kontrze i tak jest do dziś. Podział, który nie daje 100% większości prezydentowi, ale też nie pozbawia go możliwości uzyskania tej większości przy głosowaniach.”(fragment książki “Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce” autorstwa Moniki Sidor, Katarzyny Kuć-Czajkowskiej i Justyny Wasil.)

Autorki książki zadbały o dyskrecję i anonimowość uczestników wywiadów i autorów wypowiedzi.

Jeśli kogoś z Was temat zainteresował,  albo może chcecie dowiedzieć się jak radni i działacze lokalni postrzegają sytuację w zamojskim samorządzie to jeden egzemplarz książki posiadamy w naszej redakcji i możemy go wypożyczyć.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "dr wituś" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 10:08:43 napisał:
  Najlepszym podsumowaniem całej kadencji jest to ,że jak by nie patrzeć Prezydent osiąga swoje cele bez względu na koabitację.Pomimo zawirowań jest skuteczny do bólu.To świadczy ,że jest specjalistą nie tylko w dziedzinie zarządzania miastem ale również w przestrzeni lokalnej polityki.
  5
  13
  R E K L A M A
 • "Do Pań:Moniki Sidor, Katarzyny Kuć-Czajkowskiej i Justyny Wasil.)" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 10:26:24 napisał:
  - "Co ciekawe część radnych musiała wystąpić z macierzystego klubu prezydenta, by nadal popierać jego projekty podczas posiedzeń rady miasta". Jest to fałszywe stwierdzenie, ponieważ dwóch radnych w sierpniu 2016 roku zostało wyrzuconych z macierzystego klubu prezydenta. I taka jest prawda.
  9
  3
  • "tutejszy" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 16:14:43 napisał:
   Za to dwoje radnych opuściło klub PiS bez podania przyczyny.
   3
   0
 • "!!!" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 11:00:05 napisał:
  A w czym dobrym dla Zamościa nasz prezydent jest skuteczny do bólu? Swoje cele osiąga jak najbardziej ale czy to są też cele Zamościa?
  8
  3
 • "observer" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 11:10:19 napisał:
  nic nie ujmując inteligencji autorkom NAUKOWEJ rozprawy - to takie seksualne podejście do kota przy po mocy twardego narzędzia, czyli pier.... nie kotka przy pomocy młotka. A tak na marginesie - ko za to zapłacił?
  5
  2
 • "por.zUbek" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 12:57:57 napisał:
  Czyli chwalący taki model prezydentury powinni twierdzić, że w naszym przypadku "niezgoda buduje" !?
  3
  1
 • "L." dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 14:28:08 napisał:
  Miało być naukowo - wyszło naukawo!
  4
  0
 • "strażak sam" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 15:32:48 napisał:
  Jeśli chodzi o Zamość to naukowcy trochę się nie przyłożyli do pracy. w części dotyczącej funkcjonowania Rady Miasta. Pan Prezydent był popierany przez PiS przed wyborami i na tym jego współpraca na rzecz PiS się zakończyła. Po wyborach widać było, że PiS traktował instrumentalnie: na przykład do głosowania za jego uchwałami: budżet miasta 2015,2016 r. i wiele innych. Za plecami ułożył się z lewicą i komitetem byłego prezydenta (często z tej strony wychodziły inicjatywy ), oraz byłymi radnymi z PIS . Inicjatywy PiS były regularnie odrzucane np: uchwała przystankowa, obniżka cen biletów MZK. Dwoje radnych usunięto z klubu, dwoje odeszło z własnej inicjatywy.To PiS oficjalnie wycofał swoje poparcie w 2017 (konferencja prasowa). Budowa tej koalicji jest dosyć skomplikowana, ale również taka: ( patrz artykuł w lokalnej prasie "korupcja polityczna" ). Widać, że PiS popiera działania Prezydenta w zakresie realizacji wspólnego programu wyborczego z którym startował z listy PiS. Natomiast w części gdzie realizuje swój własny program to sam za niego odpowiada i podlega oczywiście krytyce ( patrz konferencje prasowe ), ponieważ radni nie są tylko od przyklaskiwania. Natomiast praca naukowa dotycząca oceny społeczno gospodarczej, to diagnoza jest dosyć trafna, cytuje:"Trzeba dodać, że Zamość, podobnie jak większość objętych wywiadami gmin z koabitacją konfliktową, ma najwyższy spośród badanych miast poziom bezrobocia, podobnie jak odsetek osób korzystających z opieki społecznej.” (fragment książki “Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce” Co do do koabitacji konfliktowej to bez przesady, Prezydent ma większość w radzie i praktycznie wszystkie uchwały są przegłosowane....a sytuacja wygląda jak wyżej no może za wyjątkiem programu 500+, dużych dotacji rządowych na PUP w Zamościu, oraz programu mieszkanie + który jest w trakcie realizacji .A jeszcze zapomniałem światełek to nie brakuje........
  5
  2
 • "Anonim" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 16:18:02 napisał:
  Jeden z wnikliwych internautów już dawno zauważył, że przyjdą czasy w RADZIE Miasta kiedy Pis będzie w opozycji, a opozycja będzie wspierać prezydenta - nie pomylił się To czego oczekują mieszkańcy od Rady Miast to przede wszystkim autorskich projektów uchwał autorstwa poszczególnych komitetów, czy samych radnych.Co do tego opracowania ile wynosił grant na to opracowanie? Mnie zastanawia jedno - ile grantu otrzymały autorki za to opracowanie? Czy była to praca doktorska, czy rozprawa habilitacyjna. Autorki książki zadbały o dyskrecję i anonimowość uczestników wywiadów i autorów wypowiedzi. to jest cenna uwaga redakcji - takie opracowania powinny opierać się o sprawdzone informacje i pewne, anonimowe informacje , mogą być nieprawdziwe, źródła tych informacji mało wiarygodne, przede wszystkim trudne do sprawdzenia - autorzy tych anonimowych informacji mogą kadzić, siać ferment itd. . Odnoszę wrażenie, że ta praca nie odnosi się do sedna problemu, jej istoty nie stanowi poszukiwanie przyczyn, tylko opisywanie pewnych skutków. W krótkiej notce redakcyjnej jest zawarte coś takiego bo oni nie lubią prezydenta bo nie lubią, itd. - jeżeli idziemy tym tropem to powinniśmy iść kto kogo nie lub i i tutaj mamy 25 ! kombinacji. Dlaczego prezydent ma być nielubiany a radni mają być lubiani - tak naprawdę więcej powodów do nielubienia mają radni. Może spytam się inaczej, dlaczego radni są tacy fajni a prezydent jest niefajny? Z tej krótkiej recenzji redakcji odnoszę wrażenie, że autorki nie skupiły się na tym co istotne - a szkoda.
  1
  2
 • "dystans" dnia 4 kwietnia 2018 o godzinie 16:27:41 napisał:
  Fajne spojrzenie na zamojską politykę przez ludzi z zewnątrz. Z jednej strony to plus bo autorkom nie można zarzucić sympatii do tego albo antypatii do innego radnego, czy prezydenta, z drugiej brak znajomości historii przed wyborami w 2014 r. i wiedzy o zamojskich realiach może nieco wpływać na niepełny opis w tej książce.
  3
  0
 • "Mieszkaniec" dnia 5 kwietnia 2018 o godzinie 7:20:38 napisał:
  Jeden z glupszych tekstow jakie tutaj czytalem. Przeczytalem jeszcze raz. Zawiera nieprawdę, sugeruje i nastawia. Odechciewa mi się czytać. Zastanówcie się co chcecie przekazać takim tekstem.
  1
  1
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

antyklerykał 34 minuty temu
Z jednej strony obchody Niepodległej, a...
ad111 37 minut temu
Łony, te z urzędu, wiedzo lepij jak ma...
Eeee 43 minuty temu
Co robi krzyż w świeckiej szkole??? Ka...
.
Włączanie się do ruchu na tym skrzyż...
PR
Rondo, rondo i od tego jeżdżenia w ko...
PR
Widac, ze inwestor bierze się za cos o ...
maryla
Czy dotychczasowy Z-ca Kier.USC Pani Mag...
Mieszczuch
Wychowanków będzie grało tylu ilu si...
zenek
to ja jestem Tofik a nie ty ...... Bla b...
archeo
Piwnice są, ale tylko w narozniku przy ...
wow
widac jakies łuki pewnie piwnice albo p...
Thomas
A na jaką cholerę tam rondo je...
Thomas
Miałem okazję być na koncercie organi...
wow
Gratulacje ! Jako jedyny startował w sw...
Thomas
Rafał Zwolak może być kandydatem na p...
Thomas
fakt@ IPSOS to bardzo życiowa lektura. ...
Thomas
Niedawno był bardo ciekawy sondaż w Wi...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny