Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara12 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 50 komentarzy

Zamość: Na kogo oddałbyś głos w wyborach samorządowych? [SONDA]

Zamość. Ratusz. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe. Już teraz chcielibyśmy jednak zaproponować Wam udział w sondzie na temat sympatii politycznych.

Wybory samorządowe od zawsze elektryzowały wyborców bardziej niż jakiekolwiek inne. Na listach komitetów możemy bowiem zauważyć nazwiska znajomych, sąsiadów, kolegów z pracy, czy też krewnych. Przede wszystkim wybrane władze lokalne podejmują decyzje dotyczące naszego najbliższego otoczenia.

Sonda dotyczy sympatii politycznych mieszkańców Hetmańskiego Grodu. W naszym zestawieniu przygotowaliśmy wykaz komitetów, które brały udział w poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r., jak też ruchów i ugrupowań, jakie pojawiły się na scenie politycznej – lokalnej i ogólnopolskiej – po ostatnich wyborach.

Na liście znajdziecie więc m.in. PiS, PO, SLD, PSL, ale także „Zamość – nasz wspólny dom”, czy Kukiz’15, Wolność, albo partię Razem. jako osobny podmiot w zestawieniu figuruje Nowoczesna. Co prawda do sejmików idzie ona w koalicji z Platformą Obywatelską, jednak oficjalnej decyzji odnośnie wspólnego startu w Zamościu jeszcze nie ma. Podobnie sprawa wygląda z SLD i stowarzyszeniem „Zamość – nasz wspólny dom”. Aktualnie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że obie formacje najprawdopodobniej wystartują samodzielnie. Ponadto uwzględniliśmy startujący w 2014 r. komitet Wspólny Zamość, który tworzyli zwolennicy obecnego prezydenta miasta Andrzeja Wnuka ( m.in. z jego listy kandydowali Damian Miechowicz, aktualny dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji UM, czy rzecznik prasowy prezydenta Marek Gajewski). Nie wiadomo jeszcze, czy komitet ten będzie brał udział pod tym szyldem, jednak póki oficjalnej informacji nie ma trzymamy się nazwy komitetu z 2014 r.

Sonda potrwa do piątku, 16 marca, do godz. 12. Głos można oddać raz na 24h.

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 16.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Damian_Lbn" dnia 12 marca 2018 o godzinie 8:52:55 napisał:
  Stawianie pytania w takiej formie nie ma sensu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę że PSL, N., SLD nie mają szans na wystawienie swoich list wyborczych. Zasadnym byłoby utworzenie sondy PiS, PO łącznie z N., Lewicę i komitet Andrzeja Wnuka.
  R E K L A M A
 • "wyborca" dnia 12 marca 2018 o godzinie 9:01:37 napisał:
  Co za bzdura.Ja chcę oddać głos na człowieka nie na partię! Nie wszyscy kierują się polityką i kto do jakiej partii należy!
 • "Asd" dnia 12 marca 2018 o godzinie 9:45:12 napisał:
  Ale śmieszna zabawa. Bo to tylko zabawa :-)
 • "k" dnia 12 marca 2018 o godzinie 9:45:27 napisał:
  Bardzo dobry pomysł z tym sondażem przed wyborczym Panie Danielu.Dobitnie widać że czas na zmiany w zamojskiej polityce.Potrzebne są nowe i młode umysły z odważnymi pomysłami, zmieniające na dobre życie w naszym mieście. Dobrym wyborem byłaby centrolewica Zamość-nasz wspólny dom.
 • "as" dnia 12 marca 2018 o godzinie 9:57:35 napisał:
  Zdecydowanie za wcześnie na takie politykierstwo.Komitety same nie wiedzą w jakich konfiguracjach będą występowały
 • "nowy" dnia 12 marca 2018 o godzinie 9:58:25 napisał:
  Widzę, że cała kadra kierownicza Ratusza zaczęła dzień od zagłosowania na komitet A.W. a po operatywce ilość głosów pewni jeszcze wzrośnie :-)
 • "TORRES20400" dnia 12 marca 2018 o godzinie 10:26:53 napisał:
  Rację mają Wszoła ze Spozowskim, że Wnuk to jakiś terrorysta miejski. Jak nawet "gwardia przyboczna", nie głosuje na pryncypała z miejskich adresów IP...? ;-)
 • "as" dnia 12 marca 2018 o godzinie 12:01:57 napisał:
  Chcem do Ratusza ..... Opozycja
 • "Mieszkanka" dnia 12 marca 2018 o godzinie 12:34:07 napisał:
  To nie sonda skoro można z jednego konta oddawać głos każdego dnia. A nawet kilka razy dziennie. Wynik będzie absolutnie wypaczony.
 • "observer" dnia 12 marca 2018 o godzinie 12:46:34 napisał:
  Jeżeli nie macie o czym pisać - zajmijcie się d... Maryni (oby tylko młodej). Ten artykuł (?) to żenada i prowincjonalizm w najgorszym wydaniu. A może tak trzeba? W takim razie mój sondaż jest prostszy - tylko dwa pytania: Trzeba? Nie trzeba?
  R E K L A M A
 • "Żenada" dnia 12 marca 2018 o godzinie 12:56:26 napisał:
  "Bardzo dobry pomysł z tym sondażem przed wyborczym Panie Danielu." Łubu-dubu, niech żyje prezes naszego klubu! Żałośni jesteście z tymi komentarzami, że niby zwykli ludzie was chwalą. Zwykli czytelnicy was zjechali i bardzo dobrze, bo po pierwsze nie wiadomo kto wystartuje, po drugie "sondaż" mówi o partiach, a nie o ludziach, wiec promujecie partyjniactwo, a po trzecie - i chyba najważniejsze - głosować można codziennie, bo - UWAGA - nie chodzi wam o rzetelny wynik, ale odsłony, bo statystyki z miesiąca na miesiąc coraz słabsze. Zróbcie sondaż jak będą kandydaci.
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 13:03:58 napisał:
  Gwoli ścisłości głosować można codziennie ponieważ nie każdy trafi na tę sondę akurat dzisiaj. Dwa dajemy możliwość zmiany zdania. Trzy liczymy na obudzenie aktywności politycznej i dyskusję merytoryczną, tak aby komitety przekonywały mieszkańców do swoich racji i programów, rozwiązań. Ponadto poza partiami w sondzie ujęte zostały również komitety lokalne, jest również opcja inny komitet. @k Panie Krzysztofie również pozdrawiam i dziękuję za dobre słowo.
 • "Thomas" dnia 12 marca 2018 o godzinie 13:37:13 napisał:
  Żelazko albo odkurzacz. Gdybym miał wybór zagłosuję tak jak Cejrowski na żelazko albo na odkurzacz czyli inny komitet.
 • "Gość" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:06:43 napisał:
  Jak głosowanie może być na kogoś, skoro w kafeterii mamy tylko ETYKIETY partii politycznych lub innych podobnych środowisk, co to niby nie mają nic wspólnego? To bez sensu.
 • "Żenada" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:13:18 napisał:
  @Daniel Czubara. "Gwoli ścisłości głosować można codziennie ponieważ nie każdy trafi na tę sondę akurat dzisiaj". KOMPLETNA BZDURA. Jak ktoś nie trafi dzisiaj, to wejdzie jutro i sobie zagłosuje. Ale powinien zagłosować raz, a nie codziennie. Wam chodzi o odsłony a nie rzetelny wynik.
 • "Żenada" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:14:46 napisał:
  "Głos można oddać raz na 24h." Czyli do piątku ta sama osoba może zagłosować aż 5 razy, wypaczając wyniki. No bez jaj, panie redaktorze.
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:17:31 napisał:
  @Żenada nigdzie nie jest powiedziane, że ktoś będzie głosował codziennie na tę samą opcję. Jest dowolność i można zmieniać zdanie. Często ludzie po wyborach mówią, że gdyby mieli możliwość zmienić swój głos to uczyniliby to. Tutaj mają taką możliwość.
 • "Lipa" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:22:14 napisał:
  Nie głosować. To nIe jest SONDA
 • "Thomas" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:36:12 napisał:
  W wyborach samorządowych większości my jednak znamy tych kandydatów, jeżeli nie osobiście to z widzenia, czasami mijamy się z nimi, a przynajmniej. Dlatego nie tak ważny jest komitet jak sam kandydat i ta sonda powinna być jednak zrobiona w tym kierunku. Nikt z obecnych radnych nie zdeklarował się, czy weźmie udział w wyborach czy nie - dlaczego np. nie pokusić się o taką sondę. Sondowanie bieżącej rady przynajmniej pokazałoby preferencje wyborcze czytelników tego portalu - aczkolwiek czytelnicy nie stanowią próbki grupy reprezentatywnej, nie mniej jednak końcowe wyniki byłyby bardzo ciekawe. To co np. widać gołym okiem - PiS pomimo bardzo wysokich notowań czy do do parlamentu czy wyborów samorządowych może nie przełożyć tego poparcia na mandaty wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych, ponieważ w wyborach samorządowych bardziej głosuje się na człowieka. .....................Krótko mówiąc w takich sondach zawsze ciekawe jest to co myśli grupa reprezentatywna, czy tak jak tutaj raczej zwolennicy jednej opcji - czy w swoich wyborach są jednomyślni itd. - wnioski można formułować różne, a mimo to będą zawsze ciekawe.
 • "Thomas" dnia 12 marca 2018 o godzinie 14:37:08 napisał:
  errata przynajmniej na tych co głosujemy znamy.
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 12 marca 2018 o godzinie 15:12:37 napisał:
  Jednak to nie jest takie proste. Większość głosujących głosuje na awatary, a nie na tych co zna i wie kim są tak na prawdę ...?
 • "Żenada" dnia 12 marca 2018 o godzinie 15:16:06 napisał:
  @Daniel Czubara, ma pan czytelników za idiotów? Naprawdę uważa pan, że od dziś do piątku ta sama osoba będzie głosować codziennie na inną partię? Poniedziałek na pis, wtorek na sld, środa może na Wnuka... itd.? Litości.
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:37:35 napisał:
  @Żenada - pięć dni to sporo czasu. Sporo się może wydarzyć.
 • "Thomas" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:38:16 napisał:
  Daniel Czubara@ dlaczego w sondzie poszczególne komitety nie są w porządku alfabetycznym tylko od najsilniejszego do najsłabszego.?
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:40:59 napisał:
  @Żenada mam zaufanie do Czytelników jak i do osób sympatyzujących z komitetami/partiami/ugrupowaniami. Sądzę, że nikt specjalnie nie będzie nabijał statystyk bo po co? To jak ze ściąganiem w szkole, czy na egzaminach. Prędzej czy później braki wychodzą w praktyce. Jeśli każdy uczciwie podejdzie do tej sondy i nie będzie próbował oszukiwać , wtedy pozwoli nam to poznać wynik najbliższy prawdy. Więcej wiary w ludzi @Żenada.
 • "observer" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:41:26 napisał:
  psy szczekają - karawana idzie dalej. zdrówka
 • "Lipa" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:42:19 napisał:
  Nie głosować. To lipa nie sonda. To jest robienie z czytelników idiotów.
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:43:15 napisał:
  @Thomas kolejność zupełnie przypadkowa, nie mieliśmy jednak czasu by bawić się w losowanie numerów list jak to ma miejsce w PKW. Ale dziękuję za podsunięcie ciekawego pomysłu do kolejnej sondy.
 • "@Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 16:45:46 napisał:
  W uczciwość polityków nie wierzę, ale pomysł sondy popieram.
 • "Zamojski obserwator" dnia 12 marca 2018 o godzinie 17:56:56 napisał:
  Dobra sonda, zrobiona z głową pojawiła się właśnie na konkurencyjnym profilu. Właśnie oddałem tam głos. Pan redaktor tam zajrzy, przyda się w przyszłości.
  R E K L A M A
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 18:13:45 napisał:
  Cieszę się, że mogę kogoś zainspirować. To budujące.
 • "Lipa" dnia 12 marca 2018 o godzinie 18:18:30 napisał:
  Pycha kroczy przed upadkiem
 • "Daniel Czubara" dnia 12 marca 2018 o godzinie 18:26:55 napisał:
  Owszem. Trzeba jednak odróżnić hybris od poczucia wartości i oceny osiągnięć.
 • "magnar" dnia 12 marca 2018 o godzinie 19:34:46 napisał:
  Przecież i tak wiadomo, że PiS weźmie większość w radzie i prezydenta. Pozamiatane.
 • "wszyscy razem na wybory" dnia 12 marca 2018 o godzinie 21:13:22 napisał:
  Wygra Partia Razem. Bierze całą Radę i Prezydenta!Głosujcie na Partię Razem!
 • "Wielmożny Pan Średnik" dnia 12 marca 2018 o godzinie 22:16:37 napisał:
  @ Żenada Owszem, mogę potwierdzić, że red. Czubara ma Czytelników za idiotów.
 • "Thomas" dnia 12 marca 2018 o godzinie 23:08:00 napisał:
  Wcale nie uważam, aby red. Czubara miał kogoś za kogoś tam, czy co gorsza wprowadzał nas w błąd mówiąc o rzekomych harcownikach w lesie, którzy byli a nie byli. To poniekąd jest klasyczny paradygmat Syndromu Sztokholmskiego. W odniesieniu do polityków - Polityk jest zły, jest najgorszy, jest bardzo zły, ale ja jewo ljublu kak swaju maszynu ( jakieś tam Tedei) i dlatego na niego zagłosuję.
 • "Daniel Czubara" dnia 13 marca 2018 o godzinie 7:35:37 napisał:
  @Wielmożny Pan Średnik proszę wypowiadaj się w swoim imieniu, nie moim. Ja doceniam wkład odbiorców w merytoryczną dyskusję. Pisząc takie rzeczy nie ubliżasz mnie, tylko innym Czytelnikom, w tym również sobie, jako uczestnikowi dyskusji. Jeśli po lekturze tekstu poczułeś się jak idiota, to przykro mi z tego powodu, ale niestety nie potrafię Ci pomóc. Mam jednak nadzieję, że otrząśniesz się i ogarniesz. Pozdrawiam i życzę dużo słońca w ten rozpoczynający się dzień.
 • "Pisowiec" dnia 13 marca 2018 o godzinie 10:08:57 napisał:
  Wczoraj zagłosowałem na PiS. Dzisiaj też to uczynię. I będę tak głosować do piątku. Dziękuje roztocze, że ta sama osoba może głosować codziennie. Może uda się nabić najlepszy wynik.
 • "mieszkaniec" dnia 13 marca 2018 o godzinie 10:30:56 napisał:
  Nigdy PO i PSL!. PO wszystko zrobi aby dobrać się do władzy i tylko rządzić nie dla interesu naszego, a PSL to królowie nepotyzmu i stołków. Każdy oddany głos na nich to głos stracony
  R E K L A M A
 • "liczydło" dnia 13 marca 2018 o godzinie 12:52:34 napisał:
  Poczekam na zamknięcie głosowania w piątek i podzielę wynik przez 5 dni to zobaczę jak się rozkłada ta sympatia :)
 • "Pytanie" dnia 13 marca 2018 o godzinie 13:47:18 napisał:
  Czy przycisk "głosuję" działa w przypadku wszystkich opcji czy tylko wybranych? Bo od wczoraj usiłuje oddać głos tylko jakoś nie mogę... może warto to sprawdzić?
 • "ciekawe zjawisko" dnia 13 marca 2018 o godzinie 15:27:41 napisał:
  Ciekawa korelacja pomiędzy głosami na PIS i wspólny domek. Ciekawa :-).
 • "WYBORCA" dnia 13 marca 2018 o godzinie 21:09:22 napisał:
  @Pisowiec, my na w. d. założyliśmy spółdzielnie. Nie dacie rady
 • "Wielmożny Pan Średnik" dnia 13 marca 2018 o godzinie 23:02:52 napisał:
  @ Daniel Czubara Powtórzę swoją wypowiedź - masz, Szanowny Panie Redaktorze, publikę portalu roztocze.net za idiotów. Od czasu, gdy artykuł o pociągach ozdobiłeś zdjęciem wnętrza tramwaju i nie zmieniłeś tego mimo kilkakrotnego zwrócenia na to uwagi przez Czytelników, nie mogę mieć o Tobie innego zdania. O bezmyślnym kopiowaniu tekstów ze strony KMP nie wspomnę. I radzę nie wypowiadać się w imieniu całej widowni, jak uczyniłeś to w komentarzu pod moim adresem, bo takie postępowanie w pełni potwierdza moją opinię.
 • "odbiorca" dnia 14 marca 2018 o godzinie 7:51:56 napisał:
  Panie Danielu przecież dokładnie Pan wie kto na pana wypisuje te brednie. Można powiedzieć nawet więcej, wiadomo w jakim celu to robi. Przecież od załatwiania takich spraw jest Policja. Sam Pan sobie z draństwem nie poradzi
 • "Pytanie" dnia 14 marca 2018 o godzinie 7:55:34 napisał:
  Ponawiam pytanie!!! Dlaczego chcąc głosować przez telefon przycisk ggłosuję nie działa? Jakie to ma przełożenie na wyniki skoro opcja oddania głosu nie jest możliwa? Trzeba brać na to wszystko poprawkę. W jakiej przeglądarce nie otworzyć to nie działa.
 • "Wielmożny Pan Średnik" dnia 14 marca 2018 o godzinie 9:52:16 napisał:
  Widzę, że sprawy przybierają coraz weselszy obrót. Z tym większą przyjemnością stawię się na komendę, jeśli zajdzie ku temu potrzeba. Szanowny Pan Redaktor sam uzna czy decydując się na ten krok więcej zyska, czy straci. Osobiście radziłbym przed złożeniem doniesienia zacząć bardziej przykładać się do pracy, aby przynajmniej na tym tle zyskać na wiarygodności.
 • "@pytanie" dnia 14 marca 2018 o godzinie 11:21:20 napisał:
  Co 500 osób zrobiło źle, że oddało głos, a ty jeden zrobiłeś dobrze, że nie możesz?
 • "k" dnia 16 marca 2018 o godzinie 9:01:36 napisał:
  Brawo Stowarzyszenie Zamość-nasz wspólny dom.Powoli zaczyna się rozkręcać organizacja centrolewicowa,której to działania spowodują że w naszym mieście będzie się lepiej żyło i pracowało. Jak widać zmiana w zamojskim życiu samorządowym jest bardzo potrzebne. Tak dalej działajcie to macie moje poparcie w nadchodzących wyborach samorządowych 2018
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
wybory, wybory. ale nie pomyśleli o prz...
?
Skoro przenosiny mają być w następnym...
Zamościanin
Tak komentarze mogą pochodzić z Veolii...
wesoły antek
Taka podwyżka a dla czego panowie się ...
Ćwik&Zwola...
Rozumiem że ta psedo konferencja to ost...
Ma byc
@jas na filmie mowia ze ma byc tam gdzie...
jas
A co z delegaturą urzędu wojewódzkieg...
Ja nie mogę
Nie no Pan Ćwik jest gotowy do EU. Pozi...
Fredek
A co wspólnego z domem dziecka w Tomasz...
Kto
A co z wynajmującymi tam pomieszczenia ...
"Zulugula"
To chodźmy wszyscy do do Kauflandu du...
pasażer
A może tak pan radny zajął by się ni...
Jan III
Dużo dni ma ten maj 922?...
Do ‚ed’
Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wz...
Wilk
Sondaż do niczego. Jak sie pozwala glos...
KL
Czy wynik sondy wyborczej jest zaskakuj...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018