R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany4 października 2018 FACEBOOK | 5258 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Mural „Osuchy 1944”

fot. st. chor. Jacek Szadkowski
R E K L A M A    B O A R D

30 września na murach Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej odsłonięto mural poświęcony partyzantom walczącym w bitwie, która odbyła się pod Osuchami w 1944 roku.

Uroczystości miały charakter patriotyczno – religijny, rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu, którą odprawił i homilie wygłosił ks. bp. Jan Śrutwa, a uświetnił śpiewem Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu.

Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali pod mural, gdzie po wystąpieniach zaproszonych gości oraz złożeniu podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, nastąpiło oficjalne jego odsłonięcie i poświęcenie.

Zamojską jednostkę penitencjarną podczas uroczystości reprezentował dyrektor ppłk. Dariusz Bernat wraz z pocztem sztandarowym.

Odsłonięcie muralu poświęconego żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego walczącym w bitwie pod Osuchami zorganizowano w ramach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”

25. Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu

Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka

st. chor. Jacek Szadkowski

Od redakcji: Za projekt i wykonanie muralu odpowiadała Agnieszka Rzeźniak, artystka pochodząca z Zamościa. Mur na którym powstał mural ma 47 metrów szerokości i ponad 3 metry wysokości.
 
Bitwa pod Osuchami (powiat Biłgorajski) była największą bitwą partyzancką II wojny światowej (25-26 czerwca 1944). Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Wicher II. Celem tej akcji było całkowite zniszczenie oddziałów partyzanckich które nie tylko paraliżowały niemiecką komunikację, ale uniemożliwiały dostęp do znajdujących się w lasach wsi czy nawet dużych miast. W walkach zginęło kilkuset partyzantów.

 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny