Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany4 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Mural „Osuchy 1944”

fot. st. chor. Jacek Szadkowski
R E K L A M A    B O A R D

30 września na murach Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej odsłonięto mural poświęcony partyzantom walczącym w bitwie, która odbyła się pod Osuchami w 1944 roku.

Uroczystości miały charakter patriotyczno – religijny, rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu, którą odprawił i homilie wygłosił ks. bp. Jan Śrutwa, a uświetnił śpiewem Zespół Wokalny Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu.

Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali pod mural, gdzie po wystąpieniach zaproszonych gości oraz złożeniu podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, nastąpiło oficjalne jego odsłonięcie i poświęcenie.

Zamojską jednostkę penitencjarną podczas uroczystości reprezentował dyrektor ppłk. Dariusz Bernat wraz z pocztem sztandarowym.

Odsłonięcie muralu poświęconego żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego walczącym w bitwie pod Osuchami zorganizowano w ramach 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”

25. Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu

Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka

st. chor. Jacek Szadkowski

Od redakcji: Za projekt i wykonanie muralu odpowiadała Agnieszka Rzeźniak, artystka pochodząca z Zamościa. Mur na którym powstał mural ma 47 metrów szerokości i ponad 3 metry wysokości.
 
Bitwa pod Osuchami (powiat Biłgorajski) była największą bitwą partyzancką II wojny światowej (25-26 czerwca 1944). Odbyła się w lasach Puszczy Solskiej i była punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Wicher II. Celem tej akcji było całkowite zniszczenie oddziałów partyzanckich które nie tylko paraliżowały niemiecką komunikację, ale uniemożliwiały dostęp do znajdujących się w lasach wsi czy nawet dużych miast. W walkach zginęło kilkuset partyzantów.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
Ewa 14 minut temu
Głosowalam na niego w wyborach na radne...
mieszkaniec
Nowoczesna już się skończyła jest na...
wiktor
mam ogromny szacunek do św. J.P. II a n...
www
Rafał Zwolak bardzo zmiennym jest, jak ...
kinoman
kultowy serial Sami swoi tylko w innym w...
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018