Edukacja | ZamośćRedakcja13 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Minister Gowin o rozwoju PWSZ

Fot. PWSZ w Zamościu
R E K L A M A    B O A R D

11 maja (w sobotę) Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu odwiedzili wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego  Jarosław Gowin oraz wiceminister nauki Andrzej Stanisławek.


Goście zwiedzili pracownie Zakładu Pielęgniarstwa PWSZ przy ul. Hrubieszowskiej 24. Po obiekcie oprowadziła ich dr n. med. Magdalena Bielacz, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa, w towarzystwie władz uczelni. Nieprzypadkowo wicepremier i minister nauki przyglądał się akurat temu kierunkowi studiów. Jak wynika z prognoz „Barometru Zawodów”, zawód pielęgniarki jest jednym z bardziej deficytowych, na który zapotrzebowanie stale rośnie (źródło: „Barometr Zawodów 2018”).

Następnie w rektoracie PWSZ w Zamościu odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział: minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Stanisławek – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. nadzw. dr hab. Andrzej Samborski – rektor PWSZ w Zamościu, prof. dr hab. Waldemar Martyn – prorektor PWSZ, Jerzy Korniluk – kanclerz PWSZ, Lech Szopiński – przewodniczący Rady Uczelni.

Na początku gości powitał rektor prof. Andrzej Samborski. Poinformował on o wniosku dotyczącym uruchomienia nowego kierunku studiów – informatyka oraz zaprosił gości na jubileusz 15-lecia istnienia uczelni, którego plan obchodów wkrótce będzie znany. Podkreślił przy tym, że władze i wykładowcy PWSZ swoją pracą robią co w ich mocy, by uczelnia mogła nosić dumne miano spadkobiercy Akademii Zamojskiej.

W trakcie konferencji wicepremier Gowin odniósł się do wniosku PWSZ w Zamościu dotyczącego centrum symulacji medycznej oraz wniosku o nadanie uprawnień do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunku „informatyka” o profilu praktycznym.

Centrum symulacji medycznej to inwestycje finansowane przede wszystkim przez Ministerstwo Zdrowia. W 2017 r. rozstrzygnięty został pierwszy konkurs, w efekcie którego powstało ponad 30 takich niezwykle nowoczesnych centrów, przede wszystkim w PWSZ-tach. W tej chwili minister Szumowski (minister zdrowia – przyp. red.) zamierza uruchomić kolejny konkurs. Wiem już od panów rektorów i pana kanclerza, że uczelnia zamojska wystartuje w tym konkursie. Jestem przekonany, że odniesie sukces.(…) To jest wielka szansa dla uczelni. Ulokowanie tutaj centrum symulacji medycznej jest niezbędnym warunkiem do rozwoju kierunków okołolekarskich – mówił minister Gowin. Odniósł się również entuzjastycznie do planów uruchomienia studiów na kierunku „informatyka”, podkreślając potrzebę kształcenia fachowców.

Nikogo nie trzeba zapewniać jak ważny jest to kierunek z punktu widzenia polskiej gospodarki i jak duże szanse otwiera on przed absolwentami. Natychmiast po tym, jak wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez Polską Komisję Akredytacyjną, bo taka jest procedura, możecie państwo być pewni, że podejmiemy z ministrem Stanisławkiem odpowiednie decyzje (…). Każdego z maturzystów, trzymając kciuki za zdane egzaminy, chciałbym zachęcić do podjęcia studiów. Natomiast w wielu zawodach, chociażby w przypadku informatyki, którą zamierza uruchomić uczelnia zamojska, poziom wykształcenia licencjacki jest w zupełności wystarczający do tego, żeby być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nowoczesnych technologii. – mówił minister i dodał: – Kształcimy za dużo osób na poziomie magisterskim. Wszystkie prognozy dotyczące rozwoju rynku pracy pokazują, że kształcimy 3 razy za dużo magistrów, natomiast powinniśmy się koncentrować przede wszystkim na kształceniu osób zdobywających licencjat.

Wiceminister prof. Andrzej Stanisławek dodał:

Licencjat to są wyższe studia. Tak należy to odbierać. Magister to tytuł naukowy. Nie wszystkie studia muszą się kończyć tytułem naukowym jako wstępem do doktoratu, habilitacji, profesury. Biorąc pod uwagę Europę mamy tych magistrów bardzo dużo. Są to dwa lata wyjęte młodemu człowiekowi z możliwości kariery zawodowej.

Oprócz wizyty w PWSZ, wicepremier Jarosław Gowin i minister Andrzej Stanisławek spotkali się również z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem.

 

(źródło: PWSZ w Zamościu)

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
ciekawy
ducato chlodnia?...
KL
"Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trze...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018