R E K L A M A

Z I P

Felietony | Kultura i rozrywkaDaniel Czubara20 marca 2017

Zamość – miastem hip-hopu

Źródło: YouTube

R E K L A M A    B O A R D

Utarł się stereotyp, że Zamość jeśli już ma się kojarzyć z jakąś muzyką to z disco polo. Czy słusznie?

To, że imprezy plenerowe w Hetmańskim Grodzie zdominowała muzyka disco to jedna sprawa. Druga jest taka, że coraz bardziej do głosu dochodzi kultura hip-hopu. I nie chodzi mi tutaj wcale o nadchodzące koncerty w zamojskiej Kazamacie takich legend jak Tede czy Peja, o czym pisaliśmy na roztocze.net już TUTAJ.

Fanem hip-hopu wielkim nie jestem, muzyka jak każda, jednak należy podkreślić, że zamojscy raperzy dołożyli swoją cegiełkę do promocji miasta. Swego czasu hej jakieś parę stuleci temu był zwyczaj, że artyści tworzyli utwory oddające hołd swoim miastom i w takiej konwencji traktować można “Wizję lokalną” z 2013 roku, w której udział wzięli LAP, Smyko, Mentozz, EOW, MK, PRT, Daymos, czy Borys. Poniżej efekt pracy hip-hopowej koalicji.

Rok 2013 w ogóle był dla zamojskiego rapu bardzo dobrym czasem. Jesienią tego roku ukazała się płyta “Walka na dwóch płaszczyznach” jednego z uczestników “Wizji lokalnej”, Borysa. Klip do utworu “Oni chcieliby” nagrany został w murach zamojskiej Rotundy. Z kolei w kawałku “Słowiańska potęga” sam Borys podkreślał, że utwór ma być hołdem dla Perły Renesansu.

Pozostańmy jeszcze w 2013 roku. Z tego bowiem czasu pochodzi utwór “Mam takie chwile” rapera JB z udziałem MK. jak widać po klipie Zamość świetnie sprawdza sie jako plan do filmów, czy klipów. Nie tylko Starówka.

JB jest też autorem utworu promującego tak Zamość, jak i diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży.

Ekspertem jeśli chodzi o muzykę nie jestem, więc nie będę zgrywać Hirka Wrony, czy Marka Sierockiego.  Jak jednak widać zamojska scena hip-hopowa ma się czym pochwalić. Może więc już pora na docenienie tej kultury i kto wie… organizację hip-hopowego festiwalu w Zamościu lub ewentualnie docenienie raperów podczas jednej z imprez w rozpoczynającym się sezonie letnim?

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , , , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Dzielnicowy" dnia 21 marca 2017 o godzinie 9:27:18 napisał:
  A gdzie jest konflikt a nie jakieś jb i eowu
  6
  25
 • R E K L A M A
 • "zolee" dnia 21 marca 2017 o godzinie 10:31:59 napisał:
  Za dużo raperów w zmc by o wszystkich pisać, ale w kwestii reprezentacji spoza clipu wizji nie można pominąć ZNM i Konfliktu robiących grubą robotę dla miasta od lat. Poza tym Hip Hop to nie tylko Rap, w tekście o rapie a co z resztą zajawek?
  3
  20
 • "kdot" dnia 21 marca 2017 o godzinie 11:43:16 napisał:
  Rap rapem ale są jeszcze inne odłamy hip hopu . A poza tym czemu nie ma nic o KONFLIKCIE :/
  3
  21
 • "Daniel Czubara" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:29:03 napisał:
  Witam i dziękuję za komentarze. Jeśli kogoś pominąłem to przepraszam i prosze i nadesłanie linku do klipów lub mp3 na adres daniel.czubara@roztocze.net - chetnie zaprezentujemy wschodzące gwiazdy polskiego rapu. Niestety trudno było ogarnąć wszystkich ale nic straconego. Zapraszam do współpracy!
  2
  13
 • "Andrzej Wnuk" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:47:50 napisał:
  [b]Niezmiernie cieszy mnie fakt iż są w naszym mieście osoby które potrafią w sposób godny i mądry jak przystało na cywilizowanego człowieka przedstawiać swoje zdanie na temat otaczającej ich rzeczywistości. Niestety w naszym mieście są także osoby które nie dają dobrego przykładu a wręcz nawołują innych do anarchii... Dla takich osób które propagują agresje w swoich utworach czy też niszczą elewacje budynków na terenie miasta Zamościa, mienia ludzi i poprzez agresywne zachowanie: nie będziemy sosowac taryfy ulgowej. Nie będziemy ich również promować, nie będziemy o nich pisać ani popierać. Za to będziemy takich ludzi karać i pociągać do odpowiedzialności proporcjonalnie do ich karygodnych występków. Jako miasto w tej kwestii mamy bardzo dużo zgłoszeń. Młody wiek sprawców tych wykroczeń w żaden sposób nie usprawiedliwia ich czynów, ponieważ każdego dnia, należy postępować z myślą o drugim człowieku i obowiązku poszanowania jego przekonań i własności. Pozdrawiam P. Wnuk[/b]
  19
  5
 • "szaman" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:51:55 napisał:
  o pan prezydent - hahahahaha
  8
  0
 • "szaman" dnia 21 marca 2017 o godzinie 12:58:14 napisał:
  KAŁ-FLIKT - nazwa mówi sama za siebie...
  10
  2
 • "DO SZAMAN" dnia 21 marca 2017 o godzinie 13:02:37 napisał:
  - nie przesadzaj z obrażaniem.. - DISKOOPOLO z każdej strony to fakt i troche już wqurwia bo w Zamościu nawet nie ma żadnego klubu z klubowa muzyką, żadnego.
  8
  1
 • "robol" dnia 21 marca 2017 o godzinie 13:09:45 napisał:
  W POlsce nie ma rapu i nie ma wolności więc o czym my tu rozmawiamy ? O jasełkach ?
  5
  1
 • "Menadzer Sowy" dnia 21 marca 2017 o godzinie 14:47:07 napisał:
  Co powiecie na tego uzdolnionego artystę, można by było go zaprosić. https://www.youtube.com/watch?v=4bbmOdbYooQ Zielona łapka zapraszamy, czerwona w dól gardzimy. P.S Sowa wymiata
  3
  6
 • R E K L A M A
 • "ELOKURWAA" dnia 21 marca 2017 o godzinie 15:44:12 napisał:
  KAUFLIKT I ZNM XDDDDDDD KURWA PATO RAP DLA BEZMÓZGÓW CIĄGLE O TYM SAMYM XD JEDYNY RAP NA POZIOMIE TO TYLKO RAS Z ZESPOŁU RASMENTALISM I BIG DZEJ ELO LESZCZE
  6
  3
 • "ołDżi" dnia 21 marca 2017 o godzinie 15:47:18 napisał:
  Koniecznie jeszcze to, bez tego GangPoweru nie będzie, i Konliktu między dupą a mózgiem: https://www.youtube.com/watch?v=jvMUA74rqAI
  3
  1
 • "Fersd" dnia 21 marca 2017 o godzinie 21:24:10 napisał:
  nie chcecie pokazywać patologi naszej zamojskiej?
  1
  0
 • "do Fersd" dnia 21 marca 2017 o godzinie 23:12:12 napisał:
  LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
  1
  0
 • "wilk" dnia 22 marca 2017 o godzinie 6:04:46 napisał:
  A po co pokazywać patologię jak jest prawie na każdym kroku. Fanem rapu nie jestem ale jak już wolę ten pozytywny niż ten biadolący jak to jest źle i trudno. Jak będę chciał posłuchać narzekania to pójdę w czwartek na rynek na Orzeszkowej albo na giełde w Mokrem w niedzielę.
  8
  0
 • "kl" dnia 23 marca 2017 o godzinie 14:00:51 napisał:
  Pale i kaszle, życie jest ciężkie
  4
  2
 • "Thomas" dnia 3 kwietnia 2017 o godzinie 16:07:27 napisał:
  Wolałbym radosną twórczość radosnego Hip hop w stylu pięć ciastek. Czasami przechodzę koło młodzieży siedzą przed blokiem i słuchają przez przenośne głośniki rapu, czy hip hopu. Tematyka tych utworów jest jedna, swoiste mezalianse, ona bogata, ale on biedny. Wieje okrutną ponurą, ponurą że aż strach. jeżeli mówimy o problemach warto obejrzeć "Plac Zbawiciela". Dlatego warto posłuchać PK-ja - bardzo ciekawego hiphopowego twórcę, ogromną nadzieją młodego pokolenia. ============================================================== To, że nic się nie da to nie jest do końca prawdą - jest toże szczipawka, eta szczipawka, i jeszczio odna szczipawka a wszystko naczinajestsa na t i ciągle jest to ta sama szczipawka czy na t, czy na jot, czy na e :) ======================================================================= Jest wiosna i więcej pozytywnej energii. To co jest pewne to to, że zawsze się nie da a skoro to jest ten pewniak to trzeba spróbować inaczej. Ale życie jest inne, nie można tkwić w tym swoistym getto i tylko narzekać. ====================================================== Tak na poważnie kiedyś czytałem wywiad z raperem Ice T i liderem zespołu Body Count na temat brazylijskiego rapu z najgorszych slumsów w Rio - podkreślał niezwykłą brutalność tego rapu, oczywiscie chodzi o treść tych utworów.
  0
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
ad111@ Twoim skromnym zdaniem dlaczego u...
Thomas
W wyborach samorządowych liczy się urz...
antyklerykał
Jedni lubią rybki, inni akwarium, a jes...
Kto jest autore...
A więc kto naprawdę jest autorem tekst...
Fiotr Pronczews...
Dziękuję za link. Rzeczywiście jest t...
Gabriela Korkos...
To pytanie należy zadać Organizatorom....
Fiotr Pronczews...
"Jak informują organizatorzy na problem...
ktoś
Ludzie!! Zginął człowiek, osierocił...
Do Witi
Odpowiedź jest prosta. Post "Buca" nie...
09
"Karolina" Zadzwoń na policję i się d...
POdPIS
"POdPIS-co ma wójt i starosta do komina...
zemek
Zawod?za taka robote (ostatnie miejsce w...
Diab
Filozofy Jaki to zawod?to sport a nie za...
...
No proszę .... mistrz savoir vivre'u na...
Witia
Redakcja zamieszcza pod komentarzami uwa...
ad111
Wójt jest silny, to fakt. Radni są sł...
A....Z
"JA" ma rację ,nie ma żadnej konkretne...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny