Kultura i rozrywka | ZamośćRedakcja21 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Mały wszechświat w wielkim mieście – akwarele w BWA

R E K L A M A    B O A R D

W BWA Galeria Zamojska można zwiedzać wystawę Jana Dobkowskiego – Mały wszechświat w wielkim mieście – akwarele.

Mały wszechświat w wielkim mieście

To wszechświat Jana Dobkowskiego. Był wcale nie mały kiedy w latach 2002-2008 malował serię akwarel pod tym właśnie tytułem. Powstało ich ponad 100, w zamojskiej Galerii pokazuje 52. Więc ten wszechświat to to co Janek widzi a nawet to co śni. To, co otacza dom artysty, co jest w nim, nad nim, pod nim, dookoła. A że ma pracownię na trzynastym piętrze – widać stąd dużo. Kiedyś było widać więcej zanim otoczyły dom Janka nieciekawe bloki. W pobliżu domu ciągle ma tę działkę na której obserwował jak rodzi się, rozwija się i umiera przyroda. Nie, umiera nie, żyje nadal, przede wszystkim na przepięknych akwarelach Janka Dobkowskiego. Swoją sławną linią, która się nie zaczyna i nie kończy, wyrafinowanym kolorem, przenosi ją na barwne papiery tworząc pozornie proste, pozornie małe, ale wielkie i niezwykle wyrafinowane dzieła. A to liść, a to gałąź, a to kora drzewa, jama kreta, kochające się żabki, łabędzie na czerniakowskim jeziorku, kruki co przysiadły na balkonie, kwiaty, kwiaty, kwiaty. To widzi na dole, a na górze – księżyc, bo światło jest ważne, także w nocy. Cokolwiek Janek zobaczy w tym swoim wszechświecie – zamienia w sztukę.

Od strony formalnej – świetna, wyszukana kompozycja. Akwarele zajmują na papierach nie za dużo miejsca, ogromną w nich rolę odgrywa pusta przestrzeń. Pustka, która jest pełna. Czasami jest na nich prawie nic, a jednak – jest wszystko. Mały i wielki zarazem wszechświat artysty. Mnie on wzruszył. To świat piękny i bardzo przyjazny. Malarz – moim zdaniem – tworzy w każdym dziele swój metaforyczny autoportret, dlatego patrząc na obraz, na rysunek, na akwarelę, można rozpoznać jego autora. Oczywiście jeśli ma osobowość. Jan Dobkowski posiada ją na pewno, zarówno w dużych formatach jak i w swoim pozornie małym, wszechświecie. Cieszę się, że wniesie on do zaprzyjaźnionej Galerii Zamojskiej radość z obcowania z tą niby skromną a niezwykle bogatą, wielką sztuką i jej wspaniałym twórcą.

Elżbieta Dzikowska

JAN DOBKOWSKI – Urodził się w 1942 roku w Łomży. W 1962 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczeń prof. Juliusza Studnickiego i prof. Jana Cybisa, w którego pracowni przygotował dyplom w 1968 r. (Nagroda Rektora za najlepszy dyplom) . W roku 1972 został stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Laureat Nagrody Krytyków im. C. K. Norwida (1978 r.) oraz Nagrody im. Jana Cybisa za całokształt twórczości (1994 r.).

W roku 1998 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomży. W 2013 roku odznaczony medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Swoje prace prezentował w muzeach i galeriach całego świata (ponad 180 wystaw indywidualnych oraz ponad 200 zbiorowych).

Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Lublinie, Łomży, Koszalinie, Kaliszu, Kielcach, Bytomiu, Słupsku, Chełmie, Płocku, Muzeum S.Guggenheima w Nowym Jorku, Muzeum Santa Barbara (Kalifornia), Love Arts Museum w Miami (Floryda), Rose Museum of Art. W Waltham (Mass), Everson Museum of Art. w Nowym Jorku, Center of Modern Art.

w Oklahomie, Muzeum Polskie w Chicago, McGraw-Hill Collection w Nowym Jorku, Muzeum Miejskim w Gardawie, Australian National University w Canberze oraz w innych kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Mirek 15 minut temu
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018