Kultura i rozrywka | ZamośćOliwia Bojar30 stycznia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Lwów w grafice

Otwarcie wystawy "Lwów w grafice (2018), foto OB

Od dzisiaj (30 stycznia) zamościanie i odwiedzający miasto turyści mają okazje zobaczyć architekturę, pejzaże i zabytki XVII, XVIII, XIX i XX – wiecznego Lwowa. Umożliwia to wyjątkowa wystawa akwarel, rycin i grafik prezentowana w Muzeum Zamojskim.

W salach muzealnych zaprezentowano 80 wyjątkowych prac, które prezentują metamorfozę królewskiego Lwowa i jego unikalny klimat, a które należą do Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Wystawa, jak powiedział dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański, jest o tyle ważna dla Zamościa, bo to właśnie we Lwowie podpisano kontrakt na budowę i zaprojektowanie Hetmańskiego Grodu.

Wystawę, która powstała przy współudziale Muzeum Lubelskiego, prezentowano już w kilku miastach w Polsce – w Lublinie, Rzeszowie, Przemyślu, Tarnowie i Jeleniej Górze. Teraz kończy ona swoją długą podróż po kraju, właśnie w Zamościu.

W otwarciu wystawy udział wzięli m. in. Roman Czmełyk, dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego oraz konsul Ukrainy Switlana Horbowska,

Idea tego projektu polegała na tym, żeby w tych trudnych politycznie czasach dla obu krajów ten dialog, który prowadzi się już od czasów niepodległości Ukrainy, a o Ukrainie zaczęliśmy mówić po 1991 roku, żeby ten dialog kontynuować, bez względu na to w jakich czasach żyjemy, jaka koniunktura polityczna zwycięża w każdym z krajów. Do nas należy robić swoje – powiedział dr Roman Czmełyk, dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego

A co to znaczy robić swoje dla muzelanika?

Musimy ochraniać dziedzictwo kulturowe, żeby przekazać następnym pokoleniom to, co my otrzymaliśmy od naszych poprzedników. Jeżeli popatrzymy na tę wystawę to zobaczymy, że to nasze wspólne dziedzictwo, bo trudno tu oddzielić gdzie są polskie, gdzie ukraińskie, ormiańskie czy inne korzenie, tego czy innego budynku, placu czy widoku. Przecież nie możemy mówić o przynależności etnicznej np. kamienicy. Musimy wspólnie znaleźć w sobie odwagę i możliwości, aby kontynuować nasz dialog – dodał dyrektor muzeum lwowskiego.

Odwiedzający wystawę będą mieli, oprócz obejrzenia wyjątkowych pod względem artystycznym prac, możliwość wylosowania jednej z trzech wycieczek-właśnie do Lwowa- które ufundowało Biuro Turystyczne Quand.

Wystawa będzie prezentowana do 12 kwietnia 2018 roku.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
nienasycona ćw...
hmmm.... obstawiam że jeżeli ktoś ły...
dd
Trzech radnych natomiast tablety dwa. Cz...
Redakcja
Dziękujemy za ten komentarz. I My i Ty ...
Redakcja
To tymczasowa strona. Dostęp zostanie w...
Redakcja
To tymczasowa strona....
.
Czy zostanie zachowany dostęp do archiw...
Kubel
Chaba wejdą wszyscy? na barana...
tur
Też nie rozumiem jak można wstawić na...
KL
"Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi os...
MS
posel Zawislak najlepszy ale od końca...
MS
Panowie ale sukces oddaj tez diety!...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018