Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara5 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 23 komentarze

Zamość: Lokal za złotówkę i zwolnienia od podatku, czyli ofensywa centrolewicy

R E K L A M A    B O A R D

Zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc oraz wprowadzenie programu „Lokal za złotówkę na dobry start” – to pomysły stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” na ożywienie gospodarcze w Zamościu. Stosowne wnioski trafią dzisiaj do ratusza.

To część pakietu gospodarczego który chcemy wprowadzić w naszym mieście tak aby Zamość stał się dobrym miejscem na biznes. Uważamy, że w pierwszej kolejności powinniśmy stworzyć optymalne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej mikro i małym przedsiębiorcom. To właśnie mały i średni biznes powinien być kołem zamachowym zamojskiej gospodarki. Mamy dość powracających jak bumerang obiecanek o wielkim inwestorze który stworzy 1000 miejsc pracy. Zejdźmy na ziemię, obecnie nie mamy nawet terenów pod takie inwestycje. Idziemy drogą „udeptanej ścieżki”, nasze propozycje są czymś normalnym w innych miastach. Nasze wszystkie działania: inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców, publiczny rejestr umów czy karta seniora są podporządkowane głównemu celowi jakim jest dążenie do połączenia gminy i miasta Zamość. Miasto musi się rozwijać a do tego potrzebne są tereny inwestycyjne.– mówi  Łukasz Kwiatkowski, przewodniczący stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom”.

O jakie zmiany chodzi we wniosku „Lokal za złotówkę na dobry start”?

-Przedsiębiorcom rozpoczynającym po raz pierwszy działalność gospodarczą, zostaną zaproponowane preferencyjne stawki czynszu, które będą obowiązywać maksymalnie przez 36 miesięcy. Podmioty te wynajmując lokal w pierwszym roku będą ponosić koszty wynajmu na poziomie 1 zł za 1m2. Natomiast w drugim roku obowiązywania umowy najmu czynsz za lokal wynosić będzie – 40% stawki czynszu zaoferowanej w pisemnym konkursie ofert, a w trzecim roku -70% stawki czynszu.- wyjaśnia Kwiatkowski. – Lokale mogą zostać zakwalifikowane do dzierżawy w ramach programu „Lokal za złotówkę na dobry start” spośród tych lokali, które nie znalazły dzierżawców mimo przynajmniej trzykrotnego zaoferowania ich do dzierżawy.- dodaje.

Ponadto stowarzyszenie złożyło wniosek o podjęcie działań mających na celu wprowadzenia zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy na terenie miasta Zamość. Mikroprzedsiębiorca mógłby liczyć na zwolnienie ze 100% stawki na okres trzech lat przy utworzeniu min. 2 nowych miejsc pracy dla powierzchni do 60m2 budynku i 60 m2 gruntu. Mały przedsiębiorca mógłby z kolei liczyć na zwolnienie  100% stawki na okres trzech lat przy utworzeniu min. 5 nowych miejsc pracy dla powierzchni do 150m2 budynku i 150 m2 gruntu.

-Proponowane rozwiązanie ma na celu stymulowanie małej i średniej przedsiębiorczości czego efektem będzie wzrost inwestycji, wzrost miejsc pracy i zwiększone wpływy z podatku PIT/CIT.– uzasadnia pomysł Łukasz Kwiatkowski.

Przypomnijmy, że stowarzyszeniu udało się przeprowadzić kilka inicjatyw w trakcie aktualnej kadencji Rady Miasta. Są to m.in. Publiczny Rejestr Umów, Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza, czy Zamojska Karta Seniora.

Stowarzyszenie planuje wystartować w najbliższych wyborach samorządowych jako reprezentacja zamojskiej centrolewicy. Przedstawione dwa wnioski można traktować jako elementy programu gospodarczego dla Zamościa, jaki przygotowało stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom”. Nie jest jednak na razie wiadomo pod jakim szyldem weźmie ono udział w wyborach.

Poniżej w załącznikach prezentujemy wnioski do Przewodniczącego Rady Miasta Zamość.

Lokal

Zwolnieni_podatek

jak oceniacie te pomysły? Czekamy na Wasze komentarze.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "kolega_z_rady" dnia 5 marca 2018 o godzinie 8:13:05 napisał:
  Interesujące, warto przyjrzeć się bliżej propozycjom stowarzyszenia.
  R E K L A M A
 • "Radek" dnia 5 marca 2018 o godzinie 8:27:05 napisał:
  W końcu ktoś mówi o konkretach a nie pie...rzy o fabryce.
 • "k" dnia 5 marca 2018 o godzinie 8:47:52 napisał:
  Jak ktoś wcześniej napisał w komentarzu jest to ciekawa propozycja. Będzie to bardzo duża pomoc dla nowych i młodych podmiotów gospodarczych, które szukają dla siebie miejsca dla swojej działalności w mieście Zamościu.Pomysł który proponuje mam stowarzyszenie" Zamość - nasz wspólny dom" jest przyjazny do rozwoju naszej społeczności lokalnej i zapewne będzie magnesem dla zainteresowanych z poza naszego miasta.
 • "Ja" dnia 5 marca 2018 o godzinie 8:55:07 napisał:
  Pomysł ani interesujący, ani mający powodzenie w realizacji, pomysł z sufitu, pomysł osób, które nie wiedzą co dzieje się w innych miastach. Nawet jeżeli będzie dany obiekt za 1zł, nawet jeżeli będzie ktoś miał w miarę dobry i tani sklep np. z odzieżą to i tak z góry jest skazany na porażkę. Po pierwsze handel w Zamościu został zniszczony przez lokalny samorząd w ostatnich dziesięciu latach - budowa marketów, galerii. Brak szacunku do tzw. lokalnego patriotyzmu czyli kupuję w lokalnym sklepie to główna przyczyna niepowodzenia tej akcji. Najpierw trzeba mieszkańcom uświadomić co nam daje lokalny handel. Później odbudować ten handel. A najważniejsze giełda w miejscowości Mokre to drugi czynnik, który zabił lokalny handel. Dopóki ta giełda będzie nikt rozsądny nie otworzy sklepu z odzieżą. O innych kategoriach działalności gospodarczej jest podobnie. Tu jest potrzeba stworzenia dwóch trzech strategicznych ośrodków dających pracę w ilości przynajmniej 1000 miejsc pracy dobrze płatnej. Takie programy jak ten o którym mowa w artykule to dobra kiełbasa wyborcza, która już nie smakuje jak kilka lat temu.
 • "kolega_z_rady" dnia 5 marca 2018 o godzinie 8:59:11 napisał:
  do ja: Gdzie widzisz miejsce na ośrodki dające 1000 miejsc pracy? Zgadzam się z Łukaszem takich miejsc nie ma. Kto tak twierdzi kłamie.
 • "Dam wam wszystko" dnia 5 marca 2018 o godzinie 9:05:14 napisał:
  Za co?Miasto zadłużone, źródła finansowania proszę wskazać.A co z przedsiębiorcami którzy ponieśli i ponoszą znaczne koszty związane z wynajmem lokali od Miasta?
 • "LZA" dnia 5 marca 2018 o godzinie 9:06:38 napisał:
  Jestem mieszkańcem gminy, mieszkam w Sitańcu. Pomysł przyłączenia się do miasta w pełni popieram. Biała Podlaska ma dwukrotnie większą powierzchnię niż Zamość. Chełm również jest większy.
 • "Australijczyk" dnia 5 marca 2018 o godzinie 9:17:06 napisał:
  Pomysły raczej z kosmosu, już widzę jak miasto ochoczo rezygnuje z głownych źródeł dochodu jakimi są podatki od nieruchomości, raczej niesmaczna kiełbasa wyborcza, tu się zgodzę...
 • "Cień" dnia 5 marca 2018 o godzinie 9:21:43 napisał:
  Bardzo dobra propozycja dla małych lokalnych firm.
 • "Rafał" dnia 5 marca 2018 o godzinie 9:24:33 napisał:
  @Australijczyk Zwróć uwagę że miasto obecnie zwalnia podmioty z podatku od nieruchomości, problem w tym że jedynie duże firmy ktore tworzą miejsca pracy. O małych i średnich wszyscy zapomnieli a przecież zdecydowana większość to właśnie takich mamy przedsiębiorców. Im chodzi o równe traktowanie podmiotów.
  R E K L A M A
 • "lewicowy" dnia 5 marca 2018 o godzinie 16:38:44 napisał:
  Brawo Stowarzyszenie, brawo lewica.
 • "k" dnia 5 marca 2018 o godzinie 17:06:59 napisał:
  Centro lewica jest bardzo w Zamościu potrzebna i zapewne zapełni pustkę po dotychczasowej lewicy /SLD/ która była poprzednio.
 • "Normals" dnia 5 marca 2018 o godzinie 20:48:41 napisał:
  Po prostu lewicowy populizm a realny efekt to czysta iluzja.
 • "Spostrzegawczy" dnia 5 marca 2018 o godzinie 20:54:02 napisał:
  Lewactwo znów w natarciu: wszystko za darmo, ale dziś dla nich smutna data... prawda? :/
 • "rea" dnia 5 marca 2018 o godzinie 21:05:58 napisał:
  i znowu propozycje z kosmosu! ci ludzie nie chodzą po ziemi tylko fruwają w obłokach; już macie na siłę wciśniętą kartę seniora z której nie wiem kto skorzysta (biedny emeryt nie mający na bilet wg. niektórych obrońców ludu) będzie jadał w w restauracji bo ma 10 % zniżki? teraz znowu jakaś fikcja; wnioskodawcy - kosmici! kto na to ma zapracować? śmierdzi na odległość ta kiełbacha wyborcza...
 • "Xxx" dnia 5 marca 2018 o godzinie 22:07:11 napisał:
  Spostrzegawczy już radnym nie zostaniesz, to twoje ostatnie miesiace w radzie pajacu.
 • "Johnynn" dnia 5 marca 2018 o godzinie 22:14:11 napisał:
  Macie mój głos. Nie chcę żeby pisuary wygrały, rozczarowałem się PO wiec dam wam szanse.
 • "." dnia 6 marca 2018 o godzinie 13:18:49 napisał:
  Teoretycznie jest to możliwe 2 lokale da się załatwić (liczba mnoga), ale tak na poważnie realizacja tego programu oznacza podniesienie cen wody, wywozu nieczystości, podatków lokalnych i to bardzo. Pytanie kto za to zapłaci.
 • "do ." dnia 6 marca 2018 o godzinie 15:42:17 napisał:
  Poprzyj swoje wywody argumentami. Mamy do czynienia z sytuacja gdzie stoją puste lokale i to latami. ZGL ponosi koszty ich utrzymania. Taki program jest zasadny ponieważ znajdą się najemcy i powstaną nowe miejsca pracy. Dodatkowo taka firma zapłaci CIT co spowoduje dodatkowe środki budżetu miasta. Populistyczne hasła o wzroście stawek za wodę czy śmieci świadczy o tym że jestem analfabetą ekonomicznym.
 • "Thomas" dnia 6 marca 2018 o godzinie 16:57:20 napisał:
  do "do ".'@@ Uwielbiam ten lewicowy portal, chociaż nie trawię lewicy, ale do rzeczy. KOMUŚ DAĆ, TO ZNACZY KOMUŚ ZABRAĆ. mam wiele pytań i wątpliwości. Panie Łukaszu nosi Pan piękne nazwisko to nazwisko nosił (Eu)Geniusz Kwiatkowski - to nazwisko jest obciążeniem, ale też do czegoś zobowiązuje. =================================================================================== Nie wiem jaki jest zasób lokalowy ZGL, nie wiem ile jest wolnych mieszkań pod wynajem lokatorom, nie wiem ile jest mieszkań komunalnych na startówce. Czy starówka jako ekskluzywne miejsce w ogóle powinna miśc mieszkania komunalne? ....................................................Czyli ten zasób lokalowy należy zamienić jako mieszkania komunalne, czy inne? ..................Skoro ZGL posiada lokale, to dlaczego nie ma najemców - mówimy o mieszkaniach? Czy ZGL zarządza mieszkaniami komunalnymi??? Nie ma chętnych?? To bardzo łatwo sprawdzić ile jest podań o mieszkania w Ratuszu, ile podań rozpatrzono pozytywnie, to stanowi w gruncie rzeczy publiczną informację .................................Czyli znajdą się najemcy i powstaną miejsca pracy? To jest ciekawe , to jest bardzo ciekawe - tylko jest jedno ale, każdy budynek, blok ZGL zdaje się że ma ekipę odpowiedzialną za utrzymanie porządku bieżące naprawy (np. hydraulicy, elektrycy), w takim bloku nawet jeżeli są pustostany - taki budynek trzeba trzeba utrzymać, co jakiś czas muszą być przeprowadzane prace konserwacyjne porządkowe itd. - tak więc ten budynek co miesiąc generuje koszty np. koszty ogrzewania, trudno oczekiwać aby puste lokale nie były ogrzewane chociaż w stopniu minimalnym - te koszty będą ponoszone przez cały czas w sposób stały. .............................. A teraz trochę o mieszkaniach komunalnych czy płacony czynsz pokrywa koszty ich utrzymania, czy Ratusz dopłaca do mieszkań komunalnych? Jeżeli nie mylę się, zmienią się zasady płacenia czynszu za takie mieszkania, czynsz ma być uzależniony od dochodów w rodzinie. I to stawia pytanie jak kształtuje się koszt utrzymania takiego lokalu z lokatorami czy bez lokatorami - logika podpowiada, że ten koszt jest mniejszy bez lokatorów. ............................. Podsumuję to krótko - będziemy wydawać więcej, niż mamy - taki program to nie jest program gospodarczy tylko socjalny - mówiąc krótko zarżnie finanse tego miasta, będzie skutkować narastającym zadłużeniem . Może nawet nie - dlatego, że Zamość ma ustawowe limity - tak więc ten program jest niewykonalny. =========================================================================================== Kolejna rzecz to udogodnienia dla przedsiębiorców. Według Mateusza Morawieckiego i proponowanego przez niego projektu Polska będzie jedną wielką strefą ekonomiczną. ............................Tutaj Pan Kwiatkowski ma rację - nie ma sensu czekać, aż tajemniczy inwestor stworzy 2500 miejsc pracy czy 1000 miejsc pracy, czy w ogóle będzie jak miało to miejsce w poprzednich wyborach - hucznym zapowiedziom, towarzyszyła spektakularna medialna klęska. Do tej pory nie wiemy kim był ten inwestor, czy w ogóle był.......................... Nie zmienia to faktu, że podstawą rozwoju tego miasta, będzie rozwój lokalnej przedsiębiorczości i lokalnego kapitału. I tutaj jak słyszę, że zostają przyznane stypendia dla sportowców w takich dziedzinach sportu jak Sumo, sport który dopiero zaczyna swoją karierę w Polsce - to chyba coś jest nie tak. Dlaczego o tym piszę, sport to jest ważna rzecz, ale to nie będzie silnik gospodarczy tego miasta nawet jak przedstawiciele poszczególnych dyscyplin będą zdobywali trofea na mistrzostwach świata.
  R E K L A M A
 • "redak" dnia 7 marca 2018 o godzinie 9:13:23 napisał:
  Czysta kampania wyborcza. Obiecanki obiecanki. Ale proszę bardzo jak tak chcecie być radnymi. Tylko zobaczymy co zrobicie z tym co obiecujecie po wyborach.
 • "k" dnia 7 marca 2018 o godzinie 9:49:37 napisał:
  A dotychczasowi radni obecnej Rady Miejskiej Zamościa co zrobili. Tylko kłótnie i prywata polityczna poszczególnych ugrupowań, zero współpracy dla dobra miasta i jego mieszkańców. Którzy to zapewne ocenią ich pracę przy urnie wyborczej. A szczerze mówiąc obecnych radnych należy zmienić, może nie wszystkich.
 • "ktoś" dnia 10 marca 2018 o godzinie 0:11:31 napisał:
  Ja chcę handlować kiełbasą z grilla na chodniku chcę żeby to było normalne jak w Londynie, Bangkoku czy gdzie indziej na świecie. żadnych pozwoleń żadnego sanepidu żadnych kas to jest wolność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
leszek
Pan Marek W. i tablet... dajcie mu młot...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018