nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćLidia Stanisławek31 sierpnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Literiada w sobotę 15.00 Rynek Wielki

2. Literiada w Zamościu - "Konstytucja płonie" (2017), foto: Oliwia Bojar

Literiada ta akcja, która skupia ludzi, dla których przyjaźń, doświadczenie współpracy i szacunek dla poszanowania prawa i zasad moralnych są wartościami niepodważalnymi. Nie jest powiązana z żadną organizacją polityczną; to spontaniczna reakcja ludzi walczących o praworządność, o zachowanie porządku konstytucyjnego, o uszanowanie głosu obywateli RP. Tak uważają jej uczestnicy.

 

1 września 2018 r o godzinie 15.00 na Rynku Wielkim w Zamościu Literiada odbędzie się po raz jedenasty.

Pierwsze wystąpienie miało miejsce 30 kwietnia 2017 r. przed pałacem namiestnikowskim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie., a jego hasło brzmiało „KONSTYTUCJA W RUINIE”. Zainicjowały je działaczki z Akcji Mazowsze, które do dziś patronują Literiadzie (Aleksandra Socha, Małgorzata Rosłońska i Danuta Hoffman).

10 września 2017 r. stała się Literiada wydarzeniem ogólnopolskim, kiedy to mieszkańcy około 30. miast ( w tym Zamość), używając wymalowanych na kartonach liter, komentowali bieżące wydarzenia w świetle obowiązującej jeszcze w Polsce Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Cotygodniowym spotkaniom ludzi stojących z literami przypominającymi o Konstytucji towarzyszy ciągłe przypominanie Preambuły i wynikającego z niej nawoływanie do przestrzegania zapisów i zachowania „[…] przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi […]”.

 Dorota Oleksiak, zamojska koordynatorka tej akcji, podkreśla:

Wolni Obywatele Zamościa już po raz 11-ty włączają się w Ogólnopolską Literiadę. Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Zamościa, iż poczynania obecnego rządu, łamanie Konstytucji, ograniczanie wolności, łamanie prawa są sprzeczne z ideą państwa demokratycznego. Cieszy coraz większe zainteresowanie naszymi działaniami. Przyłączają się do nas świadomi zagrożeń zamościanie i odwiedzający nas licznie turyści. Coraz większa popularność naszych akcji wzmacnia nadzieję powstrzymania destrukcyjnych poczynań rządzących”.

Zatem 1 września na zamojskim Rynku Wodnym po raz kolejny z megafonu popłyną jakże wzniosłe, a mało pamiętane słowa:

[…] My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł […]Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tym samym zamościanie ponownie wyrażą swoje poczucie wolności i poprzez „litteras” (łac.) … słowa!, przypomną, że jesteśmy jednym Narodem! Obraz ludzi mających w ręce i sercu Konstytucję, przejmujący głos Jerzego Radziwiłłowicza, czytającego Preambułę oraz dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości” będą jasnym przekazem, że My Naród wiemy, czego oczekujemy od rządzących.

Bo jak powiedział prof. Leszek Kołakowski:

Równość w ludzkiej godności i wynikająca stąd równość praw i obowiązków jest wymogiem, bez którego stoczylibyśmy się w barbarzyństwo„.

PS Warto w tym miejscu przypomnieć, że Autorem Preambuły jest Stefan Wilkanowicz, dziś 94-latek, mieszkający w Krakowie, inżynier i filozof z wykształcenia, niezwykle zasłużony dla naszego kraju.

 

Starsze teksty na ten temat:
Zamość: „Konstytucja płonie” pod ratuszem

 

 

 

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Lidia Stanisławek
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama