Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćLidia Stanisławek31 sierpnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Literiada w sobotę 15.00 Rynek Wielki

2. Literiada w Zamościu - "Konstytucja płonie" (2017), foto: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B O A R D

Literiada ta akcja, która skupia ludzi, dla których przyjaźń, doświadczenie współpracy i szacunek dla poszanowania prawa i zasad moralnych są wartościami niepodważalnymi. Nie jest powiązana z żadną organizacją polityczną; to spontaniczna reakcja ludzi walczących o praworządność, o zachowanie porządku konstytucyjnego, o uszanowanie głosu obywateli RP. Tak uważają jej uczestnicy.

 

1 września 2018 r o godzinie 15.00 na Rynku Wielkim w Zamościu Literiada odbędzie się po raz jedenasty.

Pierwsze wystąpienie miało miejsce 30 kwietnia 2017 r. przed pałacem namiestnikowskim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie., a jego hasło brzmiało „KONSTYTUCJA W RUINIE”. Zainicjowały je działaczki z Akcji Mazowsze, które do dziś patronują Literiadzie (Aleksandra Socha, Małgorzata Rosłońska i Danuta Hoffman).

10 września 2017 r. stała się Literiada wydarzeniem ogólnopolskim, kiedy to mieszkańcy około 30. miast ( w tym Zamość), używając wymalowanych na kartonach liter, komentowali bieżące wydarzenia w świetle obowiązującej jeszcze w Polsce Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Cotygodniowym spotkaniom ludzi stojących z literami przypominającymi o Konstytucji towarzyszy ciągłe przypominanie Preambuły i wynikającego z niej nawoływanie do przestrzegania zapisów i zachowania „[…] przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi […]”.

 Dorota Oleksiak, zamojska koordynatorka tej akcji, podkreśla:

Wolni Obywatele Zamościa już po raz 11-ty włączają się w Ogólnopolską Literiadę. Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Zamościa, iż poczynania obecnego rządu, łamanie Konstytucji, ograniczanie wolności, łamanie prawa są sprzeczne z ideą państwa demokratycznego. Cieszy coraz większe zainteresowanie naszymi działaniami. Przyłączają się do nas świadomi zagrożeń zamościanie i odwiedzający nas licznie turyści. Coraz większa popularność naszych akcji wzmacnia nadzieję powstrzymania destrukcyjnych poczynań rządzących”.

Zatem 1 września na zamojskim Rynku Wodnym po raz kolejny z megafonu popłyną jakże wzniosłe, a mało pamiętane słowa:

[…] My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł […]Wszystkich, którzy dla dobra Trzeciej Rzeczypospolitej tę Konstytucję będą stosowali, wzywamy, aby czynili to, dbając o zachowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi, a poszanowanie tych zasad mieli za niewzruszoną podstawę Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tym samym zamościanie ponownie wyrażą swoje poczucie wolności i poprzez „litteras” (łac.) … słowa!, przypomną, że jesteśmy jednym Narodem! Obraz ludzi mających w ręce i sercu Konstytucję, przejmujący głos Jerzego Radziwiłłowicza, czytającego Preambułę oraz dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości” będą jasnym przekazem, że My Naród wiemy, czego oczekujemy od rządzących.

Bo jak powiedział prof. Leszek Kołakowski:

Równość w ludzkiej godności i wynikająca stąd równość praw i obowiązków jest wymogiem, bez którego stoczylibyśmy się w barbarzyństwo„.

PS Warto w tym miejscu przypomnieć, że Autorem Preambuły jest Stefan Wilkanowicz, dziś 94-latek, mieszkający w Krakowie, inżynier i filozof z wykształcenia, niezwykle zasłużony dla naszego kraju.

 

Starsze teksty na ten temat:
Zamość: „Konstytucja płonie” pod ratuszem

 

 

 

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Lidia Stanisławek
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
KL
Stara wiadomość - to było w sobotę....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat