Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara14 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 114 komentarzy

Zamość: Lewica protestuje przeciwko usunięciu tablicy Róży Luksemburg [AKTUALIZACJA]

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

Władze Rady Miejskiej SLD protestują przeciwko usunięciu tablicy Róży Luksemburg, która do niedawna znajdowała się na podcieniach przy ul. Staszica. Protest w tej sprawie wniosło również stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom”, które rozważa także drogę sądową.

Poniżej publikujemy list szefa zamojskiego SLD Romana Podświadka do władz miasta Zamościa.

Jan Wojciech Matwiejczuk
Przewodniczący

Rady Miasta Zamość

 

Andrzej Wnuk

Prezydent

Miasta Zamość

 

W imieniu Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej protestuję przeciwko aktowi wandalizmu, jakiego dopuszczono się w dniu dzisiejszym

dokonując demontażu tablicy pamiątkowej poświęconej Róży Luxemburg, z kamienicy przy ul. Stanisława Staszica 37.

Sojusz Lewicy Demokratycznej żąda przekazania Radzie Miejskiej SLD decyzji administracyjnej, na mocy której dokonano likwidacji tablicy,

a także wyjaśnienia podstawy prawnej i merytorycznego uzasadnienia likwidacji tablicy pamiątkowej poświeconej najbardziej znanej w świecie postaci związanej z Zamościem.

Żądamy również ujawnienia wnioskodawcy, lub wnioskodawców oraz osoby lub osób, które podjęły decyzję polityczną i decyzję administracyjną w sprawie likwidacji tablicy.

Oczekujemy bezzwłocznego zajęcia stanowiska w sprawie i udzielenia Radzie Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Zamościu odpowiedzi na niniejszy e-mail.

 

Roman Podświadek

Przewodniczący

Rady Miejskiej SLD w Zamościu

 

Przeciwko usunięciu tablicy zaprotestowało również stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom”.

Po otrzymaniu decyzji, na mocy której zdemontowana została tablica rozważamy drogę sądową.– powiedział nam Łukasz Kwiatkowski, przewodniczący stowarzyszenia.

AKTUALIZACJA:

Dziś (14.03) do naszej Redakcji wpłynęła notatka od Marka Gajewskiego, rzecznika prasowego prezydenta Zamościa odnośnie usunięcia tablicy Róży Luksemburg. Poniżej publikujemy jej treść.

 1. Korespondencja ws. usunięcia tablicy Róży Luksemburg rozpoczęła się w 2016r. od wniosku jednego z mieszkańców Miasta Zamość. Ustawa z 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego…, w ówczesnym brzmieniu, odnosiła się głównie do nazw ulic i placów. W związku z tym, wniosku nie zrealizowano.

 2. 14 września 2017r. po zmianie ustawy, mieszkaniec ponownie złożył wniosek o usunięcie tablicy wraz z opinią Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, o którą wcześniej wystąpił. IPN wskazał, iż przedmiotowa tablica winna zostać usunięta na mocy rozdz. 2 przedmiotowej ustawy. Nie było tu potrzeby podejmowania uchwały, jak sugerował IPN. Nie ma również znaczenia, kto był wnioskodawcą – ustawa oraz stanowisko IPN w tym zakresie, było podstawą podjęcia dalszych działań. Kopia pisma w załączeniu.

W ustawie doprecyzowano pojęcie pomnika. Wskazano również termin do podjęcia stosownych działań do 31 marca br.

 1. Kolejna zmiana tzw. ustawy dekomunizacyjnej, pochodzi z dnia 14 grudnia 2017r.

 2. Lubelski Urząd Wojewódzki pismami z dnia 19.01.2018 (powołując się na kolejną korespondencję ws. zdjęcia tablicy) i następnie z dnia 21.02.2018 prosił o informacje o podjętych działaniach w tym zakresie.

 3. O obowiązkach ustawowych była mowa na niedawnej konferencji wojewody lubelskiego. Taki wniosek pojawił się nawet na jednym z zebrań osiedlowych.

 4. Dnia 12 marca tablica została usunięta i zabezpieczona przez służby ZGL. Zgodnie z przepisami, w przypadku niewykonania obowiązku ustawowego, wojewoda wydałby zarządzenie zastępcze. Ustalono, że IPN podtrzymuje swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 14.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "zamojski obserwator" dnia 13 marca 2018 o godzinie 14:34:51 napisał:
  W 1989 roku do Zamościa przyjechała grupa nauczycieli ze Swabisch Hall czyli dawnej RFN. Jednym z podstawowych miejsc w Zamościu o jakie pytali i, które poszli zobaczyć była kamieniczka, w której urodziła się Róża Luksemburg. Oni nie byli komunistami oraz według nich nie była to komunistka jak dzisiaj to się próbuje wcisnąć suwerenowi.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 14:49:10 napisał:
  Usunięcie tej tablicy pamiątkowej, to skrajny przykład infantylizacji "polityki historycznej" Państwa Polskiego. Tablica powinna wrócić na swoje miejsce (chociaż wiadomo, że Róża się tam nie urodziła). Może znajdzie się jakiś "lewicowy ideowiec", co ją na jakiś czas przetrzyma, żeby złomiarze tego nie skasowali? Wstyd mi za takie wydarzenia, choć daleko mi do tzw. "lewicy".
 • "" ale miasto"" dnia 13 marca 2018 o godzinie 14:53:33 napisał:
  SZCZYT GŁUPOTY!
 • "Nowakowski Wiesław" dnia 13 marca 2018 o godzinie 15:27:03 napisał:
  Współcześni barbarzyńcy. Za jednym pociągnięciem jakiegoś kretyna zadarliśmy z Żydami, Niemcami i Republiką Niemiecką. Ŕóża była Polką, a przede wszystkim jest bohaterem narodowym Niemiec. Mało jeszcze mamy wrogów?
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:39:36 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksemburg i niemieckich socjalistów. Niech mi Pan pokaże, co zrobiła Róża Luksemburg, niemiecka socjalistka dla Polaków? Co zrobiła dla Zamościa?
 • "Marcin Ferenc" dnia 13 marca 2018 o godzinie 15:40:51 napisał:
  Jeszcze trochę to z całej Polski usuną wszystkie pomniki Naszych Polaków i Bohaterów a będą stawiać tylko Kiczowate symbole Kaczyńskich Dajcie spokój z tymi czystkami wizerunków. Jeśli partia PiS itp chce upamiętnić Ofiary Smoleńska to niech za swoją dotacje partyjną z budżetu państwa zbuduje szpital, szkołę lub placówkę edukacyjną i promuje polskoś i pamięć ofiar Katynia - Smoleńska. To dopiero byłby żywy Pomnik Pamięci, który każdy pamiętał ⛲☀️
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:32:28 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksemburg i niemieckich socjalistów. Róża Luksemburg nie jest polską bohaterką. Jeśli jest, udowodnij, co takiego zrobiła dla Polski i polskiego narodu, że Polska powinna ją upamiętniać?
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:37:45 napisał:
   Jeśli czujesz się Niemcem, to rzeczywiście jest to Twoja Bohaterka.
 • "z_boku" dnia 13 marca 2018 o godzinie 16:23:07 napisał:
  Tablica powinna pozostać na swoim dotychczasowym miejscu. Nie da się usunąć z historii naszego miasta pamięci o jednej z najwybitniejszych osób pochodzących z Zamościa. Wstydzić się powinny osoby odpowiedzialne za ten akt barbarzyństwa. Tablicę należy ocalić przed zniszczeniem , przekazując ją do depozytu muzealnego. Możecie dla przypodobania się władzom wojewódzkim czy centralnym usunąć obiekt fizycznie, ale pamięć o Rozalii Luksemburg żywa jest na świecie. Wystarczy wejść w Wikipedię gdzie hasło Róża Luksemburg dostępne jest w 117 językach. Pokażcie mi inną osobę z Zamościa która to przebije?
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:36:26 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksemburg i niemieckich socjalistów. Pokaż mi, co zrobiła Różą Luksemburg, niemiecka socjalistka dla Polaków? Co zrobiła dla Zamościa?
 • "abc" dnia 13 marca 2018 o godzinie 17:26:01 napisał:
  Demontaż tablicy nie ma nic wspólnego z walką z poprzednim systemem. Wstyd.
 • "Romek" dnia 13 marca 2018 o godzinie 17:51:01 napisał:
  Widzę, że Wnuk zjednoczył zamojską lewicę.
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:30:14 napisał:
   Nie Wnuk, tylko lewicowe poglądy i strach przed duchem Rozalii.
 • "Obserwer" dnia 13 marca 2018 o godzinie 18:13:54 napisał:
  W ramach Panie Kwatkowski to jest obraz to po pierwsze a po drugie to jest pismo a nie wniosek Panie Kwatkowski. Wniosek należy rozpocząć od słów stosowanie do art. ustawy o dostępie do informacji publicznej lub w oparciu o art. ustawy o dostępie do informacji publicznej itd. I tacy ludzie chcą być radnymi - samorządowcami.
 • "Kmicic" dnia 13 marca 2018 o godzinie 18:30:15 napisał:
  Do Kiemliczów. To żeście usunęli tablice z kamienicy, w której ona się nie urodziła, toście dobrze zrobili ale żeście nie wmurowali jej tam gdzie się faktycznie urodziła, toście hultaje nie szlachta.
  R E K L A M A
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:22:19 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksemburg i niemieckich socjalistów.
 • "a kogo to" dnia 13 marca 2018 o godzinie 18:41:50 napisał:
  A kogo obchodzi Róża Luksemburg?
 • "niekoniecznie" dnia 13 marca 2018 o godzinie 18:51:18 napisał:
  Lewicowa socjalistka. Przeciwniczka niepodległości Polski. Dlaczego mamy ją czymkolwiek honorować? Co takiego zrobiła dla Zamościa? @Z_boku - a w ilu językach znajdziesz w internecie hasło hitler? Jak Niemcy chcą ja honorować, niech to robią u siebie. Dla nas to żaden zaszczyt.
 • "dede" dnia 13 marca 2018 o godzinie 18:54:53 napisał:
  Z pracy „Niepodległa Polska a sprawa robotnicza” z 1896 r: "Socjalpatrioci namawiają robotników do oddzielenia polskiej ziemi od Rosji, Austrii i Prus i do odbudowania znowu osobnego polskiego państwa, jak to było przed stu laty. (...) Robotnicy polscy ! Nie dajcie się odwieść z drogi ! Nie wierzcie tym, co was będą namawiali do odbudowania państwa polskiego! Nie oczekujcie żadnego zbawienia od niezależnej Polski, bo ona was nie zbawi ! W niezależnej Polsce będzie nad wami bat polski, jak jest dziś rosyjski (...). Niechże nas nie wzywają do tłuczenia głowami o mur ! Niech nam dadzą raz spokój z niepodległą Polską." Czy lewica i zwolennicy uhonorowania RL również podpisują się pod tymi słowami? A może nie znają poglądów tej "patriotki"?
 • "abc" dnia 13 marca 2018 o godzinie 19:10:06 napisał:
  Róża Luksemburg podejmowała tematy które miały charakter ponadpaństwowy i ponadnarodowy. Oczywiście, że się myliła ws. walk o niepodległość Polski co nie oznacza że nie mamy do czynienia z wielką osobowością która urodziła się w Zamościu.
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:22:57 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksemburg i niemieckich socjalistów.
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 19:29:46 napisał:
  @"dede"; znają znają. Znają też inne. Ja tu w kwestii formalnej. Jako, że przeczytałem (mam nadzieję, ze zrozumieniem, chociaż to nigdy nie wiadomo, jak jest [żart taki]) Stary i Nowy Testament, jak również "Kapitał" (Das Kapital. Kritik der politischen Oekonomie) Marksa. Gdzie jest ta tablica? To ani własność miasta, (bo niby dlaczego? Niby budynek administrowany przez ZGL, ale to niczego nie wyjaśnia), ani "osoby prywatnej". To gdzie to jest? Bo ja bym chciał to kupić. Jak nikomu to nie potrzebne, to ja ten przedmiot przygarnę. Na pamiątkę. Uczciwie zapłacę po cenie złomu ;-)
 • "z_boku" dnia 13 marca 2018 o godzinie 19:48:14 napisał:
  @"Torres20400" - gdyby chcieli więcej kasy jestem gotowy się dołożyć ;)
 • "abc" dnia 13 marca 2018 o godzinie 19:50:01 napisał:
  Ja też chętnie się dołożę.
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:01:05 napisał:
  @"z_boku"; a to tak ładnie, "na krzywy ryj" się pod biznes podpinać? Tablica z mosiądzu, jakieś 10 kg. Na "złomie dadzą" za to dwie stówy. Jak zawiozę moim Golfem II, to mi spali litr wachy (jak odcedzę olej po frytkach, co były na obiad to będzie taniej), i jestem do przodu całkiem niezłe pieniądze. A Ty mi się tu pod "interes" teraz podpinasz? Nie doczekanie Twoje....
 • "cyniczny" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:03:37 napisał:
  za kilkanascie, kilkadziesiat lat beda wszedzie rozwalac pomniki Kaczynskich i zmieniac ulice Kaczynskiego na jakies inne alternatywy
 • "LZA" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:04:02 napisał:
  PAW niby dobry strateg a tutaj taka wtopa. Mógł liczyć na część lewicowego elektoratu a teraz mu tego nie przebacza. Tłumaczenia to nie ja to Wojewoda nie przekonają w kampanii ludzi lewicy.
  R E K L A M A
 • "dede" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:09:20 napisał:
  Czerwonołapkowym klikaczom pod moim postem chciałem zadać takie pytanie: czego dotyczy wasze klikanie - mojej wypowiedzi czy Rozalii Luxenburg? Wszak mojego wkładu jest tak niewiele ;)
 • "z_boku" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:11:19 napisał:
  @"Torres20400" - ja się "na krzywy ryj" wciskać nie będę, mogę czasami zrobić coś bezinteresownie. Na złom bym tego nie dawał, w końcu zdjęcie tablicy jest w angielskojęzycznej Wikipedii i na eBay-u może pójść za znacznie większe pieniądze. Obawiam się jednak że z twojego, nazwijmy to "geszeftu" nic nie wyjdzie. Gdyby sprawa doszła gdzie trzeba to można ją łatwo podciągnąć pod antysemityzm, a wtedy okaże się że tak naprawdę to chodziło jedynie o konserwację i PAW własnymi "ręcami", w blasku fleszy wmuruje ją na powrót w tym samym miejscu ;)
 • "Danton" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:13:41 napisał:
  Róża Luksemburg (pseudonimy Róża Kruszyńska, Maciej Rózga, Spartakus)(urodzona 5 marca 1871 w Zamościu - zmarła 15 stycznia 1919 w Berlinie) zawsze podkreślała, że jest Polką i Żydówką z urodzenia, a Niemką z konieczności: chcąc uniknąć kolejnego aresztowania wyszła za maż za Niemca. Marzyła o zjednoczonej Europie socjalistycznej. Jako jedna z pierwszy osób publicznych głośno domagała się równych prawa dla kobiet, m.in. domagała się prawa do przerywania ciąży. Róża Luksemburg kwestionowała m.in. dążenia niepodległościowe Polski i razem z Julianem Marchlewskim zwalczała patriotyczne nurty w polskim ruchu socjalistycznym (PPS).
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:21:42 napisał:
  @"z_boku"; zostawmy żarty na bok. Tej tablicy nie należało się "czepiać". Ale jak "ktoś" miał ochotę "wypuścić dżina z butelki", to niech teraz za nim gania.
 • "z_boku" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:31:08 napisał:
  @"Torres20400" - żarty są zawsze dobre, ale o tym antysemityzmie mówiłem poważnie. Mleko zostało wylane i zobaczymy co z tego wyniknie, może w ramach rekompensaty jakiś pomnik w mieście postawią?
 • "@Danton" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:33:30 napisał:
  Dałeś pożywkę nowoczesnym czarnomarszowym zamościankom, chyba to one wykupią tą tablicę jako swój symbol.
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 20:36:12 napisał:
  @"z_boku"; nie za bardzo to widzę. Z tymi pomnikami. Ja by nowych nie stawiał, ale też nie burzył starych. Z tym "antysemityzmem' to taki samograj. Nudne to jest.
 • "z_boku" dnia 13 marca 2018 o godzinie 21:01:08 napisał:
  @"Torres20400" - nudne ale skuteczne. Jeżeli o pomniki chodzi to w ramach walki z nudą ufundowałem sobie malutki pomniczek Williama Granta i Synów. Dzień miałem nerwowy ;)
 • "observer" dnia 13 marca 2018 o godzinie 22:11:20 napisał:
  przeprowadźcie aktualizację - to nie lewica protestuje, ale myślący ludzie, bez zaglądania komukolwiek do legitymacji. Do pisiorków - czego się boicie? prawdy? Nie piszcie historii od nowa, to jeszcze nikomu się nie udało; nawet niejakiemu Adolfowi H. i Józefowi S.
 • "TORRES20400" dnia 13 marca 2018 o godzinie 22:58:04 napisał:
  @"observer"; to ciężki brednie są, co tam powypisywane.
  R E K L A M A
 • "Adam Kutyła" dnia 13 marca 2018 o godzinie 23:16:23 napisał:
  Zamojskim wandalom dedykuję zwrotkę wiersza Adama Asnyka pt. "Do Młodych": "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy i miłość ludzka stoi tam na straży. I Wy winniście im cześć."
 • "Thomas" dnia 14 marca 2018 o godzinie 1:47:02 napisał:
  To nie jest żart. Dwa miesiące temu na regale w Ksiaznicy Zamojskiej były bezpłatne DZIELA LENINA I TO 24 TOMY. Ktoś je zabrał i nikt nie protestował.
 • "Diego" dnia 14 marca 2018 o godzinie 6:36:55 napisał:
  Ładne radny Kutyła, a jak była debata na sesji na temat obowiązku zmiany ulic, demontażu tablicy czy usunięcia pomnika jeńców radzieckich to żeś Pan spał? Prawo jest prawem, PiS uchwalił w Warszawie, trzeba wykonać. Osobiście nic nie mam do Róży, ale wieszanie psów na Wnuku w sytuacji, gdy to jego urząd nie miał nic do powiedzenia, jest nie fair. No chyba, że przyjaciele z lewicy maja na celu, aby prokuratura postawiła Wnukowi kolejne zarzuty...
 • "alan" dnia 14 marca 2018 o godzinie 6:39:07 napisał:
  Do Nowakowskiego Wiesława - Róża Luksemburg była Żydówką a nie Polką i Pan jako historyk powinien to wiedzieć, tak jak to że kwestionowała ona sens tworzenia państwa polskiego. Dobrze że ta tablica zniknęła!
  • "?" dnia 15 marca 2018 o godzinie 19:15:50 napisał:
   Obywatelka Polski, pochodzenia żydowskiego.
 • "TORRES20400" dnia 14 marca 2018 o godzinie 8:58:31 napisał:
  Na tablicy był napis, który głosił, że poświęcona jest Róży Luksemburg (to prawda), wybitnej działaczce ruchu socjalistycznego (to też prawda). Co tu "dekomunizować"? Drugie secundo: że Róża kwestionowała sens tworzenia państwa polskiego. No niby tak, ale ona kwestionowała w ogóle sens istnienia państw narodowych, nie tylko Polski. I właściwie to w jej "pomyśle" cały czas egzystujemy. Bo przecież jesteśmy w Unii Europejskiej. Oczywiście nie twierdzę, że Róża wymyśliła UE, ale skądś ta idea się wzięła. Skoro o ideach - jak ktoś zaczyna walczyć z ideami za pomocą młota (i sierpa), usuwając jakąś tam tablicę, to znaczy, że jest coś nie tak. Ja jestem Polakiem, i mam obowiązki polskie. Co oznacza, uświadomiony obowiązek samodoskonalenia się, rozwijania intelektualnego, czytania itd., bycie gotowym do polemiki z adwersarzami o skrajnie biegunowo odmiennych poglądach niż moje. Dlatego nigdy nie zgodzę się na fizyczne "wymłotkowywanie" historii. Trzecie secundo: zima mija, wiosna idzie. P. Nowakowski z tym drugim p. Kutyłą. Dziady borowe się po jakiejś długotrwałej hibernacji przebudziły. I będą teraz protestować. Jako miejscy radni "lewicowi" nie wiedzieli o pomyśle usunięcia tablicy? To po co oni są tymi radnymi? Przecież to jakieś nieporozumienie totalne. I ostatnie czwarte secundo: p. Wnuk. Nie wiem, czy ma on jakiegoś ratuszowego doradcę ds historii. Jak ma, to niech go wymieni na inny model. Wybory idą. "Bazę wyborczą" trzeba rozwijać, a nie zawężać, jak się myśli o reelekcji. Czymś sensownym się zająć, a nie jakąś bezproduktywną"wojenką" o tablicę, co sobie tyle lat wisiała, i nikomu za specjalnie nie wadziła.
 • "ciekawy" dnia 14 marca 2018 o godzinie 9:07:33 napisał:
  ale usuneli ta tablice ze byla Zydowka? o co chodzi, nie wystarczylo im dotychczasowego konfliktu z Izraelem? poza tym byly jakies obrady Rady Miejskiej w tej sprawie? nie powinno byc jakiegos glosowania w tej sprawie? czy Rada Miasta jest niewaznym organem i nic nie musi wiedziec o tym? to po co komu taka Rada skoro nikt jej o niczym nie informuje?
 • "Endek" dnia 14 marca 2018 o godzinie 9:08:37 napisał:
  Dawniej Róża Luxemburg, dzisiaj Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein z domu Woźniakowska, obie nie kochały i nie kochają Polski.
 • "buhahaha" dnia 14 marca 2018 o godzinie 9:30:20 napisał:
  socjalizm im sie z komunizmem pomylil :D
 • "Adam Cisowski" dnia 14 marca 2018 o godzinie 10:35:32 napisał:
  Adam Kutyła@ Panie Adamie ku rozwadze... Czy ona była aby na pewno socjalistką czy komunistką? , Komunizm i socjalizm wywodziły się z tego samego nurtu z tego samego korzenia. Rożnica polegała na tym, że socjalizm zakładał dążenie do pewnych celów w drodze ewolucji, stopniowego dochodzenia do pewnych celów . Przełomem dla zwycięskiego marszu lewicy był legendarny Przystanek Woodstock. To co wtedy działo się w USA miało bezpośrednie przełożenie na Europę Zachodnią. Lewicowa krytyka dotychczasowego establishmentu, krytyka Wojny w Wietnamie, ideologia pacyfizmu, wolna miłość, pokolenie dzieci kwiatów czyli Hipisów - to promieniowało na Europę i miało wpływ na kształt Eurolewicy, niewątpliwie dużych osiągnięć Eurolewicy, o których komuniści mogli tylko pomarzyć Światli komuniści bo o dziwo tacy byli wysyłali swoje dzieci na nauki do Paryża - takim nauczycielem nowoczesnej lewicy był Jean Paul Sartre jego uczniem był min. Pol Pot, ale były też inni prominentne osoby z karjow tzw. demoludów. Kolejna rzecz uczestniczyła czynni w Związku Spartakusa - ten związek miał za zadanie rozniecenie ognia rewolucji w Niemczech według planu Lenina. Związek Spartakusa ostatecznie rozbity - legł u podstaw stworzenia "Teorii ciosu w plecy" - krótko mówiąc było to szukanie kozła ofiarnego za przegraną wojnę i upokarzający Wersal, jednak od tego czasu zaczęła narastać fala nienawiści i ksenofobii (tego nie trzeba rozwijać). Czym była Rewolucja Lenina Niemcy doskonale zdawali sobie - to nie kto inny jak Niemcy przerzucili Lenina w wagonie pełnym złota i twardej waluty do Rosji. Mała dygresja jakie były różnice pomiędzy Leninem i Stalinem? Żadne Stalin w prostej Lini realizował założenia Lenina - gdyby Lenin nie zmarł przedwcześnie - mielibyśmy coś znacznie gorszego niż stalinizm. Co by było gdyby Związek Spartakusa w Niemczech wzniecił ogień Rewolucji? Mielibyśmy Komunizm sowiecki, komunizm leninowski - to był czerwony terror, totalna cenzura, radykalne ograniczenie swobód i wolności obywatelskich, zrobienie ze społeczeństw obozu niewolniczej pracy. Mamy kraje które są komunistyczne - to są kraje niezwykle biedne, zacofane cywilizacyjnie np. Korea Północna czy Kuba. Owszem są Chiny które są formalnie komunistyczne, ale w pewnych sferach gospodarczych jest tam czysty kapitalizm. Chiny zaczęły odchodzić od komunizmu od czasów reform Den Xiao Pinga. Chiny są teraz potęgą gospodarczą nr dwa, a według niektórych już są numer jeden, czy takie sukcesy odniósł Komunizm Soviecki? Związku Radzieckiego nie ma, zbankrutował. Ponad wszelką wątpliwość ruch socjalistyczny i ruch komunistyczny zwalczały się. Stawką była władza w Europie i USA - kto rządził w tych państwach miał kontrolę nad światem. Kiedy Zachodnia lewica świeciła sukcesy, komunizm typu Radzieckiego i Mao tse Tunga klepał przysłowiową biedę i to w dosłownym słowa znaczeniu. W latach 60-tych w Chinach nawet nastąpił 30 % w ciągu roku spadek wzrostu gospodarczego. Mądrzy Chińczycy doszli do wniosku, że komunizm jest drogą donikąd. Chiny pomimo, że są komunistyczne, ale one od tego komunizmu odchodzą - to odchodzenie jest procesem. Dlatego, że komunistyczna gospodarka była mało wydajna i mało efektywna - ciekawym przykładem są przydomowe działki które mogli uprawiać pracownicy Kołchozów i Sowchozów w ZSRR - miały one znacznie większą wydajność z niż sam kołchoz (to można znaleźć w książce John Barron "KGB") I teraz tak: Róża Luksemburg, która nie była Niemką, tylko internacjonalistką, miała jedynie męża Niemca. Z jednej strony była świetnie wykształconą, jej zainteresowania to była np. akumulacja kapitału - co jest bardzo ciekawe i jako tako stoi w sprzeczności z ideami komunizmu. I teraz dochodzę do sedna sprawy posłużę się dwoma przykładami literackimi "Doktor Żywago" i "Zapiski oficera armii czerwonej". W książce Pasternaka był Pasza Antipow / Strielnikow człowiek o wysokiej wrażliwości, ideowiec oddany bezgranicznie ideom rewolucji - po rewolucji okrutny i bezwzględny morderca, bez serca, bez sumienia. Skazywał każdego na śmierć, Doktor Żywago przeżył tylko dlatego, że Strielnikow go poznał i pamiętał jak doktor uratował mu życie, ale mimo to był człowiekiem z kamienia z lekkim odruchem człowieczeństwa (darowanie "winy" doktorowi Żywago). To już wtedy zauważono, że rewolucja zjada swoje dzieci Trzeba zadać kolejne pytanie, będąc mądrym o to czym był komunizm radziecki od jego powstania, Ideały Róży Luksemburg ległyby w gruzach, ponieważ ona była typem wojownika, to nie trudno wyobrazić sobie, że byłaby Strielnikowem Pastarnaka - co do tego nie mam wątpliwości. W książce Zapiski oficera armii czerwonej Lejtnant Zub stwierdził, że polscy komuniści mają takie pojęcie o komunizmie jak ja o astronomii. I dlatego Panie Adamie uważam, że Róża Luksemburg powinna zniknąć, powinna być skazana na zapomnienie. W swojej ocenie nie można kierować się ideami tylko twardymi faktami, a one są dla Róży Luksemburg niekorzystne.
 • "TORRES20400" dnia 14 marca 2018 o godzinie 10:48:36 napisał:
  @Adam Cisowski": "I teraz tak: Róża Luksemburg, która nie była Niemką, tylko internacjonalistką, miała jedynie męża Niemca. Z jednej strony była świetnie wykształconą, jej zainteresowania to była np. akumulacja kapitału - co jest bardzo ciekawe i jako tako stoi w sprzeczności z ideami komunizmu." Bzdety i komunały. TORRES20400.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 14 marca 2018 o godzinie 10:59:48 napisał:
  @"Adam Cisowski"; "I teraz dochodzę do sedna sprawy posłużę się dwoma przykładami literackimi "Doktor Żywago" i "Zapiski oficera armii czerwonej". W książce Pasternaka był Pasza Antipow / Strielnikow człowiek o wysokiej wrażliwości, ideowiec..." Panie, żeś to przeczytał? Te książki? Jakoś mi się nie wydaje.
 • "Adam Cisowski" dnia 14 marca 2018 o godzinie 11:00:12 napisał:
  Wiesław Nowakowski@ Pan się myli - sprawa jest o wiele bardziej złożona i Pan doskonale o tym wie. Ten konflikt narastał i on był. Może dobrze, że tak się stało, ponieważ trzeba go rozwiązać usiąść do stołu, a będzie to niezwykle trudne. A co do Niemców, to niestety w wielu krajach nie podoba się ich dominująca rola w UE, stąd też nastroje separatystyczne w wielu krajach i BREXIT. Czy Wielka Brytania to kraj Barbarzyńców? oni już raz zrzucili z siebie zależność od Watykanu (Henrryk VIII), kiedy Anglia zaczynała stawać się potęgą - to jest normalna kolej rzeczy i tak samo dzieje się teraz - brytyjska gospodarka może być największą gospodarką europejska - to jest klasyczna pułapka Tukidydesa. I zawsze pretendent robi to samo - to nic nowego.
 • "TORRES20400" dnia 14 marca 2018 o godzinie 11:10:10 napisał:
  A od Piaseckiego, to weź się Panie "odstosunkuj".
 • "Janusz z Grażynką" dnia 14 marca 2018 o godzinie 11:21:45 napisał:
  Precz z komuną!!!
 • "TORRES20400" dnia 14 marca 2018 o godzinie 11:26:12 napisał:
  Przekaz jasny i zrozumiały. Pozdrawiam Grażynkę. Janusza z resztą też. Niech ma.
 • "hmmm" dnia 14 marca 2018 o godzinie 13:08:58 napisał:
  jezeli bylo to na obradach Rady Miejskiej to prosimy napisac kto glosowal za usunieciem tablicy
 • "Mieszkaniec" dnia 14 marca 2018 o godzinie 13:30:35 napisał:
  A może zamiast Sześciu króli ustanowić nowe święto "Dzień walki z komuną".
 • "Miszkaniec" dnia 14 marca 2018 o godzinie 14:51:10 napisał:
  Przecież Piasecki sprzyjał komunistom i był ich sojusznikiem takie są fakty. Jak inaczej można wytłumaczyć to, że wyszedł już nie cały, a żywy z katowni NKWD na Łubiance?
 • "kios" dnia 14 marca 2018 o godzinie 14:56:24 napisał:
  Róża Luksemburg z pochodzenia żydówka. Niezbyt to polityczne w chwili obecnej zadzierać z narodem żydowskim. Opamiętajcie się !!!!!!
 • "Thomas" dnia 14 marca 2018 o godzinie 15:50:22 napisał:
  Nie traćcie ducha lewica was wysłucha Gdyby były akapity i rezerwacja nicka tak jak long time ago - byłoby super.
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 14 marca 2018 o godzinie 17:59:21 napisał:
  Adam Kutyla@ czy Pan tak poważnie uważa? Dlaczego w Zamościu nie ma Pomnika Piłsudskiego, chociaż przed wojną był. Skoro nie ma tego pomnika, to również nie widzę powodu do upamiętnienia tej pani. Aczkolwiek jej życiorys jest burzliwy, zamordowana, itd. Nie tylko ona walczyła za naszą i wasza wolność.
 • "Adam Kutyła" dnia 14 marca 2018 o godzinie 18:10:25 napisał:
  Do "Diego". Nie przypuszczałem, że przytoczony fragment wiersza wywoła u Pana /Pani/ taką reakcję, tj. atak na moją osobę i podawanie nieprawdy. Kryjąc się pod nickiem łatwo to robić. Ja w przeciwieństwie do Pana/Pani/ jeżeli wypowiadam się na tych forach, a robię to bardzo rzadko, to pod swoim imieniem i nazwiskiem. Otóż oświadczam, że na sesjach Rady Miasta wcale nie spałem, jak to Pan/Pani/ mi zarzucił, tylko mając wyrobiony pogląd z posiedzeń dwóch Komisji Rady w których pracuję, odpowiednio głosowałem: 1/ za zmianą nazwy 7 ulic, ponieważ, taka była wola większości ich mieszkańców, wyrażona na zebraniach. 2/ przeciw likwidacji pomnika jeńców radzieckich i tą uchwałą uratowaliśmy go przed wyburzeniem. Zaaprobował to IPN i Wojewoda Lubelski /zmieniono tylko treść inskrypcji, którą napisał IPN i pozbyto się symboli sierpa i młota/. W tej sprawie odsyłam do protokołów z sesji, dostępnej w Biurze Rady Miasta. O likwidacji tablicy pamięci Róży Luksemburg nie było wtedy mowy. Jej likwidacja wynikała z innego dokumentu IPN-u, zgodnie z którym władze miasta nie były zobowiązane do zasięgania opinii Rady Miasta. Tak też postąpiły i tablicę zdemontowały. A szkoda. Zarzut, że "wieszam psy" na Panu Prezydencie Wnuku i chcę Go postawić przed obliczem prokuratora pozostawiam bez komentarza, bo nie zasługuje na to, jest po prostu .... debilny. Przepraszam Pana /Panią/, że tym cytatem wyprowadziłem z równowagi, to nie było moim celem. Życzę wszystkiego dobrego, a szczególnie empatii i szacunku do osób o odmiennych poglądach.
 • "dawna lewico..." dnia 14 marca 2018 o godzinie 18:13:49 napisał:
  Rozumiem, że walka o korzenie jest wazna dla każdego ruchu politycznego. Zamojskiej lewicy radziłbym jednak zająć się sprawami żywych, żyjących tutaj i teraz. Czekam na dalszą walkę o bezpłatną komunikację, przedszkola i żłobek, czy ulgi dla przedsiębiorców. To były fajne pomysły.
 • "Adam Kutyła" dnia 14 marca 2018 o godzinie 18:38:08 napisał:
  Do "Thomas". Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem treści Pana/Pani/ postu. Chciałoby się powiedzieć "co ma piernik do wiatraka", skoro miesza się w to postać i pomnik Józefa Piłsudskiego. Pomnik Marszałka Józefa Piłsuskiego, który stał na terenie koszar został zburzony przez hitlerowców. Obecnie, działa powołany komitet jego odbudowy i wszystko wskazuje na to, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie wzniesiony na poprzednim miejscu. Osobiście dołożyłem się do zbiórki pieniędzy na ten cel, kupując cegiełkę.
 • "xx" dnia 14 marca 2018 o godzinie 18:42:29 napisał:
  to kiedy i gdzie najbliższy stos z nieprawomyślnymi książkami?
  • "Thomas" dnia 20 marca 2018 o godzinie 22:35:44 napisał:
   Kto palił książki? Kto wywołał Rewolucję Kulturalną?
 • "buahahaha" dnia 14 marca 2018 o godzinie 19:11:55 napisał:
  najprosciej by bylo napisac ze tablice ukradli i sprawcow nie znaleziono :)
 • "Gajos" dnia 14 marca 2018 o godzinie 19:21:08 napisał:
  Marek Gajewski nie kompromituj się proszę. Tłumaczenie, to nie my, to oni pogrąża Was w moich oczach. Wstyd na cały świat. Gdzie na tej tablicy widzisz promowanie komunizmu?
 • "gość" dnia 14 marca 2018 o godzinie 20:05:56 napisał:
  Ostatnio niestety dzieje się nieciekawie,walczy się z przeszłością , ale przecież to jest historia.Tak samo jak odebranie stopnia generalskiego W.Jaruzelskiemu (i innym).Przecież wystarczyło określać "W. Jaruzelski generał czasów komunistycznych..."a nie degradować i to po śmierci....Młode pokolenie nie będzie w stanie poznać historii Polski.....brak słów.
  • "kronikarz" dnia 26 marca 2018 o godzinie 6:23:52 napisał:
   Młode pokolenie lepiej zna historię Polski niż Pan, jak widać i umie odróżnić komunistów od patriotów. Nikt nie walczy z przeszłością, ale odkłammy tę przeszłość.
 • "No" dnia 14 marca 2018 o godzinie 21:04:32 napisał:
  Jak ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem... Wniosek złożył mieszkaniec, IPN poparł, wojewoda dwukrotnie popedzal i wskazał, że tablicę trzeba zdjąć do końca marca. Jakby prezydent tego nie zrobil to pytanie wkroczyłby pisprokurator. Więc podziękuj za ustawę dekomunizacyjna posłom, a za tablicę IPN i wojewodzie.
 • "Thomas" dnia 14 marca 2018 o godzinie 22:59:36 napisał:
  Adam Kutyła@ Co ma Adam Asnyk do Róży Luksemburg?
  R E K L A M A
 • "POdPIS" dnia 14 marca 2018 o godzinie 23:42:40 napisał:
  do "gość" jak kto chce, historię i tak pozna, ważne aby młodzież nie doznała historycznych efektów takich postaw jak Róży - poznali starzy i wystarczy.
 • "ad111" dnia 15 marca 2018 o godzinie 6:39:45 napisał:
  To ja w kwestii historii propagowanej przez PiS posłużę się wpisem Stanisaława Walczaka (księdza) na FB, który ujął to tak: "TAJEMNICE POLSKIEJ FLAGI NAD BERLINEM czyli o żołnierzach wyklętych przez PiS Marzyli o Polsce, o wolnej Polsce, bez hitlerowskiego okupanta. Przeszli tysiące kilometrów, walczyli, tarzali się w błocie i śpiewali z niekłamaną tęsknotą: „Spoza gór i rzek Wyszliśmy na brzeg. Czy stad niedaleko już Do grających wierzb, malowanych zbóż?” Ginęli od kul, odnosili rany. Ale reszta szła na Zachód, by przepędzić Niemców. Kiedyś wkopali w słupy graniczne na Odrze. W maju 1945 r. zawiesili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Piątka z tych żołnierzy, którzy w dniu kapitulacji hitlerowskiej stolicy zawiesili biało-czerwony sztandar, wróciła do Polski. Mierzejewski zamieszkał pod Działdowem, a ppor. Troicki w rodzinnym Sochaczewie. Oficer zmarł 12 kwietnia 1989 roku. Kazimierz Otap po wojnie był konduktorem na kolei, potem pracował w Petrochemii Płockiej. Zmarł 26 lutego 2006 roku w wieku 86 lat. Antoni Jabłoński mieszkał w Surażu, był sprzedawcą i listonoszem, potem działał w organizacjach kombatanckich. Zmarł 6 lipca t2015 roku w wieku 96 lat. Niezależnie od nikogo w dniach 4 do 11 lutego 1945 roku dobyło się w Jałcie (w pałącu Potockich!) spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. Wielkiej Trójki), Stalina Churchilla oraz Roosevelta. Ci Wielcy ustalili, że Związek Radziecki otrzymuje „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec (Turyngią, Saksonią, Meklemburgią, Brandenburgią i Pomorzem Przednim). Nikt z naszych bohaterów nie miał z tym nic wspólnego. Tak jak tysiące ich towarzyszy broni. Dzisiaj są przeklęci, wykreśleni z historii, potępieni. A przecież to ani Armia Andersa ani też AK nie wyzwoliły Polski spod okupacji. Oczywiście, po wojnie, Polacy jak Polacy, pokłócili się między sobą jak to naprawdę z tą flagą było. Le oni wiedzieli! Wiedzieli też, że dzisiejsze Święto Flagi w dniu 2 maja, wiele ma wspólnego z ich bohaterstwem. Antoni Jabłoński, kapral 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki opowiadał: „Nocą z 1 na 2 maja 1945 roku nasz oddział dotarł do Kolumny Zwycięstwa w Berlinie i do świtu siedzieliśmy pod schodami, kryjąc się przed ostrzałem – opowiadał kapitan Antoni Jabłoński w wywiadzie radiowym w 2012 roku. Wspominał, że rano 2 maja jego dowódca zobaczył, iż Niemcy składają broń. To wtedy zadecydował, że jego żołnierze muszą wywiesić polską flagę na blisko 67-metrowym monumencie. Plut. Otap przyznawał we wspomnieniach, że bał się podczas tej wędrówki. – W kilku punktach miasta biła jeszcze artyleria niemiecka i wspinając się na szczyt ze sztandarem spodziewaliśmy się ciągle strzału – mówił podoficer. To właśnie on przymocował do posągu polską flagę. Niewinni bohaterowie, których dzisiaj przeklęto, bo fanatycy potrzebowali miejsca na swoich bohaterów. A przecież to nie oni oddali Polskę pod kuratelę Związku radzieckiego. Ci prości żołnierze byli większymi patriotami niż niejeden PiSowiec dzisiejszych dni ciemności. "
  • "malapeta" dnia 15 marca 2018 o godzinie 20:15:21 napisał:
   nie wycieraj sobie ..ust szeregowymi żołnierzami LWP! Może przytoczysz wspomnienia ich dowódców sowieckich w polskich mundurach ?
  • "Anty" dnia 15 marca 2018 o godzinie 22:55:53 napisał:
   Dla wielu żołnierzy LWP - była to szansa wydostania się z Łagrów. Wielu żołnierzy LWP przekraczało Wisłę aby nieść pomoc Powstańcom Warszawskim. Pytanie tylko skąd żołnierze gen. Andersa i żołnierze LWP znaleźli się w takiej liczbie w Archipelagu Gułag?? Z całą pewnością zdawali sobie sprawę gdzie byli i z kim mieli do czynienia.
  • "Anty" dnia 15 marca 2018 o godzinie 23:06:38 napisał:
   Ad111 ma rację. Polska straciła potężne terytorium przed wojną nasz kraj miał powierzchnię około 370 tys. km kwadratowych, i gdyby nie odzyskane stare ziemie piastowskie terytorium Polski liczyłoby niewiele ponad 170 tys. km kwadratowych. Straty ludzkie Polski to 6 mln ludzi, dla porównania Anglia 400 tys., Francja 800 tys. ludzi, USA około 500 tys. Prawda, że straty ludzkie trzech największych Aliantów były niewielkie? W tym samym czasie Związek Radziecki stracił około 27 milionów ludzi - aczkolwiek historycy jak Roy Miedwiediew Podają liczby znacznie większe, również Lew Sołżenicyn podaje większą liczbę. W całej wojnie zginęło około 80 mln ludzi miliony kalek, ofiar śmiertelnych po wojnie na skutek doznanych cierpień i hekatomby, I teraz proszę zwrócić uwagę - kto poniósł największe ciężary prowadzenia Wojny kto na wojnie najwięcej zyskał, kto stracił itd. To w czym Ad ma racje Polska była przedmiotem, a nie podmiotem spraw międzynarodowych w czasie wojny i po wojnie.
 • "buahahaha" dnia 15 marca 2018 o godzinie 8:53:35 napisał:
  do podrecznikow historii pisanych przez PIS podchodzil bym ostroznie albo szerokim łukiem
  • "Kmicic" dnia 16 marca 2018 o godzinie 8:23:39 napisał:
   Ciekawe czy za SLD, PO były lepsze. Dlatego też należałoby zlikwidować Ministerstwo Oświaty, aby zlikwidować ten monopol na prawdę historyczną.
 • "totalna bzdura" dnia 15 marca 2018 o godzinie 8:58:50 napisał:
  naprawde? i na wniosek tylko JEDNEGO mieszkanca IPN sie zgodzil?, kurcze, ktory to byl mieszkaniec? lepiej niech sie nie przyznaje do takiego idiotyzmu, pewnie krotko mieszka w Zamosciu, o takich sprawach nie powinien decydowac JEDEN mieszkaniec tylko jakies glosowanie mieszkancow, na pewno był Polakiem ten mieszkaniec?
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:21:33 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksmburg i niemieckich socjalistów.
 • "malapeta" dnia 15 marca 2018 o godzinie 20:11:39 napisał:
  Może usunięcie tej tablicy to jawny przykład antysemityzmu? Jak można potraktować pamięć po tak wybitnej osobowość, symbolu nowoczesnej zjednoczonej Europy - Żydówka z urodzenia, Polka z kaprysu, Niemka z przekonania ! Wzywam europarlamentarzystów z PO do śledzenia tej sprawy!. :D, a na poważnie to zastanówcie się co Wam jest bliższe: ideały międzynarodówki i żydobolszewi czy interes Państwa Polskiego. Macie Panowie nieźle przekoszone wartości. To efekt treści zawartych w podręcznikach szkolnych czy tak z własnego przekonania?
  • "seqarius" dnia 15 marca 2018 o godzinie 21:27:52 napisał:
   No to znalazła się pierwsza kanalia czerwonołapkowa, szmalcownik ideologiczny!
 • "Raz sierpem" dnia 15 marca 2018 o godzinie 23:51:32 napisał:
  Co na to czerwony kominiarz?
 • "Thomas" dnia 16 marca 2018 o godzinie 0:48:03 napisał:
  Adam Kutyła @ Czy zna Pan ten film, nie do zdobycia, ot taki filmowy biały kruk http://www.filmweb.pl/film/Pokuta-1984-94919# Film nie lubiany przez lewicę. Zrealizowany w okresie Głasnostii Gorbaczowa. To jak wtedy widziano kwestię rozrachunku z przeszłością. Czy wie Pan co zmełły młyny historii?
 • "Kmicic" dnia 16 marca 2018 o godzinie 8:16:24 napisał:
  To czy tablica pamiątkowa powinna się tam znajdować powinien decydować właściciel a nie władze miasta lub kraju. Jeżeli miasto jest właścicielem kamienicy to ono decyduje o losie tablicy, a jeżeli jest to osoba prywatna to miasto, ani nikt inny nie ma tu nic do gadania (ewentualnie konserwator zabytków). Takie jest moje zdanie. Temat poruszany wg. mnie jest po to aby znów podzielić Polaków na tych lewaków i prawaków ewentualnie na gorszy i lepszy sort. O historii należy pamiętać i uczyć się na błędach w niej popełnionych. Nie należy jednak mącić umysły, dzielić bo to tylko Polskę niszczy, osłabia. Ważniejsza jest teraz przyszłość kraju i nie powinniśmy rozpamiętywać o tym co się działo kiedyś, tylko zająć się bieżącymi sprawami.
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:16:06 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksmburg i niemieckich socjalistów.
 • "ad111" dnia 16 marca 2018 o godzinie 8:25:57 napisał:
  Historia ma to do siebie, że już się wydarzyła i zdejmowanie tablic i zastępowanie ich innymi historii nie zmieni. Dlatego całe to działanie obecnych władz jest idiotyzmem i nieuctwem zarazem.
  • "stoperan" dnia 16 marca 2018 o godzinie 11:29:41 napisał:
   Idąc Twoim tokiem myślenia zbliżając się do rogatek powinna powitać nas tablica: ZAMOSTIE pod nią HIMMLERSTADT i ZAMOŚĆ na koniec? To co prezentujesz to Utopia tak bliska komunizmowi..
   R E K L A M A
  • "kronikarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:13:16 napisał:
   Historia Róży Luksemburg nie jest historią Polski ani historią Zamościa. To historia Róży Luksmburg i niemieckich socjalistów.
 • "ad111" dnia 16 marca 2018 o godzinie 13:43:01 napisał:
  Tablica informująca o domu kogoś znanego na świecie nie propaguje faszyzmu i komunizmu. Utopią jest Twoja wiara "stoperan" w to, że niszcząc artefakty z przeszłości zmienisz historię. Tak myślą ludzie prymitywni i totalnie zindoktrynowani vide np. Talibowie niszczący pomniki Buddy w Afganistanie. To jest barbarzyństwo, a nie walka z czym kolwiek i o co kolwiek.
  R E K L A M A
  • "stoperan" dnia 16 marca 2018 o godzinie 14:44:47 napisał:
   Czyli rozbiórka soboru św. Aleksandra Newskiego w Warszawie w 1925r.to był akt barbarzyństwa ze strony Piłsudskiego?? Brawo. Możesz nie odpisywać..
 • "znachor" dnia 16 marca 2018 o godzinie 14:33:11 napisał:
  "stoperan ty jesteś laxigen.
 • "stoperan" dnia 16 marca 2018 o godzinie 14:47:16 napisał:
  Każdy bierze co mu lekarz zaleci.. "ty" chyba ziołolecznictwo preferujesz?
 • "Laksi" dnia 16 marca 2018 o godzinie 15:34:07 napisał:
  Który towarzysz powiesi tablice Róży Luksemburg na swojej prywatnej chałupie, bo przestrzeni publicznej już od 31 marca dla takich tablic nie będzie.
 • "K." dnia 16 marca 2018 o godzinie 16:55:59 napisał:
  No to pisiewicze maja zagwarantowaną klęske przy najbliższych wyborach.
 • "TORRES20400" dnia 16 marca 2018 o godzinie 17:44:26 napisał:
  @"Laksi"; nie bój nie bój - teraz to wszyscy "lewicowcy" się na to rzucą, żeby pokazać, kto bardziej "lewicowy". To się już "świńska górka" ochotników zrobiła do wieszania tej tablicy.
 • "Thomas" dnia 20 marca 2018 o godzinie 11:00:17 napisał:
  Etos etosem, ale gdzie tzw. Lewica ma program - to co chce zrobić, ale przede wszystkim jak to chce zrobić i za co to chce zrobić? Miejsce takich Róż Luksemburg, Wasilewskich Wand, czy innych jest na śmietniku historii. Kończąc tę dyskusję - to najgorzej mają kraje które wprowadzały komunizm, a nie te w których wprowadzono komunizm. W Rosji poza okręgiem moskiewskim, standard życia przeciętnego Rosjanina jest bardzo niski, niższy niż w krajach postsocjalistycznych. I tak było za czasów ZSRR jak i po upadku.
 • "A Wanda nie chciała niemca !" dnia 21 marca 2018 o godzinie 8:34:55 napisał:
  Róża Luksemburg to polka, chociaż wyznania mojżeszowego. A to, że wychodząc za mąż za niemca wolała bardziej niemców niż polaków to już inna kwestia.
  • "por.zUbek" dnia 21 marca 2018 o godzinie 10:13:33 napisał:
   A jakiego to wyznania może być członek międzynarodówki? Pozostają etniczne naleciałości i miłość do Niemca. Gdzie tu miejsce na poczucie polskości?
 • "Len-in" dnia 21 marca 2018 o godzinie 10:30:54 napisał:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Róża_Luksemburg
 • "eepe" dnia 21 marca 2018 o godzinie 10:37:34 napisał:
  Wanda dała mi do myślenia...W świetle ostatnich przepychanek z IPN, wg najnowszej definicji jakiegoś tam rabina żydzi skazujący/ mordujący Polaków z chwilą wstąpienia / poparcia partii komunistycznej ...przestali być Żydami..! Jakie to wygodne. Idąc tym tropem Róża L. pozostaje Polką, kochanka Niemca i której obca była ojczyzna! Super! Zero podejrzeń o antysemityzm! Tablica na śmietnik, delegacja na wódkę i do Niemiec, a nowoczesna lewica jak zwykle w natarciu..."do ostatniego naboju będziemy bronić Pokoju" !
 • "Thomas" dnia 24 marca 2018 o godzinie 16:48:25 napisał:
  W końcu Bolesław Bierut był bezpartyjny, tak samo jak Wiaczesław Mołotow.
  R E K L A M A
 • "komuna jest niezgodna z polskim prawem" dnia 25 marca 2018 o godzinie 9:09:20 napisał:
  Odpowiada mi felieton Roberta Marchwianego i jego spojrzenie na ten temat. http://www.zamosconline.pl/text.php?id=13669&rodz=publ&tt=
 • "kornik drukarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 19:35:07 napisał:
  Państwo Polskie odrodziło się w XI 1918r. - jest to data umowna. Śmierć Róży L. - 15 stycznia 1919 w Berlinie, Mała Konstytucja 20 lutego 1919r... Jakoś nikt tego nie zauważył, "a wiele hałasu o NIC". Żadna Polka, Żydówka poślubiona Niemcowi. Towarzysze! O co walczycie dokąd zmierzacie?
 • "kornik drukarz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 19:41:48 napisał:
  ... a jednak historia to królowa nauk!
 • "czytacz" dnia 25 marca 2018 o godzinie 21:59:28 napisał:
  czytaliscie juz? http://fakty.interia.pl/polska/news-neues-deutschland-o-usunieciu-w-polsce-tablicy-rozy-luksembu,nId,2561741
  • "TORRES20400" dnia 26 marca 2018 o godzinie 2:44:19 napisał:
   Czytaliśmy. Wizerunkowo to totalna klęska dla Zamościa.Teraz to sobie można materiałami o "twierdzy otwartej", walonki wypchać, co aby cieplejsze były. Zamość zamieszkuje banda ksenofobów, antysemitów i nieuków. To nie moja opinia. Taki jest przekaz medialny. ZAPRASZAMY DO ZAMOŚCIA!!!! HERZLICH WILLKOMMEN!!!!
  • "kronikarz" dnia 26 marca 2018 o godzinie 6:11:12 napisał:
   Wizerunkowo to bardzo dobra wiadomość dla Zamościa.
 • "por.zUbek" dnia 26 marca 2018 o godzinie 8:24:45 napisał:
  @TORRES, Wygłaszasz ciekawe opinie, a jak skomentujesz osobę i czyn Clausa von Stauffenberga?
 • "TORRES20400" dnia 26 marca 2018 o godzinie 12:29:09 napisał:
  @"por.zUbek"; nie rozumiem, co to ma wspólnego z Zamościem, ale oczywiście odpowiem: pozytywnie. Szkoda tylko, że z kolegami tak późno zdecydował się na "Walkirię", no i że finalnie plan się nie powiódł. Wracając jednakże do Zamościa i Róży Luksemburg. To, że nas "obsmarowali" na chyba wszystkich ogólnopolskich portalach nie dziwi. Bo sprawa stała się "międzynarodowa" (niemal tak jak sama Róża;-) ). Wynika to m. in. z tego, że w Niemczech, każdy z "maturą" wie (jest w każdym podręczniku do historii opisującym pocz. XX wieku), kto to była Róża Luksemburg. I pomimo tego, że Róża Niemiec tak samo "nie kochała" jak Polski, to budzi ona tam zdecydowanie pozytywne konotacje. Także oni tam za Odrą, nie za bardzo rozumieją, o co chodzi tym polakom w jakimś tam Zamościu. Dla "miasta turystycznego", za jaki chce uchodzić Zamość, cała ta afera to strzał w kolano. Z "informacji lokalnych" wynika, że IPN początkowo nie brał wiadomej tablicy pod uwagę, do "dekomunizowania". To inicjatywa jednego mieszkańca. To budzi mój sprzeciw. Powinny być jakieś konsultacje społeczne, Rada Miasta powinna się w temacie wypowiedzieć. I na koniec. Pogląd, że poprzez usunięcie tablicy wymaże się z pamięci postać, która trwale zapisała się w historii (choć jak niektórzy twierdzą "nie godnie"), jest po prostu naiwne. Nikt nikomu Róży w Zamościu "kochać" nigdy nie kazał. Tablica wisiała sobie blisko 40 lat, i nie pamiętam aby ten fakt do tej pory komuś przeszkadzał, czy budził śladowe choćby "kontrowersje społeczne".
 • "por.zUbek" dnia 26 marca 2018 o godzinie 14:13:48 napisał:
  Co ma wspólnego z Zamościem? a no nic, za to mają wiele wspólnego ze sobą. Wg mnie to tacy sami bohaterowie ale nie naszego Narodu, nie naszej sprawy! Dla jednych Niemców bohaterowie dla innych zdrajcy. Chciałem co niektórym uświadomić, że Rosi to nie nasza bajka, a "lewica" ma problem sama ze sobą. Konsultacje społeczne- jest ustawa i kropka. Po wejściu na poniższy link widać,że nie tylko lewica ma problem... https://histmag.org/Bronislaw-Komorowski-i-Claus-von-Stauffenberg-kontrowersyjna-wizyta-ustepujacego-Prezydenta-RP-11419
 • "TORRES20400" dnia 26 marca 2018 o godzinie 14:27:43 napisał:
  @"por.zUbek"; odnoszę wrażenie, że trochę "na siłę mieszasz" temat. Ma w Zamościu ulicę (być może to jakiś błąd i trzeba to będzie zmienić, bo przecież tylu Wielkich Polaków nie ma swojego upamiętnienia ) Ludwik Zamenhof. Zadam Ci pytanie (tak jak Ty mi o Clausa von Stauffenberga): Co dla Polski i Zamościa zrobił Ludwik Zamenhof?
 • "Ursula Paralaksa" dnia 26 marca 2018 o godzinie 19:21:52 napisał:
  Uśmiałam się! Co ma piernik do wiatraka? Przeczytaj Toreres post zUbeka, o co pytał, a o co Ty pytasz... :)
 • "TORRES20400" dnia 26 marca 2018 o godzinie 19:27:13 napisał:
  @"Ursula Paralaksa"; podejrzewam, że @"por.zUbek" jest w stanie stanąć do dyskusji. Fajnie, że się włączasz do rozmowy. No ale wiesz: byli tu przed Tobą inni ;-)
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 26 marca 2018 o godzinie 19:46:33 napisał:
  Tak ogólnie temat jest ciekawy. Tak ogólnie. Ale jaki jest bezpośredni związek (jakikolwiek) pomiędzy Clausem i Różą? Trochę to nie przegięcie, ujęcie tego tematu ten sposób?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Zróbcie jeszcze plac zabaw, by księża...
muo
Dopiero wyremontowana ulica za miliony i...
Antyklerykał
W Polsce katolickiej jest około 50 tys....
Antyklerykał
A leków w aptekach nadal nie ma......
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018