Kultura i rozrywka | Zamośćtekst nadesłany28 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: „LEKCJA MALARSTWA INACZEJ IDEA – ART” Marka Sołowieja w Synagodze

R E K L A M A    B O A R D

W piątek 19 pażdzierniaka 2018 r. o godz. 10.30 na wystawie Marka Sołowieja pt. „Przyszlość – cisza – nic” ?… z cyklu zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy odbyła się kolejna „lekcja malarstwa inaczej-IDEA ART”. Autor wystawy spotkał się z uczniami klasy 3 C z III LO im. C. K. Norwida w Zamościu. Młodzież na „lekcję malarstwa inaczej IDEA ART ” przybyła z nauczycielami: Panią Alicją Majder nauczycielem szkoły oraz z Panią Aleksandrą Reder.

Autor wystawy Marek Sołowiej przekazał w sposób bardzo obrazowy informacje o założeniach ideowych ekspozycji. W oparciu o obrazy, instalacje i obiekty-art przedstawił założenia formalne, kompozycyjne oraz aranżacyjne wystawy. Młodzież z dużym zainteresowaniem zapoznała się z pracami artysty oraz z warsztatem i technikami, w których pracuje Marek Sołowiej.

Edukacja plastyczna wśród prac malarskich, instalacji i obiektów artystycznych jest zupełnie odmienną formą w porównaniu do lekcji szkolnej ograniczonej dzwonkiem. Ponadto przekaz i kontakt bezpośredni artysty z uczniami jest transmisją aktywną, dynamiczną, taką inną, bardziej wciągającą młodych ludzi w świat sztuki. Pasja z jaką tworzy Marek Sołowiej i fascynuje opowiadaniem o tym zapewne zmienia postawy i zainteresowania słuchaczy „lekcji malarstwa inaczej IDEA – ART”. To stwierdzenie już ma swoje uzasadnienie, bo od kilku lat grupa uczniów klasy 3 C III LO spotyka się z Markiem na jego wystawach. Młodzi odbiorcy sztuki obecni na wernisażu 11.10.2018 w Centrum „Synagoga” FODŻ podjęli samodzielnie inicjatywę spotkania całej klasy na „lekcji malarstwa inaczej IDEA ART”. Julia Grela, Ola Tytuła, Julia Opalska, Natalia Pitura, Karolina Suchodolska i Karol Olszewski, to oni są bardzo aktywnymi odbiorcami sztuki Marka Sołowieja i jak sam artysta mówi tworzą jego młody FAN CLUB. To grupa młodzieży utalentowanej artystycznie. Oto ich wypowiedź o wystawie …Dla nas wystawa jest bardzo oryginalna, każdy ją mógł zinterpretować na własny sposób na podstawie swoich emocji. Cała wystawa niezwykle uzupełnia wnętrze Synagogi. Z pewnością nie zakłóciła harmonii tam panującej, lecz dodała nowego indywidualnego klimatu, zupełnie nie kolidującego z jej historią. Wystawa pozostawia w głowie pytania dotyczące przyszłości, ciszy i pojęcia nicości, na które każdy samodzielnie powinien znaleźć odpowiedź.

„Lekcja malarstwa inaczej IDEA ART” to program autorski artysty, skierowany nie tylko do młodzieży, ale i dorosłych oraz dzieci . Takie lekcje odbyły się z uczniami SP nr 3 i z Gimnazjum nr 3 z Zamościa. Cykl spotkań w ramach „lekcji malarstwa inaczej IDEA ART” Marek realizuje od kilku lat i warto przypomnieć o tym, że takie lekcje odbyły się na ważnych wystawach zorganizowanych przez Sołowieja między innymi w Muzeum Zamojskim na międzynarodowej wystawie zbiorowej malarstwa pt. „W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II” ze zbiorów galerii U JAKSY, na wystawie pasteli pt. „OBRAZY MALOWANE KREDKĄ” ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich , na wystawie indywidualnej pt. „NIE WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ” czy na wystawie malarstwa Sołowieja z okazji 20 – lecia wpisania Zamościa na listę UNESCO pt. „ZAMOŚĆ W MALARSTWIE”.

To tylko kilka wspomnianych wystaw w Zamościu, ale trzeba podkreślić, że dorobek artystyczny Sołowieja /ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą/ to pokazy i zarazem także szereg spotkań na wernisażach oraz author’s meetings.

Marek Sołowiej to miłośnik sztuki i zarazem jej popularyzator. Duże doświadczenie pedagogiczne oraz kreatywność jego działania zbliża na płaszczyźnie sztuki ludzi i nie tylko bo popularyzuje miejsca. Takim właśnie działaniem było zorganizowanie młodym utalentowanym uczniom liceów plastycznych ogólnopolskiego pleneru malarskiego pt. „Zamość Perłą Renesansu” . To formuła warsztatów plastycznych, które wraz z Panią H. Maziarczyk wprowadził w pejzaż wydarzeń kulturalnych miasta Zamościa. Marek Sołowiej to także organizator plenerów dla artystów profesjonalnych w Zamościu i na Roztoczu.

Z własnej inicjatywy wypełnia i wzbogaca ofertę kulturalną miasta bez wsparcia instytucjonalnego. Kolejna „lekcja malarstwa inaczej” jest już zaplanowana.

Wystawa Marka Sołowieja pt. ”PRZYSZŁOŚĆ – CISZA – NIC” ? otwarta jest do końca października 2018 r. Ekspozycja jest wyróżniającym się wydarzeniem artystycznym w Zamościu. Wystawę do tej pory odwiedziło około 500 osób, statyki wskazują, że zainteresowanie sztuką Sołowieja jest bardzo duże, tak więc do 31.10. 2018 r. zapraszam na tą bardzo inną oryginalną ekspozycję i próbę refleksji na pytanie postawione przez artystę …tak jak to mówi młodzież …Wystawa pozostawia w głowie pytania dotyczące przyszłości, ciszy i pojęcia nicości, na które każdy samodzielnie powinien znaleźć odpowiedź.

A. Beholder – Zamośc 2018 r.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama