Kultura i rozrywka | Zamośćtekst nadesłany28 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: „LEKCJA MALARSTWA INACZEJ IDEA – ART” Marka Sołowieja w Synagodze

R E K L A M A    B O A R D

W piątek 19 pażdzierniaka 2018 r. o godz. 10.30 na wystawie Marka Sołowieja pt. „Przyszlość – cisza – nic” ?… z cyklu zdeterminowani naturalnym stanem rzeczy odbyła się kolejna „lekcja malarstwa inaczej-IDEA ART”. Autor wystawy spotkał się z uczniami klasy 3 C z III LO im. C. K. Norwida w Zamościu. Młodzież na „lekcję malarstwa inaczej IDEA ART ” przybyła z nauczycielami: Panią Alicją Majder nauczycielem szkoły oraz z Panią Aleksandrą Reder.

Autor wystawy Marek Sołowiej przekazał w sposób bardzo obrazowy informacje o założeniach ideowych ekspozycji. W oparciu o obrazy, instalacje i obiekty-art przedstawił założenia formalne, kompozycyjne oraz aranżacyjne wystawy. Młodzież z dużym zainteresowaniem zapoznała się z pracami artysty oraz z warsztatem i technikami, w których pracuje Marek Sołowiej.

Edukacja plastyczna wśród prac malarskich, instalacji i obiektów artystycznych jest zupełnie odmienną formą w porównaniu do lekcji szkolnej ograniczonej dzwonkiem. Ponadto przekaz i kontakt bezpośredni artysty z uczniami jest transmisją aktywną, dynamiczną, taką inną, bardziej wciągającą młodych ludzi w świat sztuki. Pasja z jaką tworzy Marek Sołowiej i fascynuje opowiadaniem o tym zapewne zmienia postawy i zainteresowania słuchaczy „lekcji malarstwa inaczej IDEA – ART”. To stwierdzenie już ma swoje uzasadnienie, bo od kilku lat grupa uczniów klasy 3 C III LO spotyka się z Markiem na jego wystawach. Młodzi odbiorcy sztuki obecni na wernisażu 11.10.2018 w Centrum „Synagoga” FODŻ podjęli samodzielnie inicjatywę spotkania całej klasy na „lekcji malarstwa inaczej IDEA ART”. Julia Grela, Ola Tytuła, Julia Opalska, Natalia Pitura, Karolina Suchodolska i Karol Olszewski, to oni są bardzo aktywnymi odbiorcami sztuki Marka Sołowieja i jak sam artysta mówi tworzą jego młody FAN CLUB. To grupa młodzieży utalentowanej artystycznie. Oto ich wypowiedź o wystawie …Dla nas wystawa jest bardzo oryginalna, każdy ją mógł zinterpretować na własny sposób na podstawie swoich emocji. Cała wystawa niezwykle uzupełnia wnętrze Synagogi. Z pewnością nie zakłóciła harmonii tam panującej, lecz dodała nowego indywidualnego klimatu, zupełnie nie kolidującego z jej historią. Wystawa pozostawia w głowie pytania dotyczące przyszłości, ciszy i pojęcia nicości, na które każdy samodzielnie powinien znaleźć odpowiedź.

„Lekcja malarstwa inaczej IDEA ART” to program autorski artysty, skierowany nie tylko do młodzieży, ale i dorosłych oraz dzieci . Takie lekcje odbyły się z uczniami SP nr 3 i z Gimnazjum nr 3 z Zamościa. Cykl spotkań w ramach „lekcji malarstwa inaczej IDEA ART” Marek realizuje od kilku lat i warto przypomnieć o tym, że takie lekcje odbyły się na ważnych wystawach zorganizowanych przez Sołowieja między innymi w Muzeum Zamojskim na międzynarodowej wystawie zbiorowej malarstwa pt. „W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II” ze zbiorów galerii U JAKSY, na wystawie pasteli pt. „OBRAZY MALOWANE KREDKĄ” ze zbiorów Stowarzyszenia Pastelistów Polskich , na wystawie indywidualnej pt. „NIE WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ” czy na wystawie malarstwa Sołowieja z okazji 20 – lecia wpisania Zamościa na listę UNESCO pt. „ZAMOŚĆ W MALARSTWIE”.

To tylko kilka wspomnianych wystaw w Zamościu, ale trzeba podkreślić, że dorobek artystyczny Sołowieja /ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą/ to pokazy i zarazem także szereg spotkań na wernisażach oraz author’s meetings.

Marek Sołowiej to miłośnik sztuki i zarazem jej popularyzator. Duże doświadczenie pedagogiczne oraz kreatywność jego działania zbliża na płaszczyźnie sztuki ludzi i nie tylko bo popularyzuje miejsca. Takim właśnie działaniem było zorganizowanie młodym utalentowanym uczniom liceów plastycznych ogólnopolskiego pleneru malarskiego pt. „Zamość Perłą Renesansu” . To formuła warsztatów plastycznych, które wraz z Panią H. Maziarczyk wprowadził w pejzaż wydarzeń kulturalnych miasta Zamościa. Marek Sołowiej to także organizator plenerów dla artystów profesjonalnych w Zamościu i na Roztoczu.

Z własnej inicjatywy wypełnia i wzbogaca ofertę kulturalną miasta bez wsparcia instytucjonalnego. Kolejna „lekcja malarstwa inaczej” jest już zaplanowana.

Wystawa Marka Sołowieja pt. ”PRZYSZŁOŚĆ – CISZA – NIC” ? otwarta jest do końca października 2018 r. Ekspozycja jest wyróżniającym się wydarzeniem artystycznym w Zamościu. Wystawę do tej pory odwiedziło około 500 osób, statyki wskazują, że zainteresowanie sztuką Sołowieja jest bardzo duże, tak więc do 31.10. 2018 r. zapraszam na tą bardzo inną oryginalną ekspozycję i próbę refleksji na pytanie postawione przez artystę …tak jak to mówi młodzież …Wystawa pozostawia w głowie pytania dotyczące przyszłości, ciszy i pojęcia nicości, na które każdy samodzielnie powinien znaleźć odpowiedź.

A. Beholder – Zamośc 2018 r.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
leszek
Pan Marek W. i tablet... dajcie mu młot...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018