R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany3 listopada 2017 FACEBOOK | 5207 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Kwesta 2017 – podsumowanie

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

XI kwesta na zamojskiej nekropoli przy ul. Peowiaków organizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu jest już za nami.

Kwesta tradycyjnie rozpoczęła się o godzinie 8.00 i trwała do godziny 18.00. Łącznie w ciągu 10 godzin w czterech wyznaczonych miejscach kwestowały 133 osoby w tym także harcerze i zuchy. W dniu 01.11.2017 r. zebrano 19 407 zł i 90 gr. Ponadto w puszkach kwestarskich znalazło się 18 zagranicznych monety o nominałach: 1 hrywna UAH (1 szt.), 50 kopiejek UAH (1 szt.), 10 kopiejek UAH (1 szt.), 1 funt (2 szt.), 2 euro (1 szt.), 1 euro (1 szt.), 60 eurocent (1 szt.), 5 koron czeskich (1 szt.), 20 eurocent (1 szt.), 2 eurocent (3 szt.), 5 eurocent (2 szt.), 10 eurocent (1 szt.), 5 pens GBP (1 szt.), 10 bani rumuńskich (1 szt.).

-Tegoroczna kwesta przebiegła bez zakłóceń. Pogoda także dopisała mimo zachmurzonego nieba. Początkowo obawialiśmy się silnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru jakie występowały w poprzednich dniach. Na szczęście nasze przewidywania się nie sprawdziły. Zapał wśród kwestujących był ogromny. Otrzymywaliśmy wiele ciepłych słów od osób wrzucających do puszek pieniądze. Nie obyło się bez rozmów i wspomnień o znanych i mniej znanych zamościanach, którzy spoczywają na zamojskiej nekropolii. To były bardzo sympatyczne i pouczające chwile. Wszystko przebiegło w należytej do dnia atmosferze. Po przez organizację zbiórek chcemy oddać hołd i pamięć tym wszystkim, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym w Zamościu. To także lekcja dobrych obyczajów i praktyk dla młodych ludzi, którzy co roku włączają się w to dzieło i nasiąkają wartościami patriotycznymi i pro obywatelskimi – mówi Łukasz Kot przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Dotychczas dzięki zgromadzonym podczas dziesięciu kwest środkom udało się wyremontować 27 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie stojące obok ,,Domku Grabarza”, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Jednak potrzeby są wciąż ogromne. Lista oczekujących na renowację nagrobków zamojskiego cmentarza jest w dalszym ciągu długa. Na liście Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków znajduje się ponad 200 pozycji przeznaczonych do remontu.

Pieniążków jest troszkę więcej jak w roku ubiegłym. Nagrobków jest tyle, że wystarczy nam pracy na wiele lat. Prawdę mówiąc należało by powrócić z pewnymi remontami do tych pomników, które były odnawiane 10 lat temu bo zaczynają pleśnieć, pojawiają się też glony oraz porosty. Trzeba będzie poddać je czyszczeniu. Z wytypowaniem nagrobków do renowacji nie będzie problemu. Jest nawet kilka obiektów XIX wiecznych, które nie mają już opiekunów. Pieniążków nazbierało się tyle, że będzie można odnowić trzy kolejne obiekty.- mówi Stanisław Orłowski przewodniczący Komisji historyczno-plastycznej SKOCP w Zamościu.

W bieżącym roku kwestowali przedstawiciele wielu instytucji, organizacji, stowarzyszeń i grup zawodowych min. lekarze, nauczyciele, prawnicy, przewodnicy turystyczni, dziennikarze, urzędnicy, fotograficy, przedsiębiorcy, muzealnicy, parlamentarzyści, radni miejscy, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, muzycy, samorządowcy, rzemieślnicy oraz członkowie stowarzyszeń i ruchów katolickich. Rodzice kwestowali z dziećmi, dziadkowie z wnukami a nauczyciele z uczniami, dlatego kwesta staje się wydarzeniem łączącym pokolenia.

-Kwesta na zamojskim cmentarzu parafialnym ma na celu odnawianie najcenniejszych pomników-grobów w których spoczywają osoby, które wpływały na kulturę i tradycję Zamościa i regionu. Jest to wspólne dzieło wszystkich mieszkańców miasta a także ludzi, którzy odwiedzają 1 listopada zamojską nekropolię. Jesteśmy wielką, wspaniała rodziną, która rozumie ideę odbudowy zabytków na zamojskiej nekropolii dodaje Janusz Kawałko sekretarz SKOCP w Zamościu.

W bieżącym roku kwestowali: Jerzy Słupecki, Ryszard Pankiewicz z córką Amelią, Małgorzat Bzówka, Anna Szewc, Marek Lipiec, Małgorzata Lipiec, Marek Kudela, Karol Garbula, Stanisław Orłowski, Barbara Orłowska, Maria Gmyz, Jacek Bondyra, Mirosław Piwkowski, Szymon Łyciuk z córką Igą, Wiesław Lipiec, Andrzej Szumowski z synem Jakubem, Ewa Molas, Bogdan Kawałko, Łukasz Kot, Anna Sokołowska, Marek Jawor, Wiesław Nowakowski, Paulina Górnik, Maja Wójcik, Nikola Nowak, Nikola Wójtowicz, Małgorzata Czerniak, Janusz Kawałko, Urszula Kawałko, Iwonna Stopczyńska, Maciej Stopczyński, Jacek Feduszka z córką Anną, Jarosław Sachajko, Tomasz Banach, Dominika Lipska, Andrzej Maśny, Rafał Maśny, Adam Gąsianowski z żoną Elżbietą i córką Katarzyną, Ewa Dąbska, Władysław Swacha, Elżbieta Swacha, Jerzy Zacharow, Marek Madej z córką Wiktorią i synem Oskarem, Jacek Madej, Krzysztof Sowa, Artur Zawiślak, Joanna Nowicka, Marta Pfeifer, Agnieszka Linek, Krzysztof Hałon, Marcin Zamoyski, Wojciech Kowalczyk, Agata Kowalczyk, Roland Maziarka z synem Krystianem, Daniel Czubara, Rafał Zwolak, Elżbieta Kucharska, Lena Kucharska, Kinga Gradowska z córką Oliwią, Teresa Madej, Witold Paszt, Leonard Marczuk, Krystyna Rybińska-Smyk, Piotr Małysz, Michał Karchut, Jerzy Liberadzki, Joanna Liberadzka–Duras z córką Martyną, Alicja Saturska, Jan Wojciech Matwiejczuk, Agnieszka Matwiejczuk, Małgorzta Magryta, Janina Gąsiorowska, Janek Cios z córką Magdą, Andrzej Brzozowski, Antoni Kołodziejczuk, Mirosław Chmiel, Jerzy Nizioł, Magdalena Dołgan, Sławomir Kurys z córką Agatą, Maria Rzeźniak, Grażyna Rusin, Sławomir Zawiślak, Anna Gruszkiewicz, Mateusz Sawczuk, Zdzisław Dymara z wnukami Szczepanem i Wiktorem Gilewskimi, Anna Bzdek-Kołakowska, Przemysław Kołakowski z synami Kamilem i Hubertem, Piotr Juśkiewicz, Anna Molas, Agnieszka Gadecka, Mateusz Sak, Karolina Różaniecka, Patryk Gajecki, Marta Lackorzyńska, Artur Szerafin, Oliwia Gogojewicz-Bojar, Jan Cieplechowicz, Bartosz Sierpniowski z córką Alicją, Leszek Sobuś, Aleksandra Adamczuk, Karolina Kapka, Artur Trond.

Kwestującym pomagali: Zuchy ze 141 Gromady Zuchowej ,,Słoneczne Promyki” i harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej ,,Białe Orły” ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu: Julia Przytuła, Wiktor Przytuła, Anna Chmiel, Anastazja Dydik, Maja Groniewska, Martyna Guzowska, opiekun Marta Geneja (instruktor harcerski, nauczyciel) oraz Gromada Zuchów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu: Igor Jarentowski, Maciej Efner, Mateusz Tokarski, Kacper Senderek, Aleksandra Buczak, Natalia Kwiecień, opiekun Agnieszka Urbaniec (instruktor harcerski, nauczyciel).

Udział w kweście brali wspierając prace związane ze zbiórką podliczając zebrane datki: Dyrektor Banku PKO BP O/Zamość Bożena Olejniczak, Mirosław Olejniczak a także Sylwester Pawluk z PKO BP.

Prace Komitetu wspierają: Ewa Molas – skarbnik, księgowa SKOCP, Kamil Kawałko – właściciel Pracowni Graficzno – Wydawniczej Kkwadrat – opracował bezpłatnie stronę internetową kwesta.zam.pl., Władysław i Jacek Kardasz z drukarni Attyla – wydrukowali bezpłatnie foldery i naklejki na kwestę, Państwo Górscy właściciele pracowni reklamy Zamdruk przygotowali bezpłatnie baner. Pomagał również Ryszard Kusz z firmy Memento Mori, administrator cmentarza, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, PSS Społem w Zamościu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu, Kazimierz Kniaź, Ryszard Kot i Miłosz Kot. Kwestę wspiera także ks. prałat Adam Firosz, proboszcz parafii katedralnej.

Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego wyraża wdzięczność i składa podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych w tegoroczną XI już zbiórkę. Jednocześnie dziękuje tym, którzy wsparli choćby najmniejszą sumą tę cenną inicjatywę. Każdy grosz zostanie należycie wykorzystany i przyczyni się do uratowania kolejnego, cennego pomnika na zamojskiej nekropolii.

 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny