Polityka i Samorząd | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja31 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy

Zamość: Kto wyda decyzję w sprawie rozbudowy ciepłowni?

tradycyjna elektrociepłownia, fot. pixabay
R E K L A M A    B O A R D

23 stycznia Miasto Zamość złożyło do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Miasta Zamość a Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Lublinie w sprawie wyznaczenia organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie ciepłowni w Zamościu w oparciu i gospodarkę obiegu zamkniętego”.

Prezydent Miasta Zamość nie uznaje się za organ właściwy do prowadzenia sprawy, ponieważ Miasto Zamość posiada 400 akcji w Veolia Wschód Sp. z o. o. Doszło do sytuacji, w której sprawę ma rozpoznać organ, który jest w pewnej „relacji” z wnioskodawcą. Nie wolno też zapominać o sprzeciwie społecznym, w tym stanowiskach Rady Miasta Zamość i Rady Gminy Zamość wyrażonych w formie uchwał – możemy przeczytać na stronie Miasta Zamość.

Należy pamiętać, że Prezydent jest organem, przed którym toczy się postępowanie administracyjne. Z uwagi na zasady ogólne, o których mówi kodeks postępowania administracyjnego, organ nie może być stronniczy, a jego obowiązkiem jest przeprowadzić postępowanie zgodnie z przepisami prawa (w tym przypadku zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko- zwana dalej: ooś).

Urząd Miasta przypomina jednocześnie:

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie ciepłowni w Zamościu w oparciu i gospodarkę obiegu zamkniętego”, zostało zawieszone postanowieniem Prezydenta Miasta Zamość sygn. BOS-ZM.6220.7.2018.MT, do czasu przedstawienia przez wnioskodawcę – Veolia Wschód Sp. z o. o. z siedzibą w Zamościu, raportu o odziaływaniu na środowisko.

Na etapie toczącego się postępowania administracyjnego powstały wątpliwości w zakresie stosowania ustawy ooś. W związku z tym, pismem z dnia 5 września 2018 roku Prezydent Miasta Zamość przekazał do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, wniosek złożony 21 marca 2018 roku wraz z załącznikami przez Veolia Wschód Sp. z o. o. z siedzibą w Zamościu w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Rozbudowie ciepłowni w Zamościu w oparciu i gospodarkę obiegu zamkniętego”.

Dokumentacja została przekazana zgodnie z art. 75 ust. 1 lit. l. ustawy o ooś, który stanowi, że regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięć, dla których wnioskodawcą jest jednostka samorządu terytorialnego, dla której organem wykonawczym jest organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowania, lub podmiot od niej zależny.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie pismem z dnia 3 grudnia 2018 r. odesłał dokumentację celem dalszego procedowania.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Podpis" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 8:34:47 napisał:
  Cóż za kretyńskie zdjęcie! To nie jest spalarnia. Dziwie się, że Veolia jeszcze nie podała was do sądu. O rzetelności dziennikarskiej nie wspomnę.
  R E K L A M A
  • "Redakcja roztocze.net" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 9:11:10 napisał:
   Jak słusznie zauważono to nie jest spalarnia, tylko zgodnie z podpisem pod zdjęciem "tradycyjna elektrociepłownia", opalana węglem.

   Uruchomienie w Zamościu instalacji termicznego przetwarzania pozwoli zastąpić w około 22% produkcję ciepła w oparciu o węgiel, którego cena cały czas rośnie i którego wykorzystanie wiąże się z wysoką emisją. Nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło przez cały rok z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel). W lecie paliwo alternatywne RDF całkowicie zastąpi węgiel. Więcej: http://roztocze.net/zamosc-ekospalarnia-w-krakowie-20-razy-wieksza-od-tej-planowanej-w-zamosciu-foto-video/
 • "ak" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 10:09:01 napisał:
  Droga Redakcjo - to zdjęcie jeszcze niedawno miało straszyć przed spalarnią a teraz ma ją promować? A może to jakieś zamiłowania do sztuki socrealistycznej. Tak czy inaczej jest to manipulacja, bo ja sobie takiego widoku nie przypominam, choć często patrzę na kominy w Szopinku. Dla jasności- jestem za spalarnią.
 • "do -ak" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 11:15:32 napisał:
  widze że promujesz spalarnie w Szopinku - jestem przeciw spalarni ...nie dla spalarni .Widze komin w Szopinku i widze jaki dym tam idzie ... miasto sie rozbudowuje ...więc spalarnię powinni przenieśc z Szopinka do miejsca w którym nie mieszkają ludzie . Była ciepłownia na ulicy kilińskiego i tez została przeniesiona . .jak chcesz spalarnie to złóż wniosek aby taka spalarnie pobudowali u ciebie pod oknem przy domku jednorodzinnym . bo o ile wiem to mieszkasz w bloku i masz wszystko w dalekim poważaniu...tyczy sie do poprzedników i wiem że Vaolia przegra jak jest taka bogata niech spalarnie zrobi tam gdzie nikt nie mieszka..
  • "dave" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 12:05:04 napisał:
   Popatrz ile emituje Twój sąsiad paląc plastikami i gumami, które segreguje na palne w nocy i palne w dzień. Ze spalarni będzie emitowane powietrze czystsze niż masz wokół domu, ponieważ jest system oczyszczania spalin, którego nie ma Twój sąsiad. Poczytaj sobie na roztocze.net o instalacji w Krakowie. Gdzie chcesz przenieść instalacje? Do lasu 5 km dalej? Kto wybuduje taki ciepłociąg, jakie będą straty, ile zapłacimy za ciepło?
 • "Do redakcji" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 13:08:32 napisał:
  Co to za tłumaczenie, że zdjęcie jest podpisane? Po pierwsze podpisaliście je kilka godzin po publikacji po drugie to zdjęcie atakujące z czasie kampanii wyborczej gdzie niemal każdy post promował jednego kandydata. Dla mnie sprawianie wrażenie nierzetelnych, nieobiektywnych małych cwaniaków.
  • "Redakcja roztocz.net" dnia 2 lutego 2019 o godzinie 8:11:31 napisał:
   Jest to oczywista nieprawda, zdjęcie było wykorzystywane wcześniej i jest podpisane od wielu miesięcy.

   Przypominamy jednocześnie że komentarze oczerniające redakcję (i nie tylko), akty nieuczciwej konkurencji itp. będą zgłaszane odpowiednim służbom. Każdy użytkownik ma prawo wyrazić subiektywną opinię na każdy temat. Zachęcamy do zostawiania komentarzy zawierających pytania, sugestie, własne pozytywne i negatywne opinie oraz komentarze dotyczące treści artykułów będące prawdą. W sprawie wyjaśnień wszelkich wątpliwości zapraszamy do kontaktu z redakcją.
 • "do dave" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 14:00:35 napisał:
  dziwny jesteś. tak samo jak oczyszczalnia scieków nie smierdzi na ul 3 maja w Zamościu . śmierdzi i to bardzo. Nie dla spalarnii w Szopinku. że sąsiad zapali plastik ? czy widziałes . plastiki się nie pali ... a Spalarnia będzie palic cały rok bez przerw.tony smieci bedzie przewozone co dziennie . beda hałdy smieci, szczury i inne gryzonie . i to wszystko na roztoczu w miejscu zapsanym do światowego Dziedzictwa ..... nie nie dla spalarni ...
 • "ak" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 14:19:02 napisał:
  Tak mieszkam w bloku mam ogrzewanie gazowe, ale wystarczy, że wyjdę z domu, muszę oddychać smrodem z kominów domów jednorodzinnych.Gdyby jakakolwiek kotłownia czy spalarnia tak smrodziła natychmiast by została zamknięta. Niestety to "ekologów" upierdliwców czy szmalcowników nie obchodzi.
 • "młody" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 14:41:43 napisał:
  do ak . więc kup sobie domek ...najlepiej w Szopinku i ogrzewaj sam ....sam jestes szmalcownikiem i niczego w życiu sie nie dorobiłeś.
 • "analityk" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 20:11:28 napisał:
  Pytania podstawowe to: 1. Wszyscy n/w : Rada Miasta Zamość ,Zarząd Miasta Zamość, Rada Gminy Zamość , mieszkańcy na licznych spotkaniach i protestach nie chcą spalarni ale Veolia chce więc kto jest gospodarzem i decyduje jak mamy żyć i mieszkać ( zarząd Veolii czy MY ?) 2.Jeżeli do tej pory spalamy RDF w cementowni 'Chełm" to po co budować spalarnię która będzie robiła to samo tylko, że w Zamościu emitując niewątpliwie dodatkowe zanieczyszczenia i stwarzając zagrożenia w postaci składowiska odpadów , zagrożenia pożarowego itd. przy bardzo wątpliwych korzyściach ekonomicznych. Nikt charytatywnie nie inwestuje a szczególnie prywatne przedsiębiorstwa. Tę podstawową zasadę trzeba nauczyć się na pamięć. ! Kto zyska na spalarni ? 1.Polecam Puls Biznesu ( poważna i wiarygodna gazeta -prawda ?) pisze: https://www.pb.pl/spalarnie-spala-na-panewce-835919 2. Ogólnopolskie Towarzystwo Zagospodarowania Odpadów "3 R" 10 ARGUMENTÓW PRZECIWKO BUDOWIE SPALARNI ODPADÓW W POLSCE ( główne tezy opracowania - jak ktoś chce, bez trudu znajdzie w internecie ) 1. Spalarnie odpadów: nie da się uniknąć wysypisk. 2. Spalanie odpadów jest najdroższą metodą ich niszczenia. 3. Rzeczywistość: odpady o niskiej wartości kalorycznej i dużej zawartości substancji trudno- lub niepalnych. 4. Marnowanie zasobów 5. Nie da się uniknąć zanieczyszczeń. 6. Wyniki pomiarów z próbnego spalania nie odzwierciedlają warunków normalnego funkcjonowania spalarni odpadów. itd. . Każdy w/w temat rozwiniety i uzasadniony. A przede wszystkim dziwi mnie ,że nawet roztocze.net po "wizycie" w krakowskiej spalarni( zorganizowanej przez Veolię !) zmieniło ton komentarzy o spalarni.
  • "Ciekawe" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 20:34:11 napisał:
   Hmmm, może zmienili zdanie o spalarni bo coś im obiecali?
 • "Rc" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 22:15:53 napisał:
  O ewentualnym powstaniu spalarni mają decydować mieszkańcy miasta ustami swoich nowo wybranych radnych.Mieszkańcy W zdecydowanej większości są przeciwko powstaniu spalarni I niech o tym pamięta P.Prezydent, Dyrektor OŚ w Llublinie.Nic o Nas bez Nas.Nie spalarni śmieci W Zamościu! !
  • "Taaa" dnia 1 lutego 2019 o godzinie 22:46:01 napisał:
   Radni czy Prezydent wiele tu do powiedzenia nie mają. Działkę z pozwoleniem sprzedano w 2006 roku. Sprawdź Pan kto wtedy z radnych głosował za i kto podpisał zgodę.
   R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 4 lutego 2019 o godzinie 21:57:55 napisał:
  Do taaa-kto sprzedał działkę To bez teraz bez znaczenia, nawet mając działkę i tak można nie dostać pozwolenia na budowę, Zgoda ??
  R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Mirek
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018