nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Flesz | ZamośćDaniel Czubara3 stycznia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 49 komentarzy

Zamość: Kości na placu budowy

Prawo. Temida. Fot. Pixabay/Morgan4uall

Prokuratura Rejonowa w Zamościu prowadzi śledztwo, które ma odpowiedzieć na pytanie czyje kości znaleziono na placu budowy drogi łączącej ulice Namysłowskiego i Prostą.

Do odkrycia kości doszło na placu budowy gdzie powstaje łącznik między ulicami Namysłowskiego i Prostą. O inwestycji pisaliśmy więcej TUTAJ. Pod koniec listopada 2017 roku śledztwo w sprawie kości rozpoczęła Prokuratura Rejonowa w Zamościu.

Śledztwo zostało zainicjowane w listopadzie. Dotyczy znalezienia w rejonie inwestycji przy ulicy Prostej kości. Najprawdopodobniej są to kości ludzkie. Kości te zostały znalezione w listopadzie, została zawiadomiona policja. O tym fakcie, znalezienia kilku fragmentów kości, powiadomili asystenci naczelnego rabina Polski. Kości zostały zabezpieczone. Prokuratura Rejonowa w Zamościu wszczęła śledztwo w kierunku art. 155 KK, a więc nieumyślnego spowodowania śmierci. Na chwilę obecną nie mamy wiedzy, czy są to kości ludzkie, z jakiego okresu pochodzą, co było przyczyną śmierci osoby, od której te kości pochodzą. W tym celu zabezpieczone kości prokuratura przekazała do biegłego z zakresu medycyny sądowej, który aktualnie opracowuje opinię, która odpowie nam na pytania czy to kości ludzkie, z jak długo przebywały w ziemi, co było przyczyną śmierci i wszelkie inne niezbędne informacje. W tym kierunku prowadzone jest śledztwo, przesłuchiwani są świadkowie, gromadzona jest dokumentacja, również dokumentacja związana z prowadzeniem inwestycji w postaci budowy drogi. Prokuratura Rejonowa w Zamościu prowadząc to śledztwo doszła do przekonania iż należy również rozważyć wątek zasadności legalności tej inwestycji, dlatego też równocześnie prowadzi drugi watek sprawy, a więc badanie na odcinku pozakranym, czy decyzja o inwestycji w postaci drogi została wydana zgodnie z przepisami prawa. – informuje Bartosz Wójcik z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Przypomnijmy, że przy ul. Prostej znajdował się kiedyś cmentarz żydowski. Cmentarz przy ul. Prostej, został założony w 1907 roku. Ostatni znany pochówek odbył się w 1941. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. W 1950 roku wybudowano lapidarium zwieńczone tablicą z napisem: „Nie zabijaj”. Przy ul. Prostej znajduje się również Pomnik Żydów Zamościa.

Cmentarz stanowi świętość dla społeczności żydowskiej, dlatego na żadne prace ingerujące w strukturę ziemi na jego terenie nie mogę wyrazić zgody. Służę pomocą w kwestii odtworzenia historycznych granic cmentarza i konsultacją przy projektowaniu budowy drogi” – napisał do prezydenta Zamościa Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "por.zUbek" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 7:56:37 napisał:
  To kto u nas jest regionalnym asystentem?
  R E K L A M A
 • "Palestyna wiecznie żywa" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:16:51 napisał:
  Co na zamkniętym terenie budowy robił jakiś asystent? I czemu nikomu nie przeszkadzała budowa Delii? Ta droga jest niezmiernie istotna dla miasta, proszę nie przeszkadzać.
 • "hmm" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:21:27 napisał:
  Ciekawe co na to turyści z Izraela...
 • "mieszkaniec" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:44:23 napisał:
  Ciekawe, który/a to mieszkaniec/ka Zamościa spełnił/a swój obywatelski obowiązek i doniósł/doniosła na Zamość. W interesie zamościan?
 • "oooo" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:56:15 napisał:
  Sprawa jest "Prosta" chcą uwalić sztandarową inwestycję Prezydenta.Nie patrząc na korzyści związane z odkorkowaniem Kilińskiego.Pod płaszczykiem "kości".Zagadka dla wszystkich kto za tym stoi ?
 • "hmm" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:58:40 napisał:
  wegetarianie i cykliści? :)
 • "oooo" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 8:58:59 napisał:
  Jakie zacietrzewienie blokujących inwestycję ,szczyt głupoty.Przecież i tak teraz wszyscy chodzą i jeżdżą łącznikiem.
 • "Anonim" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 9:17:13 napisał:
  Jaśku Pierdoła albo bezradna, co na jedno wychodzi, powiadomili kogo trzeba
 • "Mu" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 10:06:49 napisał:
  A jak budowali Kaufland i Plusa na Wyszyńskiego to jakoś nikt nie protestował. Pewnie kasa się zgadzała.
 • "Bezradni" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 10:07:51 napisał:
  Oglądam sesje Rady Miasta i czytam artykuły związane z naszym miastem i zastanawiam się, ..."człowiek człowiekowi wilkiem".... Jak Ci bezradni wyyyją i kąsają, jak donoszą aby nic się nie udało w tym Zamościu. Masakra, ludzie czego Wy chcecie??? Oby w najbliższych wyborach na Radnych byli jacyś nowi kandytaci bo tych z Peło, Piesu i zacofanej nowoczesnej trzeba do prawdziwej pracy wysłać, może zmądrzeją i zobaczą jak wygląda życie zwykłego mieszcańca Zamościa. Poza tym liczę na to, że zostanie wpowadzona dwu-kadencyjność, nikt się do stołka nie zdąży przykleić i wyrobić chorych układów... Pozdrawaim serdecznie i życzę kochanym mieszkańcom naszego wspaniałego Miasta Wszystkiego Dobergo w Nowym 2018 Roku!!!
  R E K L A M A
 • "geodeta" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 10:57:07 napisał:
  zero ustępstw wobec górali!
 • "chaszcz" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 11:18:41 napisał:
  a gdzie był Naczelny Rabin jak tam budowano Delię a potem Kaufland? wyrażał zgodę bo kto inny rządził? to zwykła nagonka żeby zniszczyć ludzi i inwestycję; dlaczego ktoś wcześniej nie pomyślał o tym ; teraz jak się wprowadza porządek na tym terenie to i rabin się znalazł; wstyd że są ludzie w mieście paskudzący w swoje gniazdo
 • "por.zUbek" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 12:11:50 napisał:
  Z całym szacunkiem dla zmarłych / jakiegokolwiek wyznania /oto krótka historia "nienaruszalności" tego zakątka, przekopanego z 1000 razy: str.27/28. http://zamosc.ap.gov.pl/images/AZ2015/007-034.pdf . Proszę zwrócić uwagę na informację o wykorzystaniu powierzchni cmentarza na pochówki, 1924r.- 56a (33% z 1,68ha), a do 1942r. ile 50-60%z 1.65ha: 80a-1ha? Z drugiej strony bądźmy pragmatyczni - może Naczelny oprócz "służenia pomocą w kwestii odtworzenia historycznych granic cmentarza" tak ochoczo jak "przywarł" do tematu, tak ochoczo dorzuci kasę na odśnieżanie? Jakoś do tej pory: ogródki chaszcze, bajzel, śmiecie i pijaczki nie zainteresowały Naczelnego, a nawet "asystentów" jego?!... Ciekawe od kogo wyszedł donosik i kto "pilotuje" ją lokalnie?
 • "Marta Pe" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 12:24:36 napisał:
  do tej pory mieli w d... "cmentarz" i było dobrze jak zarastał chwastami, bo nie chciało się Mosze nic z tym robić - teraz nagle się obudzili? poza tym czemu rostocz się zajmuje tylko jedną sprawą zgłoszoną do prokuratury?
 • "z innej beczki" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 12:50:43 napisał:
  Czytacie to co wstawiacie? ;) "Najprawdopodobniej są to kości ludzie."
 • "antyklerykał" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 13:19:32 napisał:
  A tak normalnie nie można? Szczątki ludzkie należy przenieść (według prawa polskiego nie religijnego żydowskiego, katolickiego) na godne miejsce, a drogę zbudować jak najszybciej.
 • "namolny ricardo" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 14:14:25 napisał:
  Nawet nie wiecie jakie jest moc Narodu Żydowskiego.
 • "nawalony Stańczyk" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 15:13:03 napisał:
  Eeee porządki, wycynka, niee to nie dla nas. Ale mose macie jakaś rekompensata?
 • "Janusz z wąsami" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 15:58:14 napisał:
  Kości podrzucił asystent rabina, to oczywiste. Teraz rabin domaga się wstrzymania budowy drogi. Jego troskę o spokój ew. pochowanych złagodzi odpowiednio wysokie odszkodowanie.
 • "mieszkaniec osiedla" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 17:20:38 napisał:
  Widząc pracowników pracujących przy budowie drogi z ciekawości zapytałem się czy w trakcie prac odkopali jakieś kości. W rozmowie stwierdził że sporo tego było ale mają zakaz mówienia komukolwiek o tym. Ciekawe kto im zakazał o tym mówić ? Jeżeli prokuratura w toku postępowania wyjaśniającego dojdzie do tych pracowników to pewnie będa mieli obawy przed tym aby mówić nieprawdę i sporo się wyjaśni. Co do drogi jak już powstała nie warto jej wstrzymywać ale ktoś powinien za to odpowiedzieć. Jeżeli zostały znalezione szczątki ludzkie powinno się to od razu zgłosić na Policję. Teraz będzie mocno śmierdziało
  R E K L A M A
 • "eeee" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 17:47:38 napisał:
  "badanie na odcinku pozakranym" nie zrozumiałem o co kaman, moze ktos przetlumaczyc na polski?
 • "zenek" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 18:04:25 napisał:
  do mu - mało wiesz jak budowano kaufland ,było dwóch Rabe . Pochodzili [chyba kasę dostali ] i nic do budowy nie mieli . Prosta to walka o stołki ,władzę i kasę .
 • "Anonim" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 18:29:02 napisał:
  No to już po drodze, oni raczej nie odpuszczą.
 • "Anonim" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 19:01:50 napisał:
  Ej, ej pod Kauflandem znajdował się cmentarz, tylko nie żydowski a unicki, więc raczej rabini chyba nic tu mieli.
 • "Anonim" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 19:04:38 napisał:
  Cmentarz przylegał do katolickiego. Gdy powstawała kolej, wtedy a także później parokrotnie wydobywano tam unickie szczątki.
 • "observer" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 19:13:40 napisał:
  do "mieszkańca osiedla" - nie wiesz, o czym piszesz, bij pianę jak wnuczęta poproszą cię o kogel-mogel. A poza wszystkim - zdrowia, bo na rozum już pewnie ciut za późno.
 • "zmc" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 21:39:31 napisał:
  Na miejscu kaźni tysięcy Żydów i częściowo w miejscu ich pochówku w Lublinie przy Lipowej - wybudowano Plazę z dwupoziomowym garażem na 8 metrów w głąb ziemi. Czy Michael Schudrich wówczas protestował ??? Nie słyszałem nic o tym, a na budowie Plazy byłem wielokrotnie. Czy dlatego,że inwestorem była izralelska firma czy dlatego,że gmina dostała kasę za milczenie?? "Przemysł holokaust" to główne zajęcie dzisiejszych rabinów w Polsce. "Asystenci rabina" czyli ..."ministraci z TZ".
 • "Anonim" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 22:06:46 napisał:
  "zmc" Ale już nowoczesnego stadionu kilkanaście lat temu na Lubliniance Norwegom nie pozwolili wybudować
 • "Dmowski" dnia 3 stycznia 2018 o godzinie 23:28:24 napisał:
  Wniosek: należy zmienić ustawę i dać kopa w d.. wszystkim związkom wyznaniowym, gminom czy kościołom. Po równo.
 • "Dirty Harry" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 0:17:37 napisał:
  Ja tylko nie rozumiem dlaczego prokuratura prowadzi śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci? Przecież najnowszy pochówek był w 1941r.Może prokuratura chce udowodnić, że budowniczowie ul Prostej odpowiadają za śmieć żydów w czasie holokaustu, który nieumyślnie spowodowali?Czy ktoś zorientowany umiałby to jakoś wyjaśnić?
  R E K L A M A
 • "Jurek" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 6:59:01 napisał:
  A czy jest jakaś szansa, żeby poznać zdanie miasta, inwestora? Budowa trwa rok. Jakoś wcześniej nic o kościach nie mówiono. Kilka razy przejeżdżałem tamtędy i widziałem, że tak ziemię raczej nasypywano, niż w niej kopano. Apeluję do dziennikarzy o więcej rzetelności, a przede wszystkim o poznanie zdania drugiej strony. To dziennikarski alfabet.
 • "por.zUbek" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 8:14:51 napisał:
  Jest rozwiązanie! Ulicę nazwać "żydowską" Rabin będzie syty i ulica cała!
 • "por.zUbek" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 11:09:32 napisał:
  Takie małe przemyślenie...Kości może i okażą się ludzkie ale jak sprawdzić czy należą do Żyda? Czyżby nacja ta miał inne DNA? Sprawa się rypnie asystencie/ sygnalisto.
 • "za semitami" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 12:11:31 napisał:
  Poinformuje Gminę Żydowską w jaki sposób obrażany jest tutaj na forach postami Naród Żydowski, szykujcie się na pozwy.
 • "za semitami" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 12:11:57 napisał:
  screeny porobione
 • "Dirty Harry" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 19:54:42 napisał:
  Wsadź sobie w dupe screeny i spierdalaj
 • "TORRES20400" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:04:58 napisał:
  Ooo! Widzę, że gimbaza się nawzajem prowokuje i produkuje.
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:30:23 napisał:
  Ferie mają?
 • "TORRES20400" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:33:05 napisał:
  No tak. Najprostsze odpowiedzi są prawidłowe. Niektórzy nazywają to "brzytwą Ockhama".
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:44:48 napisał:
  Lenistwo intelektualne i prostota myślenia? Zimę mamy parszywą, śniegu brak, błoto. Nie pojeździ na sankach, nie poharata w gałę, tylko net pozostaje.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:51:54 napisał:
  Jak dla mnie, trochę wieje nudą na forum, to się tam nie uaktywniam.
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 20:56:06 napisał:
  Masz jeszcze te nalewki?
 • "TORRES20400" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 21:06:01 napisał:
  Trochę mi tam zostało. Niech się tam dalej "gryzą". Im starsze tym lepsze. Kto wie?, może kiedyś zadegustujesz? Jest zabezpieczone.
 • "z_boku" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 21:08:27 napisał:
  Może ;-)
 • "xavier" dnia 4 stycznia 2018 o godzinie 21:32:56 napisał:
  Najlepsza obrona to atak? Gdzie i kto tutaj i kogo obraża? Pociupciało niektórych.
 • "mimowoli" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 9:41:44 napisał:
  Dziwne to wszystko. Kości znaleziono -powinna się zająć tym prokuratura. Ok. Kto znalazł i kiedy? Na budowie czy w okolicy budowy? Do kogo należały: kobieta/ mężczyzna- to da się ustalić, narodowości już nie. Na którym odcinku budowy? To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne wobec nagłego zainteresowania środowisk żydowskich losami byłego cmentarza. Dla mnie brak takiego zainteresowania do tej pory świadczyć może tylko o jednym- forma upamiętnienia dawnego cmentarza w 1950r.-obelisk /po jego dewastacji przez Niemców/ była wystarczająca, a sprawa ewentualnych pochówków niestety przestała być aktualna po wybudowaniu obiektów Delii. Zastanawiające jest zachowanie "uprzejmych donosicieli" i to co chcieli ugrać angażując autorytet Naczelnego Rabina w lokalne rozgrywki. I to pytanie powinien zadać sobie m.in. użytkownik "za semitami" i poszukać na nie odpowiedzi, a nie straszyć sądami, bo tak umiera wolność słowa i szacunek dla innych, o zdrowym rozsądku nie wspomnę.
 • "Bezradni" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 9:50:31 napisał:
  Do użytkownika "za semitami" : a screeny w jaki sposób obrażany jest na forach postami Naród Polski porobiłeś donosicielu?
 • "Jolka" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 12:50:28 napisał:
  Rabin mógł wcześniej oznaczyć teren cmentarza. Chyba że nie przeszkadzało mu, że ludzie chodzili w te krzaki za potrzebą.
 • "kszysztoff" dnia 8 stycznia 2018 o godzinie 9:00:47 napisał:
  @jolka - Gdyby rabin wiedział jak wygląda teren po byłym cmentarzu to nawet tego pisma by nie wysłał...

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jango Fett
Morderca wszedł zbyt łatwo, reakcja oc...
Berator opinie
Berrator - kolejny nic nie warty spalacz...
BYC MOZE
być może cos się zmieni po wyborach n...
ad111
Wyrazy współczucia dla rodziny. Czas n...
hmm
ja tu widze fot Facebook ale to chyba za...
Redakcja roztoc...
Proszę o wskazanie grafik pochodzących...
ccc
to że bierzesz grafiki żywcem zdarte z...
jejku
ach w dzienniku tvp1 ciagle mowia ze PO ...
mieszkaniec
Warto by było zwrócić też uwagę na ...
nareszcie
fajnie ze sa wreszcie komentarze, moze w...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama