Edukacja | Galerie | Kraj | Społeczeństwo i patriotyzm | woj. lubelskie | ZamośćRedakcja28 lutego 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Kolejarze szkolą instruktorów nauki jazdy [FOTO, VIDEO]

R E K L A M A    B O A R D

W Polsce jest 18 500 km linii kolejowej i 11 675 przejazdów kolejowo – drogowych. W 2018 roku na tych przejazdach doszło do 208 wypadków i kolizji, z czego 14 wypadków i kolizji miało miejsce w województwie lubelskim. Na terenie województwa są 603 przejazdy i bezpieczne przejścia kolejowe. To 5% wszystkich przejazdów w kraju.

Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów. Jednak jak pokazuje praktyka, z tym właściwym zachowaniem bywa różnie.

Na skrzyżowaniu między torem kolejowy a drogą kołową kierowcy nie zachowują się tak jak na innych skrzyżowaniach, nie zachowują ostrożności. Tutaj krzyżują się dwa systemu transportowe i właśnie w takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność. Skutki zderzenia z pociągiem są tragiczne. W 2018 roku w wyniku wypadków na tych skrzyżowaniach zginęło 51 osób, z tego 16 osób stanowią piesi.

Do niewłaściwych zachowań kierowców należą szczególnie ignorowanie znaku STOP, a także wjazd na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej, zamykających się rogatkach. Często zdarza się również omijanie zamkniętych rogatek. Przedstawiciele PKP przypominają, by nie jeździć na pamięć, czyli „po tych torach nic nie jeździ”, „o tej porze nic nie jeździ”. Jest to złudne przekonanie i stereotyp, który prowadzi do tragedii. 

Należy pamiętać też, że tak jak inne urządzenia elektroniczne, tak i rogatki, sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa może ulec uszkodzeniu. Podobnie jest z dróżnikiem, który może np. zasłabnąć i nie zamknąć rogatek. Dojeżdżając, do KAŻDEGO przejazdu upewnijmy się dodatkowo czy można przejechać przez skrzyżowanie w bezpieczny sposób. 

W związku z tymi zagrożeniami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują cykl warsztatów z instruktorami nauki jazdy. Podczas spotkań uczestnicy otrzymują od PLK wiedzę i materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, którą mogą wykorzystać podczas zajęć z przyszłymi kierowcami. Dzięki temu tysiące początkujących kierowców jest lepiej przygotowanych do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą.

Od czterech lat w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. systematycznie zwiększają poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Budowane są nowe, bezkolizyjne przejazdy nad i pod torami, a stara infrastruktura jest regularnie modernizowana. Prowadzimy też działania edukacyjne. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Do tej pory, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy.

W tym roku kolejna edycja warsztatów rozpoczęła się od spotkania w Zamościu. Uczestnikami warsztatów byli instruktorzy i egzaminatorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PLK, a także przedstawiciele służb mundurowych. Zapytaliśmy ich o wrażenia z warsztatów i sytuację w naszym regionie.

Spotkanie rozpoczął Marcin Kruszyński – Zastępca Dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W trakcie spotkania ekspert, Włodzimierz Kiełczyński – Dyrektor Biura Bezpieczeństwa, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypomniał też o ogromnym znaczeniu Żółtej naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei. Więcej w nagraniu VIDEO.

Żółta Naklejka – czyli najważniejsze dane o przejeździe kolejowym-drogowym

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadziły nowe narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na kolei. Na 14 tysiącach przejazdów umieszczono specjalne żółte naklejki ułatwiające kierowcom identyfikację przejazdu, na którym się znajdują. Na każdej z nich są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego (numer skrzyżowania), numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”.

W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia mogą wydać polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii.

Jeżeli przy przejdzie brakuje znaków lub jest on niewłaściwie ustawiony można ten fakt zgłosić do zarządcy drogi, jeśli to w jego gestii leży ustawienie danego znaku (4 m od torów sięga obszar odpowiedzialności zarządcy infrastruktury kolejowej), lub do PKP dzwoniąc na numeru awaryjne.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Ku przestrodze:

PKP przypomina również o ogromnych kłopotach dla całej sieci, jakie powstają w przypadku zerwania sieci trakcyjnej na przejeździe. Naprawa może trwać 24 godziny i w tym czasie występują znaczne utrudnienia dla podróżnych. Do takiego zerwania może dojść, gdy na pojazd wjedzie samochód z podniesioną naczepą lub dźwigiem.

W przypadku kiedy chcemy zatrzymać pociąg warto posłużyć się np. kamizelką odblaskową lub innym materiałem o jaskrawym kolorze.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Thomasie, dość ogólnikowo napisałeś...
Mirek
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018