Edukacja | Zamośćtekst nadesłany2 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Jubileusz ‚English Scrabble Challenge’ w II LO

fot. Piotr Bojanowski
R E K L A M A    B O A R D

Anglojęzyczny turniej gry scrabble organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu ma swoje duże grono fanów. W leksykalnych eliminacjach do tegorocznej 10. edycji wzięło udział 142 zamojskich licealistów. Finałowe rozgrywki odbyły się 27 marca. Turniej objęty został patronatem Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Założeniem konkursu jest popularyzowanie nauki języka angielskiego oraz integracja młodzieży i nauczycieli zamojskich szkół.

Wychodząc z inicjatywą scrabblowania po angielsku w 2000 roku organizatorzy turnieju wyprzedzili obecną modę na gry planszowe. Scrabble, najpopularniejsza gra słowna na świecie, w wersji anglojęzycznej gwarantuje młodzieży uczącej się języka angielskiego doskonałą rozrywkę intelektualną. Gra została wynaleziona w 1931 roku przez bezrobotnego w owym czasie architekta Alfreda Moshera Butts’a z Rhinebeck, w stanie Nowy York, który nazwał swoje dzieło Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił na podstawie częstotliwości ich występowania na okładce New York Times’a. Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą ‚Lexiko’. 2 lata później uruchomiono masową produkcję, już pod nazwą ‚Scrabble’, a Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do 1974 roku, kiedy to wygasły jego prawa autorskie, zarabiał 50 tysięcy dolarów rocznie. Do śmierci Butts’a (1933) na całym świecie sprzedano już ponad 100 milionów egzemplarzy gry.

W finale zamojskiego turnieju ‚Scrabble Challenge 2019’ wzięli udział uczniowie, którzy zdobyli najwyższe noty w eliminacjach przeprowadzonych w lutym w sześciu zgłoszonych do turnieju szkołach, i to właśnie oni walczyli w „DRUGIM” o tytuł laureata: Karolina Pawliszak (I SLO), Tymon Gontarz (I LO), Marcel Błaszczak (II LO), Karol Dominik (I LO), Aleksandra Kustra (II LO), Wojciech Jasiński (I SLO), Jakub Batorski (I SLO), Adam Kwiatkowski (I SLO), Paweł Oleszek (III LO), Weronika Rybak (ZSP Nr 1), Michał Wasilewski (II LO), Karol Kowalczuk (III LO), Przemysław Lewandowski (I SLO), Michał Kołakowski (I SLO), Paulina Misztal (III LO), Martyna Pawluk (I SLO), Jakub Słowik (ZSP Nr 3).

Poziom rozgrywek był jak zawsze bardzo wysoki. Oprócz zaawansowanej znajomości języka angielskiego w grze pomagała też odrobina szczęścia w losowaniu liter. Oprócz zdrowej rywalizacji turniej okazał się świetnym sposobem na kreatywną naukę języka angielskiego. Finaliści rozegrali dwie partie gry. W wyniku finałowych potyczek o miejsca na podium laureatami X edycji ‘English Scrabble Challenge’ zostali kolejno: Martyna Pawluk, Weronika Rybak, Paweł Oleszek i Jakub Batorski. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani imiennymi dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami związanymi z grą scrabble i oczywiście z nauką języka angielskiego.

X edycję ‚Scrabble Challenge’ można z pewnością uznać za sukces, a to głównie dlatego, że uczniowie i nauczyciele uczestniczący w wydarzeniu podkreślali wspaniałą atmosferę konkursu. Było wesoło (Punch Box – losowanie stanowisk), artystycznie (występ zespołu EARonic, II LO), smacznie (poczęstunek), dostojnie (patronat i goście) i przede wszystkim bardzo przyjaźnie.

Organizatorzy turnieju serdecznie gratulują laureatom i finalistom, dziękują za współpracę i oczywiście zapraszają do udziału w kolejnych edycjach ‚Scrabble Challenge’ w II LO.

fot. Piotr Bojanowski

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Sylwia Niemczuk
Pan Josik to chyba ma chętke wrócić ...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
re-Anonim
Myślisz że kogoś zabolało? Nie sądz...
nik
Głupota ludzka i Wszechświat nie mają...
z_boku
Nagroda Darwina to nie jest, może choci...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018