Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara30 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 57 komentarzy

Zamość: Jest nowa gazeta – „Expres Zamojski”

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj (29 marca) do zamojskich czytelników trafił pilotażowy numer nowej lokalnej gazety – dwutygodnika „Expresu Zamojskiego”.

Wydawcą i redaktorem naczelnym „Expresu” jest Wojciech Kowalczyk, którego w zamojskim środowisku dziennikarskim przedstawiać zbytnio nie trzeba. „EZ” jest gazetą bezpłatną. Aktualne wydanie jest pilotażowym, zaś od 26 kwietnia gazeta ma ukazywać się już regularnie co dwa tygodnie. W naszym wcześniejszym artykule „Nowa gazeta na rynku” informowaliśmy, że pismo będzie nazywało się „Panorama Zamojska”. Ostatecznie jednak wydawca zdecydował się na nazwę „Expres Zamojski”. 

W pilotażowym numerze gazety przeczytać można wywiad redaktora naczelnego z prezydentem Zamościa, Andrzejem Wnukiem. Jest też ciekawy wywiad z aktorem Marianem Dziędzielem. O przywileju królewskim i akcie lokacyjnym Zamościa pisze historyk dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego. Coś dla siebie w nowej gazecie znajdą również miłośnicy zwierząt. 

„Nie znajdziesz tu jednak, Szanowny Czytelniku kroniki wypadków drogowych, historyjek o pijakach, złodziejach, awanturach domowych i tym podobnych sensacji. Tę sferę życia pozostawiamy innym. W zamian za to skupimy się na piękniejszej stronie życia – koncertach, wystawach, dobrej książce, czy filmie. (…) Nie obawiaj się, Drogi Czytelniku, że wraz zakończeniem wyborów nasz tytuł przestanie się ukazywać. Mamy zamiar ukazywać się regularnie przez następne lata.” – pisze redakcja „EZ” w słowie do Czytelników.

Gazeta będzie dystrybuowana w sieci sklepów “Społem” oraz urzędach użyteczności publicznej.

A wy już Czytaliście „Expres”? Jakie są Wasze wrażenia? Czekamy na komentarze.

 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 10.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "MIG29" dnia 30 marca 2018 o godzinie 10:14:37 napisał:
  Tak. Całostronicowe artykuły sponsorowane i reklamy to 90% gazety. Jak nie więcej. Skład jak w gazetach z lat 90-tych. Redaktor naczelny nie ma zielonego pojęcia gdzie postawić spacje. Brak informacji o nakładzie w gazety. Ciekawe dlaczego? W którym urzędzie można otrzymać gazetę? Byłem wczoraj w gminie i Ratuszu około 9 rano i nie widziałem. I nasuwa mi się jedno skojarzenie z szumnie zapowiadanym przedwyborczym wydaniem Roztocze. net EXTRA, które również miało być apolityczne i wydawać się także po wyborach! Buhahahah :=) Tu link do artykułu na Roztoczu, chyba tego nie skasujecie? http://roztocze.net/extra/#comment-73549
  R E K L A M A
 • "Miodek" dnia 30 marca 2018 o godzinie 10:26:37 napisał:
  Express, jednego "s" zabrakło panowie! I trochę niefortunna nazwa jak na dwutygodnik.
  • "Ha-lina" dnia 30 marca 2018 o godzinie 10:48:03 napisał:
   eeee... co tam sie czepiać - to tylko taki lokajny "orient expers"
  • "z_boku" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:39:45 napisał:
   Jaka metropolia taki Express :)
 • "Bolek" dnia 30 marca 2018 o godzinie 11:37:45 napisał:
  W „gazecie” która ma 24 strony są tylko 3 artykuły. Reszta to przedruki (BWA np.) lub reklamy. Warto zapytać reklamodawców czy wiedzą, że tam się reklamują, bo to przecież reklamy z kalendarza Roberta.
 • "ciekawe" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:13:19 napisał:
  Gazeta ledwo się ukazała a już fala hejtu na nią. Wczoraj na roztocze i dziennikarzy tego portalu, dziś na pana Kowalczyka i Expres. Komu zależy na tym by tak opluwać dziennikarzy? Powiedzcie sami.
  • "MIG29" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:16:35 napisał:
   Roztocze prosi o opinie i komentarze. Więc są.
  • "Jot." dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:19:14 napisał:
   Niektóre wpisy wskazują, że hejt może się lać od redaktorów innych zamojskich darmowych tygodników.
 • "aniel" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:25:35 napisał:
  expres - trochę niefortunna nazwa jak na dwutygodnik
 • "Obserwująca" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:32:20 napisał:
  Dobry pomysł z tym ekspresem, ożywi trochę rynek, przetrzebi i gazetki, które z miesiąca na miesiąc mniej sprzedają i portale internetowe z ostatnich reklam. Rynek reklamowy jest jeden, nie wszyscy się na nim zmieszczą. Brawo za ten super numer i świętne wykonanie i profesjonalizm w każdym calu. Aby tak dalej i będę czytała co dwa tygodnie! Nie mogę już się doczekać żeby przeczytać co się dzieje w naszym mieście Pozdrawia stała czytelniczka
  • "Patryk" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:39:53 napisał:
   Twój komentarz śmierdzi na kilometr słabą propagandą. Reklame szeptaną trzeba robić umiejętnie. "Rynek reklamowy jest jeden, nie wszyscy się na nim zmieszczą. " - fakt, "Roztocze.net Extra" szybciutko padło, więc zobaczymy jak będzie z Expresem. "Nie mogę już się doczekać żeby przeczytać co się dzieje w naszym mieście" - skrajny idiotyzm, skoro codziennie można się o tym dowiedzieć z dzienników internetowych. "Pozdrawia stała czytelniczka" - no tak, pierwszy numer i już stała czytelniczka. Powtórze sie: róbcie sobie reklame szeptaną, ale zatrudnijcie do tego profesjonalistów, bo takie komentarze wyglądają żałośnie.
  • "Romek" dnia 30 marca 2018 o godzinie 14:57:17 napisał:
   Agata ..daj spokój...
  • "zdziwko" dnia 6 kwietnia 2018 o godzinie 10:24:28 napisał:
   Stała czytelnicza? Przecież było tylko jedno wydanie.
 • "Patryk" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:35:07 napisał:
  Jaki to express skoro wszystkiego dowiem się natychmiast z lokalnych portali i ewentualnie troche później z tygodników? Po drugie, stron dużo, a treści prawie brak. Po trzecie, 4 lata temu powstała bezpłatna gazetka "Roztocze.net Extra". Miała debiut przed wyborami, a po wyborach zniknęła. Teraz mamy do czynienia z identyczną sytuacją - tuż przed wyborami powstała nowa bezpłatna gazetka, a Roztocze bierze czynny udział w jej promowaniu. To sprawia, że nie mam zaufania do tego nowego tworu.
 • "aniel" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:41:13 napisał:
  stała czytelniczka? pierwszego numeru? świetne wykonanie - profesjonalizm - odnoszę wrażenie, że nie czytała Pani tego numeru - zdjęcia fatalne i słownik by się przydał i poradnik poprawnej pisowni ale fakt konkurencja jest potrzebna
 • "asik" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:42:43 napisał:
  a dlaczego nie Panorama ? to był lepszy tytuł
  • "Łukasz" dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:47:48 napisał:
   Powodów moze być kilka, np: 1) Ktoś szybciej zarejestrował tytuł, bo założyciel Expresu chwalił się tytułem na lewo i prawo. 2) Spór z innym medium o skrót P.Z. 3) zajęte adresy internetowe. Inne powody nie przychodzą mi do głowy, ale panorama brzmiała zdecydowanie lepiej. Express to dobra nazwa dla dziennika, ale nie dwutygodnika. Na dodatek widzę w logo jedno "s", czyli poważny błąd językowy.
   R E K L A M A
 • "L." dnia 30 marca 2018 o godzinie 12:57:48 napisał:
  Artykuł "O przywileju królewskim i akcie lokacyjnym Zamościa" doktorka już gdzieś czytałem.
  R E K L A M A
  • "SUPER" dnia 30 marca 2018 o godzinie 13:07:46 napisał:
   Pewnie w "Superexpresie zamojskim"
 • "Józef Bąk" dnia 30 marca 2018 o godzinie 13:25:14 napisał:
  Przykład Adasia z wybiórczej pokazuje, że po upadku szmatławca pomóc może tylko grandziarz Soros. Jednak to nie ta liga i tutaj futrowania nie będzie.
 • "Kalafior" dnia 30 marca 2018 o godzinie 13:43:35 napisał:
  Szkoda, że nie Panorama. Logo z niedźwiadkiem bardzo podobało się mojemu synkowi.
 • "@ciekawe" dnia 30 marca 2018 o godzinie 14:01:50 napisał:
  Hejtuje ten kto się boi nowego tytułu, czytaj ktoś z konkurencji, kto może stracić reklamodawców. Lepsza gazeta po prostu wyprze słabszą - zwykłe prawo konkurencji, która powinna się odbywać w duchu fair play. A ten hejt.... myślę, że ponad połowa komentarzy pochodzi od jednej osoby, która bardzo boi się nowej gazety. Swoją drogą podejrzewam, że połowa jak nie więcej komentarzy pod tym tekstem pochodzi od jednej osoby. Może redakcja Roztocza napisze ile komentarzy tutaj pochodzi z jednego adresu IP?
  • "Kobra" dnia 30 marca 2018 o godzinie 14:52:38 napisał:
   A który komentarz to hejt? Ten co mówi o podobieństwie do Ekstra Roztocze.net? Czy ten co stwierdza, że redaktor nie wie kiedy postawić spacje? Czy ten, że są same reklamy? A może ten, że artykuł Feduszki już był gdzieś publikowany? A może jednak ten, że w urzędach nie ma gazety? Lub ten, że tytuł ni jak pasuje do dwutygodnika? Ja bym zadał inne pytanie. Jaki interes ma Roztocze.net w promowaniu niby konkurencyjnego tytułu? Czy ktoś widział, żeby ktokolwiek inny pisał o tym tytule? Chociaż raz? A tu już drugi raz pewnie pod koniec kwietnia kolejny raz. To jest kluczowe pytanie.
  • "Anqa" dnia 30 marca 2018 o godzinie 15:08:44 napisał:
   Ja tu nie widze żadnego hejtu tylko merytoryczną krytykę.
 • "Haha" dnia 30 marca 2018 o godzinie 15:20:03 napisał:
  hejter hejtera hejterem pogania... widać ktoś wpadł w panikę.
 • "Kobra" dnia 30 marca 2018 o godzinie 15:22:19 napisał:
  Przy okazji do Roztocza. Zróbcie coś w końcu ze swoją stroną na wersje komórkową. Zawsze jak wejdę muszę skalowac ekran bo nie widzę na całą szerokość. Podobno piszecie komercyjnie strony dla klientów. To chyba do cholery swoją możecie naprawić. O wiele mniej popularne od was portale czyta się wygodnie. A tutaj jakiś cyrk.
  • "Anqa" dnia 30 marca 2018 o godzinie 15:38:26 napisał:
   Dokładnie. Już nie pamiętam ile razy przypadkowo kliknęłam w reklame na komórce, bo reszta strony nie chciala sie normalnie pokazać. Mamy 21 wiek a na komórce nie da sie używać.
  • "LZ" dnia 5 kwietnia 2018 o godzinie 22:12:27 napisał:
   zmień komórkę
 • "@ciekawe" dnia 30 marca 2018 o godzinie 15:26:56 napisał:
  To dowiem się ile komentarzy ktoś pisze z jednego IP pod tym tekstem?
 • "Daniel Czubara" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:00:31 napisał:
  Do @ciekawe - Co do Twoich podejrzeń to faktycznie ok. 20 nicków komentuje a faktycznie w wielu przypadkach adres IP jest identyczny (są sytuacje, że trzy, cztery nicki pochodzą z jednego IP). Jeśli chcesz zgłosić jakiś problem zapraszam do zakładki "Kontakt" na stronie lub do wizyty (ale po świętach) w redakcji.
  • "TORRES20400" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:40:02 napisał:
   @"Daniel Czubara"; p. redaktorze, to jak będzie z tym "logowaniem dla chętnych"? Szanowna Redakcja już się namyśliła? Czy też będzie sytuacja wyjaśniona "po Świętach"?
  • "Jacek" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:45:12 napisał:
   Często z jednego IP korzysta duża liczba komputerów, np. klienci Derkomu. Tak, że takim samym IP bym się nie sugerował.
 • "Anonim" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:12:11 napisał:
  Niestety nie mogliśmy użyć tytułu "Panorama Zamojska" ponieważ ktoś, komu zależało na przyblokowaniu tytułu zarejestrował go w sądzie kilka dni wcześniej. Rzeczywiście, tytuł "Expres" ( przez jedno "s" ) nie jest zbyt fortunny, zwłaszcza dla dwutygodnika, ale trzeba było szybko wybrnąć z tej niezbyt komfortowej sytuacji. Pozdrawiam - Wojciech Kowalczyk
  • "Jacek" dnia 30 marca 2018 o godzinie 16:38:22 napisał:
   No sprytnie, rozgłaszać tytuł gazety a wcześniej jej nie zarejestrować w sądzie. Nadanie gazecie tytułu z błędem ortograficznym strzał w dziesiątkę! Widać wyraźnie w kogo mocno bijecie, jakbyście trochę pomyśleli to gazetę nazwalibyście Nowa Panorama Zamojska.
  • "J." dnia 30 marca 2018 o godzinie 18:09:34 napisał:
   Temu "ktosiowi" prosimy obić łysy łeb jak kwaśne jabłko.
   R E K L A M A
 • "observer" dnia 30 marca 2018 o godzinie 17:53:25 napisał:
  to taki express, jak ten z Płoskiego do Zamościa. Chyba dziennikarze powinni znać znaczenie słów???? mam nadzieję, że odpowiedzi nie doczekam się w "expressowym" tempie.
  • "LZ" dnia 5 kwietnia 2018 o godzinie 22:17:10 napisał:
   dziennikarze znają
   R E K L A M A
 • "trzymam za słowo" dnia 30 marca 2018 o godzinie 19:22:54 napisał:
  “Nie znajdziesz tu jednak, Szanowny Czytelniku kroniki wypadków drogowych, historyjek o pijakach, złodziejach, awanturach domowych i tym podobnych sensacji. Tę sferę życia pozostawiamy innym." Trzymam redakcję Expresu za słowo, bo już jedna gazeta pisała, że chce być pozytywną, a teraz wrzuca na fejsa wypadki. Mam nadzieję, że Expres będzie konsekwentny.
  R E K L A M A
  • "name" dnia 31 marca 2018 o godzinie 22:59:21 napisał:
   no właśnie na fejsa nie do gazety
  • "Paw" dnia 1 kwietnia 2018 o godzinie 12:32:50 napisał:
   Trudno powiedzieć bo jak narazie nowa gazeta nie ma strony www a nawet zwykłego bezkosztowego Facebooka.
 • "Wojciech Kowalczyk" dnia 30 marca 2018 o godzinie 19:42:56 napisał:
  Słowo "expres" przez jedno "s" znaczyło także "posłaniec" lub "goniec" - to tak gwoli ścisłości.
  • "J." dnia 30 marca 2018 o godzinie 21:42:48 napisał:
   Tak, ale pisało się "exprès".
  • "z_boku" dnia 30 marca 2018 o godzinie 21:45:50 napisał:
   Kapitalnie i o to chodzi! Posłaniec lub goniec przynoszący najświeższe wieści co dwa tygodnie. Nie będziecie mieć żadnej konkurencji. Expres zamojski rules.
  • "grandziarz" dnia 30 marca 2018 o godzinie 22:12:25 napisał:
   to jakiś kulawy ten goniec upss expres....
  • "LZ" dnia 5 kwietnia 2018 o godzinie 22:15:22 napisał:
   posłaniec czy posraniec ?.... różnie ludzie wymawiają
 • "P.T." dnia 31 marca 2018 o godzinie 1:10:30 napisał:
  Express, ale bez s na końcu ...
 • "rozbawiony" dnia 31 marca 2018 o godzinie 8:49:51 napisał:
  Panie Wojciechu proszę się nie przejmować komentarzami - po prostu komuś z konkurencji puściły zwieracze.
  • "J." dnia 31 marca 2018 o godzinie 9:04:44 napisał:
   Łysy już 2 tygodnie chodzi w pampersach.
 • "." dnia 31 marca 2018 o godzinie 16:20:34 napisał:
  Proponuję nazwę Ekspres Wolności - taki jak Ekspres wolności Unii Wolności
 • "Kaz" dnia 1 kwietnia 2018 o godzinie 11:22:46 napisał:
  Czytając komentarze na forum rozumiem,że mamy taką oto sytuację: łysy dowiaduje się,że na rynku pojawiła się konkurencja po czym najpierw siwieje a potem robi pod siebie. Następnie błyskawicznie niczym''MIG29'' leci do sądu i rejestruje zasłyszaną w internecie nazwę nowego dwutygodnika konkurencji. Zdaje mu się,że jest wyjątkowym spryciarzem a faktycznie jest cieńkim ''Bolkiem'',jego plan upada,ponieważ konkurencja rejestruje nową nazwę Expres Zamojski.Próbuje kąsać niczym ''Kobra''krytykując nazwę twierdząc,że jest wyjątkowo nieudana i nietrafiona. P
  • "Paw" dnia 1 kwietnia 2018 o godzinie 12:36:16 napisał:
   Nooo, pewnie dlatego tak się boi bo dowiedział się, że projekt ma zabezpieczenie finansowe na najbliższe 30 numerów i w d...e ma dochody z reklam. Robi zadanie i odchodzi.
 • "J." dnia 1 kwietnia 2018 o godzinie 12:35:00 napisał:
  Ten Ktoś na wszelaki przypadek powinien jeszcze zarejestrować w sądzie wszelakie inne, możliwe tytuły ewentualnych tygodników zamojskich. Podaję przykładowe tytuły: Panorama Zamojska, Panorama Zamojszczyzny, Ekspress Zamościa, Ekspres Zamojski, Ekspres Zamojszczyzny itp itd.
 • "Z." dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 13:42:16 napisał:
  Samochód w rowie, kierowca i pasażerowie pijani. Gdzie? W Zawadzie koło samego Zamościa. A redaktorek roztocze.net siedzi w bamboszach, wpierdziela świenconke, popija kawke...
  • "Z." dnia 2 kwietnia 2018 o godzinie 14:07:55 napisał:
   Redaktorku! Obudź się, następny wypadek pod Zamościem - w Łabuniach.. A podobno jesteście bardzo ekspreśni.
 • "Kurwion" dnia 5 kwietnia 2018 o godzinie 7:29:53 napisał:
  Ciekawe co na to lokalna ulotka reklamowa, pewnie zzielenieje z szarosci
  • "J." dnia 6 kwietnia 2018 o godzinie 10:49:06 napisał:
   Wkrótce koniec niebieskiego tygodnika reklamowego. A tak ładnie zaczynał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ted 6 minut temu
Zamiast pod publikę żądać od kogoś ...
as
Wynagrodzenie Radnego powinno składać ...
Obiektywny Anon...
Najlepszy kandydat jakiego miała Zamojs...
aaa
Jak pchali się do koryta to nie wiedzie...
Najgorszy kandydat,najbardziej leniwy o ...
Damian_zmc
W mojej ocenie to żałośni są radni k...
Roman
Lubię czytać komentarze oburzonych rad...
Wiosna
Wysokość diet samorządowców, w formi...
Dorota
Mam pytanie; ponieważ kandydaci do PE b...
prawnik
Dlaczego angielski? Przecież tłumacze ...
Mieszkaniec
Funkcja radnego to jest społeczna inicj...
observer
obniżenie wysokości diet - to uchwała...
Roman
Radni myśleli, że na pierwszej sesji, ...
Maja
A gdzie radni Stowarzyszenia ? Nie ma ic...
jan III
Dla mnie najgorszy kandydat. Dla Zamośc...
BB
"ORMo", Musiałeś dużo chorować w szk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018