Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara5 stycznia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 18 komentarzy

Zamość: Inwestycje 2018

Zdjęcia lotnicze. Rynek Wielki, Ratusz, Stare Miasto fot. Waldemar Radczak
R E K L A M A    B O A R D

Rok 2018 w Hetmańskim Grodzie upłynie pod znakiem wyborów i inwestycji, jakie zapisano w budżecie. O tych pierwszych już nieco pisaliśmy wcześniej, teraz przyszła pora, by więcej napisać o tych drugich.

Inwestycje w dużym stopniu ukierunkowane są w dużej mierze na rozwój infrastruktury (przebudowa tzw. obwodnicy zachodniej, łącznik miedzy ulicami Namysłowskiego i Prostą) i turystyki (rewitalizacja Akademii Zamojskiej, przebudowa zalewu miejskiego, modernizacja ZOO), transportu miejskiego (nowe autobusy MZK). Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny wybór największych inwestycji.

Największym i najbardziej kosztowny przedsięwzięciem jest przebudowa tzw. obwodnicy zachodniej miasta. Zamość znalazł się w gronie 16 miast, które w ramach rozstrzygniętego 5 stycznia konkursu dostaną pieniądze na kluczowe inwestycje drogowe z programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Co ważne, projekt miasta został sklasyfikowany na bardzo wysokim, 4. miejscu. Dzięki temu Hetmański Gród dostanie dokładnie 81 867 760 zł unijnego wsparcia.

Orientacyjny zakres przebudowy DK74. Fot: Maps Google
Orientacyjny zakres przebudowy DK74. Fot: Maps Google

Przebudowa zachodniej obwodnicy miasta obejmuje odcinek drogi krajowej nr 74 – od al. 1 Maja (most na Łabuńce), przez Dzieci Zamojszczyzny aż do granic miasta na końcu ulicy Szczebrzeskiej (okolice „Rolniczaka”). Dla kierowców oznacza to ponad 5 km 400 metrów nowoczesnej dwupasmówki z rondami w miejscu dotychczasowych skrzyżowań.W ramach projektu skrzyżowania, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych jak np. Sadowa – Dzieci Zamojszczyzny, zostaną przebudowane na ronda.

Równie sporym przedsięwzięciem jest rewitalizacja Akademii Zamojskiej, kościoła oo. franciszkanów i tzw. infułatki. Inwestycje te znalazły się znalazły się na liście projektów, które pomyślnie przeszły ocenę merytoryczną I stopnia wniosków złożonych w ramach   II naboru dla VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.  Miasto Zamość otrzymało na rewitalizacje tych obiektów 55,5 mln dofinansowania z UE.

Całkowity koszt rewitalizacji Akademii został przewidziany na ponad 41 mln 500 tys. zł, w tym dofinansowanie z UE zostało oszacowane na ponad 23 mln 900 tys. zł.

Rewitalizacja Akademii Zamojskiej - projekt, wizualizacja: PAS PROJEKT ARCHI STUDIO

Kolejna inwestycja dotyczy zamojskiego Zalewu Miejskiego. Przebudowa akwenu to jeden ze sztandarowych projektów, którego realizacja ma się przyczynić do wzrostu atrakcyjności Zamościa dla turystów.  W 2016 roku została wydana decyzja o pozwoleniu na przebudowę Zalewu Miejskiego w Zamościu wraz z zagospodarowaniem terenu wokół zalewu. Aktualnie miasto stara się o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Pisaliśmy o tym więcej TUTAJ.

Zalew miejski - wizualizacja UM w Zamościu
Zalew miejski – wizualizacja UM w Zamościu

Po przebudowie zalewu na mieszkańców Zamościa i turystów mają czekać nowe ścieżki rekreacyjne, nowe pomosty, zaplecze dla wypoczywających nad wodą lub korzystających z boisk do siatkówki, czy też wypożyczalnia sprzętów wodnych. Zamojski magistrat planuje też nieco pogłębić zalew (0,6-08 m). Ma być on też większy, dzięki likwidacji grobli.

Pod koniec ubiegłego roku miasto Zamość otrzymało blisko 50 mln zł dofinansowania otrzyma miasto Zamość na realizację 6 umów w ramach RPO WL na lata 2014-20. Szerzej pisaliśmy o ty TUTAJ. Czego dotyczyć mają przedsięwzięcia?

Realizacja dwóch umów (na kwotę ponad 30 mln zł) dotyczyć będzie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w mieście. Kolejna umowa (na kwotę blisko 16.5 mln zł) zapewni budowę zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Zamościa, gminy Zamość oraz gmin ościennych. Czwarta dotyczy modernizacji systemu oświetlenia ulicznego na terenie miasta (na ten cel przeznaczono 3,555 mln zł). Następna umowa (opiewająca na ponad 20 mln zł) jest kontynuacją projektów zrealizowanych w latach 2009-2015, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego i dotyczy budowy obiektów dla zwierząt zagrożonych wyginięciem na terenie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Ostatnia zapewni przebudowę i remont obiektów infrastruktury usług społecznych w mieście.

A tak zamojski magistrat podsumował rok 2017.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "fakt" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 10:06:06 napisał:
  No hejtery dawać, jazda jak jest żle i niedobrze.
  R E K L A M A
 • "cool" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 10:12:38 napisał:
  Z Zamościa wyjechałam kilka lat temu,jestem dumna z tego co się dzieje w mieście,sporo osób pracujących ze mną Zamościem są zachwyceni.Bardzo dobrym pomysłem było wprowadzenie w okresie zimowym iluminacji to znacznie podnosi atrakcyjność miasta.Dla włodarzy miasta tak trzymać.Pozdrowienia z Wawy
 • "magnar" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 10:39:44 napisał:
  Jak rządziło PO to nasz region traktowany był po macoszemu, jak rządzi PiS mamy inwestycje.
 • "." dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 10:46:01 napisał:
  Podzielimy nakłady finansowe na inwestycje , które są odpowiedzialne za rozwój ponieważ w ich wyniku majątek odnawia się, i. pomnaza i to jest pożądane. Z drugiej strony konsumpcja, czyli przjadanie. Nie każdy nakład można nazwać inwestycja, co więcej takie projekty nie mają dodatnie stopy zwrotu, co gorsza nie wspomagają rozwoju tak jak np. Edukacja. Na każdym etapie nakłady na edukację należy rozumieć jako inwestycje w dzieci i młodzież, co procentuje. Oznacza, że trzeba do nich dokładać czyli utrzymywać je. Tak samo jak inwestycje w infrastrukturę. Moje ogromne wątpliwości budzi zoo. Na zoo do tej pory poszły ogromne środki finansowe. Funkcje, które ma spełniać zoo w projekcie spełnia już od dawna czyli od momentu utworzenia. To już lekka przesada. Nie ma na to nie ma na tamto, ale za to zoo stanowi priorytet. Ciekawym przykładem jest gdańskie zoo i i rosnące koszty jego utrzymania. Ogrody zoologiczne są drogie w utrzymaniu i dlatego mają je nieliczne miasta. Po pierwsze, Na zoo poszły do tej pory duże nakłady finansowe może już wystarczy. Może zamiast zoo doposazenie szkół w Zamościu?. Płacę zabaw, sale gimnastyczne? Swego czasu, ogromne kontrowersje wzbudzał projekt filharmonii z uwagi na koszty realizacji i koszty utrzymania , wydaje mi się, że to powinna być miarą dla wszystkich projektów. Gdyby porównać sasiednia gminę Zamość można odnieść wrażenie, że priorytetem jest infrastruktura, aczkolwiek realizowane są inne ciekawe projekty.
 • "fix" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 10:53:57 napisał:
  Buhahha Gmina ....
 • "do kropki" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 11:14:50 napisał:
  Budżet jest wyborczy. W Zamościu został taki elektorat, że wystarczy pokazać, że drogę robisz to już jesteś super gospodarz (nieważne komu naprawdę potrzebną). Szkoda czasu ....
 • "ciąć koszty" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 12:21:06 napisał:
  jestem za likwidacją zoo w Zamościu!
 • "szczebrzeska" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 12:39:59 napisał:
  No to mieszkańcy przy ul.Szczebrzeskiej będą mieli przes.ane. Już i tak domy się trzęsą od tych cholernych tirów załadowanych towarem do marketów, belami słomy , zwierzętami wiezionymi na rzeź, które czując śmierć żałośnie meczą, kwiczą, ryczą... A jak jeden z drugim tirowiec ma przed sobą na krzyżówce zmieniające się światło na czerwone, wtedy hamuje ostro i ten żywy towar już i tak sponiewierany przewraca się i łamie nogi. Drogowcy mają w d... temat, kiedy by nie zadzwonić tam z problemem, to się słyszy: pani dyrektor jest w delegacji. Szkoda, że nie ma już poprzedniej pani dyrektor,która odeszła na emeryturę bo z tamtą panią zawsze można było się skontaktować i zgłosić problem, który był wkrótce rozwiązany.
 • "mix" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 13:04:17 napisał:
  Papier wszystko przyjmie ile z tego będzie zrobione to się okaże za rok. Jedno jest pewne Zamość to upadłe miasto bez perspektyw na przyszłość.
 • "observer" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 13:38:42 napisał:
  słusznie- zlikwidujmy zoo mięso do sklepów, futra na przetarg, po cholerę nam drogi - zostawmy gruntowe a co jeszcze - niestety, mój umysł jest zbyt ograniczony.
  R E K L A M A
 • "pech" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 14:42:52 napisał:
  Kocham to narzekanie na wszystko.Mam propozycję dla marud zamiast narzekać wymyśl coś co tchnie nowego ducha w nasze miasto.Zakład o to ,że nie będzie sensownych propozycji tylko narzekanie.
 • "Anonim" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 15:54:48 napisał:
  A co z Filharmonią już zarzucono ten projekt ?
 • "ad111" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 16:54:24 napisał:
  do "cool", jak jest tak zajebiście, to wracaj... ---------------------------- do ".", głos rozsądku, brawo!
 • "Thomas" dnia 5 stycznia 2018 o godzinie 18:27:06 napisał:
  Unia nam da bo UE jest dobra. Tragizm całej sytuacji polega na tym, że takie kraje pomimo, że dokładają do UE takie jak np. Niemcy mają z tej Unii Europejskiej największe korzyści. Np. Do Niemiec miesięcznie na czysto wpływa 21 mld euro i to nie w formie kredytu, czy środków unijnych. Już teraz Wolfgang Scheuble powiedział coś takiego, że Niemcy sa w stanie spłacić swoje całkowite zadłużenie. Dla porównania ile nasz kraj dostanie, a ile zapłaci za środki unijne póki co jesteśmy beneficjentem netto, ale to potrwa niedługoo. Od początku naszego członkostwa Polska otrzymała w sumie 124 mld euro, a wplcilismy 39 mld euro. Na pierwszy rzut oka bilans jest korzystny,ale drugiej zaś strony okres przygotowawczy, drakonska kuracja jaka nam zaaplikowano słynne schłodzone gospodarki osztowała nas rezygnacja z wysokiego wzrostu gospodarczego nasz PKB powinien być co najmniej dwukrotnie wyższy., szacuje się że koszty przystosowania naszej gospodarki to 770mld złotych - tak więc są różne zdania. POLSKA JEST BENEFICJENTEM NETTO I GORZEJ ROZWIJA SIE NIZ NIEMCY, KTORZY SA PLATNIKIEM NETTO. To tylko pokazuje, że pieniądze to nie wszystko w tym wypadku wpłaty i wypłaty z UE tylko cała ta otoczka. Podsumowując te cześć Polaka ma stosunkowo bardzo niski PKB dokładnie 7, 5 raza mniejszy niż PKB Niemiec, 5 krotnie mniejszy niż Rosji. Świetna robotę zrobili Polsce europoslowie, ich postawa walnie przyczyniła się do uruchomienia art. 7. Całe szczęście, że udało się przywrócić projekt via Carpatia zablokowany przez pewnego europosła. Dynamicznie rozwijająca gospodarka taka jak niemiecka, czy chińska zgłasza duże zapotrzebowanie na specjalistów. Polska już dziś uchodzi za zaplecze, świetnych programistów, czy kadry inżynierskiej. Nowoczesna i innowacyjna Gospodarka oparta jest na wiedzy, stąd do spraw edukacji takie kraje jak Chiny przykładają ogromną wagę, od reform Den Xiao Pinga chińska gospodarka powiększyła się pięciokrotnie. PISZAC NOWOCZESNA NIE MIALEM NA MYSLI NOWOCZESNEJ RYSZARDA PETRU I LESZKA BALCEROWICZA. ?................?..........?...................................... Czy to jest dużo czy to jest mało? To nie powinno stanowić istoty problemu, istota problemu jest to, że to my sami powinniśmy zarobić na niezbędne inwestycje. Branie bez opamiętania środków europejskich jak leci, tak jak robiła to Grecja skończyło się dla tego kraju tragicznie. Uzależniona od środków europejskich grecka gospodarka, zaczęła się gwałtownie zadluzac, skończyło się to cieciami kosztów np. Obniżono emerytury, lub szereg innych cięć. ALE TAK TO jEST JAK WYDAJE się więcej niż ma, czyli żyje się na kredyt. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że Grecja Irlandia była stawiana jako wzór. DLATEGO SIEGAJAC PO ŚRODKI EUROPEJSKIE, MUSIMY WIEDZIEĆ CO CHCEMY ZROBIC, TAK ABY TE SRODKI PRACOWAŁY, ZWIELOKROTNIALY SIE, A NIE BYLY TRACONE NA NIEPOTRZEBNE RZECZY. .......................................................................................... Zoo nie może być ważniejsze niż filharmonia, czy place zabaw w przedszkolach, czy inne projekty. ....?..................................................................................... ....................................................................................... A co do tych miłośników eurosocjalizmu - TRZEBA W KONCU ZDAC SOBIE SPRAWE, ZE KONCZY SIE UE. TO JUZ SA OSTATNIE PIENIADZE Z UE. KONSEKWENCJĄ BREXIT BĘDZIE MNIEJSZY BUDZET UE, O 20 MLD EURO było nie było to 20 procent całego unijnego budżetu. Co to oznacza, że być może, wiele rozpoczętych projektów trzeba będzie dokończyć z własnych środków, co znacznie podróży te projekty. Na razie o tym głośno się nie mówi.
 • "Ja" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 0:06:00 napisał:
  Ja nadal uważam, ze logotyp miasta za poprzedniej władzy był ładniejszy dajcie już spokój jak twierdza może być otwarta, chyba że ta na Przemysłowej.
 • "Thomas" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 2:31:16 napisał:
  Zapomniałem napisać, że grecki gospodar narodowy skurczy się o 30 procent. A tzw. Pomoc unijna, była zrzutke na banki wierzycieli i prawie 80 procent tej zrzutki poszło na spłatę kredytów. Co ciekawe niektóre bogate kraje, mają gorsze parametry niż Grecja i nic się nie dzieje, ale w końcu Grecja nie ma takich firm jak mają Niemcy, Anglicy czy inne kraje, podstawą ich gospodarki jest głównie turystyka, przemysł jest niewielki. Tak więc ta stawiana za wzór Grecja po początkowym skoku do przodu cofnela się o kilka kroków w tył. Zresztą jak pokazała rzeczywistość, ten skok do przodu był wątpliwej jakości.
 • "Do ja" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 8:01:50 napisał:
  Nie tylko że twierdza może być otwarta, ale musi być otwarta dla zwiedzających oczywiście. A Zamość - miasto idealne? Czy to nie większy oksymoron?
 • "mieszkaniec" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 17:54:21 napisał:
  Bardzo fajnie, że zaczeli coś robić z naszym zalewem, bo to jest tragedia co tam jest. Myślałem, że jednak coś więcej będzie jakiś kompleks utworzą czy coś, ale lepsze to niż nic. Robi się obiecująco :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Xxx
Brawo, gratulacje!!!! Szkoda tylko, że ...
z_boku
Zamość nie Monaco, gokarty to taka For...
ciekawy
czego nie rozumiesz w slowie najprawdobo...
^_^
polecamy zatyczki do uszu z apteki...
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018