nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

II. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyn | ZamośćOliwia Bojar13 października 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Historia dalsza i bliższa czyli wspomnienia Zygmunta Klukowskiego

Promocja książki Z. Klukowskiego w Muzeum Zamojskim (2017), foto; Oliwia Bojar

Wczoraj (12 października) w Muzeum Zamojskim odbyła się promocja książki Zygmunta Klukowskiego „Zamojszczyzna 1918 – 1959” wydanej przez Ośrodek KARTA w serii Świadectwa XX wieku.

Bohaterem tego spotkania był oczywiście znany bibliofil,regionalista a zarazem dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, czyli Zygmunt Klukowski.
W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta oraz redaktor naczelny wydawnictwa oraz redaktor książki Agnieszka Knyt, którzy opowiadali m. in. o historii powstania książki i zdobywania oryginałów dzienników i materiałów do niej.
Jak powiedział Zbigniew Gluza „Zamojszczyzna 1918-1959” to wydawnictwo unikatowe, bo choć utrwala wydarzenia lokalne, to jednak pokazuje takie procesy historyczne jak: rozwój II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, panujący wówczas antysemityzm, w czasie II wojny światowej okupację niemiecką, pacyfikację wsi zamojskich, Holocaust, partyzantkę, wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu i niszczenie podziemia niepodległościowego.
Zdaniem prezesa Karty świadectwo Klukowskiego jest swoistym rzetelnym świadectwem kronikarza, którego nie da się porównać z nikim innym.
Z kolei jak powiedziała redaktor Agnieszka Knyt zawarte w publikacji teksty nie są wszystkimi zapiskami doktora, bo te liczą ponad 2000 stron.
-Wybraliśmy ze wspomnień przedwojennych 200 stron, gdzie znajduje się dużo informacji o Zamościu, Muzeum Zamojskim, o ludziach którzy działali w tym czasie w mieście,w tym także o Bolesławie Leśmianie- powiedziała redaktor Knyt. Jak zauważyła wspomnienia te mimo tego, że Klukowski pochodził z Rosji pisane są piękna polszczyzną.
Na kartach wspomnień znaleźć można nie tylko wspomnienia przedwojenne, ale także historie Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyna, ludzi związanych z Zamościem ale także burzliwe lata II wojny światowej.
-Autor w swoich wspomnieniach zawarł wyjątkowy zapis Holokaustu – zapisywał to co widział, nie ukrywając niczego, ale i nie oceniając. Znalazł się w podwójnie trudnej roli, jako głęboki humanista i jednocześnie lekarz, któremu władze okupacyjne zakazały pomagać Żydom- dodała redaktor Knyt.
Jak zauważyli przedstawiciele wydawnictwa, trudno w książce szukać samego autora, Klukowski o sobie pisze bardzo mało, a fragmenty, które mówią o autorze stanowią wyjątki.
Książka dostępna jest w regularnej cenie 84 zł, wczoraj na spotkaniu można ją było kupić za 60 zł.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama