R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyn | ZamośćOliwia Bojar13 października 2017 FACEBOOK | 4430 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Zamość: Historia dalsza i bliższa czyli wspomnienia Zygmunta Klukowskiego

Promocja książki Z. Klukowskiego w Muzeum Zamojskim (2017), foto; Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj (12 października) w Muzeum Zamojskim odbyła się promocja książki Zygmunta Klukowskiego “Zamojszczyzna 1918 – 1959” wydanej przez Ośrodek KARTA w serii Świadectwa XX wieku.

Bohaterem tego spotkania był oczywiście znany bibliofil,regionalista a zarazem dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, czyli Zygmunt Klukowski.
W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta oraz redaktor naczelny wydawnictwa oraz redaktor książki Agnieszka Knyt, którzy opowiadali m. in. o historii powstania książki i zdobywania oryginałów dzienników i materiałów do niej.
Jak powiedział Zbigniew Gluza „Zamojszczyzna 1918-1959” to wydawnictwo unikatowe, bo choć utrwala wydarzenia lokalne, to jednak pokazuje takie procesy historyczne jak: rozwój II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, panujący wówczas antysemityzm, w czasie II wojny światowej okupację niemiecką, pacyfikację wsi zamojskich, Holocaust, partyzantkę, wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu i niszczenie podziemia niepodległościowego.
Zdaniem prezesa Karty świadectwo Klukowskiego jest swoistym rzetelnym świadectwem kronikarza, którego nie da się porównać z nikim innym.
Z kolei jak powiedziała redaktor Agnieszka Knyt zawarte w publikacji teksty nie są wszystkimi zapiskami doktora, bo te liczą ponad 2000 stron.
-Wybraliśmy ze wspomnień przedwojennych 200 stron, gdzie znajduje się dużo informacji o Zamościu, Muzeum Zamojskim, o ludziach którzy działali w tym czasie w mieście,w tym także o Bolesławie Leśmianie- powiedziała redaktor Knyt. Jak zauważyła wspomnienia te mimo tego, że Klukowski pochodził z Rosji pisane są piękna polszczyzną.
Na kartach wspomnień znaleźć można nie tylko wspomnienia przedwojenne, ale także historie Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyna, ludzi związanych z Zamościem ale także burzliwe lata II wojny światowej.
-Autor w swoich wspomnieniach zawarł wyjątkowy zapis Holokaustu – zapisywał to co widział, nie ukrywając niczego, ale i nie oceniając. Znalazł się w podwójnie trudnej roli, jako głęboki humanista i jednocześnie lekarz, któremu władze okupacyjne zakazały pomagać Żydom- dodała redaktor Knyt.
Jak zauważyli przedstawiciele wydawnictwa, trudno w książce szukać samego autora, Klukowski o sobie pisze bardzo mało, a fragmenty, które mówią o autorze stanowią wyjątki.
Książka dostępna jest w regularnej cenie 84 zł, wczoraj na spotkaniu można ją było kupić za 60 zł.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Dirty Harry 35 minut temu
Bravo AW. Co prawda można było tę wa...
Kiko
A jaki był hejt na Wnuka, że dworzec s...
z_boku
Tak było, jak ten brzeziniak był, co t...
KL.
Historycznymi miejscami integracji społ...
...
Zacznij od siebie zanim zwrócisz komuś...
Kibic lat 80
Przykro czytać te komentarze. Naprawdę...
tys prowda
A jak Hetman będzie grał ligowe mecze ...
kibic
Ziółkowski z Huczwy mógłby wrócić,...
swojak
Skoro odszedł Skrzypek to warto byłoby...
nikt
BTW po "zamojsku" oznacza komin na parki...
bmx
Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem podp...
@Fucha ma racje . Najlepiej zapoznać si...
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny