R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyn | ZamośćOliwia Bojar13 października 2017

Zamość: Historia dalsza i bliższa czyli wspomnienia Zygmunta Klukowskiego

Promocja książki Z. Klukowskiego w Muzeum Zamojskim (2017), foto; Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Wczoraj (12 października) w Muzeum Zamojskim odbyła się promocja książki Zygmunta Klukowskiego “Zamojszczyzna 1918 – 1959” wydanej przez Ośrodek KARTA w serii Świadectwa XX wieku.

Bohaterem tego spotkania był oczywiście znany bibliofil,regionalista a zarazem dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, czyli Zygmunt Klukowski.
W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta oraz redaktor naczelny wydawnictwa oraz redaktor książki Agnieszka Knyt, którzy opowiadali m. in. o historii powstania książki i zdobywania oryginałów dzienników i materiałów do niej.
Jak powiedział Zbigniew Gluza „Zamojszczyzna 1918-1959” to wydawnictwo unikatowe, bo choć utrwala wydarzenia lokalne, to jednak pokazuje takie procesy historyczne jak: rozwój II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, panujący wówczas antysemityzm, w czasie II wojny światowej okupację niemiecką, pacyfikację wsi zamojskich, Holocaust, partyzantkę, wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu i niszczenie podziemia niepodległościowego.
Zdaniem prezesa Karty świadectwo Klukowskiego jest swoistym rzetelnym świadectwem kronikarza, którego nie da się porównać z nikim innym.
Z kolei jak powiedziała redaktor Agnieszka Knyt zawarte w publikacji teksty nie są wszystkimi zapiskami doktora, bo te liczą ponad 2000 stron.
-Wybraliśmy ze wspomnień przedwojennych 200 stron, gdzie znajduje się dużo informacji o Zamościu, Muzeum Zamojskim, o ludziach którzy działali w tym czasie w mieście,w tym także o Bolesławie Leśmianie- powiedziała redaktor Knyt. Jak zauważyła wspomnienia te mimo tego, że Klukowski pochodził z Rosji pisane są piękna polszczyzną.
Na kartach wspomnień znaleźć można nie tylko wspomnienia przedwojenne, ale także historie Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyna, ludzi związanych z Zamościem ale także burzliwe lata II wojny światowej.
-Autor w swoich wspomnieniach zawarł wyjątkowy zapis Holokaustu – zapisywał to co widział, nie ukrywając niczego, ale i nie oceniając. Znalazł się w podwójnie trudnej roli, jako głęboki humanista i jednocześnie lekarz, któremu władze okupacyjne zakazały pomagać Żydom- dodała redaktor Knyt.
Jak zauważyli przedstawiciele wydawnictwa, trudno w książce szukać samego autora, Klukowski o sobie pisze bardzo mało, a fragmenty, które mówią o autorze stanowią wyjątki.
Książka dostępna jest w regularnej cenie 84 zł, wczoraj na spotkaniu można ją było kupić za 60 zł.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Lumen
Zauważacie też, że ta cala reforma s...
Adrian
Ale zaraz zaraz nie widzę radnego Nizio...
Yhy
W jaki sposób poseł mobilizował? Wcie...
rej
Nie każdy musi każdego dnia czytać lo...
Tak jest
pan poseł niech w końcu siebie zmobil...
wdzięczny 32 minuty temu
Ja również pragnę podziękować Panu ...
brr 35 minut temu
k..wa, a krem drożeje :)))...
wdzięczny rodz...
Brawo dla Posła Naszej Ziemi za zaanga...
Yhy
Jezu, już tyle się pisze, że miasto Z...
d
Inwestycja w ZOO to jest bardzo dobry po...
Tak jest
Wszystko fajne ale po co tam poseł Zawi...
czytelnik
Brawo. Super pomysł. Gratulacje dla mł...
skromny sługa ...
Tam gdzie order, wstęga i nożyczki jes...
Troll
...A nie, jednak jest jakiś czerwony be...
por.zUbek
Bravvvo! Jedyni wygrani to dzieciaki! K...
Troll
To niby ta cała 'śmietanka', która ju...
.
Oliwia Bojar@ To jest przede wszystkim z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017