R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyn | ZamośćOliwia Bojar13 października 2017 FACEBOOK | 4006 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Historia dalsza i bliższa czyli wspomnienia Zygmunta Klukowskiego

Promocja książki Z. Klukowskiego w Muzeum Zamojskim (2017), foto; Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj (12 października) w Muzeum Zamojskim odbyła się promocja książki Zygmunta Klukowskiego “Zamojszczyzna 1918 – 1959” wydanej przez Ośrodek KARTA w serii Świadectwa XX wieku.

Bohaterem tego spotkania był oczywiście znany bibliofil,regionalista a zarazem dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, czyli Zygmunt Klukowski.
W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta oraz redaktor naczelny wydawnictwa oraz redaktor książki Agnieszka Knyt, którzy opowiadali m. in. o historii powstania książki i zdobywania oryginałów dzienników i materiałów do niej.
Jak powiedział Zbigniew Gluza „Zamojszczyzna 1918-1959” to wydawnictwo unikatowe, bo choć utrwala wydarzenia lokalne, to jednak pokazuje takie procesy historyczne jak: rozwój II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, panujący wówczas antysemityzm, w czasie II wojny światowej okupację niemiecką, pacyfikację wsi zamojskich, Holocaust, partyzantkę, wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu i niszczenie podziemia niepodległościowego.
Zdaniem prezesa Karty świadectwo Klukowskiego jest swoistym rzetelnym świadectwem kronikarza, którego nie da się porównać z nikim innym.
Z kolei jak powiedziała redaktor Agnieszka Knyt zawarte w publikacji teksty nie są wszystkimi zapiskami doktora, bo te liczą ponad 2000 stron.
-Wybraliśmy ze wspomnień przedwojennych 200 stron, gdzie znajduje się dużo informacji o Zamościu, Muzeum Zamojskim, o ludziach którzy działali w tym czasie w mieście,w tym także o Bolesławie Leśmianie- powiedziała redaktor Knyt. Jak zauważyła wspomnienia te mimo tego, że Klukowski pochodził z Rosji pisane są piękna polszczyzną.
Na kartach wspomnień znaleźć można nie tylko wspomnienia przedwojenne, ale także historie Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyna, ludzi związanych z Zamościem ale także burzliwe lata II wojny światowej.
-Autor w swoich wspomnieniach zawarł wyjątkowy zapis Holokaustu – zapisywał to co widział, nie ukrywając niczego, ale i nie oceniając. Znalazł się w podwójnie trudnej roli, jako głęboki humanista i jednocześnie lekarz, któremu władze okupacyjne zakazały pomagać Żydom- dodała redaktor Knyt.
Jak zauważyli przedstawiciele wydawnictwa, trudno w książce szukać samego autora, Klukowski o sobie pisze bardzo mało, a fragmenty, które mówią o autorze stanowią wyjątki.
Książka dostępna jest w regularnej cenie 84 zł, wczoraj na spotkaniu można ją było kupić za 60 zł.

Autor: Oliwia Bojar
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Rozsądek
Ten ksiądz pedofil z Wielączy, który ...
TORRES20400
To Twoja opinia. Mam nadzieję, że jest...
TORRES20400
A to coś ma do rzeczy? Piłsudski też ...
Thomas
No cóż rewolucyjna lewica nie ma dobr...
Thomas
Zapomniałem o Wandzie Wasilewskiej i je...
Thomas
Nie nasz, nie wasz JEGO...
z_boku
Właśnie sobie przypomniałem 19 połud...
TORRES20400
IQ jest OK. "Tablicy" nie należało si...
bida z nyndzo
@TORRES - "towarzysze" to byli za komun...
TORRES20400
Czemu objazdowe. Objazdowa to była fabr...
bida z nyndzo
Droga Redakcjo! Ustalcie kto ufundował ...
1905
Lenina wiemy kto zasponsorował, a kto f...
TORRES20400
Można i tak. A nie lepiej zapytać, co ...
towarzysze z Ka...
Jerzy Nizioł-wiceprzewodniczący Rady M...
Normals
Nie chcecie wesprzeć to przynajmniej ni...
Zamość
Czy tam jest napisane "na odbudowe"?? ? ...
TORRES20400
@"BPO"; Oceniając osoby i poglądy ludz...
TORRES20400
@"Thomas"; to oczywista nieprawda, co na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny