R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyn | ZamośćOliwia Bojar13 października 2017

Zamość: Historia dalsza i bliższa czyli wspomnienia Zygmunta Klukowskiego

Promocja książki Z. Klukowskiego w Muzeum Zamojskim (2017), foto; Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Wczoraj (12 października) w Muzeum Zamojskim odbyła się promocja książki Zygmunta Klukowskiego “Zamojszczyzna 1918 – 1959” wydanej przez Ośrodek KARTA w serii Świadectwa XX wieku.

Bohaterem tego spotkania był oczywiście znany bibliofil,regionalista a zarazem dyrektor szpitala w Szczebrzeszynie, czyli Zygmunt Klukowski.
W spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta oraz redaktor naczelny wydawnictwa oraz redaktor książki Agnieszka Knyt, którzy opowiadali m. in. o historii powstania książki i zdobywania oryginałów dzienników i materiałów do niej.
Jak powiedział Zbigniew Gluza „Zamojszczyzna 1918-1959” to wydawnictwo unikatowe, bo choć utrwala wydarzenia lokalne, to jednak pokazuje takie procesy historyczne jak: rozwój II Rzeczpospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym, panujący wówczas antysemityzm, w czasie II wojny światowej okupację niemiecką, pacyfikację wsi zamojskich, Holocaust, partyzantkę, wkroczenie Sowietów i nastanie komunizmu i niszczenie podziemia niepodległościowego.
Zdaniem prezesa Karty świadectwo Klukowskiego jest swoistym rzetelnym świadectwem kronikarza, którego nie da się porównać z nikim innym.
Z kolei jak powiedziała redaktor Agnieszka Knyt zawarte w publikacji teksty nie są wszystkimi zapiskami doktora, bo te liczą ponad 2000 stron.
-Wybraliśmy ze wspomnień przedwojennych 200 stron, gdzie znajduje się dużo informacji o Zamościu, Muzeum Zamojskim, o ludziach którzy działali w tym czasie w mieście,w tym także o Bolesławie Leśmianie- powiedziała redaktor Knyt. Jak zauważyła wspomnienia te mimo tego, że Klukowski pochodził z Rosji pisane są piękna polszczyzną.
Na kartach wspomnień znaleźć można nie tylko wspomnienia przedwojenne, ale także historie Ordynacji Zamojskiej, Szczebrzeszyna, ludzi związanych z Zamościem ale także burzliwe lata II wojny światowej.
-Autor w swoich wspomnieniach zawarł wyjątkowy zapis Holokaustu – zapisywał to co widział, nie ukrywając niczego, ale i nie oceniając. Znalazł się w podwójnie trudnej roli, jako głęboki humanista i jednocześnie lekarz, któremu władze okupacyjne zakazały pomagać Żydom- dodała redaktor Knyt.
Jak zauważyli przedstawiciele wydawnictwa, trudno w książce szukać samego autora, Klukowski o sobie pisze bardzo mało, a fragmenty, które mówią o autorze stanowią wyjątki.
Książka dostępna jest w regularnej cenie 84 zł, wczoraj na spotkaniu można ją było kupić za 60 zł.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

STYX 16 minut temu
ZAMOŚĆ BASTIONEM PIS-U. BRZMI JAK OBEL...
brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017