R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćOliwia Bojar19 grudnia 2017 FACEBOOK | 3994 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Zamość: Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego także przez Internet

Spotkanie informacyjne dotyczące głosowania internetowego nad Budżetem Obywatelskim 2018, foto: Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

Dostęp do Internetu, dokument tożsamości i telefon komórkowy – to trzy elementy które od nowego roku umożliwią mieszkańcom zagłosowanie na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Zamojski magistrat wprowadza udogodnienie w głosowaniu, aby mieszkańcy w dogodnym dla siebie czasie i miejscu mogli wybrać inwestycje do realizacji na swoim osiedlu.

Dzisiaj (19 grudnia) w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano nową formę głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Do wyboru jest 37 projektów na 16 zamojskich osiedlach.

Rzecz którą proponujemy jest banalna, bo wszyscy wchodzimy w społeczeństwo informatyczne i zasady internetowego udziału w głosowaniu – konsultacjach będą banalnie proste– powiedział nam dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Rusztyn.

Pierwszym krokiem do udziału w głosowaniu będzie zadecydowanie przez uprawnionego mieszkańca miasta – czyli osoby, która ukończyła 16. rok życia – o tym czy chce głosować w sposób tradycyjny na zebraniu osiedlowym czy poprzez elektroniczny formularz online.

Głosować można tylko w jednej formule czyli albo przez internet albo na zebraniu. Udział w głosowaniu w dwu formułach (tradycyjnie i elektronicznie) będzie uznany za nieważny. Potwierdzenie formularza będzie wyglądało podobnie jak dokonywanie transakcji bankowych przez internet czyli smsem dostaniemy kod którym zatwierdzimy oddany przez siebie głos – powiedział dyrektor Rusztyn.

Głosy będą weryfikowane przez komisję skrutacyjną, która sprawdzi poprawność oddanych głosów a także prawidłowość wprowadzonych danych. Komisja sprawdzi także tradycyjne karty do głosowania pod kątem czytelności wpisów.

Przy głosowaniu trzeba podać miejsce zamieszkania, które musi być – tak jak i inne dane – zgodne ze stanem faktycznym. Weryfikacja danych możliwa będzie w oparciu o miejskie bazy danych jak chociażby bazę zameldowań czy deklaracji śmieciowych.

Oczekujemy że mimo wprowadzenia głosowania wirtualnego mieszkańcy będą chcieli nadal uczestniczyć w zebraniach mieszkańców, bo to nie tylko projekty Budżetu Obywatelskiego ale także przekazywanie wielu ważnych informacji – dodał Krzysztof Rusztyn.

Nowość jaką jest głosowanie internetowe na projekty BO jest ukłonem przede wszystkim w stronę młodych ludzi, aktywnych zawodowo, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć w wyznaczonym terminie głosowania na zebraniu osiedlowym.

Sposób głosowania na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowała zastępca prezydenta Zamościa – Magdalena Dołgan. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową miasta, a więc www.zamosc.pl, gdzie w terminie od 2 do 20 stycznia 2018 roku w zakładce Budżet Obywatelski pojawi się możliwość głosowania online. Trzeba będzie ją zatwierdzić i przejść dalej do formularza, w którym jako pierwsze wybrać będziemy musieli swoje miejsce zamieszkania – a więc ulicę i nazwę naszego osiedla. Po kliknięciu „głosuj” pokaże się nam następna strona na której wprowadzić trzeba będzie dane osobowe w tym imię i nazwisko oraz datę urodzenia a także numer telefonu, na który otrzymamy kod weryfikacyjny do wprowadzenia w formularza, aby potwierdzić w ten sposób oddany przez nas głos. Tutaj będziemy mogli także wskazać na który z dostępnych na naszym osiedlu projektów chcemy oddać swój głos. Jeżeli wprowadzimy kod i zatwierdzimy go powinniśmy przesłać formularz. Gdy go wyślemy otrzymamy komunikat o tym, że głos został oddany poprawnie.

Ważne informacje:
-na jeden numer telefonu przypada tylko jeden kod weryfikacyjny, a więc poprawnie głos oddać będzie mogła na jeden numer telefonu tylko jedna osoba,
– głosować trzeba osobiście, chociaż głosować przez internet osobom starszym pomóc mogą członkowie rodziny,
– jedna osoba może głosować tylko jeden raz na 1 projekt na swoim osiedlu, a wypełnienie drugiego formularza na te same dane osobowe, ale np. z innym numerem telefonu unieważni oba głosy,

Terminarz Budżetu Obywatelskiego 2018 wygląda następująco:

2-20 stycznia – głosowanie internetowe
22 stycznia – 2 marca – głosowanie poprzez formularze papierowe na zebraniach osiedlowych
do 23 marca – wyniki głosowania na projekty (po weryfikacji głosów elektronicznych i tradycyjnych).

Jak zapowiadają urzędnicy dane osobowe wprowadzone w formularz elektroniczny wykorzystane będą wyłącznie do procedury BO.

Jak dowiedzieliśmy się już trwa opracowywanie harmonogramu zebrań osiedlowych, na których mieszkańcy w sposób tradycyjny (papierowy) głosować będą mogli nad projektami BO.

Po świętach miasto zamierza także za pośrednictwem plakatów informacyjnych rozdysponowanych wśród zarządów osiedli przeprowadzić kampanię informacyjną o możliwości głosowania internetowego. Informacje takie pojawią się także na stronie internetowej miasta.

Autor: Oliwia Bojar
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lolo" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 18:14:57 napisał:
  Ciekawe dlaczego wprowadzane są te udogodnienia dopiero gdy zbliżają się wybory samorządowe?
  1
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 22:53:25 napisał:
  Nie wiesz dlaczego ? Żeby potem głosować w wyborach na tych którzy te udogodnienia wprowadzili.
  3
  0
 • "Dlaczego" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 17:13:46 napisał:
  Dlaczego głosowanie internetowe jest tylko do 20 stycznia skoro glosowania na zebraniach jest do marca? Powiedzmy ze planuje isc na spotkanie osiedla w lutym ale w ostatniej chwili cos mi wypada i nie moge przyjsc a zaglosowac przez internet tez juz nie moge. Nowoczesnosc po zamojsku.
  1
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Hm minutę temu
Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę ...
. 6 minut temu
Ile kosztuje bilet BUS z Zamościa do Lu...
ad111 19 minut temu
A już się martwiłem, że trochę dłu...
KIBIC 27 minut temu
Kolejny sukces normalnie! Poza sportowym...
Zm 30 minut temu
Tak naprawde to przydal by sie nowy stad...
Kto 50 minut temu
Masz racje ja mysle ze w koncu nastanie ...
Na mnie i wielu 52 minuty temu
Zachęty tego pana działają w drugą s...
pp 58 minut temu
Bardzo dobry pomysł. Tak powinno być w...
Gabriela Korkos...
Damy radę :)...
Gabriela Korkos...
Komentarz cały czas jest dostępny: ...
wołek
Szanowna władzo jeszcze trzeba im dorz...
Lbn
Nie czepiaj się Padwy a Osiru, jest prz...
realista
Jakie to Polskie, pod płaszczykiem anon...
Janek
Dokładnie tak! Zastanówmy się, ile za...
PR
Frekwencja dopisała szkoda, ze tylko zb...
z_boku
@"anty" - skąd mam wiedzieć czy nas st...
z_boku
Zbiórka pieniędzy bez wcześniejszego ...
anty
czy nas stać na utrzymanie Hetmana? Je...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny