R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćOliwia Bojar19 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Zamość: Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego także przez Internet

Spotkanie informacyjne dotyczące głosowania internetowego nad Budżetem Obywatelskim 2018, foto: Oliwia Bojar

Dostęp do Internetu, dokument tożsamości i telefon komórkowy – to trzy elementy które od nowego roku umożliwią mieszkańcom zagłosowanie na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Zamojski magistrat wprowadza udogodnienie w głosowaniu, aby mieszkańcy w dogodnym dla siebie czasie i miejscu mogli wybrać inwestycje do realizacji na swoim osiedlu.

Dzisiaj (19 grudnia) w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano nową formę głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Do wyboru jest 37 projektów na 16 zamojskich osiedlach.

Rzecz którą proponujemy jest banalna, bo wszyscy wchodzimy w społeczeństwo informatyczne i zasady internetowego udziału w głosowaniu – konsultacjach będą banalnie proste– powiedział nam dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Rusztyn.

Pierwszym krokiem do udziału w głosowaniu będzie zadecydowanie przez uprawnionego mieszkańca miasta – czyli osoby, która ukończyła 16. rok życia – o tym czy chce głosować w sposób tradycyjny na zebraniu osiedlowym czy poprzez elektroniczny formularz online.

Głosować można tylko w jednej formule czyli albo przez internet albo na zebraniu. Udział w głosowaniu w dwu formułach (tradycyjnie i elektronicznie) będzie uznany za nieważny. Potwierdzenie formularza będzie wyglądało podobnie jak dokonywanie transakcji bankowych przez internet czyli smsem dostaniemy kod którym zatwierdzimy oddany przez siebie głos – powiedział dyrektor Rusztyn.

Głosy będą weryfikowane przez komisję skrutacyjną, która sprawdzi poprawność oddanych głosów a także prawidłowość wprowadzonych danych. Komisja sprawdzi także tradycyjne karty do głosowania pod kątem czytelności wpisów.

Przy głosowaniu trzeba podać miejsce zamieszkania, które musi być – tak jak i inne dane – zgodne ze stanem faktycznym. Weryfikacja danych możliwa będzie w oparciu o miejskie bazy danych jak chociażby bazę zameldowań czy deklaracji śmieciowych.

Oczekujemy że mimo wprowadzenia głosowania wirtualnego mieszkańcy będą chcieli nadal uczestniczyć w zebraniach mieszkańców, bo to nie tylko projekty Budżetu Obywatelskiego ale także przekazywanie wielu ważnych informacji – dodał Krzysztof Rusztyn.

Nowość jaką jest głosowanie internetowe na projekty BO jest ukłonem przede wszystkim w stronę młodych ludzi, aktywnych zawodowo, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć w wyznaczonym terminie głosowania na zebraniu osiedlowym.

Sposób głosowania na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowała zastępca prezydenta Zamościa – Magdalena Dołgan. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową miasta, a więc www.zamosc.pl, gdzie w terminie od 2 do 20 stycznia 2018 roku w zakładce Budżet Obywatelski pojawi się możliwość głosowania online. Trzeba będzie ją zatwierdzić i przejść dalej do formularza, w którym jako pierwsze wybrać będziemy musieli swoje miejsce zamieszkania – a więc ulicę i nazwę naszego osiedla. Po kliknięciu „głosuj” pokaże się nam następna strona na której wprowadzić trzeba będzie dane osobowe w tym imię i nazwisko oraz datę urodzenia a także numer telefonu, na który otrzymamy kod weryfikacyjny do wprowadzenia w formularza, aby potwierdzić w ten sposób oddany przez nas głos. Tutaj będziemy mogli także wskazać na który z dostępnych na naszym osiedlu projektów chcemy oddać swój głos. Jeżeli wprowadzimy kod i zatwierdzimy go powinniśmy przesłać formularz. Gdy go wyślemy otrzymamy komunikat o tym, że głos został oddany poprawnie.

Ważne informacje:
-na jeden numer telefonu przypada tylko jeden kod weryfikacyjny, a więc poprawnie głos oddać będzie mogła na jeden numer telefonu tylko jedna osoba,
– głosować trzeba osobiście, chociaż głosować przez internet osobom starszym pomóc mogą członkowie rodziny,
– jedna osoba może głosować tylko jeden raz na 1 projekt na swoim osiedlu, a wypełnienie drugiego formularza na te same dane osobowe, ale np. z innym numerem telefonu unieważni oba głosy,

Terminarz Budżetu Obywatelskiego 2018 wygląda następująco:

2-20 stycznia – głosowanie internetowe
22 stycznia – 2 marca – głosowanie poprzez formularze papierowe na zebraniach osiedlowych
do 23 marca – wyniki głosowania na projekty (po weryfikacji głosów elektronicznych i tradycyjnych).

Jak zapowiadają urzędnicy dane osobowe wprowadzone w formularz elektroniczny wykorzystane będą wyłącznie do procedury BO.

Jak dowiedzieliśmy się już trwa opracowywanie harmonogramu zebrań osiedlowych, na których mieszkańcy w sposób tradycyjny (papierowy) głosować będą mogli nad projektami BO.

Po świętach miasto zamierza także za pośrednictwem plakatów informacyjnych rozdysponowanych wśród zarządów osiedli przeprowadzić kampanię informacyjną o możliwości głosowania internetowego. Informacje takie pojawią się także na stronie internetowej miasta.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lolo" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 18:14:57 napisał:
  Ciekawe dlaczego wprowadzane są te udogodnienia dopiero gdy zbliżają się wybory samorządowe?
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 22:53:25 napisał:
  Nie wiesz dlaczego ? Żeby potem głosować w wyborach na tych którzy te udogodnienia wprowadzili.
 • "Dlaczego" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 17:13:46 napisał:
  Dlaczego głosowanie internetowe jest tylko do 20 stycznia skoro glosowania na zebraniach jest do marca? Powiedzmy ze planuje isc na spotkanie osiedla w lutym ale w ostatniej chwili cos mi wypada i nie moge przyjsc a zaglosowac przez internet tez juz nie moge. Nowoczesnosc po zamojsku.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny