Polityka i Samorząd | ZamośćOliwia Bojar19 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Zamość: Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego także przez Internet

Spotkanie informacyjne dotyczące głosowania internetowego nad Budżetem Obywatelskim 2018, foto: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B O A R D

Dostęp do Internetu, dokument tożsamości i telefon komórkowy – to trzy elementy które od nowego roku umożliwią mieszkańcom zagłosowanie na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego 2018. Zamojski magistrat wprowadza udogodnienie w głosowaniu, aby mieszkańcy w dogodnym dla siebie czasie i miejscu mogli wybrać inwestycje do realizacji na swoim osiedlu.

Dzisiaj (19 grudnia) w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano nową formę głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Do wyboru jest 37 projektów na 16 zamojskich osiedlach.

Rzecz którą proponujemy jest banalna, bo wszyscy wchodzimy w społeczeństwo informatyczne i zasady internetowego udziału w głosowaniu – konsultacjach będą banalnie proste– powiedział nam dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Rusztyn.

Pierwszym krokiem do udziału w głosowaniu będzie zadecydowanie przez uprawnionego mieszkańca miasta – czyli osoby, która ukończyła 16. rok życia – o tym czy chce głosować w sposób tradycyjny na zebraniu osiedlowym czy poprzez elektroniczny formularz online.

Głosować można tylko w jednej formule czyli albo przez internet albo na zebraniu. Udział w głosowaniu w dwu formułach (tradycyjnie i elektronicznie) będzie uznany za nieważny. Potwierdzenie formularza będzie wyglądało podobnie jak dokonywanie transakcji bankowych przez internet czyli smsem dostaniemy kod którym zatwierdzimy oddany przez siebie głos – powiedział dyrektor Rusztyn.

Głosy będą weryfikowane przez komisję skrutacyjną, która sprawdzi poprawność oddanych głosów a także prawidłowość wprowadzonych danych. Komisja sprawdzi także tradycyjne karty do głosowania pod kątem czytelności wpisów.

Przy głosowaniu trzeba podać miejsce zamieszkania, które musi być – tak jak i inne dane – zgodne ze stanem faktycznym. Weryfikacja danych możliwa będzie w oparciu o miejskie bazy danych jak chociażby bazę zameldowań czy deklaracji śmieciowych.

Oczekujemy że mimo wprowadzenia głosowania wirtualnego mieszkańcy będą chcieli nadal uczestniczyć w zebraniach mieszkańców, bo to nie tylko projekty Budżetu Obywatelskiego ale także przekazywanie wielu ważnych informacji – dodał Krzysztof Rusztyn.

Nowość jaką jest głosowanie internetowe na projekty BO jest ukłonem przede wszystkim w stronę młodych ludzi, aktywnych zawodowo, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć w wyznaczonym terminie głosowania na zebraniu osiedlowym.

Sposób głosowania na dzisiejszym spotkaniu zaprezentowała zastępca prezydenta Zamościa – Magdalena Dołgan. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową miasta, a więc www.zamosc.pl, gdzie w terminie od 2 do 20 stycznia 2018 roku w zakładce Budżet Obywatelski pojawi się możliwość głosowania online. Trzeba będzie ją zatwierdzić i przejść dalej do formularza, w którym jako pierwsze wybrać będziemy musieli swoje miejsce zamieszkania – a więc ulicę i nazwę naszego osiedla. Po kliknięciu „głosuj” pokaże się nam następna strona na której wprowadzić trzeba będzie dane osobowe w tym imię i nazwisko oraz datę urodzenia a także numer telefonu, na który otrzymamy kod weryfikacyjny do wprowadzenia w formularza, aby potwierdzić w ten sposób oddany przez nas głos. Tutaj będziemy mogli także wskazać na który z dostępnych na naszym osiedlu projektów chcemy oddać swój głos. Jeżeli wprowadzimy kod i zatwierdzimy go powinniśmy przesłać formularz. Gdy go wyślemy otrzymamy komunikat o tym, że głos został oddany poprawnie.

Ważne informacje:
-na jeden numer telefonu przypada tylko jeden kod weryfikacyjny, a więc poprawnie głos oddać będzie mogła na jeden numer telefonu tylko jedna osoba,
– głosować trzeba osobiście, chociaż głosować przez internet osobom starszym pomóc mogą członkowie rodziny,
– jedna osoba może głosować tylko jeden raz na 1 projekt na swoim osiedlu, a wypełnienie drugiego formularza na te same dane osobowe, ale np. z innym numerem telefonu unieważni oba głosy,

Terminarz Budżetu Obywatelskiego 2018 wygląda następująco:

2-20 stycznia – głosowanie internetowe
22 stycznia – 2 marca – głosowanie poprzez formularze papierowe na zebraniach osiedlowych
do 23 marca – wyniki głosowania na projekty (po weryfikacji głosów elektronicznych i tradycyjnych).

Jak zapowiadają urzędnicy dane osobowe wprowadzone w formularz elektroniczny wykorzystane będą wyłącznie do procedury BO.

Jak dowiedzieliśmy się już trwa opracowywanie harmonogramu zebrań osiedlowych, na których mieszkańcy w sposób tradycyjny (papierowy) głosować będą mogli nad projektami BO.

Po świętach miasto zamierza także za pośrednictwem plakatów informacyjnych rozdysponowanych wśród zarządów osiedli przeprowadzić kampanię informacyjną o możliwości głosowania internetowego. Informacje takie pojawią się także na stronie internetowej miasta.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "lolo" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 18:14:57 napisał:
  Ciekawe dlaczego wprowadzane są te udogodnienia dopiero gdy zbliżają się wybory samorządowe?
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 19 grudnia 2017 o godzinie 22:53:25 napisał:
  Nie wiesz dlaczego ? Żeby potem głosować w wyborach na tych którzy te udogodnienia wprowadzili.
 • "Dlaczego" dnia 20 grudnia 2017 o godzinie 17:13:46 napisał:
  Dlaczego głosowanie internetowe jest tylko do 20 stycznia skoro glosowania na zebraniach jest do marca? Powiedzmy ze planuje isc na spotkanie osiedla w lutym ale w ostatniej chwili cos mi wypada i nie moge przyjsc a zaglosowac przez internet tez juz nie moge. Nowoczesnosc po zamojsku.

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
z zamoscia
No cóż, szczebrzeszyńsko-zwierzyński...
Roman 202
Co wy piszecie przez opieszałość ZSL ...
eljot
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat