R E K L A M A

Z I P

Prawo i Biznes | ZamośćOliwia Bojar17 listopada 2017 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 16 komentarzy

Zamość: Generałówka idzie pod młotek

Generałówka (stan 16 listopada 2017), foto: Oliwia Bojar

Dokładnie za dwa tygodnie (1 grudnia) w nowej siedzibie sądów odbędzie się licytacja jednej z bardziej rozpoznawalnych, zabytkowych kamienic zamojskiego zespołu staromiejskiego.

Nieruchomość w 2010 roku nabyła firma NEXA, której właścicielem jest Stanisław Kujawa. Spółka do 2014 roku miała czas aby wykonać remont kamienicy, jednak z uwagi na poważne problemy finansowe nie wywiązała się z tego obowiązku.
Przypomnijmy, że problemy finansowe NEXY trwają od 2011 roku. Przez cztery lata od początku 2011 roku Urząd Skarbowy i Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie prowadziły tam kontrole. Pomimo, że nie doszukano się żadnej nieprawidłowości, kontrole były przedłużane. W tym czasie zablokowano firmie zwrot ponad 33 mln zł z tytułu nadpłaconego podatku VAT. Na skutek problemów finansowych firma zaprzestała działalności, pracę straciły 184 osoby, a przychody spadły z 344 mln zł do zera.
Stanisław Kujawa zapowiedział walkę z fiskusem i o pomoc w niej i ratowaniu firmy apelował w 2015 roku m.in. do ówczesnego Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W Generałówce planowano utworzyć hotel z restauracją i częścią usługową. Jednak budynek zabezpieczono tylko specjalną siatką, bo jego stan zagrażał bezpieczeństwu.
Teraz nieruchomość jako własność dłużnika została wystawiona na licytację komorniczą. Pierwsza odbędzie się 1 grudnia.

Pod młotek pójdzie prawo użytkowania wieczystego działki nr 21/2 o powierzchni 0,1053 ha oraz prawo własności budynku mieszkalnego złożonego z domu tzw.„Generałówki” i przylegającej do niego oficyny.

Nieruchomość znajduje się w granicach strefy A pełnej ochrony i rekonstrukcji konserwatorskiej, historycznego układu urbanistycznego obejmujące tereny objęte wpisem na Światową Listę Zabytków UNESCO i Listę Pomników Historii oraz wpisem do rejestru zabytków pod numerem A/47 i A/48.

Wartość nieruchomości szacowana jest na kwotę 1 865 000,00 zł, przy czym budynek mieszkalny oszacowano na kwotę 1 513 000 zł, a prawo użytkowania wieczystego działki gruntu – 352 000,00 zł.
Cena wywoławcza podczas licytacji to 3/4 wartości oszacowania czyli 1 398 750,00 zł, przy czym za budynek mieszkalny cena wywołania to 1 134 750,00 zł , a za prawo użytkowania wieczystego działki gruntu 264 000,00 zł.

Przystępujący do licytacji zobowiązany jest złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej ceny oszacowania nieruchomości czyli w kwocie 186 500,00 zł najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

Pełna treść obwieszczenia o licytacji poniżej

licytacja_generalowka

Jak czytamy w Zamościopedii Andrzeja Kędziory „Generałówka” to neorenesansowa kamienica w stylu miejskiego pałacyku, projektu Władysława Sienickiego wzniesiona w latach 1878-82 przez późniejszego burmistrza Mikołaja Kannabicha. Ta piętrowa budowla nakryta jest czterospadowym dachem, posiada 5-osiową fasadę z balkonem. Tylną elewacje ujmują dwa ryzality. Na elewacji zachowały się bogate detale takie jak płytowe boniowania parteru, półkoliście zamknięte okna czy tonda.
Pierwotnie w kamienicy na parterze znajdowało się 7 pokoi, 2 kuchnie, 3 przedpokoje i 7 komór, a na piętrze 8 pokoi i kuchnia.
Kamienicę w 2002 roku zamieszkiwało 13 rodzin. Od momentu sprzedaży obiekt jest niezamieszkały.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Platynowy Donald" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 8:26:50 napisał:
  Kujawa?...
  R E K L A M A
 • "xyz" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 13:25:05 napisał:
  Szkoda, że autorka jeżeli już tyle w temacie "Generałówka" napisała o kłopotach Pana Kujawy, nie wspomniała czy i jak zakończyła się sprawa tego Pana.
 • "observer" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 14:52:07 napisał:
  do Pani Bojar - strefa A pełnej ochrony konserwatorskiej - zgoda. ALE NIE REKONSTRUKCJI !!!! Skąd Pani to wytrzasnęła???
 • "Oliwia Bojar" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 15:22:38 napisał:
  Czytelniku "xyz" zachęcam do śledzenia strony na Facebooku Pana Kujawy, tam na bieżąco zamieszczane są informacje o "postępach". Natomiast co do "rekonstrukcji" Czytelniku "observer" zachęcam do przeczytania załączonego pliku pdf i wtedy wiadomo będzie skąd ja to "wytrzasnęłam".
 • "observer" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 17:15:53 napisał:
  Dokumentem obowiązującym jest plan zagospodarowania. A jeżeli chodzi o Facebooka - to życzę tylko zdrowia i czekam na MERYTORYCZNĄ OPOWIEDŹ
 • "Na temat" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 18:50:12 napisał:
  "...w temacie..."?
 • "Rukki" dnia 18 listopada 2017 o godzinie 21:00:48 napisał:
  Już rok temu pisałem o Oliwii ze jest niekompletna dziennikarka
 • "xyz" dnia 19 listopada 2017 o godzinie 10:54:14 napisał:
  Szanowna Pani Oliwio od dziennikarza oczekuję rzetelnej informacji i tyle. Jeśli mówi się "a" to i wypada powiedzieć chociażby "b". Odsyłanie do Facebooka jako rzetelnego źródła informacji, tym bardziej jeśli jest to strona zainteresowanej w sprawie osoby, wydaje mi się mało profesjonalne.
 • "por.zUbek" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 14:55:25 napisał:
  "xyz" ma rację! Fejsbuk jako źródło informacji- ja pierniczę! Pani Oliwio,redaktorze- otrząśnij się... Czekamy na aktualizację tekstu, a nie polemiki z czytelnikami! Chciałbym traktować Roztocze net jako źródło informacji a tak... może same linki Pani powkleja - jakoś odnajdziemy materiały źródłowe.. zaczyna Pani "czaić o co kamman" w tej "robocie"?
 • "TORRES20400" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 15:09:11 napisał:
  O co tu się czepiać? P. Oliwia przepisała z, jakby nie było, z pisma poświadczonego autorytetem Państwa Polskiego (Rzeczypospolitej Polskiej) pewną frazę. Osobiście wcale nie musi odróżniać rekonstrukcji od konserwacji. Jest tylko przekaźnikiem. A to, że "z d...y to wyjęte" to chyba nie jej problem? P.S. Nie; lubię "roztocza.net." Kanalie dziennikarskie ;-)
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 15:13:18 napisał:
  Oczywiście, poza p. Oliwią.
 • "Zegarmistrz" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 16:12:34 napisał:
  W tekście jest dużo nieścisłości. Proszę o poprawienie, za coś pieniądze bierzecie. No chyba że piszecie za darmo, choć w takim przypadku tez obowiązuje rzetelność i odpowiedzialność za słowo.
 • "TORRES20400" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 16:17:54 napisał:
  Ale co niby mają poprawić?
 • "TORRES20400" dnia 20 listopada 2017 o godzinie 20:12:38 napisał:
  Takie tam małe słówko, w tę czy tamtą... "konserwacja/rekonstrukcja" ;-) Po co się czepiać? https://pl.wikipedia.org/wiki/(%E2%80%A6)_lub_czasopisma
 • "TORRES20400" dnia 21 listopada 2017 o godzinie 17:35:02 napisał:
  No tak. Trudny temat. Nikt tam z "roztocza.net" nic nie napisze. Pewnie i p. Oliwia jak i p. Czubara mają w tym tygodniu wolne. Fajnie, fajnie...
 • "kashmir" dnia 22 listopada 2017 o godzinie 12:03:24 napisał:
  Może liścia witają / żegnają, relacja była.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny