R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćHenryk Szwarcwaldzki7 sierpnia 2017

Zamość: Festiwal Stolica Języka Polskiego [FOTO]

prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek podczas zwiedzania Zamościa. Fot. R. Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Na jeden dzień Zamość uzyskał splendor Stolicy Języka Polskiego i nie zawiódł.  

Festiwal Stolica Języka Polskiego organizowany już trzeci raz w Szczebrzeszynie oddał jeden dzień Zamościowi. Podobnie było w ubiegłym roku jednak Szczebrzeszyn swoją “stoliczność”  udzielił zaledwie na  wieczór. Wczoraj Szczebrzeszyn zawitał do Zamościa na cały dzień. Obchodzenie tego tygodniowego (tyle trwa festiwal) święta to najprzyjemniejszy fragment roku kulturalnego dla tych którzy smakują się w literaturze i sztuce przyprawionej odrobiną luzu czy współcześniej mówiąc chilloutu. Co ważne już po raz kolejny organizatorom udaje się utrzymać ten sam klimat w którym nie ma dystansu między sceną a widownią, uczestnikami a widzami, organizatorami i wszystkimi wokół. Czy to siły nadprzyrodzone czy umiejętności szczerego i naturalnego przyjmowania służebnej roli wobec uczestników i widzów, tego nie wiemy. Wiemy jedno, klimat tego festiwalu jest wyjątkowy i Zamość mógł go zasmakować.

Kto nie miał szansy zobaczyć i poczuć tego w Zamościu ma szansę  jeszcze w Szczebrzeszynie. Do soboty 12 sierpnia każdy może stać się uczestnikiem spotkań, koncertów, rozmów, zabaw i warsztatów. Każdy dzień podzielony jest na trzy bloki:

Dla dzieci – 10.00-11.00
Warsztaty – 10.00 – 11.00 (wymagane są wcześniejsze zgłoszenia)
Spotkania, rozmowy, koncerty…. – od 11.00 – do późnych godzin wieczornych
Szczegóły są w naszym kalendarzu, wystarczy przewinąć lekko główną stronę w nowej wersji serwisu aby zobaczyć zbliżające się wydarzenia.

Wróćmy jednak do Zamościa. Rynek Wodny który gościnnie przyjął “Stolicę”, spisał się na medal.  Kameralnie, w cieniu z lewitującym Leśmianem w roli anioła stróża wydaje się idealnym miejscem do tego typu spotkań. Były drobne mankamenty takie jak przejeżdżające auta,  głośniejsze motocykle czy sterczący na środku słup oświetleniowy.  Ale to drobiazgi. Festiwal nie może być doskonały czy bezkompromisowy i zbyt “usztywniony”  to zniszczyłoby całkowicie jego urok. Niektóre wydarzenia kulturalne odbywające się w naszej okolicy mają taką przypadłość.  Stąd niedogodności raczej należy uznać za element “wpisany w krajobraz” a nie powód utyskiwań. 

To że włodarze miasta zdecydowali się na “ściągnięcie” festiwalu na jeden dzień do Zamościa należy pochwalić ze wszech sił. Takie wydarzenia to niewątpliwe wzmacnianie marki miasta i regionu w najlepszym wydaniu.

Zapraszamy do obejrzenia  fotorelacji:

 

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze:
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "LiLa" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 10:03:16 napisał:
  Festiwal - super i dobrze, że zawitał do Zamościa. Pisze Pan, że - jak przy każdej dużej imprezie - muszą być niedociągnięcia. Tak, ale nie prostackie. Opiszę sytuację: jest godzina 21.05, a połowa pierwszego rzędu i cały drugi świecą pustkami. Tymczasem dziewczynki z obsługi festiwalu i dowodząca nimi pani zrobiły blokadę z krzeseł i nie wpuszczają oczekujących na miejsce ludzi. Zwróciłam pani uwagę, że o tej porze już raczej nikt ważny nie przyjdzie, na to ona:PROSZĘ NIE DYSKUTOWAĆ,BO OBNIŻA PANI RANGĘ WYDARZENIA. Po chwili jednak wpuściła "tych mniej ważnych". Ja tylko chciałam zapytać (nieśmiało), czy obniżyłabym rangę wydarzenia, jako zwykła mieszkanka, siedząc w pierwszym rzędzie? Czy rangę obniżyła raczej nieobecnośc osób zaproszonych, które wydarzenie olały? Nie wiem, który dom kultury ( jako organizatorka) ta pani reprezentowała, zamojski, czy szczebrzeszyński? Ale który to by nie był - WYSOKA KULTURA.
  7
  0
 • R E K L A M A
 • "Robert Moteka" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 10:41:02 napisał:
  Nie umiem odpowiedzieć za organizatorów. Ale również zauważyłem deficyt "elit zamojskich" podczas tego wydarzenia. I nie mam na myśli wieczoru bo w mojej ocenie był on wspaniałym i wyśmienitym deserem po całodniowym intelektualnym posiłku. A kto przychodzi do wykwintnej restauracji tylko na deser?. Mogę za to zażartować sobie z tej sytuacji parafrazą znanego wersu z pewnej piosenki. Nie przenoście nam stolicy do Zamościa.
  2
  3
 • "Anonim" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 10:48:58 napisał:
  Dyzma grzał się na plaży zapewne, grzeje się na sesjach w świetle reflektorów. Ale tutaj po co ? I tak przeczyta co mu napisali. Z trudem to z trudem ale wysapie
  4
  1
 • "Kulturalna Pani" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 14:36:42 napisał:
  Ta kulturalna Pani blokująca wejście np. Panu Morawieckiemu Marszalkowi seniorowi to jedna z organizatorek spędow pod sądem w Zamościu. Czyta tam Konstytucje
  3
  2
 • "Karol" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 15:58:27 napisał:
  A co ma piernik do wiatraka? Czy czytanie a przede wszystkim znajomość Konstytucji dyskwalifikuje kogoś jako Polaka? Czy jest to zabronione ?" Pani" polecono zapewne trzymanie" miejsc dla miejscowych notabli do jakiejś określonej godziny ( kwadrans akademicki ? ) . Przestańcie się doszukiwać złego wszędzie tam, gdzie pojawia się jakaś ciekawa inicjatywa. Problemem ( zarówno tu, jak podczas innych wydarzeń ) jest niska frekwencja.Najwyrażniej tylko nielicznych mieszkańców Zamościa interesują spotkania z ciekawymi ludżmi i ze sztuką. Przykre.....
  3
  1
 • "to ask" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 16:16:50 napisał:
  Super inicjatywa i niezapomniane chwile. Jak się okazuje Rynek Wodny może stanowić doskonałą alternatywę dla Rynku Głównego jednak pod jednym warunkiem , a mianowicie takim , że zostanie wprowadzony zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych na ulicę Żeromskiego na odcinku Rynku Wodnego . To co się obecnie dzieje to wielki skandal . Auta parkowane są już po obu stronach ulicy a przechodni wyglądają jak intruzi, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. A wszystko dlatego , że kilku mieszkańców kamienicy musi z okien swojego mieszkania kilkakrotnie na dobę sprawdzić czy jego ukochane auto jeszcze tam stoi. Nie wiem gdzie jest straż miejska ( internauci wielokrotnie wyrażali swój krytyczny stosunek dla tej zamojskiej formacji na czele z jej obecnym komendantem ) ale oprócz zamojskich rejestracji na ul. Żeromskiego przy Rynku Wodnym bez żadnego problemu można spotkać również "obce auta". Praktycznie nasza piękna starówka ( za wyjątkiem Rynku Głównego ) to pod tym względem wolna amerykanka ( parkuje kto chce i jak chce ) Pasuje to do zabytkowych kamieniczek jak pięść do nosa . Panie Prezydencie ratuj !!!!!!!!
  2
  0
 • "LiLa" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 19:47:17 napisał:
  Zgadzam się z Panem, Karolu. Myślę jednak, że trzeba tym bardziej szanować tych, którzy przychodzą na takie imprezy. Zwykle daje się wejściówki (często darmowe, patrz - Lato Teatralne)tym, których to wcale nie rajcuje... Myślę, że kilka miejsc można zarezerwować,dla np. prezydenta, głównych sponsorów, ale dla całej jego świty,radnych itp, to przesada. Ale tak to już u nas jest i tego nie zmienimy ...
  2
  0
 • "Karol" dnia 7 sierpnia 2017 o godzinie 23:50:09 napisał:
  Na Annę Polony były darmowe wejściówki a na sali były zapełnione 3 rzędy.
  2
  0
 • "Olo" dnia 8 sierpnia 2017 o godzinie 0:13:44 napisał:
  Z krzesełkami i siedzeniami to już nie pierwszy zgrzyt,bardzo nieładnie wyglądało to na koncercie 3 maja :wyganianie poza barierki ludzi siedzących ,którzy wcześniej byli wpuszczeni.To pokazuje żenujący brak podstawowej organizacji koncertu.Byłem na koncertach w całej Polsce ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem.
  3
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

obserwator
A co tak pózno jest informacja z meczu?...
Zm
Wiadomo cos o transwerach ?...
..
Czytałem rano i wyraźnie było napisan...
Gdzie post WOŚ...
Znalazłem na facebooku post o WOŚP. W ...
...
Jak ktoś pisze "po raz pierwszy zapreze...
gall anomim
A gdzie droga Krasnobród - Zielone?...
Ryskowi mówimy...
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Racuch
Zawod to jest masza zamojska pilka nozna...
z_boku
Jak to gdzie, tutaj: https://www.faceboo...
obserwator
gdzie wynik meczu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny