Lifestyle | Rolnictwo i Środowisko | ZamośćRedakcja4 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Zamość: Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO, Bezpośrednio od Rolnika [dziś, od godz. 10:00]

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz’15 ma zaszczyt zaprosić Państwa już po raz czwarty na Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO, Bezpośrednio od Rolnika, który odbędzie się 4 maja na Rynku Wielkim i Wodnym w Zamościu.

Głównym celem Festiwalu jest promocja zdrowej, nieprzetworzonej żywności wyprodukowanej przez lokalnych producentów. Wydarzenie ma charakter społeczno-kulturalny, a jego istotnym założeniem jest promocja zdrowego trybu życia, krzewienie właściwych postaw oraz nawyków żywieniowych wśród społeczności regionu.

Podczas Festiwalu odbędzie się jarmark żywności, na którym będzie można degustować i zakupić ekologiczne sery, roztoczańskie miody, tradycyjnie pieczony chleb na zakwasie i inne wypieki, soki z ekologicznych owoców i warzyw, bogate w wielonienasycone kwasy oleje tłoczone na zimno, swojskie wędliny oraz wiele innych zdrowych i pysznych produktów. Własne domowe wypieki i przetwory zaprezentuje m.in. Stowarzyszenie Pszczółki Roztoczańskie, Koła Gospodyń Wiejskich, m.in. z Bortatycz Kolonii, z Siedlisk w gminie Zamość, Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonujące przy Gminnym Domu Kultury w Podhorcach, KGW „Zaburzanki” z Zaburza oraz Spółdzielnia Socjalna ARKA z Suśca. W ofercie znajdzie się również szeroka gama produktów na bazie konopi włóknistych. Wśród wystawców nie zabraknie również twórców rękodzieła.

W programie festiwalu przewidziany jest ponadto panel dyskusyjny nt. zdrowej żywności, ekologicznego rolnictwa, przedsiębiorczości na wsi będzie też można usłyszeć o żywności genetycznie modyfikowanej, która budzi wśród społeczności wiele obaw i kontrowersji.

Uczestnikom Festiwalu umilać czas będą lokalne zespoły i grupy artystyczne, w tym kabaret FASOLOWO.
Prelegenci dyskusji to m. in.:

mgr Anna Dolanowska-Buda – W dzisiejszym świecie wiele mówi się o tym, co i jak powinniśmy jeść, lecz wśród tylu informacji trudno jest znaleźć te, które dotyczą nas samych. Dzieje się tak dlatego, że każda osoba jest indywidualna jednostką, a to, co dla innych jest dobre, dla nas może okazać się szkodliwe, gdyż na nasze zdrowie składa się wiele różnych czynników. Poradnia DietaMINA zapewnia indywidualne podejście do pacjenta, szczegółową diagnostykę problemów żywieniowych przeprowadzoną w miłej i przyjemnej atmosferze.
Naszym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu dietetyki, a przede wszystkim pomoc osobom w różnym wieku w utracie zbędnych kilogramów, wspieranie w borykaniu się z chorobami dietozależnymi, dzielenie się radami ze sportowcami, kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią.

mgr farmacji Joanna Pukaluk – Każdy ma swoją MIKROBIOTĘ. Prawidłowe funkcjonowanie naszego ekosystemu przewodu pokarmowego wynika z harmonijnej współpracy między trzema elementami:

  • systemem immunologicznym układu trawienia
  • błoną śluzową
  • mikrobiotą (florą jelitową)

Mikrobiota odgrywa podstawową rolę w trawieniu pokarmów i w odporności. Dieta przeciętnego Kowalskiego bogata jest w tłuszcze. produkty przetworzone, często typu fast food, gazowane napoje pełne cukrów prostych i konserwantów. Być może my czujemy się najedzeni. ale dla naszej mikrobioty to nie jest właściwy posiłek. Ona potrzebuje zieleniny i wszystkiego tego, co samo urosło w ogródku, sadzie lub na polu: jak najmniej żywności przetworzonej, a jak najwięcej LOKALNYCH, sezonowych produktów obfitujących właśnie w błonnik.

mgr Anna Patro – Instruktor dietetyki i suplementacji, prowadzi poradnię dietetyczną i zdrowego stylu życia, jej motoo to: odzyskaj zdrowie i urodę naturalnie – tak jak ja.

Robert Kraczkowski – coach-trener doradca naturalny w zakresie zielonej żywności, olejków eterycznych i masażu, coach miękkiego coachingu wspierającego zdrowy styl życia. Główna cecha to lubi ludzi i cieszy się z ich rozwoju. Jego motto to: “Odkryj swoje możliwości”. Propagator idei zbliżania się do natury.

Justyna Pargieła – ziołoznawca i towaroznawca ziół, kosmetyków i żywności funkcjonalnej. Słuchaczka kursu Zielarz – Fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, córka leśnika wychowana w lesie, wegetarianka od 18. roku życia. Propagatorka jedzenia dzikich roślin jadalnych, fascynatka octowania i kiszenia stokrotek. Prowadzi profil DziczeJemy. Justyna: „Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów ‚cywilizujących’ nasze społeczeństwo, które w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii… I od ZDROWIA. Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły. Rośliny rosnące w dziczy łąk i lasów mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, którą człowiek uprawiając, robi miejsce na wzrost. Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tę siłę, którą same muszą mieć, żeby przetrwać„.

Jacek Kościółek – członek Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO; przedstawiciel Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej,

em. prof. SW dr Jacek Nowak – emerytowany profesor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Specjalizujący się w zakresie podstaw zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) i zarządzania ekologicznego, a w tym bezpieczeństwa żywieniowego oraz podstaw zdrowia menedżera i jego współpracowników oraz zastosowań metod nauk ścisłych w ekonomii i zarządzaniu, zwłaszcza w podejmowaniu racjonalnych decyzji, prognozowaniu i symulacyjnych grach decyzyjnych. Posiadający 42 lata oficjalnej pracy jako naukowiec i nauczyciel akademicki kolejno w WSE/AE w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego oraz będący przez 10 lat członkiem Scientific and Medical Network, Obecnie niezależny naukowiec, współpracuje z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) oraz Koalicją Polska Wolna od GMO. Posiada 9 lat twardej praktyki w zarządzaniu różnymi organizacjami:

– organizator dwóch spółek dużych spółdzielni oraz przez kilka lat prezes zarządu i dyrektor tych spółek oraz jest współorganizatorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości (obecnie Szkoły Wyższej) im. B. Jańskiego i członek pierwszego jej Zarządu (funkcje zastępcy rektora i dziekana studiów),
– jest członkiem-założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia na rzecz Ekologicznego i Rolniczego Postępu (SERP).
– ponadto wicemistrz świata w siatkówce plażowej oldboyów powyżej 60 lat (zdobyty podczas World Masters Games w Turynie w 2013 r. w kategorii czwórek).

Łukasz Umiński– rolnik prowadzący kilkunastu hektarowe certyfikowane gospodarstwo ekologiczne produkujący owoce miękkie, warzywa i zioła

Wiesław Hałas – rolnik, producent mleka i mięsa wolnego od GMO. Z Ideą pracy: produkowania dobrej, zdrowej żywności dla wszystkich konsumentów.

Robert Gogółka – Prezes Spółki OWOCMIX. Firma z wieloletnią tradycją zajmująca się sortowaniem, schładzaniem, mrożeniem oraz sprzedażą i eksportem wysokiej jakości owoców w tym ekologicznych.

dr Jarosław Sachajko – poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas Festiwalu odbędzie się również kwesta dla Hospicjum Santa Galla w Łabuniach Pierwszych. Zebrane środki pieniężne przeznaczone zostaną na rozbudowę hospicjum. Za okazane serce darczyńcom Hospicjum bardzo dziękujemy.

Festiwal poprowadzi Mariusz Matera wokalista zespołów Rdza i Szalom Chełm.

Zapraszamy gorąco na ekologiczne zakupy i całodniową niezapomnianą rozrywkę.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Sylwia Niemczuk
Pan Josik to chyba ma chętke wrócić ...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq 5 minut temu
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
jim
Jedynym BEZPOŚREDNIM jest faktycznie re...
zamola
I bardzo dobrze, bo ludzie nie dbają, r...
edek
Z Zamościa do Zwierzyńca w 7 minut? Pe...
ja z zamoscia
Audyt jest konieczny. Dzięki za wniosek...
Viki
Można sobie zaklinać rzeczywistość a...
ja z zamoscia
za fanaberie prezesów i ..... nie może...
mieszkaniec
o co ten krzyk??przeciez wschodnia stron...
re-Anonim
Myślisz że kogoś zabolało? Nie sądz...
nik
Głupota ludzka i Wszechświat nie mają...
z_boku
Nagroda Darwina to nie jest, może choci...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018