nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Flesz | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja30 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Ekospalarnia w Krakowie 20 razy większa od tej planowanej w Zamościu [FOTO, VIDEO]

R E K L A M A    B O A R D

28 listopada Veolia Wschód Sp. z o.o. zorganizowała wyjazd studyjny do Ekospalarni w Krakowie. Przygotowaliśmy porównanie i materiał zdjęciowy, który może przybliżyć działanie nowoczesnej spalarni śmieci.

Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje również zorganizować wyjazd dla Radnych Miasta i Gminy Zamość oraz mieszkańców.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, czyli Ekospalarnia został wybudowany w odpowiedzi na potrzeby ekologiczne Krakowa. Inwestycja stanowi część projektu pn. „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.

Zakład jest zlokalizowany w południowo – wschodniej części miasta Krakowa na terenie Dzielnicy XVIII – Nowa Huta, przy ul. Jerzego Giedroycia 23. Jego właścicielem i operatorem jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie.

Ekospalarnia może przetworzyć w ciągu roku 220 000 ton odpadów komunalnych. Do termicznego przekształcenia kierowane są zmieszane odpady komunalne. Pochodzą one tylko i wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków.

Początkowo plan budowy spalarni budził duże obawy społeczne, jednak zgodnie z obietnicami Ekospalarnia nie powoduje uciążliwości, których mieszkańcy się obawiali (np. dużego natężenia ruchu ciężarówek, odorów, emisji pyłów itp.), a sama inwestycja przyczyniła się do rozwoju dzielnicy.

Budowa Ekospalarni rozpoczęła się 6 listopada 2013 roku i trwała 2 lata. Próby końcowe w zakładzie rozpoczęły się 3 grudnia 2015 roku, obiekt ostatecznie oddano KHK S.A. do eksploatacji 27 czerwca 2016 roku. Całkowity koszt realizacji Projektu wyniósł w przybliżeniu 666 mln zł netto (ok. 819 mln zł brutto). Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło ok. 372 mln zł (ok. 55,8% kosztów kwalifikowanych). Wkład własny KHK S.A. w kwocie ok. 294 mln zł został pokryty ze środków własnych i pożyczki z NFOŚiGW.

Instalacja w Zamościu ma być około dwudziestokrotnie mniejsza.

Instalacja w Krakowie odbiera od mieszkańców zmieszane odpady komunalne (śmieci) i przetwarza wykorzystując bardzo nowoczesną instalację, spełniającą wymagania tzw. najlepszych dostępnych technik (ang. BAT – Best Available Techniques), gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Odpady komunalne (śmieci) przetwarzane są na energię elektryczną i cieplną którą zakład przekazuje do sieci.

Najważniejsze części procesu termicznego przekształcania odpadów w krakowskiej spalarni:

> 1. przywóz odpadów komunalnych bezpośrednio od mieszkańców i rozładunek odpadów do bunkra
  > 2. proces termicznego przekształcenia odpadów komunalnych
    > 3. proces oczyszczania spalin
      > 4. proces wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej
        > 5. proces zagospodarowania pozostałości po spalaniu.

Instalacja w Zamościu ma odbierać frakcję resztkową z przetwarzania odpadów komunalnych, czyli paliwo alternatywne RDF produkowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) w Zamościu, wykorzystując bardzo nowoczesną instalację spełniającą wymagania tzw. najlepszych dostępnych technik (ang. BAT – Best Available Techniques), gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska.

Do spalarni w Zamościu odpady komunalne (śmieci) nigdy nie będą trafiały.

Najważniejsze części procesu termicznego przekształcania RDF w zamojskiej spalarni:

> 1. przywóz z Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu zapakowanej w bele frakcji resztkowej RDF i rozładunek
  > 2. proces termicznego przekształcenia RDF
    > 3. proces oczyszczania spalin
      > 4. proces wytwarzania energii cieplnej
        > 5. zagospodarowanie pozostałości po spalaniu będzie prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty poza terenem ciepłowni Szopinek.

Ekospalarnia w Krakowie, mimo że dwudziestokrotnie większa i przetwarzająca śmieci, a nie sam RDF nie powoduje uciążliwości, których mieszkańcy również w Zamościu się obawiają. Nasza redakcja sprawdziła na „własnej skórze i nosie” że w okolicy spalarni nie ma nieprzyjemnych zapachów. W samym zakładzie zobaczyliśmy porządek, dbałość o bezpieczeństwo i warunki pracy. Okolica zakładu również jest zadbana i dodaje uroku całej dzielnicy.

Podczas naszej kilkugodzinnej wizyty w Zakładzie sporo ciężarówek przywiozło odpady, które zostały wsypane do bunkra, jednak nie spowodowało to unoszenia się w okolicy nieprzyjemnych zapachów, właśnie dzięki zastosowanej technologii podciśnienia.

Podobna technologia ma być wykorzystywana w Zamościu, możliwe do wystąpienia emisje zapachów będą likwidowane poprzez zastosowane podciśnienia w hali rozładunkowej paliwa alternatywnego.

Uruchomienie w Zamościu instalacji termicznego przetwarzania pozwoli zastąpić w około 22% produkcję ciepła w oparciu o węgiel, którego cena cały czas rośnie i którego wykorzystanie wiąże się z wysoką emisją. Nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło przez cały rok z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel). W lecie paliwo alternatywne RDF całkowicie zastąpi węgiel.

Poniżej prezentujemy relację zdjęciową i materiał video. Wkrótce opublikujemy również materiał video ze ścieżki edukacyjnej krakowskiej spalarni.

Więcej o inwestycji w Zamościu TUTAJ

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama