Flesz | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja30 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Ekospalarnia w Krakowie 20 razy większa od tej planowanej w Zamościu [FOTO, VIDEO]

R E K L A M A    B O A R D

28 listopada Veolia Wschód Sp. z o.o. zorganizowała wyjazd studyjny do Ekospalarni w Krakowie. Przygotowaliśmy porównanie i materiał zdjęciowy, który może przybliżyć działanie nowoczesnej spalarni śmieci.

Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje również zorganizować wyjazd dla Radnych Miasta i Gminy Zamość oraz mieszkańców.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, czyli Ekospalarnia został wybudowany w odpowiedzi na potrzeby ekologiczne Krakowa. Inwestycja stanowi część projektu pn. „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.

Zakład jest zlokalizowany w południowo – wschodniej części miasta Krakowa na terenie Dzielnicy XVIII – Nowa Huta, przy ul. Jerzego Giedroycia 23. Jego właścicielem i operatorem jest Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie.

Ekospalarnia może przetworzyć w ciągu roku 220 000 ton odpadów komunalnych. Do termicznego przekształcenia kierowane są zmieszane odpady komunalne. Pochodzą one tylko i wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków.

Początkowo plan budowy spalarni budził duże obawy społeczne, jednak zgodnie z obietnicami Ekospalarnia nie powoduje uciążliwości, których mieszkańcy się obawiali (np. dużego natężenia ruchu ciężarówek, odorów, emisji pyłów itp.), a sama inwestycja przyczyniła się do rozwoju dzielnicy.

Budowa Ekospalarni rozpoczęła się 6 listopada 2013 roku i trwała 2 lata. Próby końcowe w zakładzie rozpoczęły się 3 grudnia 2015 roku, obiekt ostatecznie oddano KHK S.A. do eksploatacji 27 czerwca 2016 roku. Całkowity koszt realizacji Projektu wyniósł w przybliżeniu 666 mln zł netto (ok. 819 mln zł brutto). Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło ok. 372 mln zł (ok. 55,8% kosztów kwalifikowanych). Wkład własny KHK S.A. w kwocie ok. 294 mln zł został pokryty ze środków własnych i pożyczki z NFOŚiGW.

Instalacja w Zamościu ma być około dwudziestokrotnie mniejsza.

Instalacja w Krakowie odbiera od mieszkańców zmieszane odpady komunalne (śmieci) i przetwarza wykorzystując bardzo nowoczesną instalację, spełniającą wymagania tzw. najlepszych dostępnych technik (ang. BAT – Best Available Techniques), gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Odpady komunalne (śmieci) przetwarzane są na energię elektryczną i cieplną którą zakład przekazuje do sieci.

Najważniejsze części procesu termicznego przekształcania odpadów w krakowskiej spalarni:

> 1. przywóz odpadów komunalnych bezpośrednio od mieszkańców i rozładunek odpadów do bunkra
  > 2. proces termicznego przekształcenia odpadów komunalnych
    > 3. proces oczyszczania spalin
      > 4. proces wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej
        > 5. proces zagospodarowania pozostałości po spalaniu.

Instalacja w Zamościu ma odbierać frakcję resztkową z przetwarzania odpadów komunalnych, czyli paliwo alternatywne RDF produkowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) w Zamościu, wykorzystując bardzo nowoczesną instalację spełniającą wymagania tzw. najlepszych dostępnych technik (ang. BAT – Best Available Techniques), gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska.

Do spalarni w Zamościu odpady komunalne (śmieci) nigdy nie będą trafiały.

Najważniejsze części procesu termicznego przekształcania RDF w zamojskiej spalarni:

> 1. przywóz z Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Dębowcu zapakowanej w bele frakcji resztkowej RDF i rozładunek
  > 2. proces termicznego przekształcenia RDF
    > 3. proces oczyszczania spalin
      > 4. proces wytwarzania energii cieplnej
        > 5. zagospodarowanie pozostałości po spalaniu będzie prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty poza terenem ciepłowni Szopinek.

Ekospalarnia w Krakowie, mimo że dwudziestokrotnie większa i przetwarzająca śmieci, a nie sam RDF nie powoduje uciążliwości, których mieszkańcy również w Zamościu się obawiają. Nasza redakcja sprawdziła na „własnej skórze i nosie” że w okolicy spalarni nie ma nieprzyjemnych zapachów. W samym zakładzie zobaczyliśmy porządek, dbałość o bezpieczeństwo i warunki pracy. Okolica zakładu również jest zadbana i dodaje uroku całej dzielnicy.

Podczas naszej kilkugodzinnej wizyty w Zakładzie sporo ciężarówek przywiozło odpady, które zostały wsypane do bunkra, jednak nie spowodowało to unoszenia się w okolicy nieprzyjemnych zapachów, właśnie dzięki zastosowanej technologii podciśnienia.

Podobna technologia ma być wykorzystywana w Zamościu, możliwe do wystąpienia emisje zapachów będą likwidowane poprzez zastosowane podciśnienia w hali rozładunkowej paliwa alternatywnego.

Uruchomienie w Zamościu instalacji termicznego przetwarzania pozwoli zastąpić w około 22% produkcję ciepła w oparciu o węgiel, którego cena cały czas rośnie i którego wykorzystanie wiąże się z wysoką emisją. Nowy blok o mocy około 5 MWth będzie wytwarzał ciepło przez cały rok z wykorzystaniem paliwa alternatywnego RDF (Refuse Derived Fuel). W lecie paliwo alternatywne RDF całkowicie zastąpi węgiel.

Poniżej prezentujemy relację zdjęciową i materiał video. Wkrótce opublikujemy również materiał video ze ścieżki edukacyjnej krakowskiej spalarni.

Więcej o inwestycji w Zamościu TUTAJ

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 10.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018