Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Zamość: Dawid się sypie

Fot. Daniel Czubara
R E K L A M A    B O A R D

Dawid się sypie – taką informację przesłał nam jeden z Czytelników. Chodzi o pomnik Dawida Psalmisty w Zamościu, który stoi w miejscu dawnego amfiteatru.

Pomnik stoi na rawelinie przed Nową Bramą Lubelską. Odsłonięty został w 2007 roku, ma około 3 metrów wysokości i przedstawia Dawida Psalmistę w ekstatycznej pozie z harfą w dłoni. Autorem pomnika jest profesor Gustaw Zemła. Na cokole umieszczony jest fragment Psalmu 27.: „Pan światłością moją i zbawieniem moim”. Pomnik jest darem fundacji „Karta z Dziejów” i upamiętnia pobyt Żydów w Zamościu.

Niedawno do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik, z informacją, że z cokołu pomnika odpadają płytki. Warto przypomnieć, że pomnik  Psalmisty miał już swego czasu do czynienia z zamojskimi wandalami, jednak szkody naprawiono. Obecnie jednak nie jest w najlepszej kondycji i ponownie będzie wymagał pomocy specjalistów od rzeźby.

-Czy Dawid, który wznosi oczy do nieba może już tylko wołać o boską interwencję, bo na ziemi o nim zapomniano? – pyta nasz Czytelnik.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "observer" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 8:04:33 napisał:
  Może nie od rzeźby, ale na pewno kamieniarzy, którzy odpowiednio przygotują podłoże, a następnie umocują płytki piaskowcowe i je zabezpiecza.
  R E K L A M A
  • "Janusz z wąsami" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 11:33:34 napisał:
   Widać gołym okiem, że partacze przykleili płyty piaskowca na placki zaprawy. Powinni zastosować klej elastyczny na całej powierzchni płyt i dokładnie uszczelnić spoiny. Pomnik trzeba przenieść na dziedziniec bóżnicy, tam jest jego miejsce.
  • "widz" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 17:47:16 napisał:
   to cos jak pianisci do noszenia fortepianow
 • "zamościak" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 10:40:13 napisał:
  Nie w tym miejscu stoi i komu on potrzebny !? Niedługo będą warty honorowe wystawiać. Niech się sypie tak jak były amfiteatr, taki jego los.
 • "observer" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 11:50:14 napisał:
  do zamościaka - w takim razie dołącz do niego. A jeżeli chodzi o lokalizację (juliusz z zarostem) - to jest pomnik Dawida Psalmisty, a więc jego miejsce jest raczej na dziedzińcu Szkoły Muzycznej.
 • "zamościak" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 13:04:14 napisał:
  jego miejsce jest na peryferiach ... na pewno nie w centrum miasta
  • "stróż" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 13:32:00 napisał:
   Czegoś nie rozumiem..Czy Dawid Psalmista bywał w Zamościu? To byłoby już ponad 2000 lat koegzystencji?!! Statut fundatora nijak ma się do wymowy pomnika.. Dziękujmy za takie artykuły. Pamięć ludzka jest ulotna.
 • "Thomas" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 19:58:55 napisał:
  Te płytki położone są na placki - co zresztą widać na zdjęciach, a nie na grzebień. Wydaje mi się, że to wykonawca coś źle zrobił.
 • "Czesław" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 22:52:51 napisał:
  Jak zwykle szybko, tanio, byle jak.
 • "Szymon" dnia 5 czerwca 2018 o godzinie 6:36:34 napisał:
  Niestety, tak było za poprzedniego rozdania. Drogo, długo, byle jak.
 • "zamościak" dnia 5 czerwca 2018 o godzinie 14:50:34 napisał:
  ten niech płaci za restaurację pomnika kto go chciał, na pewno nie ja, "to coś" powinno się rozsypać samo

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
LOVE_ZMC
Przepraszam a co można wygrać wysyłaj...
zamościak
Do "W"; a taka jest różnica, że Padwa...
LOVE_ZMC
Czy Ci ludzie żyją w jakimś Matrixie?...
rolnik z zalesi...
a czy do Dubaju też będziem latać, sp...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat