nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara4 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Zamość: Dawid się sypie

Fot. Daniel Czubara

Dawid się sypie – taką informację przesłał nam jeden z Czytelników. Chodzi o pomnik Dawida Psalmisty w Zamościu, który stoi w miejscu dawnego amfiteatru.

Pomnik stoi na rawelinie przed Nową Bramą Lubelską. Odsłonięty został w 2007 roku, ma około 3 metrów wysokości i przedstawia Dawida Psalmistę w ekstatycznej pozie z harfą w dłoni. Autorem pomnika jest profesor Gustaw Zemła. Na cokole umieszczony jest fragment Psalmu 27.: „Pan światłością moją i zbawieniem moim”. Pomnik jest darem fundacji „Karta z Dziejów” i upamiętnia pobyt Żydów w Zamościu.

Niedawno do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik, z informacją, że z cokołu pomnika odpadają płytki. Warto przypomnieć, że pomnik  Psalmisty miał już swego czasu do czynienia z zamojskimi wandalami, jednak szkody naprawiono. Obecnie jednak nie jest w najlepszej kondycji i ponownie będzie wymagał pomocy specjalistów od rzeźby.

-Czy Dawid, który wznosi oczy do nieba może już tylko wołać o boską interwencję, bo na ziemi o nim zapomniano? – pyta nasz Czytelnik.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "observer" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 8:04:33 napisał:
  Może nie od rzeźby, ale na pewno kamieniarzy, którzy odpowiednio przygotują podłoże, a następnie umocują płytki piaskowcowe i je zabezpiecza.
  R E K L A M A
  • "Janusz z wąsami" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 11:33:34 napisał:
   Widać gołym okiem, że partacze przykleili płyty piaskowca na placki zaprawy. Powinni zastosować klej elastyczny na całej powierzchni płyt i dokładnie uszczelnić spoiny. Pomnik trzeba przenieść na dziedziniec bóżnicy, tam jest jego miejsce.
  • "widz" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 17:47:16 napisał:
   to cos jak pianisci do noszenia fortepianow
 • "zamościak" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 10:40:13 napisał:
  Nie w tym miejscu stoi i komu on potrzebny !? Niedługo będą warty honorowe wystawiać. Niech się sypie tak jak były amfiteatr, taki jego los.
 • "observer" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 11:50:14 napisał:
  do zamościaka - w takim razie dołącz do niego. A jeżeli chodzi o lokalizację (juliusz z zarostem) - to jest pomnik Dawida Psalmisty, a więc jego miejsce jest raczej na dziedzińcu Szkoły Muzycznej.
 • "zamościak" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 13:04:14 napisał:
  jego miejsce jest na peryferiach ... na pewno nie w centrum miasta
  • "stróż" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 13:32:00 napisał:
   Czegoś nie rozumiem..Czy Dawid Psalmista bywał w Zamościu? To byłoby już ponad 2000 lat koegzystencji?!! Statut fundatora nijak ma się do wymowy pomnika.. Dziękujmy za takie artykuły. Pamięć ludzka jest ulotna.
 • "Thomas" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 19:58:55 napisał:
  Te płytki położone są na placki - co zresztą widać na zdjęciach, a nie na grzebień. Wydaje mi się, że to wykonawca coś źle zrobił.
 • "Czesław" dnia 4 czerwca 2018 o godzinie 22:52:51 napisał:
  Jak zwykle szybko, tanio, byle jak.
 • "Szymon" dnia 5 czerwca 2018 o godzinie 6:36:34 napisał:
  Niestety, tak było za poprzedniego rozdania. Drogo, długo, byle jak.
 • "zamościak" dnia 5 czerwca 2018 o godzinie 14:50:34 napisał:
  ten niech płaci za restaurację pomnika kto go chciał, na pewno nie ja, "to coś" powinno się rozsypać samo

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama