nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Prawo i Biznes | ZamośćRobert Moteka6 kwietnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 66 komentarzy

Zamość China Town [aktualizacja]

fot. pixabay/roztocze.net
R E K L A M A    B O A R D

Zamość jest Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Idealnym teraz może się stać olbrzymim ośrodkiem dostarczającym zdrową żywność dla Chińczyków, ale nie bez udziału Gminy.

Ze źródeł zbliżonych do zamojskiego Ratusza dotarła do nas informacja o wizycie w Zamościu prezesa zarządu olbrzymiej pekińskiej spółki Sino Great Wall (Group) Co. LTD. Spółka zatrudnia ponad 1600 osób (źródło Bloomberg). Wizyta Pana Zhang Xuefeng i Pani Jun Ren dyrektora w Master Match Investment Limited z siedziba w Warszawie może oznaczać potężną inwestycję w Zamościu i okolicach. 

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mowa jest o poszerzeniu podstrefy gospodarczej do obszaru około 200-300 ha. Działalność związana z inwestycja dotyczyć ma szeroko rozumianego przetwórstwa owocowo-warzywnego. Głównym motywem biznesowym Chińczyków ma być dostarczanie ekologicznej żywności dla klasy średniej w Chinach. Szacowane zatrudnienie w w tym projekcie biznesowym  to około 3000 osób.

Dotarliśmy też do informacji, że decydujące argumenty w wyborze lokalizacji tej inwestycji był potencjał rolniczy regionu, dostęp do szerokiego toru którym można tanio transportować towary do Chin oraz podstrefa gospodarcza, która jest korzystna dla inwestora podatkowo.

Dotarliśmy też do podpisanego dziś porozumienia, ma być ono podstawą do działania na rzecz rozszerzenia podstrefy. Partnerami po stronie polskiej są Miasto Zamość i Gmina Zamość. Problemem kluczowym jest to, że Chińczycy oczekują, że samorządy porozumieją się co do wspólnego zaoferowania gruntu pod podstrefę. Wszystko zatem zależy od chęci porozumienia się prezydenta Andrzeja Wnuka z wójtem Ryszardem Gliwińskim. Dotychczas ikrzyło w tej relacji, ale dziś obaj panowie uścisnęli sobie ręce i podpisali wspólnie z Chińczykami porozumienie. Wydaje się że 3000 miejsc pracy jest wystarczającym argumentem by zapomnieć o animozjach i działać wspólnie ponad podziałem wynikającym lokalnych interesów obu samorządów.

Przy okazji jako ciekawostkę możemy napisać, że podczas sporządzania dokumentu powstał problem z tłumaczeniem na język angielski, ale chińscy partnerzy otrzymają swoje wersje jeszcze dziś.

 

Porozumienie Gmina-Miasto-Pekin
Porozumienie Gmina-Miasto-Pekin

 

Razem z inwestycjami przybędą do nas zapewne przedstawiciele Państwa Środka, gdzieś będą musieli mieszkać, kupować ulubione tradycyjne potrawy.
Ciekawi nas gdzie widzicie lokalizacja tzw. China Town czyli dzielnicy która swoim kolorytem zawsze zadziwia i inspiruje?

 

Aktualizacja

To coś ważnego (porozumienie- red.), co pozwala u wicepremiera Morawieckiego rozmawiać o powiększeniu podstrefy. My, ani Miasto Zamość ani Gmina Zamość, takich terenów nie mamy ( 200 ha-red. ). Musimy mieć więc zapewnienie rządu, bo wykup gruntów to niełatwa sprawa. Ważne jest też czy rząd zgodzi się na powiększenie podstrefy gospodarczej. Wykupić w jednym kawałku 200 ha to przedsięwzięcie poważne.  – powiedział nam podczas rozmowy telefonicznej  Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość.

Aktualizacja – 6.04.2017r.

Po publikacji materiału o możliwej współpracy z chińskimi przedsiębiorcami komunikat do mediów przysłał kilka dni po spotkaniu Marek Gajewski, doradca prezydenta Zamościa.

30 marca 2017 roku  odbyło się spotkanie, którego celem było nawiązanie współpracy gospodarczej pomiędzy Miastem Zamość i Gminą Zamość a inwestorami z Chin, reprezentującymi branżę przetwórstwa spożywczego.Porozumienie zostało podpisane w Urzędzie Miasta Zamość a podpisy pod nim złożyli:  Prezydent Miasta Zamość –  Andrzej Wnuk, Wójt Gminy Zamość –  Ryszard Gliwiński,  Jacek Socha reprezentujący firmę SK&S LEGAL, Prezes Zarządu firmy Sino Great Wall (Group) Co.,LTD –  Zhang Xuefeng oraz Dyrektor firmy Master Match Investment Limited –  Jun REN.

Podpisanie memorandum to pierwszy krok w kierunku rozwoju współpracy biznesowej, której spodziewane efekty to: rozszerzenie strefy aktywności gospodarczej Miasta Zamość i Gminy Zamość a przez to stworzenie optymalnych warunków do rozwoju przedsiębiorstw z branży przetwórstwa spożywczego i branży logistycznej.

Warto też zaznaczyć, że Chiny, a konkretnie współpracującą z województwem lubelskim prowincję Henan, odwiedził niedawno marszałek województwa Sławomir Sosnowski. Głównymi tematami spotkań w ramach delegacji była współpraca gospodarcza i handlowa, zagadnienia związane z logistyką a także wspólne przedsięwzięcia kulturalne i turystyczne.

Kluczowym punktem wizyty było spotkanie z Gubernatorem Prowincji Henan, panem Chen Runner, który w ubiegłym roku objął swój urząd. Podczas rozmowy marszałek Sławomir Sosnowski podkreślił, jak ważne dla naszego województwa jest zintensyfikowanie kontaktów ze stroną chińską, zarówno z administracją, jak i przedsiębiorcami. Wejście na chiński rynek towarów z Lubelszczyzny jest jednym z priorytetowych działań, a wsparcie władz obu regionów z pewnością otworzy przedsiębiorcom wiele nowych możliwości. 

Podczas wizyty w Zhengzhou International Hub (ZIH) Wiceprezes ZIH wyraził gotowość wizyty swojej firmy na Lubelszczyźnie w kwietniu, w celu zapoznania się z ofertą eksportową województwa lubelskiego i przedsiębiorstwami działającymi na terenie Lubelszczyzny.

Henan jest najgęściej zaludnioną i szóstą najczęściej odwiedzaną prowincją w Chinach. Uważany jest za kolebkę chińskiej kultury. Najbardziej rozpoznawalne wizytówki prowincji to Klasztor Shaolin i miasto Luoyang, będące dawną stolica Chin.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 10.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "chryzelefantynowany" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:10:57 napisał:
  Solidnie przygotowany prima aprilis. Spółka Sino Great Wall realnie istnieje, jest o niej info na Bloombergu, a na ul. Drawskiej 29A w Warszawie jest chińska knajpa Pekin Duck :D Nie wiem tylko czy to ładnie preparować dokumenty z pieczęciami.
  R E K L A M A
 • "Robert Moteka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:17:01 napisał:
  To nie jest żart. Mamy właśnie potwierdzenie od wójta Gliwińskiego o podpisaniu dokumentu. Prima aprilis jest dopiero za dwa dni, a my wydajemy się codziennie w odróżnieniu od tygodników.
 • "Renata" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:20:52 napisał:
  Ale zamojskie tygodniki (również te bezpłatne), nie robią takich żartów. Jeszcze ktoś uwierzy i będzie trzeba pisać sprostowanie.
 • "Obserwator" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:29:49 napisał:
  Ciekawe , pachnie żartem ale to wyjaścienie redaktora świadczy że jednak to nie jest żart . A zatem mamy prawdziwią sensacyję i oby była prawdziwa.
 • "chryzelefantynowany" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:34:41 napisał:
  Jeśli nie jest to żart, to Panie Robercie, dostaliśmy niezłą Bombę. Oby tylko znów inwestor nie uciekł, bo media narobiły szumu.
 • "Robert Moteka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:35:56 napisał:
  Proszę mi wierzyć (lub nie) ale nasze źródła są bardzo wiarygodne, potwierdzone zostały wypowiedzią wójta Gliwińskiego którego zacytujemy za chwilę.
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:36:07 napisał:
  Dokument z pieczęciami Gminy i miasta jest autentyczny.
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:37:15 napisał:
  Poza tym jak to się potwierdzi to obaj panowie mają kolejne kadencje murowane.
 • "TORRES20400" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:38:59 napisał:
  Jeżeli to nie jest "ta bomba", to Szanowna Redakcja może mieć solidny problem. Bardziej poważny, niż jakiś tam internauta, co go radny Zwolak ściga, za "coś tam".
 • "koto" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:41:20 napisał:
  już kiedys pisaliscie o wielkiej inwestycji w podstrefie :D za Zamoyskiego :D
  R E K L A M A
 • "fake!" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:44:05 napisał:
  Fake 100%, ale gratulacje za pomysł na Prima Aprilis! 300ha podstrefy??? Ktoś chyba nie wie jaki to obszar. To Was zdradziło.
 • "TORRES20400" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:47:03 napisał:
  http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/przestepstwa/279191,Kara-za-falszowanie-dokumentow.html
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:07:18 napisał:
  Jeśli wójt Gliwiński to potwierdzi to jest bombowy news dla regionu.
 • "chryzelefantynowany" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:30:16 napisał:
  Swoją drogą 300ha to 1/10 powierzchni Zamościa. Wizualizauję jak to wygląda na skali miasta: http://i.imgur.com/ctPUalW.png Roztoczenet: jeśli macie ochotę, możecie użyć w artykule :)
 • "XXX" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:36:09 napisał:
  Czekamy na potwierdzenie Prezydenta Zamościa
 • "Robert Moteka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:40:07 napisał:
  Wypowiedź wójta Gliwińskiego autoryzowana. Dziękujemy za mapkę. Mowa jest o ponad 200 ha, to olbrzymi obszar miasto na max wygospodaruje może 50 resztę musi gmina. Stąd ten mariaż. To początek długiego procesu, umowy, wykup gruntów powiększanie podstrefy, inwestycje... lata. To tak dla tych którzy myśleli że porozumienie oznacza wbijanie łopat w ziemię już jutro.
 • "Student" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:43:09 napisał:
  300 ha = 3 000 000 m^2. Czyli na przykład kwadrat o boku 1700 m x 1700 m. Nie róbcie sobie z nas jaj.
 • "Robert Moteka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:43:18 napisał:
  Zakładamy że po wpadce z japońską firmą motoryzacyjną nie będzie potwierdzenia z Ratusza. Tu sytuacja jest inna, podpisano porozumienie które rozpoczyna proces tworzenia inwestycji w poprzednim przypadku były to tylko rozmowy.
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 16:57:05 napisał:
  To teraz nasi parlamentarzyści z PiS będą mogli sie wykazać dla regionu przy rozmowach wójta i prezydenta z wicepremierem Morawieckim...
 • "TORRES20400" dnia 30 marca 2017 o godzinie 17:03:55 napisał:
  Zakładamy,że nikt z Ciebie Robercie "wielkanocnego jaja" nie zrobił ;-)
  R E K L A M A
 • "Robert Moteka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 17:41:16 napisał:
  To zakładacie bardzo dobrze. Rzecznicy prasowi nie powinni sobie wielkanocnych jaj z dziennikarzy robić.
 • "Aaa" dnia 30 marca 2017 o godzinie 18:01:37 napisał:
  Kak dla mnie świetny news. Wojt to potwierdzil a chyba w sytuacji konfliktu z PiS o samorzady w tak wa,nej sprawie jaj by sobie nie robil. Trzymam k ouki za powodzenie tej inwestycji.
 • "Aaa" dnia 30 marca 2017 o godzinie 18:02:50 napisał:
  Sorry za pisownie z telefonu pisze.
 • "Anonim" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:12:55 napisał:
  Jeszcze nigdy pan redaktor tak ochoczo nie włączał się w dyskusje , jeszcze nigdy tak szybko nie odpowiadał na pytania dlatego też cała ta sprawa pachnie mi dowcipem (haha)
 • "Korektor" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:16:52 napisał:
  Wkręceni 3.
 • "Sofek" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:22:40 napisał:
  Bo Panu redaktorowi bardzo zależy na ilości wejść na stronę. Stąd to ponadprzeciętne zaangażowanie.
 • "Renata" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:24:59 napisał:
  No tak, musi podkręcać dyskusję żeby odsłony były.
 • "Anonim" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:34:35 napisał:
  Gdyby faktycznie tak pan redaktor czynił to byłoby to bardzo nieuczciwe wobec nas wszystkich
 • "hubertus" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:50:58 napisał:
  Serce jest "za", ale rozum i doświadczenie mówią, że tego rodzaju inwestycja przerasta naszą zamojską administrację. Jeśli podstawą ma być współpraca między gminą a miastem, a trzecim elementem wykup gruntów w jednym, 200 ha kawałku to szanse na powodzenie oceniam na 10%.
 • "z_boku" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:51:22 napisał:
  Oczywiście inwestor będzie spokojnie czekał aż miasto i gmina przygotują mu działkę pod budowę zakładu. Mało to wiarygodne, ale może się mylę.
  R E K L A M A
 • "mieszkaniec" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:54:32 napisał:
  Gały zobaczą to się uwierzy. Już kiedyś Zamojski obiecał fabrykę i każdy wie jak to się skończyło
 • "ak" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:00:46 napisał:
  Jestem tłumaczem przysięgłym z języka chińskiego i oświadczam, że zaprezentowany dokument podpisał pan Ble Ble Ble.
 • "magnar" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:28:02 napisał:
  To teraz wypada uczyć się języka chińskiego. Ktoś coś słyszał o jakichś kursach?
 • "Vascez" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:31:02 napisał:
  Przypomina mi to żart primaaprilisowy w TZ z '96 lub'97 bodajże. Pisano wtedy o powstaniu bazy AS Army, MCDonaldzie, rzeźni i innych cudach towarzyszących, a i oczywiście osiedlu dla ameryckich trepów.
 • "tomasz" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:35:32 napisał:
  ja chcieć pracować w chońskim markecie i robic warzywka na patelnię. Dać mi prace ja być dobry pracownik
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:40:42 napisał:
  A jednak prawda niedowiarki!
 • "dno i tona mułu" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:58:28 napisał:
  Tym żartem udowodniliście że jesteście dnem... GRATULUJĘ !
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:02:54 napisał:
  A ja chętnie popracuję z Chińczykami :)
 • "z_boku" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:29:25 napisał:
  Dokument jest autentyczny, ale jak dla mnie bezwartościowy. Na razie wygląda jak zabieg PR-owy lokalnych włodarzy. Coś tam napisano, jakie to szczytne cele przyświecają, rozwój miasta i okolic. Brzmi dobrze? Jednocześnie wszyscy mają czarno na białym, że najważniejsze osobistości z miasta i gminy potrafią zakopać własne ambicje oraz wzajemne animozje i potrafią wspólnie i skutecznie działać. Dokument podpisano i już, w eter poszła wiadomość, sukces odtrąbiono, cieszmy się. Spójrzmy jednak co ten kawałek papieru zawiera, oto §4 brzmi następująco, cytuję: "Niniejsze porozumienie nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań dla którejkolwiek ze stron [...]" Czyli tłumacząc z polskiego na nasze dokument mówi: chcielibyśmy coś zrobić, no ale nie wiemy czy nam się to uda, jednak podpiszmy niech ludzie się cieszą. Czyżby właśnie rozpoczęła się kampania wyborcza? Poczekajmy kilka miesięcy czy za tym porozumieniem pójdą jakieś konkretne działania. Jeżeli takowe nastąpią to wtedy można będzie odtrąbić sukces, na razie do tego daleko.
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:35:24 napisał:
  Sukces Prezydenta Andrzeja Wnuka i to ogromny sukces. ****************************************** W końcu należy skończyć z przekonaniem o zbawiennym wpływie usług na rozwój gospodarczy. Zaprzeczeniem tego są Chiny, rozumiana jako światowa fabryka wszystkiego, w każdej cenie i w każdej jakości. Chiny to największy zwycięzca globalizacji - już w zeszłym roku chińska gospodarka według parytetu siły nabywczej PKB była największa gospodarką świata - już dzisiaj jest to druga gospodarka świata (60 -50 % PKB USA). Efektem bezprecedensowego wzrostu gospodarczego na przełomie 30 lat są ogromne rezerwy walutowe ponad 4 bln dolarów, Chiny coraz odważniej inwestują w Europie i w USA (przejmują firmy, np. Volvo (część produkcji samochodów osobowych - nie ciężarówek) i Pirelli są już firmami chińskimi, port w Pireusie w zasadzie jest chiński. Dzięki produkcji Chiny są największym inwestorem na świecie. W wielu dziedzinach poczynają sobie całkiem odważnie. W USA widzą że gospodarka nakierowana na usług, apki (produkcję aplikacji na smartfony) czy masaże poniosła sromotna klęskę - solą w oku dla Amerykanów jest bankructwo Detroit stolicy amerykańskiej motoryzacji. Chiny obecnie nie są na tyle silne, aby zrzucić światowego hegemona jakim jest USA ze światowego przywództwa, ale są na najlepszej drodze do tego. ******************************************************************** Dla lewicy prezydent Trump to taki i owaki zarzuca mu się seksizm, jednocześnie zapomina się o Impiczmencie Billa Clintona i aferze rozporkowej. Donald Trump na jednym ze swoich wieców wyborczych mówił o tworzeniu miejsc pracy, o konieczności powrotu fabryk do USA - co wywołało euforię zwykłych ciężko pracujących Amerykanów. W tym czasie Hilary Clinton zaprasza na swój wiec Lady Gaga w roli autorytetu (można to znaleźć na utube). Jeżeli Donald Trump zrealizuje swoje postulaty programowe, a jego następcy będą udanie kontynuować tę nową doktrynę gospodarczą, USA utrzymają światowe przywództwo, ale nie będzie ono już tak oczywiste. ********************************************************** Kontekst tej Inwestycji jest elementem szerszego projektu pod nazwą Jedwabny Szlak. To jest gigantyczna inwestycja z uwagi na rozmiar i koszty. Z jednej strony import towarów z Chin z drugiej coś warto wrzucić do wagonów tak, aby składy pociągów nie przewoziły powietrza do Chin. Dlatego, jeżeli nasz kraj dobrze ustawi się, może na na tym skorzystać - tym bardziej, że jesteśmy w centralnym punkcie Europy - a więc przemawia za nami geografia. ****************************************** W Chwili obecnej Chiny chcą uniezależnić się od Indo- Pacyfiku - doskonale wiedzą, że blokada morska tego oceanu oznacza zatrzymanie wzrostu gospodarczego ich kraju. Warto przy tej okazji zauważyć, że do tego co potrzebowali Amerykanie konieczne były wojny,Chiny uzyskują podobne wyniki drogą pokojową - i na to warto zwrócić uwagę.
  R E K L A M A
 • "Horn" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:37:23 napisał:
  Jakby nie patrzeć to nie fejk tylko autentyk. Teraz niech sie wykażą szanowni posłowie bo trzeba bedzie polobbowac w stolycy by te podstrefe poszerzyć i by państwo za jakąś porządną, rozsądną cenę sprzedało te hektary. Do boju posłowie :)
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:44:40 napisał:
  Dodam tylko, że mamy taką firmę jak LHS - szeroki tor daje tej firmie (użyję nieładnego słowa) monopol na przewozy szerokim torem do Rosji i krajów byłego ZSRR. W kontekście "Jedwabnego Szlaku" LHS może być istotnym atutem, dla naszego regionu.
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 22:07:13 napisał:
  hubertus@ widzę, że jesteś pesymistycznym optymistą i nawet dlatego warto być dobrej myśli. Uważam, że są bardzo duże szanse, przypomnij sobie tajemniczą fabrykę, i jeszcze bardziej tajemniczego inwestora - i zapowiedzi dużej inwestycji przez ówczesne władze. Do tej pory nie wiadomo kto to był, czy w ogóle był - o czym wspomniał obecny prezydent w czasie swojego expose. Przy okazji tej inwestycji wiemy przynajmniej kto za tą inwestycją personalnie stoi, redaktor Moteka zacytował nawet oryginalne dokumenty co świadczy o tym, że sprawa jest poważna.
 • "Bolo" dnia 30 marca 2017 o godzinie 22:22:50 napisał:
  Przecież to zwykłe porozumienie, z którego nic nie wynika.
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 22:37:33 napisał:
  Robert Moteka wykazał pełny profesjonalizm w przekazaniu tej informacji, wpadł w euforię, ale trudno się temu dziwić :) Oczywiście, wiele rzeczy dotyczące tej inwestycji będzie rozstrzygało się w Warszawie i to jest zadanie dla naszych parlamentarzystów, ZWŁASZCZA NOWYCH PARLAMENTARZYSTÓW.
 • "ak" dnia 30 marca 2017 o godzinie 22:41:09 napisał:
  Na umowach międzynarodowych nie używa się pieczątek,to cecha polskiej biurokracji.
 • "podpis" dnia 31 marca 2017 o godzinie 7:54:26 napisał:
  ktoś już zwrócił uwagę, par.4 ewidentnie wskazuje, że zaczęła tylko kampania wyborcza. Nie dość, że w piśmie nie ma żadnych konkretnych zobowiązań, to jeszcze na koniec zastrzegli, że nawet tych niekonkretnych ... nie ma :-)))) Robią ludziom "wodę z mózgów"
 • "aaa" dnia 31 marca 2017 o godzinie 7:58:06 napisał:
  Zadaszmy Rynek Wielki i zróbmy tam chińskie centrum. Przynajmniej Starówka ożyje. :-)
 • "obiektywnie" dnia 31 marca 2017 o godzinie 8:52:27 napisał:
  Jak P.Wnukowi się to uda to ma reelekcje w kieszeni.
 • "Inwestor" dnia 31 marca 2017 o godzinie 10:15:55 napisał:
  Zadziwiające, że Chińczycy chcą produkować u nas? Przecież to cały świat produkuje u nich ze względu na niskie koszty pracy. Tej rzeczonej fabryce dojdą koszty pracownicze, produkcyjne i do tego jeszcze logistyczne. Czy to im się opłaca? Tym bardziej, że droga morska to około 4-6 tygodni co dla żywności może być zabójcze. Jakaś kicha to jest i wielki znak zapytania :-)
  R E K L A M A
 • "bs" dnia 31 marca 2017 o godzinie 10:22:03 napisał:
  Nie droga morska tylko szeroki tor - nowy jedwabny szlak. Proszę czytać ze zrozumieniem.
 • "Renata" dnia 31 marca 2017 o godzinie 10:51:02 napisał:
  Pan Robert Moteka człowiek niby inteligentny a nieświadomie wziął udział w kampanii wyborczej. Wystarczy przeczytać ten dokument aby się dowiedzieć, że nic z niego nie wynika i nikogo do niczego nie zobowiązuje. Takie wrzutki robił też poprzedni prezydent i sprawa zawsze zakończyła sie na niczym.
 • "Jobot" dnia 31 marca 2017 o godzinie 12:51:02 napisał:
  Zobaczymy co z tego wyniknie. Z Iranczykami tez miala byc wspolpraca i tez (chyba) podpisywali jakies dokumenty, teraz z Chinczykami. Wczesniej poprzedni prezydent chwalil sie fabryka na 1200 miejsc pracy i nawet byla konferencja z wykonawca niby reprezentujacym inwestora. Tez podpisano dokumenty. Kazdy wie jak wyszlo. W obecnej dobie propagandy ciezko zweryfikowac co jest prawda a co nie. A z tego dokumentu nic kompletnie nie wynika bo jest jasno napisane ze do niczego nie zobowiazuje. Ot takie nic nie znaczace ogolniki. W kazdym razie ja trzymam kciuki za to zeby to sie okazalo prawda i udalo sie sciagnac inwestora ktory zbuduje tutaj fabryke (fabryki) o ktorej mowa w artykule. Sciana wschodnia w tym Zamosc potrzebuje takich inwestycji jak najwiecej. Mam tez nadzieje ze polityka a szczegolnie roznice pomiedzy obozami nie stanal temu na przeszkodzie. Niestety jestem bardzo sceptyczny co do chinskich inwestycji w Polsce bo jakos mimo wielu zapewnien, umow itd. ciezko jakas znalezc zeby wypalila. Juz chinczycy probowali budowac autostrady w Polsce i wiadomo jak sie skonczylo. A jesli chodzi o fabryki to chinczycy nie przestrzegaja zadnych norm pracy, ochrony srodkowiska itd kladac nacisk tylko na maksymalna wydajnosc i produkcje. Zeby sie nie okazalo nagle ze bedzie fabryka a wokol niej zanieczyszczona pustynia plus Ukraincy pracujacy za najnizsza krajowa. Podsumowujac - wielki plus dla ekipy z Ratusza na czele z Prezydentem i oby skonczylo sie to lepiej niz wczesniejsze tego typu rzeczy. Oczywiscie o ile to jest prawda ;)
 • "hubertus" dnia 31 marca 2017 o godzinie 13:40:52 napisał:
  Aby to przedsięwzięcie miało więcej niż 10% szans na sukces należałoby jak najszybciej: -> powołać zespół zadaniowy (min. po 1 decyzyjnym pracowniku urzędu po każdej ze stron) z konkretnymi celami, harmonogram i budżetem -> zaciągnąć do roboty tych mitycznych Zamojskich Wybrańców Narodu z Wiejskiej; teraz mają realną okazję się wykazać, a nie tylko ustawiać się do flesza jak to miało miejsce w przypadku dotacji na obwodnicę (w imieniu której nikt nie ruszył nawet małym palcem w bucie, bo dotacja podlegała obiektywnym kryteriom oceny projektu, który w przypadku Zamościa po prostu był bardzo dobry) Pożyjom-uwidim, ale jeśli projekt straci impet w ciągu najbliższych 6 miesięcy, żaden Chińczyk nie zawita do Zamościa przez następne 5 lat. To naród pamiętliwy i honorowy.
 • "antymoher" dnia 31 marca 2017 o godzinie 14:55:36 napisał:
  Intencja i nic poza tym.Oby w tym przypadku na woli,chęciach i rozważaniach sie nie skończyło - jak zwykle.
 • "oren" dnia 31 marca 2017 o godzinie 14:58:38 napisał:
  Wkręceeeeni - 1.04.2017
 • "Thomas" dnia 31 marca 2017 o godzinie 15:32:25 napisał:
  hubertus@ Jednak Redaktor Moteka podał co prawda jako ciekawostkę ale problemy z tłumaczeniem dokumentów na angielski. Jak wygląda sprawa znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie tych urzędników, którzy według ciebie powinni tworzyć odpowiedni zespół zadaniowy? Nie wystarczy znać angielski, ale trzeba również wiedzieć co po angielsku mówić, aby nie spalić kontaktu. "głupio byłoby" potknąć się na barierze językowej - dlatego osoby potencjalnie odpowiedzialne za zagraniczne inwestycje powinny legitymować się odpowiednim poziomem znajomości języka potwierdzonym certyfikatem. Może są to zbyt daleko wyciągnięte wnioski. Pewne wnioski trzeba wyciągnąć na przyszłość, tym bardziej, że oczekiwanie na inwestora to nie jest to samo co napisać wniosek aplikacyjny w generatorze, to nie jest takie proste jak pokazuje nasza praktyka gospodarcza. =================================================================== Kolejne pytanie na ile wydział odpowiedzialny za Inwestycje jest przygotowany do takich negocjacji. Wydaje mi się, że wyspecjalizowanym wydziałem w Ratuszu jest wydział Inwestycji, zresztą ma już doświadczenie w tego typu sprawach chociażby ta słynna fabryka, czy fabryka motoryzacyjna w/w przez RM. Tak więc tworzenie nowego zespołu nie ma sensu, jeżeli jest w Ratuszu wyspecjalizowana komórka. oczywiście działania powinny być wzmocnione, tworzenie czegoś nowego o ile miałoby to uzasadnienie to jak najbardziej. A co dalej, to czas pokaże. Jednak w tym wszystkim jestem dobrej myśli. =================================================================== Przedmiot inwestycji - to ma być przedsiębiorstwo zatrudniające 3000 osób, zajmujące teren do 300 ha produkujące żywność ekologiczną dla klasy średniej w Chinach - czyli na starcie mające duży rynek zbytu. Jeżeli chodzi o opłacalność tego typu inwestycji nie martwiłbym się inwestor doskonale to sobie policzył. Warto zdać sobie sprawę, że Chiny odchodzą od polityki jednego dziecka (szacuje się, że w wyniku tej polityki Chińczyków jest mniej o 300 mln.), szacuje się również że w Chinach mieszka spora grupa osób, które urodziły się jako drugie dzieci, a nie zostały zgłoszone do ewidencji ludności. Dotychczasowe działania Chin były działaniami długofalowymi starannie przygotowanymi - i to przyniosło efekty. Po co Chińczycy chcą u nas przetwarzać żywność? Może dlatego, że uważają, że ich własne moce produkcyjne nie będą w stanie zaspokoić potrzeb żywnościowych ich społeczeństwa? Warto zdać sobie sprawę z tego, że liczba ludności Chin w najbliższych dekadach może gwałtownie wzrosnąć, a tym samym konieczność zaspokojenia potrzeb żywnościowych tego kraju. Atutem Zamościa może być szeroki tor, i to jaką koncepcję Jedwabnego Szlaku przyjmą Chińczycy, czy w oparciu o istniejącą infrastrukturę, którą bez wątpienia będzie trzeba zmodernizować, czy budowa czegoś nowego i o wiele kosztowniejszego.
 • "Doświadczenie." dnia 31 marca 2017 o godzinie 16:17:27 napisał:
  Do THOMAS Takie sprawy powinien negocjować ktoś wynajęty. Czyli wynajmujemy negocjatora biznesowego który jest pewny siebie, dla którego nie jest to pierwszy raz i który zna kolejność działania. Miasto mu płaci za usługę plus jakąś sume po osiągnięciu celu.
 • "ZbH" dnia 31 marca 2017 o godzinie 16:47:18 napisał:
  Proszę mi uwierzyć to jest prawda ale z prostej przyczyny nic z tego nie wyjdzie. 200-300 ha miasto nie ma, a w Gminie Zamość jak już to obszar Siedlisk, Bortatycz, Bortatycz Kolonii i Białobrzeg. Czy wyobrażacie sobie ile lat zajęły by wszelkie tematy geodezyjne, wykupy działek itd. Na mniejszą skalę byłaby szansa, a w takim kształcie powodzenie tej inwestycji jest na poziomie 5-10%. Dlatego chłodny i rozsądny komentarz Wójta Gliwińskiego powinien ostudzić co bardziej rozgrzane głowy. Nie mniej jednak trzeba życzyć powodzenia bo to byłaby wielka sprawa dla nas wszystkich.
 • "a" dnia 1 kwietnia 2017 o godzinie 10:47:31 napisał:
  "Dokument" jak najbardziej prawdziwy - a dlatego wzięty w cudzysłów bo jak wcześniej wspomniano do niczego nie zobowiązujący. Z tego ma ogromne znaczenie dla obu stron. Samorząd udowadnia, że "chce" a firma dostaje świetne referencje. Firma raczej "krzakowata", być może zwykli wyłudzacze kredytów. Może być również, że na podstawie tego papieru będą mogli coś lepiej wynegocjować np. na Ukrainie. Tam ilość pieczątek na "bumadze" jeszcze do dzisiaj robi na urzędnikach wrażenie:))
  R E K L A M A
 • "wyborca" dnia 1 kwietnia 2017 o godzinie 21:05:27 napisał:
  Jeśli to primaaprilisowy wkręt, to gratulacje! Jeśli to prawda, to nic mnie już nie zdziwi.
 • "Z-124" dnia 6 kwietnia 2017 o godzinie 13:31:05 napisał:
  O q...wa ! Wygląda na to, że to nie Prima Aprilis, tylko prawda!
 • "Wielmożny Pan Średnik" dnia 6 kwietnia 2017 o godzinie 14:06:56 napisał:
  Jaka prawda? Że podpisano papier bez jakiejkolwiek mocy prawnej? Że całą inwestycja jest nierealna, za to brak jej realizacji jest zarazem na rękę wszystkim stronom (Wnuk i wójt mogą przywalić w zły rząd PiS, który podstrefy nie powiększy, a Chińczycy zyskują mocną kartę w negocjacjach z Ukrainą)? Że znowu robi się z mieszkańców głupków? Tak, to na pewno prawda.
 • "smutny" dnia 9 kwietnia 2017 o godzinie 19:18:51 napisał:
  Czyli mamy szansę zostać chińską kolonią. Często bywam w Chinach i znam Chińczyków oraz metody, którymi realizują swoje plany. Wspomniane w artykule "problemy z tłumaczeniem" to typowa strategia. Negocjacje, ustalenia itd. Na koniec dnia przyjedzie 'prezes' i wyjmie z teczki swoją wersję umowy i albo podpisujecie albo koniec współpracy. Ponadto proponuję władzom Zamościa i wszystkim zainteresowanym 'sprawą chińską' zapoznanie się ze szczegółami koncepcji nowego jedwabnego szlaku. Naprawdę warto poznać zamiary władz w Pekinie. Już dzisiaj przeciętne zarobki robotnika w Chinach to 2-krotność naszej średniej krajowej. Klasa średnia to z naszej perspektywy zupełnie abstrakcyjne dochody. Powielane opinie o "misce ryżu" to bajki dla tych, którzy Chin nie poznali osobiście. Oczywiście są też setki tysięcy "zamiataczy ulic", to prawda! ale sfera niskich kwalifikacji i niewielkich zarobków kurczy się błyskawicznie. Smutne, że zdolny i pracowity Naród Polski stać tylko na służbę bogatszym... nie tylko w Azji. My będziemy jeść ryż z celulozy made in PRC a tam zagości ekologiczna żywność z Polski. Czyż nie pięknie rozwija się nasz kraj?
 • "ale jaja" dnia 10 kwietnia 2017 o godzinie 12:17:38 napisał:
  Firma "kogucik".............. https://offshoreleaks.icij.org/nodes/10178968 http://panama.data2www.com/e/10040616
 • "Thomas" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 10:38:59 napisał:
  jest takie chińskie powiedzenie chcesz być bogaty wybuduj drogę. Chińczycy doskonale o tym wiedzą. My mamy tę drogę jaka jest szeroki tor, który może być elementem nowego szlaku jedwabnego, dobrze by było, aby można było coś wrzucić na wagony, a nie tylko je rozładowywać, ale do tego są potrzebne zakłady przemysłowe. Jak to się rozstrzygnie nie wiadomo, dlatego, że Chińczycy chcąc uniezależnić się od Indo - Pacyfiku poprzez który do Europy dostarczają prawie jeden miliard ton różnych towarów. Jest tylko jedno "ale" - transport morski jest kilkadziesiąt razy tańszy od tradycyjnego, co w konsekwencji mogłoby wpłynąć na konkurencyjność chińskich towarów.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama