R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017 FACEBOOK | 5148 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Zamość: Chcą odbudować “Śmiałego”

Pociąg "Śmiały"; fot. Facebook/Zamość 1920
R E K L A M A    B O A R D

Organizatorzy popularnego widowiska historycznego “Zamość 1920” chcą odbudować pociąg pancerny “Śmiały”. Apelują o wsparcie do wszystkich miłośników historii. Koszt przedsięwzięcia to ok. 115 tys. złotych.

-Jesteśmy grupą przyjaciół parających się rekonstrukcją historyczną od 15 lat. Działamy w dwóch grupach: Stowarzyszenie “Zamość 1920” oraz Fundacja Wspierania Zamojskiej Rekonstrukcji Historycznej i Postaw Społecznych „Bastion”. Stowarzyszenie Zamość 1920 jest organizatorem widowiska historycznego “Zamość 1920- Przywrócić pamięci!”. Odtwarzamy obronę Zamościa podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920.- mówi Leszek Sobuś z Fundacji “Bastion”.

Fundacja ta jest organizatorem Szturmu Twierdzy Zamość-widowiska historycznego odtwarzającego oblężenie Zamościa, przez wojska kozacko-tatarskie, pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego w roku 1648. Szturm Twierdzy Zamość był zorganizowany w tym roku po raz XV.

-Dla potrzeb widowiska “Zamość 1920”, zbudowaliśmy wagon pancerny pociągu “Śmiały”. Niestety, ze względu na materiał z którego został zbudowany (płyta laminowana) oraz rozbieranie i montaż wagonu na użyczanych nam przez PLK i PKP wagonach, spowoduje , że w tym roku wagon wyjedzie po raz ostatni na tory i więcej już go nie będziemy mogli zmontować.– tłumaczy Leszek Sobuś. – Postanowiliśmy spróbować zebrać fundusze na budowę i rekonstrukcję wagonu stalowego, na własnej lorze kolejowej z możliwością jego transportu po całym kraju i ze wszystkimi atrybutami prawdziwego pociągu pancernego. Niestety koszt takiego wagonu to ponad 115 tys złotych wraz z lorą, materiałami i robocizną. – dodaje. Organizatorzy widowiska “Zamość 1920” liczą zarówno na wsparcie finansowe, jak i praktyczne, merytoryczne.

Fot. Facebook/Zamość 1920

Potrzebujemy fachowców od spawania i nitowania. Liczymy na pomoc materialną i doradczą ludzi tak samo zakręconych na punkcie historii jak i my, aby stalowy wagon “Śmiałego” wyjechał kiedyś na tory podczas niejednego wydarzenia historycznego. – apelują o pomoc.

Niebawem przedstawimy więcej szczegółów tej inicjatywy.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny