R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara21 września 2017

Zamość: Chcą odbudować “Śmiałego”

Pociąg "Śmiały"; fot. Facebook/Zamość 1920

R E K L A M A    B O A R D

Organizatorzy popularnego widowiska historycznego “Zamość 1920” chcą odbudować pociąg pancerny “Śmiały”. Apelują o wsparcie do wszystkich miłośników historii. Koszt przedsięwzięcia to ok. 115 tys. złotych.

-Jesteśmy grupą przyjaciół parających się rekonstrukcją historyczną od 15 lat. Działamy w dwóch grupach: Stowarzyszenie “Zamość 1920” oraz Fundacja Wspierania Zamojskiej Rekonstrukcji Historycznej i Postaw Społecznych „Bastion”. Stowarzyszenie Zamość 1920 jest organizatorem widowiska historycznego “Zamość 1920- Przywrócić pamięci!”. Odtwarzamy obronę Zamościa podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920.- mówi Leszek Sobuś z Fundacji “Bastion”.

Fundacja ta jest organizatorem Szturmu Twierdzy Zamość-widowiska historycznego odtwarzającego oblężenie Zamościa, przez wojska kozacko-tatarskie, pod dowództwem Bohdana Chmielnickiego w roku 1648. Szturm Twierdzy Zamość był zorganizowany w tym roku po raz XV.

-Dla potrzeb widowiska “Zamość 1920”, zbudowaliśmy wagon pancerny pociągu “Śmiały”. Niestety, ze względu na materiał z którego został zbudowany (płyta laminowana) oraz rozbieranie i montaż wagonu na użyczanych nam przez PLK i PKP wagonach, spowoduje , że w tym roku wagon wyjedzie po raz ostatni na tory i więcej już go nie będziemy mogli zmontować.– tłumaczy Leszek Sobuś. – Postanowiliśmy spróbować zebrać fundusze na budowę i rekonstrukcję wagonu stalowego, na własnej lorze kolejowej z możliwością jego transportu po całym kraju i ze wszystkimi atrybutami prawdziwego pociągu pancernego. Niestety koszt takiego wagonu to ponad 115 tys złotych wraz z lorą, materiałami i robocizną. – dodaje. Organizatorzy widowiska “Zamość 1920” liczą zarówno na wsparcie finansowe, jak i praktyczne, merytoryczne.

Fot. Facebook/Zamość 1920

Potrzebujemy fachowców od spawania i nitowania. Liczymy na pomoc materialną i doradczą ludzi tak samo zakręconych na punkcie historii jak i my, aby stalowy wagon “Śmiałego” wyjechał kiedyś na tory podczas niejednego wydarzenia historycznego. – apelują o pomoc.

Niebawem przedstawimy więcej szczegółów tej inicjatywy.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "fotek" dnia 21 września 2017 o godzinie 20:12:01 napisał:
  Maly podskakuje Napoleonida .Śmieszne
  0
  3
 • R E K L A M A
 • "janek" dnia 22 września 2017 o godzinie 16:15:28 napisał:
  Kilka dnui temu było o tym na FB, strona o pociagach pancernych. Nawet te same fotki tylko na FB dodatkoweo dodano zdjęcie makiety.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

obserwator
A co tak pózno jest informacja z meczu?...
Zm
Wiadomo cos o transwerach ?...
..
Czytałem rano i wyraźnie było napisan...
Gdzie post WOŚ...
Znalazłem na facebooku post o WOŚP. W ...
...
Jak ktoś pisze "po raz pierwszy zapreze...
gall anomim
A gdzie droga Krasnobród - Zielone?...
Ryskowi mówimy...
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Racuch
Zawod to jest masza zamojska pilka nozna...
z_boku
Jak to gdzie, tutaj: https://www.faceboo...
obserwator
gdzie wynik meczu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny