R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka9 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: CBA w PGK – “Podejrzenie ustawienia przetargu”

Zamość: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Fot. R. Moteka

W jednym z ostatnich numerów Tygodnik Zamojski ujawnił szczegóły przetargu na budowę instalacji fotowoltaicznej dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zamościu. Z tekstu wynika, że wybrano droższego oferenta zamiast tańszego i bardziej doświadczonego.

To już kolejna sprawa wokół PGK sp. z o.o., która bulwersuje opinię publiczną w ostatnim czasie. Budowa spalarni śmieci w Zamościu, którą tak zachwalał Jarosław Maluha prezes spółki mianowany za kadencji Andrzeja Wnuka, a teraz wątpliwości Centralnego Biura Antykorupcyjnego o których pisze tygodnik.

Według doniesień gazety w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej i rekultywację terenu oraz zbudowanie drogi dojazdowej wystartowały dwie firmy. Z powodu toczącego się postępowania nie podano ich nazw. Na potrzeby tego tekstu nazwijmy je literami. Firma „Z” z okolic Zamościa i firma „G” z Gdańska.

Warunkiem wymaganym uczestnictwa w przetargu były tzw. referencje czyli dokumenty potwierdzające wykonanie podobnych prac. Autorka tekstu w TZ poprosiła o ocenę tych dokumentów eksperta i okazało się, że firma „G” zajmująca się od 20 lat tego typu projektami przedstawiła „imponujące” referencje, a referencje firma „Z” mieściły się na jednej kartce i były jedynie oświadczeniem właściciela o wykonanych kilku pracach. Co jednak wystarczyło by „Z” mogła uczestniczyć w przetargu.

Firma „Z” zaoferowała wykonanie prac i dostawy za kwotę 8,5 mln. zł, natomiast bardziej doświadczona firma „G” zaoferowała 6,6 mln. zł czyli o prawie 2 mln. zł taniej. Takie kwoty brutto podaje tygodnik.

Władze spółki PGK wybrały ofertę droższą firmy „Z” odrzucając tańszą. Uzasadniając, że oferta tańsza jest „rażąco niska”. Jak można przeczytać w artykule, eksperci pytani przez dziennikarkę twierdzą, że oferta firmy „G” (niższa) była jak najbardziej rynkowa i sugerują, że niektóre elementy wyceny „Z” mogły być zawyżone.

Smaczku sensacji dodaje fakt, że oferent „Z” – „niemal dokładnie podał cenę inwestorską” i tu warto wrócić do początku historii opisywanej przez Jadwigę Heretę w tym artykule.

Okazuje się, że dokumentację inwestorską przygotowywała firma „S” której właścicielem jest siostra właściciela firmy „Z”. Najciekawsze jednak w tym jest to co wskazuje tygodnik w sprawie korespondencji pomiędzy PGK i twórcą dokumentacji „S”. Korespondencja ta odbywała się z użyciem adresu mailowego firmy „Z”. Ta informacja sugeruje, że oferent i wybrany wykonawca (z wyższą ceną) „Z” mógł wiedzieć wszystko to czego inni oferenci mogli nie wiedzieć. Czy „Z” mógł wpłynąć na zawartość kosztorysu inwestorskiego? To zapewne ustali CBA.

W artykule wskazane są również zawirowania związane z fakturami za budowę drogi i lista wydatków PGK na sponsoring w ostatnich latach oraz zarobki prezesa Maluhy. W skrócie można powiedzieć, że spółka na wspieranie Fundacji Hetman i huczne imprezy na Rynku Wielkim wydaje rocznie około ćwierć miliona złotych. Podobnie jest z wynagrodzeniem prezesa, który w swoim oświadczeniu majątkowym za rok 2017 podał kwotę dochodu w wysokości: 236 231,24 zł

Komentarz władz spółki przedstawiony w artykule wydaje się zdawkowy. Więcej na temat doniesień prasowych prezes Maluha pisze w piśmie do Sławomira Ćwika, który skomentował w materiale wideo sytuację w PGK. Oto ten komentarz.
 

 

Tu do pobrania odpowiedź prezesa PGK sp. z o.o. do wypowiedzi Sławomira Ćwika

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny