Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka9 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: CBA w PGK – „Podejrzenie ustawienia przetargu”

Zamość: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

W jednym z ostatnich numerów Tygodnik Zamojski ujawnił szczegóły przetargu na budowę instalacji fotowoltaicznej dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Zamościu. Z tekstu wynika, że wybrano droższego oferenta zamiast tańszego i bardziej doświadczonego.

To już kolejna sprawa wokół PGK sp. z o.o., która bulwersuje opinię publiczną w ostatnim czasie. Budowa spalarni śmieci w Zamościu, którą tak zachwalał Jarosław Maluha prezes spółki mianowany za kadencji Andrzeja Wnuka, a teraz wątpliwości Centralnego Biura Antykorupcyjnego o których pisze tygodnik.

Według doniesień gazety w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej i rekultywację terenu oraz zbudowanie drogi dojazdowej wystartowały dwie firmy. Z powodu toczącego się postępowania nie podano ich nazw. Na potrzeby tego tekstu nazwijmy je literami. Firma „Z” z okolic Zamościa i firma „G” z Gdańska.

Warunkiem wymaganym uczestnictwa w przetargu były tzw. referencje czyli dokumenty potwierdzające wykonanie podobnych prac. Autorka tekstu w TZ poprosiła o ocenę tych dokumentów eksperta i okazało się, że firma „G” zajmująca się od 20 lat tego typu projektami przedstawiła „imponujące” referencje, a referencje firma „Z” mieściły się na jednej kartce i były jedynie oświadczeniem właściciela o wykonanych kilku pracach. Co jednak wystarczyło by „Z” mogła uczestniczyć w przetargu.

Firma „Z” zaoferowała wykonanie prac i dostawy za kwotę 8,5 mln. zł, natomiast bardziej doświadczona firma „G” zaoferowała 6,6 mln. zł czyli o prawie 2 mln. zł taniej. Takie kwoty brutto podaje tygodnik.

Władze spółki PGK wybrały ofertę droższą firmy „Z” odrzucając tańszą. Uzasadniając, że oferta tańsza jest „rażąco niska”. Jak można przeczytać w artykule, eksperci pytani przez dziennikarkę twierdzą, że oferta firmy „G” (niższa) była jak najbardziej rynkowa i sugerują, że niektóre elementy wyceny „Z” mogły być zawyżone.

Smaczku sensacji dodaje fakt, że oferent „Z” – „niemal dokładnie podał cenę inwestorską” i tu warto wrócić do początku historii opisywanej przez Jadwigę Heretę w tym artykule.

Okazuje się, że dokumentację inwestorską przygotowywała firma „S” której właścicielem jest siostra właściciela firmy „Z”. Najciekawsze jednak w tym jest to co wskazuje tygodnik w sprawie korespondencji pomiędzy PGK i twórcą dokumentacji „S”. Korespondencja ta odbywała się z użyciem adresu mailowego firmy „Z”. Ta informacja sugeruje, że oferent i wybrany wykonawca (z wyższą ceną) „Z” mógł wiedzieć wszystko to czego inni oferenci mogli nie wiedzieć. Czy „Z” mógł wpłynąć na zawartość kosztorysu inwestorskiego? To zapewne ustali CBA.

W artykule wskazane są również zawirowania związane z fakturami za budowę drogi i lista wydatków PGK na sponsoring w ostatnich latach oraz zarobki prezesa Maluhy. W skrócie można powiedzieć, że spółka na wspieranie Fundacji Hetman i huczne imprezy na Rynku Wielkim wydaje rocznie około ćwierć miliona złotych. Podobnie jest z wynagrodzeniem prezesa, który w swoim oświadczeniu majątkowym za rok 2017 podał kwotę dochodu w wysokości: 236 231,24 zł

Komentarz władz spółki przedstawiony w artykule wydaje się zdawkowy. Więcej na temat doniesień prasowych prezes Maluha pisze w piśmie do Sławomira Ćwika, który skomentował w materiale wideo sytuację w PGK. Oto ten komentarz.
 

 

Tu do pobrania odpowiedź prezesa PGK sp. z o.o. do wypowiedzi Sławomira Ćwika

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 15.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
Simon Karl Abel...
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Abdullah Akzir
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Abdullah Akzir
Risksiz ayda 50 $ karşılığında size...
Evden Eve Nakli...
www.yildirimnakliyat.com...
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat