Umorzenie sprawy, czy akt oskarżenia? Jak zakończy się sprawa zarzutów postawionych prezydentowi Zamościa?
Sprawa dotyczy tzw. antypodsłuchu, o którym szerzej pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2017 Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim przedstawiła prezydentowi Andrzejowi Wnukowi dwa zarzuty.
– Pierwszy zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień poprzez poświadczenie nieprawdy. Chodzi o urządzenie do wykrywania podsłuchów, zakupione przez magistrat. Faktury jakie otrzymał prezydent jest ono pisane jako urządzenie do mierzenia głośności w związku z mającą się odbyć w 2014 r. zabawą sylwestrową. Drugi zarzut dotyczy przywłaszczenia mienia powierzonego. Chodzi o to, że prezydent po zakupie urządzenia przywłaszczył je sobie i od grudnia 2014 r. do czerwca 2016 roku trzymał u siebie w gabinecie, nikomu go nie wydawał. Gdy okazał już radnym urządzenie, okazało się, że jest to już inny aparat, służący do pomiarów dźwięku. Urządzenie do wykrywania podsłuchów warte jest ok. 1800 złotych, zaś do pomiaru dźwięków kilkaset złotych. – mówił nam Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.
-Podkreślam, że jestem niewinny, co w mojej ocenie znajduje odzwierciedlenie w zebranym materiale dowodowym, w żadnej mierze nie wskazującym na mnie jako na sprawcę wymienionych czynów. Dlatego ze spokojem czekam na orzeczenie prokuratury lub niezawisłego sądu.- odpowiedział na zarzuty w swoim oświadczeniu prezydent miasta.
Jak powiedział w wywiadzie dla telewizji Zamosc.tv rzecznik zamojskiej prokuratury dalszy ciąg sprawy powinien być znany do końca marca tego roku. Możliwości finału jest kilka.
–Zostały wykonane w tej sprawie już wszystkie czynności dowodowe, jakie były do wykonania. Przypomnę, że sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim. Aktualnie trwa analiza zgromadzonego materiału dowodowego, całości materiału dowodowego, w kierunku ustalenia tego jaka decyzja końcowa powinna w tej sprawie zapaść. Jak wiadomo Kodeks Karny i Kodeks Postępowania Karnego dopuszczają różne możliwości zakończenia postępowania. Jeżeli są wydane zarzuty, postanowienie o przedstawieniu zarzutów, możemy skierować akt oskarżenia, możemy skierować wniosek o dobrowolne poddanie się karze, możemy skierować wniosek o warunkowe umorzenie postępowania – jeśli byłyby ku temu przesłanki. Również kodeks nie zabrania umorzenia postępowania, nawet po wydaniu zarzutów. Sprawa jest nietypowa, skomplikowana i należy dobrze przemyśleć jaką decyzją zechcemy to zakończyć.- powiedział prokurator Wójcik.
![]() |
Polityka i SamorządTopWywiadyZamość Miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów (4189/30) |
![]() |
2. RegionLublinPolityka i Samorząd Lublin: Wojewoda Czarnek o lewactwie i 100-leciu KUL-u [VIDEO] (1960/26) |
UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.