R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara22 czerwca 2018 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Zamość: Budka Niepodległości ponownie na Rynku Wielkim

Fot. zamosc.pl

Co działo się z nią w międzyczasie? Odbyła podróż po szkołach i przedszkolu, obchodzących w ostatnich tygodniach jubileusze 100-lecia placówek. W każdej zawitała na kilka dni, uświetniając oficjalne uroczystości jubileuszowe i dając możliwość odsłuchania unikalnych nagrań uczniom, rodzicom, nauczycielom i absolwentom.

Przypomnijmy, że Budka Niepodległości to konstrukcja powstała na bazie autentycznej budki telefonicznej, które wraz z erą telefonów komórkowych – zniknęły na dobre z naszych ulic.

Przekształcona w instalację artystyczną stała się „budką nietelefoniczną” – wybierając odpowiedni numer usłyszymy w słuchawce głosy m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Wincentego Witosa, opowiadających głosami aktorów o odzyskaniu niepodległości w niecodziennym stylu. Słuchowisko obowiązkowe dla tych, którzy w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, chcieliby cofnąć się w czasie i poczuć na własnej skórze atmosferę przełomowych wydarzeń początku XX wieku.

W zamojskiej Budce Niepodległości pojawiają się elementy lokalne – głosy Maurycego Zamoyskiego i Macieja Rataja. Grafika przedstawia Zamość z roku 1918, wkomponowany w biało czerwone tło. Dodatkowo, do projektu zaproszono instytucje, których powstanie zbiegło się z rokiem odzyskania niepodległości – 100 lat istnienia obchodzą w tym roku zamojskie ZOO, Szkoły Podstawowe Nr 2 i Nr 3 oraz Przedszkole Miejskie Nr 1. Przygotowane przez nich nagrania to gratka także dla najmłodszych słuchaczy (czemu nie, skoro w słuchawce o 100-leciu przedszkola opowiadają dzieci… wierszykiem?)

Budka Niepodległości zostanie na Rynku Wielkim do końca roku. Po tym czasie ruszy w kolejną podróż po Zamościu, a gdy ucichną echa 100-lecia, możliwe że zyska całkiem nowe oblicze.

 

(źródło: zamosc.pl)

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny