Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćRedakcja31 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 36 komentarzy

Zamość: Będą spotkania z mieszkańcami w sprawie budowy „spalarni odpadów”

paliwo alternatywne pre-RDF (Refuse Derived Fuel) produkowane przez PGK w Zamościu
R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj odbył się briefing prasowy poświęcony rozbudowie ciepłowni w Zamościu, w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego. Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje rozbudowę ciepłowni i oddanie jej do użytku już w 2021 r. Celem inwestycji jest zwiększenie mocy cieplnych przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału węgla dzięki zastosowaniu paliwa alternatywnego pre-RDF (Refuse Derived Fuel) produkowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

W trakcie konferencji dowiedzieliśmy się więcej na temat inwestycji, jej wielkości, lokalizacji i działki przeznaczonej pod rozbudowę ciepłowni, a także o innych ważnych aspektach projektu. Zostaliśmy również poinformowani o planowanych spotkaniach z mieszkańcami. Padło również kilka pytań na które odpowiedzi znajdują się w materiale VIDEO, zobaczcie sami:

Co ciekawe ten innowacyjny projekt, funkcjonujący w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego ze względu na swoją ograniczoną skalę i wykorzystanie jedynie paliwa pre-RDF będzie jednym z pierwszych takich projektów w Polsce.

Relatywnie mała inwestycja, zakłada rozbudowę istniejącej od wielu lat ciepłowni zlokalizowanej na terenie spółki Veolia Wschód Sp. z o.o. w Zamościu o dodatkowe moce wytwórcze szacowane na około 5 MWth. Pod artykułem umieściliśmy mapkę na której oznaczono lokalizację i obszar zakładu. Ciepło z tej instalacji wytwarzane będzie jedynie z paliwa alternatywnego, tzw. pre-RDF, stanowiącego frakcję resztkową pochodzącą z przetwarzania odpadów komunalnych przez PGK w Zamościu. Na spotkaniu mieliśmy możliwość zobaczyć i dotknąć paliwa alternatywnego, tzw. pre-RDF w formie małego pakunku. Takie samo paliwo, ale spakowane w większej postaci będzie trafiać do ciepłowni.

Pre-RDF (Refuse Derived Fuel) to paliwo alternatywne będące frakcją resztkową uzyskiwaną w procesie przetwarzania odpadów komunalnych, która nie może zostać poddana dalszemu procesowi odzysku. Pre-RDF wytwarzany jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu w procesie przetwarzania odpadów komunalnych (innych niż niebezpieczne). Dotychczas jego zagospodarowanie wiązało się z dużymi kosztami, gdyż PGK przekazywało RDF podmiotom zewnętrznym.

Dzięki współpracy z Grupą Veolia, będziemy w stanie lepiej zagospodarować odpady komunalne i ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Realizowana inwestycja zapewni stały odbiór odpadów w formie paliwa alternatywnego, co z korzyścią wpłynie, zarówno na środowisko naturalne, jak też na portfele mieszkańców Zamościa – powiedział Ireneusz Godzisz, Kierownik Zakładu Transportu Odpadów w PGK w Zamościu Sp. z o.o.

Przeprowadzone analizy wskazują, że paliwo będzie dostarczane do ciepłowni transportem 3-5 samochodów ciężarowych dziennie. Ciepłownia zlokalizowana jest poza miastem w dzielnicy przemysłowej, dlatego przewidywana uciążliwość dla mieszkańców Zamościa i lokalnych sąsiadujących miejscowości, będzie znikoma lub nie wystąpi w ogóle.

Obecnie, inwestycja znajduje się na etapie pozyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, czyli zgody na realizację przedsięwzięcia. Po jej otrzymaniu, ok. 12 miesięcy potrwają prace projektowe oraz proces uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz 18 miesięcy sama budowa instalacji. Planowane uruchomienie instalacji może nastąpić w 2021 roku.

Planowana inwestycja na terenie ciepłowni w Zamościu, została wpisana już w roku 2006 do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Zamościa, na mocy Uchwały Rady Miejskiej Nr XLV/499/06.

Rozbudowa istniejącej ciepłowni w oparciu o blok opalany RDF zmniejszy zużycie węgla, a tym samym zmniejszy naszą zależność od warunków panujących na jego rynku. Pozwoli nam zredukować zużycie węgla o ok. 10 tys. ton rocznie. Ponadto, dzięki oparciu inwestycji o zasady gospodarki cyrkularnej pojawi się naturalna szansa na zmniejszenie kosztów wytwarzania RDF w PGK Zamość, co też nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności – powiedział Roman Trześniowski, Członek Zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.

Transformacja gospodarcza w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest jednym z wiodących wyzwań także dla Polski, co ma mieć swoje potwierdzenie w opracowywanej obecnie mapie drogowej dla transformacji polskiego przemysłu. Ograniczenie zużycia surowców, zmniejszenie ilości odpadów i ich wykorzystanie do produkcji energii nie tylko przynosi skutki ekonomiczne, ale także środowiskowe.

Dostępna obecnie i wykorzystywana przez Grupę Veolia technologia termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego, pozwala na spełnienie wymagań najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych zawartych w obowiązujących przepisach w tym konkluzji BAT (Najlepsza Dostępna Technika – Best Available Technique). Jako jeden ze światowych liderów termicznego przetwarzania, korzystamy z najlepszych i sprawdzonych w wielu naszych lokalizacjach rozwiązań. Obecnie Grupa Veolia eksploatuje ponad 60 podobnych technologicznie i znacznie większych instalacji na całym świecie – powiedział Norbert Skibiński, Dyrektor Projektów Przemysłowych w Grupie Veolia.

Ze względu na rosnące zainteresowanie projektem, przedstawiciele Veolii Wschód planują w najbliższym czasie organizację spotkań informacyjnych z przedstawicielami samorządu oraz okolicznymi mieszkańcami.

Uruchomiona została także strona internetowa, na której zamieszczono wszystkie dostępne obecnie informacje o projekcie. Strona dostępna jest pod adresem: obiegprzyszlosci.pl.

O stanowisku mieszkańców pisaliśmy TUTAJ

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "KL." dnia 31 lipca 2018 o godzinie 10:25:29 napisał:
  Won z Zamościa, won.
  R E K L A M A
 • "Xxx" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 17:03:44 napisał:
  Rozmowę trzeba przeprowadzić z ludźmi mieszkającymi wokół Zamościa ,bo to oni będą to wdychać
  • "PR" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 0:03:12 napisał:
   My w Zamosciu wdychamy to czym wy palicie w kopciuchach !
 • "z_boku" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 17:15:19 napisał:
  Może warto podać jakiej wysokości planowana jest wyrzutnia spalin, czyli komin. Wysokość jej ma wpływ na skuteczność rozpraszania produktów spalania....
 • "VanDerSar" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 18:07:53 napisał:
  Widzę elity i ludzie związani z PO forsują pomysł spalarni... czas odsunąć tych ludzi raz na zawsze od władzy, to może skończą się takie durnoty...
 • "Muszelka" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 19:34:04 napisał:
  No to ujwaniła się grupa entuzjastów czystej ekologicznej energii..."Ciepłownia zlokalizowana jest poza miastem w dzielnicy przemysłowej, dlatego przewidywana uciążliwość dla mieszkańców Zamościa i lokalnych sąsiadujących miejscowości,BęDZIE ZNIKOMA lub nie wystąpi w ogóle" -no Panie Godzisz: to ile metrów jest do granic miasta i ile gospodardtw i domów jest w pobliżu? I jeszcze jedno pytanie: Panie Skibiński- to ZNIKOME wdychanie i żarcie produktów z syfu tam spalanego po ilu latach da efekt w postaci RAKA? Kłamstwo goni kłamstwo..
  • "Kmarek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 15:18:54 napisał:
   Ta cała zgraja to znani POszukiwacze konfitur. Dla mnie najlepszą rekomendacją tego „ekologicznego” projektu są spasione buzie znanych działaczy. Mieszkam w pobliżu tego komina i nikt mnie i moich dzieci truł nie będzie. A Godzisz niech sobie spała śmieci obok swojej willi.
 • "Nic nie będzie" dnia 31 lipca 2018 o godzinie 20:08:22 napisał:
  W tym mieście nic nie będzie: ani wiaduktu w Zawadzie, lepszej drogi czy skrzyżowania ani żadnej innej inwestycji. Dlaczego? bo cokolwiek miałoby powstać, to zanim padnie pomysł, od razu będzie blokada (bo ktoś obok mieszka). I zanim zaczniecie po mnie jechać jak po burym kocie, że pewnie jestem związany z pomysłodawcą (nie jestem, sam mam duże obiekcje bo niedaleko mieszkam), to może najpierw warto byłoby się dowiedzieć więcej: jakie będą filtry, jak wysoki komin, czy coś podobnego już działa gdzieś na świecie i jaki ma wpływ na środowisko? Czy będzie z tego rak? - boję się, że większe zagrożenie niesie to czym niektórzy mieszkańcy palą w zimie.
  • "Waldek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 7:13:14 napisał:
   Nie chodzi oto aby wszystko negować. Jakby taką "inwestycję" planowali tuż przy domach/mieszkaniach/działkach rekreacyjnych entuzjastów spalarni też by był szum i wtedy ci ludzie mieli by najwięcej do powiedzenia. Nie można ludziom bez ich zgody tuz za miedzą stawiać tak kontrowersyjnej spalarni. Miasta i osiedla są do mieszkania, życia odpoczynku, wszelkie inwestycje przemysłowe powinny być realizowane w strefach do tego przeznaczonych. I to, że w ciepłowni Szopinek jest już praktycznie gotowa infrastruktura do mnie nie przemawia.
  • "name" dnia 2 sierpnia 2018 o godzinie 0:37:56 napisał:
   Już same założenia w projekcie oparte są na oszukańczych podstawach. Czy rejon ciepłowni to strefa przemysłowa ? Czy nie ma różnicy w info. dot. ilości śmieci do dziennej utylizacji? Jeśli to są prawdziwe dane,to co oznacza możliwość budowy 3 dodatkowych kominów?? Ten plan był chyba robiony dla jakiegoś innego terenu, ale tam ich przegnali, A gdzie mowa o szkodliwości dla ludzi? Piszą tylko o LIVONII jako o ewentualnym zagrożeniu dla tego " zabytku". Szkoda gadać! Lepiej zawczasu Odrzucić propozycję,Pseudo propozycję i nie czekać na dalsze kłamstwa!
 • "." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 1:19:24 napisał:
  Wdychać będą to wszyscy a nie tylko okoliczni mieszkańcy. Dlaczego Veolia tej inwestycji nie realizuje we Francji.
 • "." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 1:29:28 napisał:
  Podobno 70 % śmieci na wysypiskach stanowi - powietrze. to np. niezgniecione butelki pet. itd.. Znalazłem info w necie, że wartość opałowa tego paliwa jest ponad trzykrotnie mniejsza od węgla - to znaczy, że dla uzyskania tego samego efektu, trzeba spalić trzy razy więcej tego paliwa. Moja wiedza z chemii coś mi mówi, że to ekologiczne paliwo to swoisty mydło i powidło, to nie jest mono struktura jak w przypadku węgla. Czyli na samym starcie mamy zużycie większej liczby energii di obsługi wsadu energetycznego, o ile nie więcej Spalając węgiel wiemy czym palimy, spalając to ekologiczne paliwo nie wiemy co nam się urodzi - a na pewno będą to dioxyny i furlany - niezwykle szkodliwe związki. Ale cóż normy szkodliwości zostaną znowu podniesione i wszystko bedzie ok. Co do węgla, to nasze kopalnie mają problem z jego sprzedażą.
 • "XYZ" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 10:03:35 napisał:
  Po przeczytaniu tego artykułu mam kilka refleksji. Oto one: „Co ciekawe ten innowacyjny projekt, funkcjonujący w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego ze względu na swoją ograniczoną skalę i wykorzystanie jedynie paliwa pre-RDF będzie jednym z pierwszych takich projektów w Polsce.” – no właśnie! Pierwszy w Polsce? Czy ktoś w ogóle wie, jak to będzie działać? Jakie niesie za sobą skutki? Wątpię. Dlatego już tutaj stanowcze NIE dla tej inwestycji. I niech nikt nie mami nas obietnicami nowych miejsc pracy itp. „Przeprowadzone analizy wskazują, że paliwo będzie dostarczane do ciepłowni transportem 3-5 samochodów ciężarowych dziennie. Ciepłownia zlokalizowana jest poza miastem w dzielnicy przemysłowej, dlatego przewidywana uciążliwość dla mieszkańców Zamościa i lokalnych sąsiadujących miejscowości, będzie znikoma lub nie wystąpi w ogóle.” – co to za bzdury? W jakiej dzielnicy przemysłowej? Ciepłownia graniczy z Gminą Zamość, z miejscowościami Szopinek, Kalinowice. Już teraz czuć „zapach” ze smolarni. O tej spalarni śmieci wolę już nie myśleć.
  • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 11:36:07 napisał:
   Coś mi się tu nie zgadza. Jeżeli Veolia zaoszczędzi 10tys ton węgla rocznie to musi spalić 3x więcej "plastików" / przy założeniu że wartość energetyczna tego paliwa jest 3x mniejsza! /. Daje to 30tys. ton rocznie, ponad 80 ton dziennie! Te 80 ton mają przewieźć 3-5 ciężarówek? Wszak to nie węgiel,a śmiecie / plastik, które tyle nie ważą To jest mała masa w stosunku do objętości! Za durni nas macie !? Trucizny z komina, śmiecie na placu, szczury i ruch ciężarówek. W tle kasa pod płaszczykiem ekologi.
   R E K L A M A
 • "XYZ" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 10:08:05 napisał:
  Jakiekolwiek korzyści, o ile będą z tej inwestycji, będzie na pewno miał Pan Godzisz, Maluha i Trześniowski. Nikt więcej!!!
  R E K L A M A
 • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 12:03:27 napisał:
  ..idąc dalej.. jeżeli te 80ton ma znaleźć się na placu Veolii codziennie w godzinach pracy 7-15 i będzie to 4tony na jedną ciężarówkę, to kochani mieszkańcy Zamościa i okolic.. co 24 minuty naszymi drogami przemknie dostawa "ekologicznego paliwa". Ile to ropy spalą ciężarówki..? Którędy pojadą tiry? Przez Majdan i Szopinek czy ulicą Hrubieszowską? Co to znaczy dla ruchu lokalnego i stanu dróg? Czy ktoś uwzględnia to w rachunku ekonomicznym dla Zamościa czy liczy się zysk inwestora? Matematyki nie oszuka się, a tym EKOpakiecikiem co go Pan Prezes trzyma, to może sobie w kominku palić! Oczywiście po zamontowaniu super ekologicznych filtrów!
 • "analityk" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 13:04:04 napisał:
  Kilka tematów w sprawie spalarni ( liczę na odpowiedzi opublikowane przynajmniej na stronie www.obiegprzyszlosci.pl ) 1. Jak wynika z oficjalnej strony http://www.veoliaterm.pl/o-nas/dane-techniczne "Procentowy udział ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii, ciepła z instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych we wszystkich spółkach Veolia term S.A. wynosi nie więcej niż 1%." To znaczy że eksperymentować zaczyna się od Zamościa a biorąc pod uwagę zabytkowy charakter miasta i liczne już protesty mieszkańców należy zrezygnować z tej inwestycji. Dlaczego Zamość ma być eksperymentalnym miastem ? 2. Wynik finansowy - Zysk netto -grupy Veolia Term za 2017 wyniósł 30 889 tys. zł co przy zatrudnieniu 602 osoby na koniec 2017 roku daje 51 311 zł zysku netto na osobę. (http://www.veoliaterm.pl/o-nas/dane-finansowe). Tak duży zysk netto oznacza, że więcej wszyscy płacimy za c.o. i c.w. niż wynika to z ponoszonych przez Firmę kosztów wytworzenia. Z liczbami trudno dyskutować. 3. Pan Godzisz mówił, że Chełm( spalarnia ) żąda ok 150- 200 zł za tonę odpadów RDF. A za ile spali je Veolia ? 4. Veolia twierdzi, że RDF służyłyby głównie do ogrzania ciepłej wody. To o ile spadłaby cena za c.w. jeżeli zaoszczędziliby 10 tys. ton węgla ? 5 Veolia twierdzi, że nie będzie brała RDF od innych dostawców. A jaka jest gwarancja ? W oparciu o jakie przepisy można zakazać Veolii skupu smieci(RDF ) od innego dostawcy ? 6.Tylko ma być jedno urządzenie 5 MW . A kto zabroni kupna i rozbudowy w/w linii ? Czy są na to przepisy ? Nikt nie podaję że będą wyeliminowane spaliny tylko podaje się, że " będą dożyć " do ich minimalizacji, tak jak PGK będzie "starał się" nie dopuszczać do wzrostu kosztów wywozu śmieci. A przede wszystkim co zyskaliby okoliczni mieszkańcy ( Szopinka , Kalinowic itd. którzy nie korzystają z "usług" Veolii ale już ponoszą i będą ponosili kolejne uciżliwości ze wzrostem zagrożenia zdrowia włącznie ?
  • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 14:43:56 napisał:
   co do punktu 4. cena węgla dla ciepłowni to prawie 300zł/tona - aby zrównoważyć "ilość ciepła" z tony węgla trzeba spalić 3t. odpadów po 150-200zł. Mylę się? Ile będziemy płacić za ciepło? ...
 • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 13:40:24 napisał:
  Czy inwestycja to ma powstać w oparciu o jakiś projekt unijny / dofinansowanie ze środków UE? To ważna informacja. I jeszcze tu: https://www.cire.pl/pliki/2/2017/cire_art2.pdf, ,polecam całość a dla leniwych w skrócie: ".. zgodnie z ustawą o odpadach (art. 35) spalarnia odpadów (szerzej: instalacja termicznego przekształcania odpadów) jest ponadregionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych i winna mieć ona moce przerobowe wystarczające do przyjmowania i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych zebranych z obszaru zamieszkanego przez co najmniej 500 tys. mieszkańców, spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki." Co Najmniej 500 000 mieszkańców.. to skąd przyjadą śmiecie Panie Prezesie? Czy będą suszone na miejscu? To zabrzmi egoistycznie co powiem ale czy nie lepiej dalej eksportować śmieci do już istniejących spalarni posiadających wolne moce przerobowe niż ściągać na Zamość taką "atrakcję"? Nie wiem o co tutaj chodzi ale społecznie i ekonomicznie to nie trzyma się..kupy.
 • "analityk" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 14:29:09 napisał:
  Cytat z artykułu powyżej: "Ze względu na rosnące zainteresowanie projektem, przedstawiciele Veolii Wschód planują w najbliższym czasie organizację spotkań informacyjnych z przedstawicielami samorządu oraz okolicznymi mieszkańcami ". A nie lepiej napisać prawdę ,że spotkania odbędą się z powodu licznych i ostrych protestów mieszkańców. W końcowym efekcie " pochwalą się " że realizują inwestycję po szerokich konsultacjach społecznych.
  • "KJ" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 14:39:07 napisał:
   Wyłapać tych wszystkich ze zdjęć, załadować na taczki z gnojem i wywieźć za witacze Zamościa i gminy Zamość. Won z Zamojszczyzny, won z Roztocza, won!
 • "por.zUbek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 14:46:43 napisał:
  https://www.veolia.pl/ - stoi jak byk: "Odpowiedzialność społeczna grupy Veolia, opiera się na wartościach i zasadach firmy, uwzględniających aspekty ekonomiczne, środowiskowe i etyczne.." Czy tylko ja mam wrażenie, że Veolia uwzględnia tylko jeden aspekt? Jakie aspekty uwzględnia PGK- spółka Miasta Zamość? Kogo zapytać się o to, Prezesa czy Prezydenta? Rozpisałem się. Idę na grzyby.
 • "." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 15:06:04 napisał:
  Kluczem do zrozumienia problemu jest pytanie czym tak naprawdę jest RDF
  Przeczytajcie dokładnie tę informację na temat uwarunkowań technicznych tej inwestycji. A tym samym o skutkach jakie może to nieść. Informacja jest dość ogólna, jednak ta informacja nie zawiera informacji na temat np. filtrów, rozumiem, że są one obligatoryjne. Z tej infografiki nie wiadomo jaka będzie sprawność tego układy, jaka będzie wielkość emisji nie tylko CO2, ale innych związków chemicznych - inne związki chemiczne to jest szczególnie niebezpieczne, a nie niższa emisja CO2. Tak samo nie wiadomo jaki to będzie dzienny przerób tego paliwa jako wsadu energetycznego. Będzie to pierwsza ciepłownia w Polsce w oparciu o technologię BAT opalana alternatywnym paliwem RDF - to jest w schemacie informacyjnym. Czy ta technologia jest gdzieś indziej stosowana? Pytanie z ciekawości od kiedy tekstylia, tworzywa sztuczne nie są niebezpieczne i dlatego mogą stanowić komponent RDF? Czy drewno w postaci płyt wiórowych jest takie bezpieczne jak o komponent RDF? Czy klej który łączy płyty w wyniku spalania będzie bezpieczny. Z tego materiału wynika, że RDF jest pojęciem zbyt szerokim i definiowanie RDF jako paliwo jest nieporozumieniem. Paliwo jest nośnikiem energetycznym o określonym składzie, strukturze, stanie skupienia, kaloryczności paliwem jest np. gaz z Gazpromu, węgiel, koks, antracyt, olej opałowy, Etylina 95 i 98 . ON - Cz RDF , skład tego RDF będzie stały i jednolity - ? Czy Veolia stosuje podobne technologie we Francji, czyli w kraju z którego pochodzi? Inaczej ile takich spalarni jest we Francji pod szyldem Veolii? Ile postawiono, ile planuj się wybudować? Z informacji wynika, że jest to około 60 takich spalarni na całym świecie. Pytanie gdzie na tym świecie? Jak wygląda mapa tych inwestycje w Europie, we Francji i na świecie? Na papierze to wszystko ciekawie prezentuje się. Nie zmienia to faktu, że jest to technologia zwykłego spalania (reakcja z tlenem). Zwykłe prawa fizyki i chemii są jednoznaczne. Brak informacji o spalaniu beztlenowym.
 • "KM" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 16:41:32 napisał:
  Poszedł Chevron z Żurawlowa, pójdzie i Veolia w p...du z Zamościa z podkulonym ogonem !!! A tymczasem wszystkie ręce na pokład niezależnie od poglądów politycznych, wyznania i światopoglądu. Póki nie jest za późno.
  • "K." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 18:30:58 napisał:
   Miał być gaz łubkowy, ale okazało się, że był gaz, ino głupkowy.
  • "Jacob" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 20:50:17 napisał:
   No tak, poszedł z Żurawlowa... Pamiętam jednak jak dziś jak był protest we wsi Żurawlów w gminie Grabowiec to ludzie z Zamościa i okolic na forach internetowych i np. tutaj nazywali ich głupkami, idiotami, wieśniakami co panikują, że ktoś chce im dać kase za free a oni odwalają, pisali, że nie wolno ich słuchać bo chłopy głupie i niewykształcone itp... Bo podobno ten gaz to bezpieczny, sprawdzony itp... A dzisiaj jak nawet patrzę na stare wpisy to te same nicki płaczą, przeciwko spalarni. Cóż za hipokryzja... Cóż jak widać - jeżeli coś złego się dzieje u sąsiada to ok, bo sąsiad głupi nie wie co traci, a jak już u nas to przecież nie wolno bo będą nas truć... Mimo wszystko popieram wasz protest, nie chcecie spalarni ok, protestujcie bo macie prawo do godnego życia bez smrodu i zanieczyszczeń. Tylko pamiętajcie, bez hipokryzji na przyszłość :D Pozdrawiam.
 • "asasd" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 16:55:53 napisał:
  Miałem w planach kupić tam działkę i się pobudować... już mi przeszło wybieram inna lokalizacje, już widzę płacz ludzi jak się okażę że wartość ich działek spadła na łeb na szyje
 • "Olowek" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 22:55:44 napisał:
  Będą spalać tam śnieci z całej UE bo przecież obecnie w Polsce jest najwięcej przywożonych plastików od kiedy Chiny przestały zajmować się ich przetwórstwem. Też jestem przeciw tej inwestycji.
 • "." dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 23:44:42 napisał:
  Chiny nie chcą "przyjmować" śmieci - nie wgłębiałem się w to po co Chinom góry śmieci - może przedmówca wie coś więcej? . Miałem o tym napisać, a Zachodnia Europa dusi się pod ich ciężarem. Kierunek eksportu śmieci to były Chiny, i do tej pory Afryka.
  Recycling czyli odzyskiwanie surowców wtórnych ze śmieci też kuleje. Dlaczego np. tak chętnie zbierane są plastikowe nakrętki a nie już butelki pomimo, że są z tego samego tworzywa
  Ta cała sytuacja rzuca się szerokim cieniem na ekologię. Zastanawia mnie lokalizacja inwestycji w naszym regionie, przecież np. Warszawa jest o wiele bardziej atrakcyjnym miejscem.
  R E K L A M A
  • "miss" dnia 2 sierpnia 2018 o godzinie 0:03:04 napisał:
   Warszawka- no co Ty?!! Ćwokom na prowincji wmówisz że coś jest EKO i będą siedzieć cicho, a i jeszcze za to zapłacą.... Tylko, że to nie te czasy. Zastanawia zmiana ustawy o odpadach. Kapitał zachodzni szuka rynków zbytu śmieci i możliwości zarobku? Śmieci u siebie nie zmagazynują, nie zakopią to wmówią naiwniaczkom, że ich spalenie jest eko....
 • "helga" dnia 1 sierpnia 2018 o godzinie 23:57:05 napisał:
  Kluczem do zrozumienia problemu to są maślane oczy Ireneusza G. wpatrzone w Veolię i jego nagła troska o portfele mieszkańców Zamościa wyrażona w artykule. Ciekawe kto i kiedy zainicjował ten ekologiczny (tffuu) tandem? Kto nakręca sprężynę?
 • "." dnia 2 sierpnia 2018 o godzinie 0:26:13 napisał:
  Szkoda, że tego pakunku RDF nikt nie rozciął.
 • "i" dnia 2 sierpnia 2018 o godzinie 0:31:02 napisał:
  smacznego -> http://www.pzits.not.pl/docs/ksiazki/Pol_2010/Miroslaw%20253-262.pdf
 • "KM" dnia 3 sierpnia 2018 o godzinie 10:13:06 napisał:
  A teraz drodzy Radni Miasta i Gminy Zamość mały test przed wyborami samorządowymi. Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał w sprawie budowy spalarni. Jasno wyraźnie i bez krętactw. To apel do ludzi z poważnych partii. „Członkowie” N mogą sobie odpuścić ich głosy i tak nie maja znaczenia mogą sobie w tym czasie iść palić świeczki pod Sądem.
 • "por.zUbek" dnia 3 sierpnia 2018 o godzinie 11:49:46 napisał:
  Celne! Proponuję Redaktorowi Portalu przeprowadzić ankietę wśród Radnych nt. za/ przeciw spalarni. Zyska Portal, wiedzę na temat swoich Radnych zyskają też mieszkańcy.. Mam wrażenie, że "czynniki" idą na przeczekanie, a później usłyszymy: " a co my mogliśmy zrobić ?!"..
 • "Pikle na patelni" dnia 6 sierpnia 2018 o godzinie 19:30:25 napisał:
  Smród wokół waszej spalarni dotarł już do Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
leszek
Pan Marek W. i tablet... dajcie mu młot...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018