R E K L A M A

Z I P

Turystyka | ZamośćDaniel Czubara17 lipca 2017

Zamość: Będą bić bolszewików!

Zamość 1920 - widowisko historyczne; fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

Przed nami jedna z najciekawszych i najbarwniejszych lekcji historii. W dniach 19-20 sierpnia odbędzie się inscenizacja potyczki wojsk polskich z Armią Konną Budionnego.

W tym roku przypada 97. rocznica obrony miasta przed Armią Czerwoną. Wydarzenie “Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci” mające na celu przybliżenie dziejów miasta i jego obrońców, którzy stawili czoła bolszewickiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, odbędzie się w dniach 19-20sierpnia, głównie przy furcie wodnej zamojskiej Starówki oraz na Rynku Wielkim i w Nadszańcu.

W tym roku będzie trochę odwrotnie niż w poprzednich dwóch edycjach. Ze względu na obecność telewizji potyczka z bolszewikami pod murami miasta odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Drugiego dnia, w niedzielę 20 sierpnia ulice miasta będą przemierzać wojskowe patrole. Ponadto na Starówce będzie działać komisja werbunkowa i komisja lekarska. – zdradził nam plany Leszek Sobuś, jeden z organizatorów.

“Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci” to widowisko historyczne, które upamiętnia wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej. Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy również propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Ważnym punktem wydarzenia jest także zaznaczenie udziału ukraińskich strzelców siczowych oraz przybliżenie postaci gen. Marko Bezruczki i kpt. Mikołaja Bołtucia, dowódców obrony Zamościa w czasie bitwy w 1920 roku. Pierwsza inscenizacja wydarzenia odbyła się dwa lata temu z okazji 95. rocznicy potyczki z armią Budionnego pod murami Hetmańskiego Grodu. Rok temu inscenizacja zgromadziła jeszcze większe tumy widzów i pasjonatów historii, jak też zwykłych turystów.

Dla przypomnienia publikujemy filmy z ubiegłorocznej edycji “Zamość 1920”.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Zamość 1920 oraz Szwadron Jazdy Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.

Patronem medialnym wydarzenia jest roztocze.net Zamojski Dziennik Internetowy.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Co sie dzieje ?" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 13:01:03 napisał:
  W płoskiem jest wypadek ? Objazdy sa
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "ad111" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 14:50:22 napisał:
  Nazwy miejscowości piszemy dużymi literami, szanujmy język polski, to też świadczy o patriotyzmie... Bez urazy, każdy popełnia błędy, ja też i zawsze jestem wdzięczny, gdy mnie ktoś poprawi, człowiek uczy się przez całe życie. Co do tematu, to inscenizacja organizowana przez "zapaleńców" jest warta obejrzenia i poparcia oraz rozpropagowania. Robicie Panowie i Panie bardzo dobrą robotę, pełen szacunek. Tak trzymać!!!
  4
  4
 • "Trup Nieboszczyk" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 21:34:03 napisał:
  Rozkład, Totalny Rozkład Jazdy. Rozkłada mnie bicie bolszewików, w kontekście bieżacej historii to ma sens i i wzbudza właściwe skojarzenia i refleksje.
  1
  2
 • "ot taka prawda o marcinach" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 21:40:14 napisał:
  ,,bieżąca historia'' ??? wow
  2
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ad111 5 minut temu
Przejechała człowieka na pasach......
antyklerykał
@"wiolączela story", jak jesteś napraw...
antyklerykał
No to jeszcze kilka cytatów: "Religia t...
Thomas
Kim i kto to jest ta pani co ona takiego...
Thomas
Wypadałoby złożyć najszczersze kondo...
Szacunek
Jako jedyni w Zamościu nie uszanowaliś...
Tekst nadeslany
Nawet 10 lat - a Magorzata L. _...
Andrzej Fan
Wyrazy głębokiego współczucia......
wiolączela sto...
@ antyklerykał - Pani w przedszkolu: Ja...
Antykomuch
to do jakiej szkoły uczęszcza ten zawo...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny