R E K L A M A

Z I P

Turystyka | ZamośćDaniel Czubara17 lipca 2017

Zamość: Będą bić bolszewików!

Zamość 1920 - widowisko historyczne; fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Przed nami jedna z najciekawszych i najbarwniejszych lekcji historii. W dniach 19-20 sierpnia odbędzie się inscenizacja potyczki wojsk polskich z Armią Konną Budionnego.

W tym roku przypada 97. rocznica obrony miasta przed Armią Czerwoną. Wydarzenie “Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci” mające na celu przybliżenie dziejów miasta i jego obrońców, którzy stawili czoła bolszewickiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, odbędzie się w dniach 19-20sierpnia, głównie przy furcie wodnej zamojskiej Starówki oraz na Rynku Wielkim i w Nadszańcu.

W tym roku będzie trochę odwrotnie niż w poprzednich dwóch edycjach. Ze względu na obecność telewizji potyczka z bolszewikami pod murami miasta odbędzie się w sobotę 19 sierpnia. Drugiego dnia, w niedzielę 20 sierpnia ulice miasta będą przemierzać wojskowe patrole. Ponadto na Starówce będzie działać komisja werbunkowa i komisja lekarska. – zdradził nam plany Leszek Sobuś, jeden z organizatorów.

“Zamość 1920 – Przywrócić w Pamięci” to widowisko historyczne, które upamiętnia wydarzenia wojny polsko – bolszewickiej. Inscenizacja bitwy pod Zamościem służy również propagowaniu polskiej tradycji narodowej i kultywowaniu dziejów oręża polskiego. Ważnym punktem wydarzenia jest także zaznaczenie udziału ukraińskich strzelców siczowych oraz przybliżenie postaci gen. Marko Bezruczki i kpt. Mikołaja Bołtucia, dowódców obrony Zamościa w czasie bitwy w 1920 roku. Pierwsza inscenizacja wydarzenia odbyła się dwa lata temu z okazji 95. rocznicy potyczki z armią Budionnego pod murami Hetmańskiego Grodu. Rok temu inscenizacja zgromadziła jeszcze większe tumy widzów i pasjonatów historii, jak też zwykłych turystów.

Dla przypomnienia publikujemy filmy z ubiegłorocznej edycji “Zamość 1920”.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Zamość 1920 oraz Szwadron Jazdy Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich.

Patronem medialnym wydarzenia jest roztocze.net Zamojski Dziennik Internetowy.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Co sie dzieje ?" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 13:01:03 napisał:
  W płoskiem jest wypadek ? Objazdy sa
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "ad111" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 14:50:22 napisał:
  Nazwy miejscowości piszemy dużymi literami, szanujmy język polski, to też świadczy o patriotyzmie... Bez urazy, każdy popełnia błędy, ja też i zawsze jestem wdzięczny, gdy mnie ktoś poprawi, człowiek uczy się przez całe życie. Co do tematu, to inscenizacja organizowana przez "zapaleńców" jest warta obejrzenia i poparcia oraz rozpropagowania. Robicie Panowie i Panie bardzo dobrą robotę, pełen szacunek. Tak trzymać!!!
  4
  4
 • "Trup Nieboszczyk" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 21:34:03 napisał:
  Rozkład, Totalny Rozkład Jazdy. Rozkłada mnie bicie bolszewików, w kontekście bieżacej historii to ma sens i i wzbudza właściwe skojarzenia i refleksje.
  1
  2
 • "ot taka prawda o marcinach" dnia 17 lipca 2017 o godzinie 21:40:14 napisał:
  ,,bieżąca historia'' ??? wow
  2
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

temy panu już ...
Jeżeli niestety zostaje, to wymaga grun...
SPAN
@ad111 - Jeszcze bardziej Ciebie nie lub...
Daniel Czubara
Odpowiem krótko. Staramy się przedstaw...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017