R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćRedakcja13 września 2017

Zamość: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski i poezja w ZDK

Fot. Wikipedia

R E K L A M A    B O A R D

Zamojski Dom Kultury zaprasza na otwarcie w Zamościu Krakowskiego Salonu Poezji. Bohaterami wydarzenia będą aktorzy: Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. Wydarzenie już 24 września o godz.12.

Salon Poezji wymyśliła Anna Dymna i od stycznia 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w niedzielne południa znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo. Krakowski Salon Poezji szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem. Salony powstały w wielu miastach Polski i Europy. Zamość dołącza do poetyckiej salonowej rodziny admiratorów poezji.

Duchowym mistrzem pierwszego zamojskiego spotkania Salonu będzie poeta ks. Jan Twardowski, gośćmi – artyści słowa Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.

Muzycy Henryk Gil oraz Piotr i Michał Stopowie zadbają o muzyczną oprawę spotkania.

Dla mnie ten salon miał być miejscem, gdzie przychodzą ludzie, którzy kochają poezję, którym ona jest potrzebna. Jedni poezję czytają, są aktorami, profesjonalistami i też im brakuje poezji na co dzień, a z drugiej strony siedzą ludzie, którzy chcą się na chwilę zatrzymać, posłuchać słowa, które brzmi piękniej, służy czemuś dobremu i pomaga zrozumieć świat. – mówi Anna Dymna.

Absolwentka krakowskiej PWST, a obecnie pedagog tej uczelni. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W dorobku ma ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Za przełomową rolę pierwszego okresu swojej pracy w teatrze uważa epizodyczną postać Zosi w Dziadach A. Mickiewicza, w reż. K. Swinarskiego (1973). Jej najważniejsze kreacje aktorskie to m.in.: Kora w Nocy Listopadowej S. Wyspiańskiego (reż. A. Wajda), Ania w Wiśniowym Sadzie A. Czechowa (reż. J. Jarocki), Nina Zarieczna w Dziesięciu portretach z czajką w tle wg A. Czechowa (reż. J. Grzegorzewski), Podstolina w Zemście A. Fredry (reż. A. Wajda). Ostatnio zagrała w spektaklach: Oresteja Ajschylosa i Trylogia wg H. Sienkiewicza (reż. J. Klata) oraz Król umiera, czyli ceremonie E. Ionesco (reż. P. Cieplak). Jest laureatką niemal wszystkich nagród aktorskich, m.in.: Złotego Ekranu, Złotych Lwów, Złotej Kaczki i Złotej Maski. Jest także autorką programu telewizyjnego „Spotkajmy się” i prezesem Fundacji „Mimo wszystko”. Za swoją działalność otrzymała najwyższe wyróżnienia, m.in. Order Uśmiechu, Medal Św. Brata Alberta i Optimus Humanum.

Czasy są coraz bardziej drapieżne (…) i takie wytchnienie jest nam potrzebne, poezja jest tym bardziej potrzebna. Nie wszyscy potrafią czytać poezję, ale na ogół wszyscy potrafią jej słuchać. – mówi z kolei Krzysztof Ostrowski.

Aktor, reżyser, pedagog, dyrektor teatrów. Urodził się w Toruniu 6 września 1947 r. Ukończył PWST w Krakowie (Wydział Aktorski) i PWST – obecnie Akademia Teatralna – w Warszawie (Wydział Reżyserii), w 2012 r. otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. Zagrał szereg ról aktorskich i zrealizował ponad 40 spektakli, m.in. w Krakowie i Warszawie oraz w TVP. W latach 1997–1999 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Bagatela, a w 1999–2016 – Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dzięki jego staraniom powstał Małopolski Ogród Sztuki, a także zrewitalizowano magazyn kostiumów i rekwizytów (dzisiejszy Dom Rzemiosł). W 2002 r. otworzył, wspólnie z Anną Dymną, Krakowski Salon Poezji, w którym sam wielokrotnie występował. Od 1981 r. zajmuje się dydaktyką, prowadząc zajęcia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. Nie stroni od działalności charytatywnej. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami branżowymi, samorządowymi i państwowymi – m.in. Krakowską Złotą Maską, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą I st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym Krzyżem Małopolski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem św. Brata Alberta. Autor książki wspomnieniowej Podróż do kresu pamięci (Wydawnictwo BOSZ 2015) oraz zbioru felietonów Teatr świata – świat teatru (Universitas 2017).

24 września 2017 r. (niedziela), godz. 12.00, sala widowiskowa ZDK

Odbiór bezpłatnych wejściówek w sekretariacie ZDK, od 14 września.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Ma-rjo-lalala
No i co , któryś jeszcze podskoczy jak...
klient w krawacie jest mniej awanturują...
z_boku
Stare, ale wciąż aktualne: https://w...
Ja
Kierowcy winna zostać zaproponowana pra...
Górnik Łęczna nie pozyska jednak Mich...
Dirty Harry
Ćwik niewątpliwie podnosi nieco poziom...
Gość
Cieszą się i co z tego macie że Zamo...
Fryc
Sławek przestań gwiazdorzyć i weź s...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny