R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćRedakcja13 września 2017 FACEBOOK | 4006 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Zamość: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski i poezja w ZDK

Fot. Wikipedia

R E K L A M A    B O A R D

Zamojski Dom Kultury zaprasza na otwarcie w Zamościu Krakowskiego Salonu Poezji. Bohaterami wydarzenia będą aktorzy: Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. Wydarzenie już 24 września o godz.12.

Salon Poezji wymyśliła Anna Dymna i od stycznia 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w niedzielne południa znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Słowom towarzyszy muzyka na żywo. Krakowski Salon Poezji szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem. Salony powstały w wielu miastach Polski i Europy. Zamość dołącza do poetyckiej salonowej rodziny admiratorów poezji.

Duchowym mistrzem pierwszego zamojskiego spotkania Salonu będzie poeta ks. Jan Twardowski, gośćmi – artyści słowa Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski.

Muzycy Henryk Gil oraz Piotr i Michał Stopowie zadbają o muzyczną oprawę spotkania.

Dla mnie ten salon miał być miejscem, gdzie przychodzą ludzie, którzy kochają poezję, którym ona jest potrzebna. Jedni poezję czytają, są aktorami, profesjonalistami i też im brakuje poezji na co dzień, a z drugiej strony siedzą ludzie, którzy chcą się na chwilę zatrzymać, posłuchać słowa, które brzmi piękniej, służy czemuś dobremu i pomaga zrozumieć świat. – mówi Anna Dymna.

Absolwentka krakowskiej PWST, a obecnie pedagog tej uczelni. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie. W dorobku ma ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Za przełomową rolę pierwszego okresu swojej pracy w teatrze uważa epizodyczną postać Zosi w Dziadach A. Mickiewicza, w reż. K. Swinarskiego (1973). Jej najważniejsze kreacje aktorskie to m.in.: Kora w Nocy Listopadowej S. Wyspiańskiego (reż. A. Wajda), Ania w Wiśniowym Sadzie A. Czechowa (reż. J. Jarocki), Nina Zarieczna w Dziesięciu portretach z czajką w tle wg A. Czechowa (reż. J. Grzegorzewski), Podstolina w Zemście A. Fredry (reż. A. Wajda). Ostatnio zagrała w spektaklach: Oresteja Ajschylosa i Trylogia wg H. Sienkiewicza (reż. J. Klata) oraz Król umiera, czyli ceremonie E. Ionesco (reż. P. Cieplak). Jest laureatką niemal wszystkich nagród aktorskich, m.in.: Złotego Ekranu, Złotych Lwów, Złotej Kaczki i Złotej Maski. Jest także autorką programu telewizyjnego „Spotkajmy się” i prezesem Fundacji „Mimo wszystko”. Za swoją działalność otrzymała najwyższe wyróżnienia, m.in. Order Uśmiechu, Medal Św. Brata Alberta i Optimus Humanum.

Czasy są coraz bardziej drapieżne (…) i takie wytchnienie jest nam potrzebne, poezja jest tym bardziej potrzebna. Nie wszyscy potrafią czytać poezję, ale na ogół wszyscy potrafią jej słuchać. – mówi z kolei Krzysztof Ostrowski.

Aktor, reżyser, pedagog, dyrektor teatrów. Urodził się w Toruniu 6 września 1947 r. Ukończył PWST w Krakowie (Wydział Aktorski) i PWST – obecnie Akademia Teatralna – w Warszawie (Wydział Reżyserii), w 2012 r. otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. Zagrał szereg ról aktorskich i zrealizował ponad 40 spektakli, m.in. w Krakowie i Warszawie oraz w TVP. W latach 1997–1999 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Bagatela, a w 1999–2016 – Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dzięki jego staraniom powstał Małopolski Ogród Sztuki, a także zrewitalizowano magazyn kostiumów i rekwizytów (dzisiejszy Dom Rzemiosł). W 2002 r. otworzył, wspólnie z Anną Dymną, Krakowski Salon Poezji, w którym sam wielokrotnie występował. Od 1981 r. zajmuje się dydaktyką, prowadząc zajęcia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej. Nie stroni od działalności charytatywnej. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany odznaczeniami branżowymi, samorządowymi i państwowymi – m.in. Krakowską Złotą Maską, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą I st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym Krzyżem Małopolski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem św. Brata Alberta. Autor książki wspomnieniowej Podróż do kresu pamięci (Wydawnictwo BOSZ 2015) oraz zbioru felietonów Teatr świata – świat teatru (Universitas 2017).

24 września 2017 r. (niedziela), godz. 12.00, sala widowiskowa ZDK

Odbiór bezpłatnych wejściówek w sekretariacie ZDK, od 14 września.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Rozsądek 25 minut temu
Ten ksiądz pedofil z Wielączy, który ...
TORRES20400 39 minut temu
To Twoja opinia. Mam nadzieję, że jest...
TORRES20400 42 minuty temu
A to coś ma do rzeczy? Piłsudski też ...
Thomas 42 minuty temu
No cóż rewolucyjna lewica nie ma dobr...
Thomas 47 minut temu
Zapomniałem o Wandzie Wasilewskiej i je...
Thomas 50 minut temu
Nie nasz, nie wasz JEGO...
z_boku
Właśnie sobie przypomniałem 19 połud...
TORRES20400
IQ jest OK. "Tablicy" nie należało si...
bida z nyndzo
@TORRES - "towarzysze" to byli za komun...
TORRES20400
Czemu objazdowe. Objazdowa to była fabr...
bida z nyndzo
Droga Redakcjo! Ustalcie kto ufundował ...
1905
Lenina wiemy kto zasponsorował, a kto f...
TORRES20400
Można i tak. A nie lepiej zapytać, co ...
towarzysze z Ka...
Jerzy Nizioł-wiceprzewodniczący Rady M...
Normals
Nie chcecie wesprzeć to przynajmniej ni...
Zamość
Czy tam jest napisane "na odbudowe"?? ? ...
TORRES20400
@"BPO"; Oceniając osoby i poglądy ludz...
TORRES20400
@"Thomas"; to oczywista nieprawda, co na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny