R E K L A M A

Z I P

FelietonyWIT5 czerwca 2014 FACEBOOK | 4209 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 23 komentarze ()

Zamojskie smaki wolności na 25. rocznicę

foto: roztocze.net

R E K L A M A    B O A R D

Felieton WITA pro publico bono.

 

Proponuję Państwu felieton o tym, jak postrzegam sukcesy i klęski, dotyczące naszego „prastarego” Zamościa w dwudziestopięciolecie podpisania umów „okrągłego stołu” i kontraktowych wyborów do Sejmu i Senatu PRL, czyli takie nasze, swojskie smaki, testowane przez dziesięciolecia. Moi znajomi, którzy otarli się o Wiejską, minione ćwierćwiecze porównują raczej do partii pokera, w której – nie wiedzieć, czemu – beneficjentem okazuje się bankrut, a nie ten ten, który zyskiwał miliony. I trudno im wskazać przyczynę owej przegranej, za którą być może odpowiadają: czyny, słowa, czy też nasza rodzima i dobrze wszystkim znana głupota i pycha narodowa…

 

Bo wbrew temu, co głosi prezydent Bronisław Komorowski, premier Tusk i wieczne żywy Leszek Miller, rok 1989 nie był rokiem wolności. 4 czerwca tylko w 35 proc. był demokratyczny. Całą resztę posłów namaścił „układ z Magdalenki” i to w zasadzie koniec opowieści o wolności. Prezydent Bronisław nie chce, a może nie lubi o tym pamiętać, bowiem nie godzien byłby, tzw. elit Trzeciej Rzeczypospolitej, co głoszą, że tak wspaniałej demokracji, jakiej doświadczamy, tysiącletnie dzieje Polski, Europy, a być może i Świata na kartach istnienia swego nie odnotowały. Jak mawia mój znajomy, „uczony w mowie i piśmie”, edukację historyczną posłowie, senatorowie i celebryci Trzeciej RP zakończyli zapewne w przedszkolu.

 

Proszę mi wybaczyć wycieczkę na warszawskie salony, których bohaterem jest od dzisiaj Barack Obama i jego „swojska oracja” z pierogami i kiełbasą. Zapewne nie jestem godzien, by porównywać się do noblisty z USA, ale i mnie zastanawia: czy lepiej było w Zamościu, kiedy jadaliśmy mięso „na kartki”, czy też obecnie, kiedy cała Polska już wie, że hitem kulinarnym naszego grodu jest zupa z pokrzyw i kasza na tysiące sposobów? Mówiąc, wprost: jakie wydarzenia z dziejów miasta należy uznać za klęski, a jakie za sukcesy? Wybrałem dwadzieścia pięć wydarzeń „rocznicowych”, które dla wielu być może będą niestrawne, ale zawsze w domu znajdzie się na to jakaś „medycyna”, a poważniejszych przypadkach – wizyta u gastrologa. Mówi się trudno i pisze się dalej. Zacznę od sukcesów. W moim „menu” jest ich piętnaście.

 

1 – wpisanie zabytków Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1992 roku. Jesteśmy w dobrym towarzystwie m. in. Torunia, Wieliczki, Bochni, Oświęcimia.

2 – w tym samym, 1992 roku święty Jan Paweł II utworzył diecezję zamojsko – lubaczowską. Tym samym po 187 latach Zamość opuścił diecezję lubelską, powstałą 23 września 1805 roku decyzją Piusa VII i możemy brylować na salonach Episkopatu.

3 – Powstanie uczelni. Pierwszą była Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania, utworzona w 1997 roku, następną Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego, powstała w 1998 roku, a ostatnią i najmłodszą, powstałą w 2005 roku – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica. Jak wieść niesie, podobno ostatni będą pierwszymi.

4 – Powstanie Katolickiego Radia Zamość, które w 1994 roku otrzymało koncesję na nadawanie programu, a od 23 marca 1998 gości w wielu domach każdego dnia. Rozgłośnie zalicza się do najbardziej wiarygodnych mediów katolickich w kraju. Niech tak zostanie na wieki wieków…

5 – Likwidacja województwa zamojskiego, utworzonego w 1975 roku, za którym płacze większość zamościan, było powrotem do normalności. W dziejach administracji rządowej w Polsce tak w okresie Drugiej Rzeczypospolitej, jak również w pierwszych dwudziestu latach Polski Ludowej istniało 17 województw rządowych. Utworzenie 49 województw za rządów I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, co nie miało uzasadnienia gospodarczego, ani zdroworozsądkowego, a było jedynie decyzją polityczną. Pamiętam, jak w latach siedemdziesiątych, myśląca ekonomicznie część opinii publicznej PRL śmiała się, że Gierek tak się zapędził w budowie „drugiej Polski”, że chciał zaistnieć na arenie międzynarodowej i stać w jednym szeregu z prezydentem Stanów Zjednoczonych, które administracyjnie mają 50 stanów, z my aż 49 nowych województw.

6 – Wizyta papieża św. Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Tym samym nasze miasto znalazło się na tzw. szlaku miast papieskich.

7 – Premierzy Polski Jerzy Buzek i Ukrainy Wiktor Juszczenko otworzyli 17 lipca 2000 r. w Zamościu konferencję polskich wojewodów i przewodniczących ukraińskiej państwowej administracji obwodowej.

8 – Do sukcesów należy niewątpliwie zaliczyć powstanie w 2003 roku Fundacji Bernardo Morando na rzecz Zamościa i Zamojszczyzny.

9 – Odsłonięcie 17 września 2005 roku pomnika Kanclerza i Hetmana Jana Sariusza Zamoyskiego w czterystulecie jego śmierci. Monument został zaprojektowany przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pana Mariana Koniecznegο. Jego powstanie było możliwe dzięki staraniom m. in. Marcina Zamoyskiego i śp. ppłk. Franciszka Smotera. Nie wiem, czego pragnął rzeźbiarz, ale zwierzę robi zawrotną karierę…

10 – W 2005 roku powstała Książnica Zamojska z siedzibą przy ulicy Kamiennej. Trzy lata później pozyskano do zbiorów Bibliotekę Zamoyskich, z Klemensowa, jako depozyt rodziny. Dzięki tym poczynaniom cieszy nasze oczy piękno Synagogi i odrestaurowany budynek koszarowy.

11 – Rewitalizacja zamojskiej starówki w latach 2005 – 2014. Jest to niewątpliwie zasługa prezydenta Marcina Zamoyskiego, jego współpracowników i tych radnych, którzy wiedzą, że Zamość tylko na turystycznej mapie kraju, może odnieść sukces. To fakt – w mediach robią karierę mury.

12 – Otwarcie Centrum Filmowego Stylowy w 2010 roku. Należymy do czołówki najnowocześniejszych kin w kraju. Niech nam zazdroszczą!

13 – Doprowadzenie do utworzenia mieleckiej podstrefy ekonomicznej w 2010 roku, która – mimo licznych trudności – systematycznie się rozwija. Malkontentów w tym temacie nie brakuje, ale to już taka prawdziwie polska tradycja. Opozycja też musi mieć jakieś zajęcie.

14 – Remont Ogrodu Zoologicznego w 2012 roku. Jest to teraz najnowocześniejsze ZOO w Europie. Jeden z nielicznych miejskich podmiotów gospodarczych, nieprzynoszących strat. Cieszy się ono wielkim zainteresowaniem turystów, a zwłaszcza dzieci. Szczęścia w ZOO nie brakuje, chociaż słonia na etacie jeszcze nie ma.

15 – Rozwój inicjatyw kulturalnych w mieście. Zamość należy do nielicznych miejscowości w Polsce, w których się odbywają przez cały rok liczne imprezy artystyczne. Artystów mamy w każdym wieku. Najmłodsza formacja to „60+”

 

A oto „dekalog nieszczęść” (być może?):

 

1 – Powstanie w 1992 roku Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Organizacji, która „wyróżniła” się nie tylko w mieście i na terenie całego kraju (za przyczyną mediów) listem przewodniczącej skierowanym na ręce marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz oraz wywiadem dla portalu ONET.pl W liście zakwestionowano politykę zagraniczną rządu polskiego i Unii Europejskiej w sprawie wydarzeń na Ukrainie. Tym samym Stowarzyszenie z organizacji wyższej użyteczności stało się tubą propagandową prezydenta Władimira Władymirowicza Putina. Za jakiś czas dowiemy się – prawdopodobnie – że Obama też dostał korespondencję z instruktarzem stowarzyszonych.

2 – Zgoda na rozpoczęcie działalności bazarowej na lotnisku Mokre w 1993 roku. Od tego czasu uniemożliwiono rozwój transportu lotniczego w Zamościu i zrujnowano licznych handlowców na terenie miasta. Lobby bazarowe ma się dobrze…

3 – Upadek podmiotów gospodarczych w Zamościu, tj. Zakładów Mięsnych w 1995 roku, Zamojskich Fabryk Mebli w 2001 roku, Delia w 2006 roku, oraz wyprowadzenie z Zamościa TSWL w 1995 roku. Pozostały jedynie wspomnienia i pożółkłe fotografie.

4 – Powstanie lodowiska przed Ratuszem w 2006 roku. Mimo sympatii, jaką mam do prezydenta Marcina Zamoyskiego nie pochwalam tej realizacji, jak również tłumaczeń urzędników miejskich, że jest to odpowiedź na wolę ludu zamojskiego. Problem w tym, że nie skonsultowano tego z mieszkańcami, a zdecydowały głosy „młodzieży z internetu”. No cóż, nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą.

5 – Tajemnicze postawienie przez Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich pomnika w hołdzie żołnierzom polskiego państwa podziemnego, batalionów chłopskich i ludowego związku kobiet, „monument” za walkę o wolną Polskę z najeźdźcami z zachodu i wschodu w latach 1939-1945. Postawiono go bez zgody radnych miejskich, a gdy rzecz cała stała się faktem, zalegalizowano jego istnienie. Zastanawiam się, co to ptaszydło, które wygląda jak straszydło.

6 – Powstanie Fundacji Centrum Wypędzonych na Zamojszczyźnie w 2009 roku. Działalność tej organizacji wprowadziła więcej zamieszania niż dobra wspólnego. Ustawicznie bezdomni i wiecznie nieszczęśliwi…

7 – Upadek Klubu Sportowego „Hetman” Zamość w 2010 roku było klęską zamojskiego sportu wyczynowego. Krążą plotki o adopcji Stocha i jak nic wyniki wystrzelą w górę.

8 – Likwidacja Zamojskiej Korporacji Energetycznej, która stała się częścią PGE w 2010 roku, było końcem niezależności elektrycznej. Każdy z nas widzi to na rachunku.

9 – Problemy komunikacyjne, do których należy zaliczyć upadek kolei w 2008 roku, komunikacji PKS, którą „dobiła” sprzedaż dworca i bazy przy ul. Sadowej w 2012 roku. Za dwa lata będziemy mieli za to największą „Biedronkę” w województwie lubelskim, jak nie na całej ścianie wschodniej. Owadów w Zamościu mamy, zatem dodatek.

10 – Rozwój krzykliwego nacjonalizmu, do którego należałoby zaliczyć środowiska związane z Obozem Wielkiej Polski, Organizacji Narodowo – Radykalnej, część środowisk związanych z Radiem Maryja, Telewizją Trwam… O TEMPORA O MORES.

 

Zafrasowałem się porażkami, a na to jedynym lekiem jest dobry trunek, ostatni składnik moich zamojskich smaków. I to by było na tyle.

Autor: WIT
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "STYX" dnia 5 czerwca 2014 o godzinie 16:13:37 napisał:
  Mówisz,że Leszek Miller wiecznie żywy. To co powiedzieć o niejakim Wojtyle,który nie żyje a dalej cuduje ????
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 5 czerwca 2014 o godzinie 19:13:46 napisał:
  Dużo tych tematów na plus i minus. Ja się zajmę jednym punktem: "9 – Odsłonięcie 17 września 2005 roku pomnika Kanclerza i Hetmana Jana Sariusza Zamoyskiego w czterystulecie jego śmierci. Monument został zaprojektowany przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pana Mariana Koniecznegο. Jego powstanie było możliwe dzięki staraniom m. in. Marcina Zamoyskiego i śp. ppłk. Franciszka Smotera. Nie wiem, czego pragnął rzeźbiarz, ale zwierzę robi zawrotną karierę…" Nie wiem dlaczego, robi taką zawrotną karierę - chyba nie z powodu wyeksponowanej "gitary". No ale to "koń" w wersji męskiej. Pytali mnie Ci oblegający ostatnio Twierdzę, dlaczego Wielki Jan siedzi w "przysiadzie niemieckim" na tym koniu. Podobno nikt w Rzeczypospolitej w XVI/XVII wieku tak konia nie dosiadał. Ja im mówiłem, że twórca z Krakowa, Matejki po Grunwaldem się naoglądał (Książe Witold tak dosiadał konia na obrazie), i chodziło o "majestatyzm", a nie jak kto w epoce "rencyma kierownice trzyma". Niestety nie wiem jak wytłumaczyć "ptaszki - orły" przy cokole. To niby herby, jak się zorientowałem. Ci co przyjeżdżają, podpowiadają, że to herby księstw śląskich ze średniowiecza. Może i tak. Ale jak to wytłumaczyć, że one tam są? I DLACZEGO NIE MA HERBU PIERWSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ: POGONI, ORŁA BIAŁEGO I "JELIT" ZAMOYSKIEGO NA DOKŁADKĘ? Nie mówiąc już o NASZYCH OKOLICZNYCH herbach ziemskich? Jak to zaliczyć: sukces, czy porażka?
  0
  0
 • "x" dnia 6 czerwca 2014 o godzinie 8:09:02 napisał:
  Czasami trudno jest zrozumieć czego ludzie chcą. Autor za sukces uznał "likwidację województwa zamojskiego", a za nieszczęście "upadek podmiotów gospodarczych w Zamościu" i innych instytucji gospodarczych np. likwidację Zamojskiej Korporacji Energetycznej. Nie zauważa związku miedzy jednym a drugim. Jeśli chce się mieszkać na sielskiej wsi (tzn. w ciszy i spokoju) to trzeba zapomnieć o przemyśle i nie płakać po nim. I odwrotnie. W końcu wydaje mi się autor sugeruje iż potrzebna jest nam cisza i błogi spokój, choć z drugiej strony uznał za sukces "utworzenie diecezji zamojsko – lubaczowskiej". Nie wiem ?????
  0
  0
 • "kosmaty" dnia 6 czerwca 2014 o godzinie 8:36:29 napisał:
  Co do części "sukcesy" w większości zgadzam się z autorem ale dodałbym poz.16: felieton udało się doczytać do końca!-czego po strawieniu owocem jest: w punkcie "nieszczęścia" dodana poz.11- felietony Witta.. Ciężko się je czyta, a i zawartość bywa czasami jakaś wydumana, nieskładna i stronnicza. Czy aby największym nieszczęściem jest "ptaszydło"? Jeżeli Wit mieszka na Starówce to rozumiem niechęć do lodowiska ale milczy już o "funnytannie" na Rynku Wodnym.. W części "nieszczęścia"/?/ 3 z 10 punktów wskazuje organizacje narodowe, kombatanckie i ich działania- czy to jakaś fobia, skrzywienie lewackie, a może zaszłości partyjne?
  0
  0
 • "x" dnia 6 czerwca 2014 o godzinie 10:46:07 napisał:
  Zrozumieć choć trochę współczesność. To w dobie szybkich przemian może być trudne. Może jednak jakieś światełko widać, chociaż pewności mieć nie można? Ale cieszy mnie np. bardzo to, że jak się dowiedziałem z felietonu, mamy teraz w Zamościu "najnowocześniejsze ZOO w Europie". I tak trzymać. I dodam, że teraz pozostaje już tylko jedna pozycja do zdobycia: "najnowocześniejsze ZOO na świecie".
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 czerwca 2014 o godzinie 14:45:07 napisał:
  Tak jeszcze nawiązując do "ptaszysk" (pkt. 5 "dekalogu nieszczęść); Wydaje mi się, że to idealnie obrazuje i pasuje do sytuacji po tych "25 - latach". Jedni, tak jak kombatanci z BCh identyfikują się ze swoim "ptaszyskiem" na pomniku, inni z "ptaszyskami na cokole Jana" (coś na kształt świdra - ni to pies, ni wydra), jeszcze inni z "ptaszkiem" konia Hetmana. Nad wszystkim jest "ptaszydło" na wieży ratuszowej (pod względem heraldycznym dość zastanawiające). A w ogóle nad wszystkim jest "ptaszydło" uznane za Nasze, pewną ustawą, po '89. Które "ptaszydło" jest prawdziwe? Bo jakoś tak wychodzi, że każdy ma swojego "ptaszka".
  0
  0
 • "tomcio" dnia 12 czerwca 2014 o godzinie 14:09:40 napisał:
  Czy te wydarzenia są ustawione zgodnie z hierarchią, pierwsze to najważniejsze, drugie nieco mnie, i mniej aż do końca? Bo jeśli tak, to powstanie radia katolickiego ważniejsze od wizyty Jana Pawła II?! Już nawet za kilkadziesiąt lat o radiu pewnie nikt nie będzie pamiętał, a wizyta znajdzie swoje miejsce w historii Zamościa i to choćby czysto ze względów prestiżowo-logistycznych...
  0
  0
 • "Ad" dnia 13 czerwca 2014 o godzinie 14:05:34 napisał:
  Czy tak trudno zrozumieć, że ta wizyta to były, są i będą tylko wydatki i nic po za tym. Czy ktoś stał się lepszy, czy ktoś zrobił coś dobrego dla innych, czy ktoś coś komuś pomógł? To pytania retoryczne. A wydatki były, są i zapewne będą, bo każda celebra to wydatki. Szkoda, że ludzie podobno wierzący wolą bożków i kult zmarłych ludzi niż Boga. A wystarczy przestrzegać pierwsze przykazanie, ale po co? Lepiej mieć bożków, bo może coś załatwią po znajomości. Zapewne zdziwicie się wszyscy. I to ma być osiągniecie według wszelkich rankingów? A co do tego rankingu osiągnięć. Utworzenie Diecezji... Dla kogo to osiągnięcie? Dla zwykłego człowieka, czy dla połechtania ambicji kleru? Utworzenie strefy..., i co to dało? Kilkadziesiąt miejsc pracy za głodową pensję? A już totalnym kuriozum jest zaliczenie na 25-lecie wolnej Polski odsłonięcie pomnika Zamoyskiego. No brawo, tyle tylko dlaczego takim samym, a dla niektórych zapewne większym wydarzeniem nie ustanowić odsłonięcie pomnika JP2 przy katedrze?
  0
  0
 • "Thomas" dnia 21 czerwca 2014 o godzinie 11:34:32 napisał:
  Powszechnie znanym faktem jest to że ryba psuje się od głowy. jak również to, że dorobek życia może być zniszczony w jednej chwili - to właściwym określeniem jest gangrena. Obecne wydarzenia w kraju pokazują stan dygonalno-agonalny, państwo polskie istnieje na papierze - i to mówi minister MSWiA - a to ma wpływ na to co się dzieje na dole. 25 lat wolności - i sceny jak z Białorusi Olgierda Łukaszenki, czy Rosji Władimira Putina. Czy drastycznym przykładem może być Ukraina - rżady Janukowycza i i gigantyczny majatek jakiego się dorobił - podczas gdy reszta kraju żyje w skrajnej biedzie, Skoro nawet najwierniejsi stronnicy PO - odwracają się od Tuska - i tej skompromitowanej do szpiku kości partii - to chyba coś jest w narzeczy. Czytając te całe felietony - tylko utwierdzam się w przekonaniu, że autor wykazuje dziwna naiwność i tendencyjność. Dokonując tak pobieżnej analizy warto pogrupować pewne zdarzenia z dziedziny sukcesów i porażek - i przede wszystkim nie stawiać znaku równości pomiędzy powstaniem fundacji Morando a wizyta premiera (mającej bardziej kurtuazyjny charakter, a nie wydźwięk gospodarczy dla miasta czy regionu. Sukcesy gospodarcze Zamościa na tle upadku zakładów przemysłowych są niewielkie. To samo z porażkami - nie na wszystko mieliśmy wpływ. Tym bardziej, subiektywne postrzeganie czegoś jako sukces dla innego jest porażka.Czy sukcesem jest wizyta premiera w Warszawie? Mając na względzie powyższe uważam, że głównymi osiągnięciami rządu Tuska oraz ekipy związanej z Platformą Obywatelską są: - Afera taśmowa, afera hazardowa, afera wyciągowa, afera stadionowa, afera autostradowa, afera stoczniowa, afera AmberGold, afera gazowa, Info-afera; - Grabież oszczędności Polaków z OFE (153 mld zł); -Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat; -Wzrost zadłużenia kraju (z 530 do 970 mld zł) -Wzrost fiskalizmu, zamrożenie progów podatkowych (coraz biedniejsi muszą płacić coraz większe podatki), podwyżka podatku VAT do 23 proc., kilkukrotne podwyżki akcyzy, podwyżki składek ZUS, likwidacja ulg podatkowych (budowlanej i internetowej), zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego; -Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego; -Paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego; -Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów); -Doprowadzenie do agonii służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty) -Ograniczenie roli naszego kraju w relacjach międzynarodowych -Przyjęcie ustawy o tzw. bratniej pomocy; -Podpisanie długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem; -Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); -Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej; - Zmielenie miliona podpisów w/s JOW; -Odrzucenie podpisanych przez miliony Polaków wniosków o referenda w/s 6-latków i wieku emerytalnego; -Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo. NA KONIEC MÓWIĄC O WOLNOŚCI MÓWMY O WŁASNOŚCI - BO JAK MÓWI STARE PORZEKADŁO LUDOWE TYLE WOLNOŚCI ILE WŁASNOŚCI. JAK Z TA WŁASNOŚCIĄ WYGLĄDA W NASZYM ZAMOŚCIU? cZY TEGO MAJĄTKU PRZYBYWA W ZAMOŚCIU CZY UBYWA??? Zresztą kto ma go tworzyć, jak Zamość się wyludnia. Ale również nie ma wolności bez odpowiedzialności - za skrajnie nieodpowiedzialne należy uznać kult telenowelii, teledurniei i teległupiei - słowem wszystkiego tym czym żyją Polacy - zwłaszcza tej powszechnej celebry. TYCH CELEBRYTÓW /PO POLSKU ŚWIĘTOWACZY, IMPREZOWICZÓW - BO TO SŁOWO NALEŻY TŁUMACZYĆ DOSŁOWNIE I W DOSŁOWNYM KONTEKŚCIE JE ROZUMIEĆ) - ICH ROLA JEST ZAPEŁNIENIA CAŁEJ PRZESTRZENI MEDIALNEJ z uwagi na ich taniochę. I to jest swojego rodzaju wyznacznik ubóstwa intelektualnego.
  0
  0
 • "Ad" dnia 21 czerwca 2014 o godzinie 11:57:33 napisał:
  Ale po co myśleć, jak co niedziela ksiądz powie jak żyć, gdzie przelać lub przekazać pieniądze i kto jest wrogiem jedynie słusznej siły przewodniej... A już szczytem hipokryzji jest kolejna celebra w Krakowie z okazji przepraszania za pedofilię w Kościele. Przepraszają nie winowajcy, ale ich przełożeni. Przepraszam nic nie kosztuje materialnego. Nie wpuszczono fundacji pomagającej poszkodowanym itd. Wartość tych przeprosin dla ofiar zwyrodnialców w sutannach i dla ich bliskich jest taka, jak wartość przeprosin złodzieja z sąsiedztwa, który ukradł komuś dorobek całego życia, a po wielu latach przyparty do muru przychodzi jego boss i mówi przepraszam, ale kasy nie oddamy...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 1:52:30 napisał:
  AD zapisz się do Ruchu Palikota - pomóż im, bo nie wejdą do parlamentu.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 2:03:18 napisał:
  AD Ale po co myśleć, jak co niedziela ksiądz powie jak żyć, gdzie przelać lub przekazać pieniądze i kto jest wrogiem jedynie słusznej siły przewodniej… Wiesz chodzę do kościoła i nie słyszę jak mam głosować.
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 8:45:15 napisał:
  A merytorycznie podważysz to co napisałem, bo ja o wyborach nie wspominałem, ani o głosowaniu. Chociaż jak nie słyszałeś, to nie znaczy, że problem nie istnieje. Ja (jak jeszcze chodziłem do Kościoła) i nie tylko ja słyszałem niejednokrotnie różne sugestie przed wyborami. Nie o tym jednak pisałem więc ten słabej jakości zabieg odwracający uwagę od problemu nie za bardzo Ci się udał...
  0
  0
 • "Nicka" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 9:10:59 napisał:
  Do "AD": każdy chłop to beczka prochu z emocjami,tylko mocni charakterem nie mają zboczonych myśli w kierunku dzieci, więc i wśród księży, którzy są chłopami też się zdarzają słabi. A tylko wśród facetów jest nagminna pedofilia, nie słyszałam, żeby kobiety molestowały dzieci, może jedna na tysiąc. Nie powtarzaj wiec jak mantrę-ksiądz pedofil,ksiądz pedofil,ksiądz pedofil, bo i koło ciebie mogą się kręcić faceci bez sukienek, i niejeden z nich ma ochotę skrzywdzić dziecko, albo krzywdzi, o czym ty nie wiesz. Skończ więc szczekać na księży, bo szczekasz przy każdym temacie. Tobie to chyba jak temu przysłowiowemu Jasiowi wszystko kojarzy się z ....
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 16:11:34 napisał:
  A dlaczego mam skoczyć? Zło jest złem i czy to robi klecha czy inny dewiant, to jest to zło. Tyle tylko, że jak to robi klecha to jakby zło było większe, bo i zaufanie owieczek jak widać jest bardziej bezwarunkowe. I nie zamykaj mi ust swoimi nakazami, bo nie masz nade mną władzy, jak zresztą ci w czarnych sukienkach i to najbardziej wkurza, prawda....? A samodzielne myślenie i dociekanie prawdy wynika z natury człowieka co nie jest sprzeczne jak sadzę z wolą Boga. Oczywiście z wolą Kościoła oczywiście tak, bo ciemny lud bardziej daje się zniewalać.
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 16:42:40 napisał:
  Miało być "skończyć"... A poza tym, jak Ty możesz wszystkich facetów do jednego wora, to ja tym bardziej mogę tych wyposzczonych...:)
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 16:56:45 napisał:
  @"Ad"; "Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba"... Również dla hardkorowych antyklerykałów. Tylko co Twoje wpisy mają wspólnego z tytułem tego artykułu "Zamojskie smaki wolności na 25. rocznicę"? I z jego zawartością?
  0
  0
 • "Ad" dnia 22 czerwca 2014 o godzinie 17:33:06 napisał:
  A nie zauważyłeś ile tej katolickiej wolności" przemycił Autor w swoim pseudo-rankingu? A antyklerykałem zapewne jestem, ale wcale się tego nie wstydzę. Bo to mój antyklerykalizm i wcale nie popieram Palikota.
  0
  0
 • "Marta" dnia 24 czerwca 2014 o godzinie 13:01:41 napisał:
  Zło to jest zło, ale z tego co piszesz to zło to jest dobro, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Zresztą dla tego hardcorowego radykała antyklerykalnego AD - złem jest tylko kościół. chyba największym złem jest to zło które w nim siedzi, ta nienawiść, ten prymitywizm. I ciągle o tej pedofilii - zdaje się, że sądy prokuratura zajmują się tym. To trzeba piętnować wszędzie tam gdzie to jest a nie tylko w jednym miejscu wskazywanym przez tego hardcorowego antyklerykała. Bez względu kim jest ta osoba, czy należy do świata artystycznego i dostaje prestiżowe nagrody, czy zwykły obywatel szaraczek. Żałosne w tym wszystkim jest to, że pedofilię używa się do walki politycznej, zwłaszcza przez tych co niby coś mogą zrobić. JA SĄDZĘ ŻE ad-owi marzy się zemsta w majestacie prawa.
  0
  0
 • "Ad" dnia 24 czerwca 2014 o godzinie 15:25:56 napisał:
  Ten wpis powyżej to dowód na to jak wspaniały, miłosierny i z "wartościami" jest katolicyzm. Nie będę odnosił się bezpośrednio do tych insynuacji, a wręcz obelg, bo to nie ten poziom. Pozwolę sobie tylko na wyrażenie kilku uwag w tym wątku na temat katolicyzmu. Jest to w mojej opinii (i nie tylko) religia „miłości bliźniego”, której fundamenty to morze krwi i stosy trupów ludzi zamordowanych na przeróżne bestialskie sposoby, ludzi zaszczutych i ze złamanym życiem. Nawet dzisiaj,gdy np. w medycynie ktoś odkryje jakąś nową metodę leczenia, to od razu jest to niemoralne, szkodliwe w myśl obłąkańczej zasady, że cierpienie uszlachetnia, zbawia itd. A jak ktoś ujawnia prawdę, to jest to atak na Kościół. Ja nikogo imiennie staram się nie osądzać no chyba, ze to osoba publiczna uznająca siebie za autorytet moralny, a często nim nie jest no i chyba, że są znane fakty tego kogoś co do winy vide Wesołowski, Gil, Juliusz Paetz itd… A jednak katolickie sumienie Przedmówczyni pozwala na takie osądzanie mojej osoby. Czyżby uważała, że jest lepsza od innych, bardziej zbawiona? A czy to nie jest grzech pychy? Czyż zbawianie nie jest domeną Boga? Czyż człowiek sam siebie może zbawić? No ale, żeby odpowiedzieć na te pytania, to trzeba znać Biblię. A Katolicy znają tylko poglądy swojego proboszcza, który nie musi być najmądrzejszy i najświętszy byleby był „nasz” i to daje mu monopol na decydowanie kto jest (będzie) zbawiony, a kto nie. Niestety zarówno Przedmówczyni, jak i Jej guru proboszcz żyją w błędzie, co niniejszym staram się im uświadomić, bo jestem chrześcijaninem i szkoda mi błądzących bliźnich. Wiem, że przez mur ignorancji, pogardy i pychy zapewne się nie przebiję, ale będę próbował. Pozdrawiam i więcej miłości oraz tolerancji dla niekatolików życzę :)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 25 czerwca 2014 o godzinie 0:25:22 napisał:
  Pogratulować takiej opozycji (fikcji)!!!!
  0
  0
 • "Ad" dnia 25 czerwca 2014 o godzinie 8:35:21 napisał:
  To jeszcze raz, a coś merytorycznie...?
  0
  0
 • "czytelnik" dnia 29 czerwca 2014 o godzinie 19:48:11 napisał:
  @WIT zacznij od horoskopów. Wstyd pod takim tekstem się podpisać. PS. Książnica nie powstała w 2005 r.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

no_name
bazgroły to malują dzieci w przedszkol...
...... 57 minut temu
Wychowankowie to grają tam gdzie się i...
...
Chcą coś robić dla ludzi to im jeszcz...
z_boku
Żeby za kilka lat nie okazało się że...
cyanide3
Wszystkich bierzcie, mnie nie ruszajcie ...
Gość
Przez Wielączę nie przebiega Dk17....
Wara od mojej o...
Prosimy o rozważenie innego miejsca pod...
SC
Dokładnie. Nie takie inwestycje się wy...
Thomas
Pytanie ile to rondo będzie kosztowało...
antyklerykał
Analiza moja jest taka, że w mieście n...
ad111
Protestować każdemu wolno i walczyć o...
observer
POPIERAM, chociaż żałuję, że sam ni...
BarteS
Tak, caly region liczacy ze 170 tys. lud...
Zamość
Patrząc na szkic to zmian wpłynie na k...
L..
ZAWADA, jak wskazuje sama nazwa, jest za...
Name
A może one mają statystykę wypadków ...
Ktoś
Słabe - my mieszkańcy Zamościa jeste...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny