R E K L A M A

Z I P

FelietonyWIT4 marca 2014 FACEBOOK | 4209 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 33 komentarze ()

Zamojski nacjonalizm w “patriotycznym sosie”

Sztandar z powstania, foto: Mathiasrex Maciej Szczepańczyk, wikipedia.org

R E K L A M A    B O A R D

Felieton WITA pro publico bono.

 

Po 1990 roku, przez długie lata wydawało mi się, że społeczeństwo polskie, uwolniło się od upiorów komunizmu i nacjonalizmu. Sygnalnie – tu i tam – podczas uroczystości patriotycznych znajdowali się „aktywiści”, ludzie wykrzykujący hasła nie mające nic wspólnego z wiarą chrześcijańską, polską tradycją tolerancji, ani pięknym hasłem „W IMIĘ BOGA ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ!” autorstwa Joachima Lelewela.

 

Wydawało mi się, że minione stulecie, które spłynęło krwią milionów niewinnych ludzi, tych, co przeżyli – czegoś nauczył. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Nacjonalizm jest jak rak – kiedy zaatakuje człowieka, nie ma szans na ratunek!

 

Od początku trwającej na Ukrainie rewolucji staram się przyglądać zachowaniu nie tylko naszych rodaków, ale przede wszystkim „zamościanom”, młodym, w średnim wieku i tym leciwym, zmęczonych życiem. I jestem zaniepokojony, a nawet przerażony. Coraz częściej na stronach portali internetowych spotykam się z komentarzami, że faszyści z Majdanu, obalili legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowicza, oraz że Polska nie ma żadnego interesu na Ukrainie.

 

Są to oczywiście wypowiedzi nacjonalistów, którzy nie ukrywają swojego członkostwa w Obozie Wielkiej Polski i Organizacji Narodowo Radykalnej, organizacjach, które w okresie międzywojennym zostały przez władze państwowe zdelegalizowane. Niestety Trzecia Rzeczpospolita nie daje sobie rady z grupami, głoszącymi hasła nacjonalistyczne, podobnie jak i z tymi, co chwałę komunizmu nasza na sztandarach. Są bowiem w Polsce siły polityczne, które chronią i jednych i drugich, dając „ciche przyzwolenie” na wszelką formę ich działalności. Chodzi oczywiście o część polityków z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

 

Pierwsi nie widzą nic złego w gloryfikowaniu gen. Wojciecha Jaruzelskiego, którego – lider SLD -Leszek Miller chce dekorować Orderem Orła Białego. Fakt, że generał jest odpowiedzialny za strzelanie do ludzi w Grudniu 1970 i 1981 roku, to przecież tylko taki „wypadek przy pracy”. Miller pragnie także Orła Białego dla gen. Czesława Kiszczaka, określanego przez „Gazetę Wyborczą” „człowiekiem honoru.” A to właśnie za jego rządów w MSW – owego przyszłego beneficjenta – zamordowano księży: Jerzego Popiełuszkę, Stanisława Suchowolca, Sylwestra Zycha, Stefana Niedzielaka.

 

Nie są bez winy niektórzy politycy PiS, wspierający nacjonalistyczne ugrupowania, trzymając nad nimi parasol ochronny. Przodują w tym posłowie i senatorowie związani swego czasu z Ligą Polskich Rodzin.

 

Niestety potwierdziło się to, co pisałem w felietonie o Radzie Miejskiej w Zamościu, że zamojskie informatory, czyli: prasa, telewizja, portale internetowe, zamiast rzetelnego dziennikarstwa, starają się być stroną i wspierać poszczególne partie polityczne lub po prostu zamojski nacjonalizm. Piszę o tym dlatego, że jedynie na stronach Roztocze.net znalazł się materiał o wystąpieniu podczas ostatniego posiedzenia RM radnego Danela, który zaproponował, aby Rada zwróciła się do Ukraińców z apelem, wspierającym dążenia integracyjne z Unią Europejską oraz budowę demokracji. Pozostałe publikatory milczały jak zaklęte. Nikt o tym nie wspomniał. Czyżby jakaś fatamorgana: wystąpienie radnego miało miejsce, ale my udajemy, że nie… . Gdyby nie „Roztocze.net” wielu zamościan byłoby niedoinformowanych, a tą cenną inicjatywę wessałaby „czarna dziura” dezinformacji.

 

Pisząc o propozycji dr Danela, redaktor Michał Karchut zacytował radnego Michała Kimaka, który mówił: „Jestem przeciwny, żeby Rada Miasta zajmowała się wyrażaniem jakiegokolwiek poparcia dla tego, co dzieje się na Ukrainie. Moim zdaniem, było tam łamane prawo i organizacje, które teraz tam panują nie mają nic wspólnego z dobrem naszego kraju i naszego miasta – protestował Kimak”.

 

Czy – zgodnie z głosem radnego Kimaka – ludzie na Majdanie, walczący o wolność i demokrację łamali prawo, a strzelający do ludzi BERKUT i wspierający go prezydent Wiktor Janukowicz, postępowali zgodnie z prawem…???

 

Radny przez całą kadencję wyróżniał się „księżycowymi pomysłami”. Razu pewnego pragnął przyłączenia części Helu do Zamościa. Z nostalgią oczekiwał powrotu oślepionej foki do parku. Najwięcej jednak polarności „trybunowi z Ratusza” przyniosła bezpardonowa walka z „Pekinką”, bohaterką reklamy sieci handlowej „Biedronka”, co to Chińczyka na oczy nie widziała, ani z nim nie obcowała i według radnego takim szczerym wyznaniem biła w godność mieszkańców Zamościa i okolic. Jego cenna inicjatywa historyczna, którą – z cała swą gorliwością – chciał przypomnieć mieszkańcom Żółkwi i Łucka, kim był Stepan Bandera (tak, jakby Ukraińcy nie wiedzieli, kim był…) zapisze się zapewne złotymi literami w dokumentacji RM.

 

Ale tą ostatnią wypowiedzią „powalił” mnie na ziemię. Radny Kimak – chyba nieświadom – przemawiał niczym (tj. na obraz i podobieństwo) prezydent Rosji Władimir Putin. Jego „ mocny głos” można porównać z przekazami Agencji Inter – Tass z Moskwy. Ta sama myśl: na Majdanie są faszyści i banderowcy, dlatego też Moskwa musi chronić od nich Krym.

 

Słyszałem, że radny jest członkiem Stowarzyszenia Upamiętniającego Polaków Pomordowanych na Wołyniu. Niektórzy jej członkowie nie ukrywają w publicznych wypowiedziach, że Ukraińcy są większymi zbrodniarzami niż Rosjanie, Niemcy czy też Chińczycy… Współczesna historiografia europejska nie ma wątpliwości, że najwięcej zbrodni ciąży na Hitlerze i Stalinie – o Banderze nie wspominają.

 

W dwóch pierwszych dniach marca zorganizowano w Zamościu marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy nie zrzucili broni po 1945 roku i walczyli z władzą komunistyczną do 1956 roku, a na Lubelszczyźnie aż do 1963 roku – sierżant Józef Franczak „Lalek”. Święto to obchodzimy w kraju czwarty już raz. Niestety, z roku na rok zostaje ono brutalnie przyjęte przez środowiska nacjonalistyczne i skrajnie prawicowe, oczywiście pod parasolem Prawa i Sprawiedliwości.

 

Marsz 1 marca zorganizował poseł Sławomir Zawiślak, z wykształcenia historyk, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uważający się za spadkobiercę myśli politycznej Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego. Kiedy w ostatnich dniach w portalu Internetowym „Zamosc.Online.pl”, wraz z posłem Krzysztofem Michalkiewiczem, zamieścił apel do polskich rolników, w którym pisał: „W dniu 140 rocznicy urodzin wielkiego polskiego męża stanu, trzykrotnego Premiera z czasów II Rzeczypospolitej Polskiej i obrońcy interesów polskich rolników i polskiej wsi, Wincentego Witosa, członkowie Lubelskiej Rady Regionalnej PiS wyrażają wdzięczność Opatrzności za dar Jego obecności w polskim życiu publicznym w XX – leciu międzywojennym”, oniemiałem…

 

Jak można z sobą połączyć te trzy wykluczające się doktryny polityczne, wie chyba tylko poseł i prezes zamojskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Sławomir Zawiślak, lat pięćdziesiąt…

 

Przez wiele godzin studiowałem literaturę tematu i nie znalazłem w niej żadnego potwierdzenia, że Dmowski, Piłsudski oraz Witos politycznie się wspierali. Piłsudski do tego stopnia nie znosił Dmowskiego, że nie podawał mu ręki – podobnie jak Jarosław Kaczyński liderowi Twojego Ruchu Januszowi Palikotowi, co pokazała ostatnio TVN24. Natomiast Witos, na kilka dni przed przewrotem majowym 1926 roku, był zdecydowany aresztować Piłsudskiego i rozstrzelać go, jako szkodnika sprawy polskiej. Poseł Zawiślak w swojej doskonałości i mądrości historyka KUL pogodził po latach tych trzech wielkich adwersarzy. Powinien chyba za to dostać jakieś ważne odznaczenie…

 

Kolejny marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano 2 marca przez OWP i ONR. W mniemaniu wielu obserwatorów tego zdarzenia był to typowy „Zlot czarownic na Łysej Górze”. Przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego nie tylko oddawano cześć walczącym za niepodległość Polski, ale potępiano ukraiński nacjonalizm i znów mówiono o Banderze. Liderzy marszu wykrzykiwali, że są prawdziwymi Polakami, że kochają Polskę, są najlepsi w całej galaktyce… Na tyłach zgromadzenia czaił się poseł Zawiślak, a ze sztandarem wypinali piersi radny: Zacharow w „maciejówce” i Kurzępa dzierżący drzewiec.

 

Mówiono o Żołnierzach Wyklętych, za których uważają żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, tak jakby wśród nich nie było byłych żołnierzy Armii Krajowej. Zamojsko – lubelsko – tomaszowscy nacjonaliści zapomnieli, że 16 grudnia 1921 roku Eligiusz Niewiadomski, wspierający ruch narodowy zamordował pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza, a Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych mjr Antoniego Szackiego „Bohuna”, 28 stycznia 1945 roku w Ząbkowicach Śląskich poszła na współpracę z hitlerowską armią.

 

Powracając do radnego Danela. Jego propozycję uważam za umiarkowaną i jak najbardziej potrzebną. Każdy, kto występuje przeciwko współpracy naszego miasta z Ukraińcami jest wrogiem rozwoju Zamościa i podważa jego i tak bardzo wątły rynek pracy. Żyjemy w mieście oddalonym od granicy polsko – ukraińskiej nie więcej niż pięćdziesiąt kilometrów. Tysiące zamościan rocznie przemierza tę trasę, aby zakupić dobra konsumpcyjne. Wielu bezrobotnych z tego po prostu się utrzymuje. I trudno ich za to potępiać. Lepiej, że handlują, niż mieliby kraść lub żebrać.

 

W Zamościu studiują setki młodych ludzi z Ukrainy. Dzięki nim mogą funkcjonować zamojskie uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Wyższa Szkoła Humanistyczna. Dzięki stabilnej sytuacji na Ukrainie będzie rozwijała się przedsiębiorczość, zamojski biznes i równie ważna wymiana kulturalna. Tylko ślepy i głupi nacjonalizm tego nie zauważa. Zapatrzony w siebie jak zła macocha – czarownica w baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka.”

 

Kilka miesięcy temu będąc w BWA Galeria Zamojska rozmawiałem z Danelem, który w gronie znajomych opowiadał o przygotowywaniu do druku drugiego tomu Słownika Biograficznego Drugiej Wielkiej Emigracji. Mówił, że ile razy przygotowuje biogramy działaczy narodowych na emigracji, nawet u najwybitniejszych postaci ruchu narodowego spotyka się w ich działalności z prymitywnym antysemityzmem, czy to przez wybicie żydowskiej szyby, pobicia czy też oplucia obywatela polskiego wyznania mojżeszowego. Wielu narodowców po wojnie wróciło do kraju po 1956 roku i współpracowało z władzą komunistyczną. Było zaangażowanych w antysemickiej awanturze 1968 roku u boku Mieczysława Moczara. Taki jest etos polskich narodowców.

 

Nikt normalny nie kwestionuje i nie zamazuje prawdy o wydarzeniach na Wołyniu z lipca 1943 roku. Nikt nie zaprzecza, że była to czystka etniczna o znamionach ludobójstwa. Trzeba pamiętać o ofiarach nacjonalistycznych zbrodniarzy ukraińskich, bo były to zbrodnie nacjonalistów, ale nie zbrodnie całego narodu Ukraińskiego. Należy pamiętać, a nawet głośno protestować, gdy fałszuje się prawdę historyczną, gdy ukazuje się jedynie ofiary UPA, nie wspominając o wściekle antyukraińskiej polityce polskich władz sanacyjnych po śmierci Józefa Piłsudskiego. Przyjęto wówczas politykę „rewindykacji”, polegającej między innymi na niszczeniu cerkwi prawosławnych. Przed laty, w jednym z programów TVP prof. Tadeusz Chrzanowski, który dzieciństwo spędził w Moroczynie niedaleko Hrubieszowa wspominał, że w czasie tych zbrodniczych działań administracji państwowej, jego ojciec, kiedy widział skutki tej obłędnej polityki krzyczał – „…nas tu Rusini wyrżną, tego nam nigdy nie zapomną!”. O tej zbrodniczej polityce władz RP, w swoich dziennikach pisała także Maria Dąbrowska, akcentując, że Polska zapłaci za tę politykę straszną cenę…

 

zawolnosc_1831

Sztandar z Powstania Listopadowego, 1831 by Mathiasrex Maciej Szczepańczyk

 

Autor: WIT
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Thomas" dnia 4 marca 2014 o godzinie 11:56:26 napisał:
  (...) pięknym hasłem „W IMIĘ BOGA ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ!” autorstwa Joachima Lelewela. 19w. i 20 w. to było umieranie za naszą i wasza wolność. polski żołnierz przelewał za darmo krew i zawsze był zdradzany. Tak więc to hasło głupie w swojej naiwności już dawno straciło swój sens. Kiedy Polacy gineli pod Monte Casino nasz kraj juz był sprzedany w Jałcie. autorowi przypomnę słowa francuskiego żołnierza który powiedział: "Dlaczego mam umierać za Gdańsk?" - powiedział to po 1 września, kiedy Francja i Anglia zdradziły Polskę. ja autorowi przypomnę też słowa z testamentu Piłsudskiego"polska powinna wszystko robić aby wojna nie toczyła się na jej terytorium, Polska w przypadku wybuchu wojny powinna w najgorszym przypadku przystąpić do niej jako ostatnia. A co do pomocy wojskowej Ukrainie - polska nie ma armii. a raczej polska armia jest słaba. A w tym przypadku to pozbawia nasz karaj kart atutowych przy negocjacjach - czyli nasza pozycja jest słabsza. Tak więc kolega zanim coś napisze to niech najpierw sie douczy, niech coś poczyta. niech sobie kolega przypomni jak Polska była okupantem Iraku - i niech sie zastanowi co pisze w swoich ambiwalentnych poglądach.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 4 marca 2014 o godzinie 12:15:41 napisał:
  "Nikt normalny nie kwestionuje i nie zamazuje prawdy o wydarzeniach na Wołyniu z lipca 1943 roku. Nikt nie zaprzecza, że była to czystka etniczna o znamionach ludobójstwa. Trzeba pamiętać o ofiarach nacjonalistycznych zbrodniarzy ukraińskich, bo były to zbrodnie nacjonalistów, ale nie zbrodnie całego narodu Ukraińskiego" - czy ty się zastanowiłeś co ty napisałeś??? - otóż to było ludobójstwo co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Szczególnie przykre było widząc starszych ludzi niezadowolonych z decyzji byłej Wojewody na tablice przy pomniku upamiętniającym tamte tragiczne zdarzenia. Ci ludzie nierzadko świadkowie tamtych zdarzeń chcą przede wszystkim aby mówiono prawdę a nie politycznie poprawna nowomowę i to przed kim przed Ukrainą? przeciez oni nawet ie powiedzieli słowa przepraszam - a skompromitowany bohater pomarnczowej Rewolucji nadal tytuł bohatera Stpanowi Banderze Skoro zrobili to Ukraińcy to obciąża to ich naród. ten sam mechanizm co po 2 wojnie światowej: po 2 wojnie mówiło się że wywołali ją Niemcy, potem że naziści, teraz mówi się o hitlerowcach. To co teraz powie się ze się Polacy sami na Wołyniu pozabijali???? To co może ich jeszcze przeprosimy za Wołyń??? Świetnie przygotowane pod każdym kątem, zwłaszcza super zadziałała propaganda ukraińska. Nie zapominajmy, ze w czasie drugiej wojny światowej Ukraińcy witali Niemców jako oswobodzicieli Armia Generała Włosowa była armią przyboczna Wermachtu - prawie milion żołnierzy. I tego dokonał naród który w latach 20 minionego wieku doznał holocaustu w wyniku którego z głodu zmarło prawie 8 milionów Ukraińców. Nadmienię tylko że przez autora tekstu przemawia internacjonalizm. A internacjonalizm to znak rozpoznawczy komunizmu.
  0
  0
 • "Jakub" dnia 4 marca 2014 o godzinie 13:07:04 napisał:
  Płytkość wiedzy historycznej autora poraża. Już w pierwszym zdaniu traci wiarygodność - "uwolniło od upiorów komunizmu" dobre sobie:) Dalej przeskakuje z jednego tematu na drugi - co mają na litość boską wspólnego obchody Święta Żołnierzy Wyklętych z zabójstwem prezydenta Narutowicza? Proponowałbym także trochę głębiej postudiować historię Brygady Świętokrzyskiej, poznać wszystkie okoliczności ich marszu a dopiero potem wysuwać wnioski i zarzuty. Oczywiście nie mogło zabraknąć w tekście stwierdzenia że PiS wspiera nacjonalizm w Polsce. Kolejny absurd, bo akurat z PiSem Narodowcy żyją jak przysłowiowy pies z kotem...
  0
  0
 • "Thomas" dnia 4 marca 2014 o godzinie 13:12:46 napisał:
  Witt w ogóle nie pojmuje czym jest historia.
  0
  0
 • "Koneser" dnia 4 marca 2014 o godzinie 18:06:46 napisał:
  Felieton doskonały - trudno nie zgodzić się z trafnymi uwagami autora. Dowodem na to jest "wrzask" moich przedmówców.
  0
  0
 • "." dnia 4 marca 2014 o godzinie 23:04:38 napisał:
  http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-marzeny-nykiel/75659-bazyliszek-przejrzal-sie-w-lustrze-fakty-tvn-wziely-pod-lupe-rosyjska-telewizje-i-niechcacy-obnazyly-mechanizm-medialnej-manipulacji-ktora-same-stosuja-od-lat
  0
  0
 • "Marta" dnia 5 marca 2014 o godzinie 0:36:56 napisał:
  A jak o się ma do idei referendum - która pan tak skrytykował????
  0
  0
 • "DD" dnia 5 marca 2014 o godzinie 7:38:17 napisał:
  Żenująco niski poziom felietonu. Autor wykazał się dużą niewiedzą i nieznajomością tematu. Koneser gdyby nie brak lubię nie lubię like'ów - jakie swego czasu wprowadzono na RO - byłby pełniejszy obraz)
  0
  0
 • "Thomas" dnia 5 marca 2014 o godzinie 8:37:04 napisał:
  Witt jest zwykłym komunistą. Relatywizm i internacjonalizm -stanowiący podstawę jego wywodu. to znak rozpoznawczy komunizmu i wszelkiego lewactwa. Ale też jest i druga możliwość - naiwność i idealizm, ale przede wszystkim duży stopień rozczarowania i frustracji Witta - który też widać w tym artykule Ja też pamiętam rok 1989 r. i to co było przed 1989 r.,Stan Wojenny, gaz łzawiący i ZOMO. Wicie ie tkwij w tej komunie zejdź na ziemię.
  0
  0
 • "Koneser" dnia 5 marca 2014 o godzinie 13:33:11 napisał:
  Jeszcze za życia Piłsudskiego zdelegalizowano szkodniki spod znaku ONR i OWP.W niedzielę, 2 marca nacjonaliści wykrzykiwali - idąc przez miasto - hasła typu Nie DLA UKRAIŃSKICH BANDEROWCÓW, BÓG HONOR OJCZYZNA NARODOWA LUBELSZCZYZNA. Pytam,co to ma wspólnego z upamiętnieniem tzw ŻOŁNIERZY WYKLETYCH ??? A to wszystko przy akceptacji zamojskich radnych, paradujących ze sztandarem (frakcja PiS),GAZETY POLSKIEJ i ich wodza,posła Zawiślaka (dowody na zdjęciach). Jak to jest,że żołnierze ginęli w imię niezawisłości Ojczyzny i wszystkich jej obywateli, bez względu na przynależność etniczną, a tymczasem idący tłum wspiera w swych hasłach agresorów rosyjskich. Wstyd dla radnych i posłów z Zamościa oraz ziemi lubelskiej,wstyd dla Polski, wstyd przed całym światem, który chce pokoju i stabilizacji wszystkich narodów. Jest mi niewymownie przykro,że do tego grona dopisuje się radny Kimak.Jego wypowiedź podczas RM jest wysoce niepokojąca.Zastanawiam się, czy przed wygłoszeniem tego tekstu konsultował się ze swoim szefem od Solidarnej Polski - Ziobrą ?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "nikto do Konesera" dnia 5 marca 2014 o godzinie 14:06:32 napisał:
  Szkodniki są jak stonka, im więcej DDT tym bardziej się mnożą, czyli im bardziej zdelegalizujesz, tym bardziej rosną w siłę. Zupełnie jak głupota ludzka, im bardziej ludzkość próbuje wygrać z głupotą tym bardziej ona się mnoży (jak zaraza jakaś). Einstein powiedział chyba, że Wszechświat i głupota ludzka nie mają granic.
  0
  0
 • "Marta" dnia 6 marca 2014 o godzinie 11:15:13 napisał:
  Angela Merkel Niemiecka Racja Stanu, nacjonalizm niemiecki. Bo czytając Witta ja myślę, że Angela Merkel to jakaś straszna nacjonalistka - dokładnie tak bo te miary użyte przez Witt'a pozwalają na postawienie takiej tezy. otóż gospodarka niemiecka jest najsilniejszą europejska gospodarką, ale o na arenie międzynarodowej. Angela Merkel nie tylko broni interesów gospodarczych Niemiec ale niezwykle skutecznie lobbuje i przez to niemiecka gospodarka się rozwija. I robi to samo co swego czasu robiła Margaret Thatcher dla Wielkiej Brytanii. Ale to co łączy obie panie - to podobny profil studiów - obie Panie ukończyły Chemię. Teraz widać np. siłe argumentów pani Merkel widać po tym jak doprowadziła do pionu Putina. teraz Putin jeżeli ocali przywództwo Rosji to będzie jego wielki sukces, ale na to się nie zanosi. Tym bardziej że wszyscy się z niego już śmieją (...) bo gwiazdorzy. A w Polsce do tej pory Tusk nie rozliczył się ze słów że Polska to nienormalność. obojętnie w jakim kontekście się ich użyje, to i tak jest to niedopuszczalne. To jest właśnie to - że te kraje mają szczęście do rządzących. Do mądrych ludzi. I w tym miejscu gdybyśmy mieli polityków pokroju Merkel czy Thatcher to tak jak przed wojną wybiedzony kraj jakim była biedna Polska - wybiedzona Zaborami, Powstaniami, ! wojną Światową i Wojną Polsko- Soviecką. Ten kraj mając takich Polityków jak wymienił Witt, ale miała też Kwiatkowskiego, Wendę, Przeworskiego /twórców Gdynii największego i najnowoczęsniejszego portu w okresie międzywojennym na Bałtyku, nie mowiąc o innych osiągnięciach 2 RP. Pytaniem retorycznym dla Witta jest to, czy byłoby to możliwe w układzie politycznym sprzed Zamachu Stanu - gdzie rządy zmieniały się jak rękawiczki co miesiąc czy kilka miesięcy?? Oczywiście lemingi nie cierpią porównań d0 RP /która nie należała do UE, bo jej wtedy nie było, za to musiała opierać się rożnym przeciwnościom zewnętrznym o charakterze gospodarczym/. Lemingi nie cierpią bo przez okres 24 lat ich jedynym wątpliwym sukcesem jest przeczołganie się na kolanach do UE. Traktat przedakcesyjny został źle wynegocjowany - gdyby był lepiej wynegocjowany to byłby sukces. Tutaj przypomina się Nicea albo śmierć - czyli pozbawienie polski korzystnego systemu głosowania, oczywiście przy chóra optymizmie euroentuzjastów. Dużo biedniejsza Ukraina - postawiła wysoką poprzeczkę UE, zginęli ludzie, skutecznie oparła się inwazji Rosji na swój kraj - ale to co sie stało na Ukrainie zatrząśnie Rosją. Polska Merkel w Polsce okrzyknięta byłaby nacjonalistką i byłaby be. 1. Po pierwsze panie Witt - może zacznę od Skinheadów i ich sympatyków grupy wyrostków i tym [podobnych /co prawda nie było jasnego wskazania . ktoś kto używa wrogiej Polsce ideologi Hitlerowskich Niemiec /ideologia, symbole, czy hasła rasistowskie/ - TO ZDRADA POLSKI TYM SAMYM KOGOŚ TAKIEGO NIE MOŻNA NAZWAĆ NARODOWCEM, W KATEGORIACH w wojny światowej TAKI KTOŚ BYŁBY ZWYKŁYM KOLABORANTEM I I ZOSTAŁBY NA NIM WYKONANY WYROK. 2. Wspomniał pan coś o Witosie, Piłsudskim, i Dmowskim. To byli politycy wielkiej klasy - rasowi politycy. W tamtym okresie 2 RP dla kundli nie było tam miejsca. ja bym jednak zwrócił uwagę na pewien fakt, że drogi tych Polityków rozeszły się. Aczkolwiek w okresie Zaborów, zwłaszcza w czasie 1 Wojny Światowej Ścierały się dwie wizje Piłsudskiego i Dmowskiego i bezsprzecznym jest to, że ich wizje to była wizja silnej i nowoczesnej Polski. Drogi tych polityków ostatecznie rozeszły się po Zamachu Majowym, 3. Odniosę się do tego jak pan powtórzył cdo czystek o znamionach ludobójstwa czyli tego co zrobili Ukraińcy na Polakach Kolega przeczyta sobie ro co mi się udało znaleźć na wykopie: http://www.wykop.pl/link/1889336/362-sposoby-upa-na-mordowanie-polakow/ Tak więc jak się coś pisze panie Witt to trzeba wiedzieć o czym się pisze. Bo jak dla mnie pana tok myślenia opiera ie na fałszywych przesłankach i wniski na tej podstawie są złe. Zastanawia mnie kontekst tego ponurego felietonu, dlaczego właśnie teraz???
  0
  0
 • "Koneser" dnia 7 marca 2014 o godzinie 7:56:09 napisał:
  Dla zwolenników i przeciwników nacjonalizmu nie tylko zamojskiego Pewien chłopiec zapytał kiedyś dziadka: - Co sądzisz o sytuacji na świecie? Dziadek odpowiedział: - Czuję się tak, jakby w moim sercu toczyły walkę dwa wilki.Jeden jest pełen złości, nienawiści i pychy. Drugi przepełnia miłość, wybaczenie i pokój. - Który zwycięży? - chciał wiedzieć chłopiec. - Ten,którego nakarmię - odrzekł na to dziadek.
  0
  0
 • "ivan" dnia 7 marca 2014 o godzinie 8:00:07 napisał:
  No to Wit stracił w moich oczach resztki obiektywizmu.! Tzw. "..czystki etniczne o znamionach ludobójstwa " to wymysł naszych tzw "elit" klepnięty w Sejmie. Co do reszty wypocin - polecam autorowi poczytać z innych źródeł o tym o czym pisze, a nie czerpać wiedzy tylko z tego co wydali Michnik! Przeraża mnie brak rozeznania co do mechanizmu ludobójstwa na Kresach, bo nie o ilość a o ogrom zadawanych cierpień tych 100/200tys ofiar chodzi! W tej kwesti niezaprzeczalnie Ukraińcy SĄ większymi zbrodniarzami od Niemców i Rosjan! Trzeba iść do przodu ale mówiąc prawdę nawet niewygodną dla sąsiadów!Tego "nasi" politycy nie potrafią albo łączą to z postawą wiernopoddańczego klowna..
  0
  0
 • "Dorota" dnia 7 marca 2014 o godzinie 10:40:58 napisał:
  Epatowanie tzw tematami wołyńskimi,zwłaszcza przez nacjonalistów to jakiś obłęd. Najzabawniejsze jest to, że ci "prawdziwi Polacy,patrioci,katolicy ", jako jedyni na świecie, znają się najlepiej - podobno - na historii. Idąc dalej,noszą ruskie lub rosyjskie nazwiska - wystarczy zaglądnąć na nasze zamojskie podwórko, aby się o tym przekonać.
  0
  0
 • "Marta" dnia 7 marca 2014 o godzinie 12:38:07 napisał:
  Tzw. Tematy dorotko - to ludobójstwo z elementami niespotykanego okrucieństwa, bestialstwa, sadyzmu, każni, mordowania nienarodzonych dzieci z łon matek, dewiacji, zwyrodnialstwa. Tu nie chodzi o żadną elementarną sprawiedliwość - tylko o prawdę historyczną. Czy ty dorotko uważasz, że powinniśmy prze Ukraina paść na kolana?? Gdyby tym ludziom zadano szybką śmierć to można mówić o ludobójstwie, ale to co pokazali Ukraińcy. - nie ma znaczenie że byli to Ukraińcy spod znaku Bandery, bo mówienie o Banderze - to tylko skanalizowanie odpowiedzialności. na tym człowieku, a raczej przerzucenie odpowiedzialności. To samo ludobójstwo Katyńska ponad 24 tys. zabitych oficerów. O ile w tym pierwszym przypadku można było mówić o odpowiedzialności Bandery i tylko bandery, to w przypadku Katynia nie można było mówić nic - w tamtych czasach za prawdę o Katyniu można było pójść do więzienia, Przewrotność historii - mówi wprost gdyby nie Katyń to. pasażerowie tupolewa wraz z sp. Lechem Kaczyńskim, śp. Ryszardem Kaczorowskim i innymi żyliby do tej pory.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 7 marca 2014 o godzinie 17:17:05 napisał:
  Witt - jeszcze w to wszystko wmontowałeś krzyż - nie wspominając w tekście o nim ani słowa. A co Do Rotki - taka twoja postawa jest nie tylko obrazą ofiar i żyjących - TO ZDRADA.
  0
  0
 • "Ad" dnia 8 marca 2014 o godzinie 8:08:04 napisał:
  Zdrada to jest wtedy jak Prezydent suwerennego państwa klęka przed władcą innego państwa i całuje go po rękach. Zgadzam się z większością tez i wniosków postawionych w artykule. Szkoda tylko, że katolicko-narodowo-bogoojczyźniany beton niczego z tego nie pojmie, a tylko błotem i jadem obrzuci. Zawsze tak jest gdy się nie ma argumentów, a pozostaje tylko ideologiczne zaślepienie. Pozdrawiam Panie Witt i Wiedz Pan, że nie wszyscy są owcami i baranami. Część nie potrzebuje wyprowadzania na pastwiska, bo nie lubi trawy...:)
  0
  0
 • "Marta" dnia 8 marca 2014 o godzinie 14:00:25 napisał:
  Czyli trzeba paść na kolana???? Można i paść, można i zdradzić tak jak w Jałcie. Skoro była mowa o twórcach stanu wojennego - można było zdradzić naród. Toż to czysty Clinotnizm - Bil Clinton palił trawę ale się nie zaciągał. I tak mozna powiedzieć jak po meczu z Polski ze szkocja cyt. "Polska nie szkoci"
  0
  0
 • "Józef Bąk" dnia 8 marca 2014 o godzinie 23:56:04 napisał:
  Artykuł mąci w głowach i niewiele ma wspólnego z prawdą, takie pomieszanie z poplątaniem. Abstrahując od sympati partyjnych trzeba jasno powiedzieć, że jakieś uchwały o sprzyjaniu demokracji na Ukrainie, to jest bzdura. Jak ta demokracja ma wyglądać może tak jak w Polsce?! Żenada.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Ad" dnia 9 marca 2014 o godzinie 17:39:06 napisał:
  No tak, jeżeli przy władzy nie są nasi, czyli ci co nie stali po stronie ZOMO, to be, Rzeczywiście żenada w związku z poglądami na demokrację...
  0
  0
 • "STYX" dnia 9 marca 2014 o godzinie 22:39:56 napisał:
  Towarzyszu WIT, jak to jest ? Kiedy w jednej sytuacji ZSRR planuje dokonać ataku na Polskę i plany te niweczy niejaki pułkownik Kukliński zwiewając za granicę w to staje się bohaterem. Innym razem gdy Rosjanie też planują wejść do Polski a ich plany niweczy polski ( nie jankeski) oficer, który nie ucieka a zostaje w kraju to uznaje się go za antybohatera ???? A tak przy okazji Majdanu...dużo wody przez Morze Czarne przepłynie zanim świat dowie się jak to naprawdę z Majdanem było, kto za nim stał i dlaczego. I zapewniam,ze wielu się zdziwi...
  0
  0
 • "Blues" dnia 9 marca 2014 o godzinie 23:32:56 napisał:
  Towarzysz Witt ma syndrowm żony Mołotowa,
  0
  0
 • "qwerty" dnia 10 marca 2014 o godzinie 9:04:50 napisał:
  Hanba i zdrada panie Witt!!! Czy Pan jest patriotę???? Faktycznie paru wygolonych - i to jest reprezentacja "nacjonalizmu polskiego", czy reprezentacja kilku osób??? Poglądy internacjonalistyczne - to komunizm. To czego komuniści się boją czego nie lubią to porównania komunizmu do faszyzmu. Obie ideologie były równie, zbrodnicze. Ale obie ideologie wyrosły wyrosły z jednego pnia jakim był manifest komunistyczny Karola Marksa. NSDAP była partią socjalistyczną, na dodatek narodową - miała to w nazwie. Wybitny Socjalista Adolf Hitler w pierwszym swoim publicznym wystąpieniu w piwiarni został obrzucany kuflami z piwem za to że głosił poglądy marksistowskie. Nie jest tajemnicą ,że dzieła Engelsa, utrzymanka Engelsa Marksa, czy Lenina - były cenzurowane. ile było przypadków ze czasie rządów Stalina za cytowane niewygodnych dzieł samego Lenina groziło łagrem i śmiercią??? Dlaczego nie piszemy o patriotyzmie?? Przecież tu na dobrą sprawę Witt nie raczył nawet wspomnieć. To tak jakby pisać rozprawę o układzie słonecznym w którym nie ma słońca. Braki wiedzy konsekwentnie pomijane albo autentyczne braki wiedzy - w zasadzie autorowi pozwoliły pisać takie a nie inne bzdety - po prostu naginać pewne fakty, czy przyjmować jako aksjomat twierdzenie oczywiście zgodnie z poprawnością polityczną cyt. "Nikt normalny nie kwestionuje i nie zamazuje prawdy o wydarzeniach na Wołyniu z lipca 1943 roku. Nikt nie zaprzecza, że była to czystka etniczna o znamionach ludobójstwa." A tak nawiasem mówiąc dlaczego pan jako człowiek normalny uważa, ze to co było na Wołyniu to czystka etniczna??? Patriotyzm co to takie jest?? Np. w romantycznej wizji patriotyzmu Adama Mickiewicza. czy pozytywizmu Henryka Sienkiewicza, Orzeszkowej?? Jak wtedy postrzegano te sprawy, zwłaszcza pozytywiści po klęsce Powstania Styczniowego??? Jak postawy patriotyczne przedstawiały się w casie Pierwszej Wojny światowej, 2 Wojny światowej, i po Wojnie?? Ja tak mysle że te postawy kształtuje nasza telewizja zwłaszcza tak jak to mówił Bareja - prawda czasu i prawda ekranu. I ta prawdą Ekranu jest Westerplatte, Czas honoru Logika historii pokazuje, ze kraje zniewolone słabo się rozwijały - wowiac wprost nie rozwijały się gospodarczo. W okresie Zaborów Polska była poza głównym Nurtem Rewolucji przemysłowej. Przecież ściana wschodnia to dawny zabór rosyjski - i o zgrozo mówi się o tym, że sytuacja na ścianie wschodniej to zasługa okresu zaborów. Ale po tym okresie wiele robiono w 2 RP, to samo w PRL. A mimo to co zostało zrobiono (czy lepiej czy gorzej zastało zatracone) dlatego wymówka z zaborami śmieszną w swojej istocie to legitymizacja nic nie robienia, zmarnowania majątku narodowego po 1989 r., czy tak jak sie teraz dzieje permanentnego marnotrawienia Funduszy unijnych poprzez kierowanie ich na konsumpcję a nie na inwestycje/
  0
  0
 • "Dorota" dnia 11 marca 2014 o godzinie 8:24:11 napisał:
  Wpisy forumowiczów (w zdecydowanej większości)dowodzą,ze nacjonalizm w naszym mieście ma sie dobrze.Gratuluję autorowi stanowiska ,które zajął.Ten obłęd czas zacząć punktować. To ,że wypisują bzdury,używając haseł HAŃBA,ZDRADA tylko obnaża pasakudne oblicze nacjonalizmu,którym się karmią,jak wcześniej zauważył KONESR.
  0
  0
 • "nikto" dnia 18 marca 2014 o godzinie 19:05:04 napisał:
  Święte słowa Doroto, święte słowa.
  0
  0
 • "qwerty" dnia 19 marca 2014 o godzinie 0:11:50 napisał:
  Dorotko czy ty jesteś towarzyszką??
  0
  0
 • "Blues" dnia 21 marca 2014 o godzinie 12:29:20 napisał:
  jak to długo, to cos, tzn. ten "feljeton" będzie nas straszył???
  0
  0
 • "Blues" dnia 21 marca 2014 o godzinie 12:37:31 napisał:
  Jestem nienormalny, a może nawet Paranormalny i kwestionuje to co napisałeś autorze felietonu:))))
  0
  0
 • "Murzyn" dnia 5 kwietnia 2014 o godzinie 11:42:38 napisał:
  Kiedy kolejny felieton?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Koneser" dnia 5 kwietnia 2014 o godzinie 11:43:35 napisał:
  ...?
  0
  0
 • "Pawlak" dnia 6 kwietnia 2014 o godzinie 14:59:37 napisał:
  Panie Wit może by pan zajął się tymy co się kulom nie kłaniają, czyli SLD? Pozdrawiam
  0
  0
 • "Murzyn" dnia 6 kwietnia 2014 o godzinie 15:00:48 napisał:
  Kiedy kolejny felieton o zamojskich bohaterach
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

no_name
bazgroły to malują dzieci w przedszkol...
...... 58 minut temu
Wychowankowie to grają tam gdzie się i...
...
Chcą coś robić dla ludzi to im jeszcz...
z_boku
Żeby za kilka lat nie okazało się że...
cyanide3
Wszystkich bierzcie, mnie nie ruszajcie ...
Gość
Przez Wielączę nie przebiega Dk17....
Wara od mojej o...
Prosimy o rozważenie innego miejsca pod...
SC
Dokładnie. Nie takie inwestycje się wy...
Thomas
Pytanie ile to rondo będzie kosztowało...
antyklerykał
Analiza moja jest taka, że w mieście n...
ad111
Protestować każdemu wolno i walczyć o...
observer
POPIERAM, chociaż żałuję, że sam ni...
BarteS
Tak, caly region liczacy ze 170 tys. lud...
Zamość
Patrząc na szkic to zmian wpłynie na k...
L..
ZAWADA, jak wskazuje sama nazwa, jest za...
Name
A może one mają statystykę wypadków ...
Ktoś
Słabe - my mieszkańcy Zamościa jeste...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny