R E K L A M A

Z I P

FelietonyRadwan Nieuszczerbiony5 maja 2014 FACEBOOK | 4422 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze ()

Zamojska majówka z historią?

Zamojska majówka 2014, foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Felieton niezobowiązujący Radwana Nieuszczerbionego.

 

Trudno sobie wyobrazić imprezy plenerowe w Zamościu bez odniesień historycznych. Niewątpliwie święta majowe do takich odniesień skłaniają. Zarówno Dzień Flagi 2 maja, a przede wszystkim Święto Narodowe 3 Maja – święta przecież radosne – do manifestacji patriotyzmu i polskich tradycji historycznych skłaniają specjalnie.

 

W tym roku właściwie nic nie uległo zmianie: uroczystości państwowe i kościelne, pozostały takie jak w poprzednich latach, no może poza brakiem referatu okolicznościowego na Uroczystej Sesji Rady Miasta i o wiele skromniejsza, wcześniejsza, 2 majowa celebracja uroczystego podniesienia flagi narodowej w dzień jej święta. Tak na marginesie wypada stwierdzić, że nikt jak dotąd nie zwrócił uwagi na kompletnie niezrozumiałe i niezgodne z zasadami, eksponowanie barw narodowych, (że o papieskich nie wspomnę) na zamojskiej Katedrze i jej zabytkowej dzwonnicy. Co do innych tzw. „efektów flagowych”, szczególnie pobudza do refleksji od wielu lat, eksponowanie na fasadzie jednego z hoteli staromiejskich, nie zawsze czystych i ułożonych w jakimś nieokreślonym porządku, flag państw Unii Europejskiej (w tym polskiej) i nie tylko.

 

Co do imprez towarzyszących dniom majowych świąt, oferta tegoroczna była niewątpliwie bogatsza w porównaniu z latami poprzednimi, szczególnie co do imprez plenerowych (rewelacyjny koncert braci Cugowskich). Jednak z tak bogatą historią Zamościa i jego mieszkańców miały one nie wiele wspólnego. Tak zwana „Majówka Rycerska”, będąca w efekcie raczej „Piknikiem Rycerskim” z powodzeniem mogła się również odbyć np. w Hrubieszowie, czy Masłomęczu, gdzie zgodnie z odkrytymi śladami z przeszłości znakomicie zrealizowano i zaaranżowano działania rekonstrukcyjne w „Wiosce Gotów”. W Zamościu raczej wypadałoby pozostać w klimacie późnego renesansu, ewentualnie XVII wiecznego targu miejskiego z zabawami ulicznymi, tańcem, i pokazami zgodnymi z historycznym klimatem zamojskim tamtych czasów. Wzorców pisanych (np. w relacjach Bazylego Rudomicza) przecież nie brakuje, ale jak to zwykle bywa, uproszczenie najlepiej się sprawdza. Klimat historycznego Zamościa skutecznie starali się podtrzymać zamojscy przewodnicy w historycznych strojach oprowadzający turystów przybyłych w znacznej liczbie do Zamościa.

 

Wypadałoby jeszcze parę słów napisać, co do wykorzystania bardziej lub mniej „znakomicie odnowionych” fortyfikacji zamojskich, (przy których prace nadal intensywnie trwają). W części fortecy już zagospodarowanej, jak to już stało się tradycją zamojscy rekonstruktorzy wykorzystują jedynie „siódmą część”, bo tylko otoczenie bastionu siódmego i sam bastion jest areną pokazów i przygotowań do nich. Inne miejsca pozostają wolne. Trudno jednak, szczególnie turystom nawet znającym zamojskie zabytki fortyfikacyjne, zorientować się gdzie pokazy odbywać się będą. Miejsca do ekspozycji opisów poszczególnych fragmentów umocnień, jak też drogowskazy do nich, stoją puste i pewnie stać będą, mimo że są „znakomicie oświetlone”.

 

Miejmy wiec nadzieję, że zbliżające się wydarzenia z historią w tle, jak „Zamojska Noc Muzeów”, czy widowisko historyczne o dumnym tytule: „Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1656 – Legenda Stołu Szwedzkiego. Schola Militaris 2014”, przyniosą więcej specjalnych zamojskich odniesień historycznych.

Autor: Radwan Nieuszczerbiony
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Smok" dnia 6 maja 2014 o godzinie 0:48:25 napisał:
  Małe wyprostowanie do uszczerbionego artykułu . Gorzkiego piwa mi nalano lecz chamem nie będę podzielę się z bratem w potrzebie. Najpierw zacznę od prośby by autor sięgnął do źródeł i na przyszłość douczył się w temacie historii, zanim zacznie się wyrażać opinię na dany temat warto trochę poczytać. Goci na naszych terenach żyli w II i III wieku więc Masłomęcz niestety odpada, ale można by było to zorganizować w Hrubieszowie, Grabowcu czy choćby w Berlinie, bo czemu nie? Problem pojawia się wtedy gdy „Piknik” organizowany jest przez mieszkańców Zamościa i okolic i wszędzie indziej byłoby daleko. Co do rekonstruktorów, to można było oglądać przekrój przez epoki XI w, XIII w XV w oraz wiek XVII. Oczywiście zachęcam autora do założenia, wyszkolenia i ubrania grupy zajmującej się tańcem dawnym oraz zabawami z epoki, chętnie się do takiej grupy zapiszę. „Ale, jak to zwykle bywa, uproszczenie najlepiej się sprawdza” więc łatwo opisać to czego się nie chciało poznać. „bo tylko otoczenie bastionu siódmego i sam bastion jest areną pokazów i przygotowań do nich” niestety z tym muszę się zgodzić. Oczywiście pod warunkiem, że na majówce spędziłem 15 minut. Autor artykułu zgubił w tej wypowiedzi trzy dni, zdarza się najlepszym, w końcu długi weekend. Więc prostuję przeoczenie autora – dzień pierwszy turniej szabli (XVIIw) – Rynek Wielki, dzień drugi turniej miecza i tarczy(XVw) - Rynek Wielki, dzień trzeci turniej miecza długiego(XV/XVIw) – Rynek Wielki, turniej muszkieterski polegający na strzelaniu do celu - strzelnica wis. Na pytanie dlaczego bastion VII można odpowiedzieć jeszcze tak, że to jest najbezpieczniejsze miejsce na rozbicie obozu, ale miejmy nadzieje, że Radewan następnym razem uszczerbi trochę miejsca dla rycerstwa w swoim lokum. Podsumowując, najłatwiej jest siedzieć i pierdzieć na wszystko co robią inni samemu nie robiąc nic wartościowego prócz podnoszenia sobie ‘mojo’ za pomocą klawiatury. Przykro mi jest, gdy ktoś niemający twarzy i wstydzący się przedstawić wyciera sobie gębę ludźmi, którzy przyjeżdżają bez zwrotów kosztów podróży, z zapewnionym jednym posiłkiem dziennie. Goście majowego turnieju rycerskiego przybyli z różnych części Polski by zaprezentować swój dorobek rekonstrukcyjny, często zdobywany latami i za nie małe pieniądze, nikt nie czekał na dziękuję, a teraz wypadało by powiedzieć przepraszam. Pozdrawiam, Smok.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Ad" dnia 6 maja 2014 o godzinie 8:40:36 napisał:
  Jak ktoś lubi sobie chodzić z "zakutym łbem", to niech sobie chodzi. Niech tylko nie oczekuje zachwytów, podziękowań o czołobitności jedynie, bo to nie uchodzi. A rycerz nie powinien ujadać jak kundelek,tylko dlatego, że ktoś wyraził swoje zdanie na temat czyjegoś zachowania. Szkoda słów na takich "rycerzy".
  0
  0
 • "lawyer" dnia 7 maja 2014 o godzinie 9:48:20 napisał:
  Smoku, i bardzo dobrze, że odpowiedziałeś - większość czytających tylko felieton mogłoby uznać jego treści za zgodne ze stanem faktycznym. Swoją wypowiedzią wskazałeś, że było inaczej a mam nadzieję, że i zachęciłeś adwersarza do tego aby następnym razem zamiast tylko ujadać sam coś zrobi i pokaże szerszej publiczności. Szacun.
  0
  0
 • "Blues" dnia 10 maja 2014 o godzinie 13:36:11 napisał:
  Zamość czekał na ten felieton rok czasu tak jak czekał rok czasu na majówkę.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
Bimbru szkoda. Zbieranie "zabytków" z I...
z_boku
Ufff.... Już myślałem że Jakuba zła...
z_boku 35 minut temu
No to trzeba mu pogratulować. Tam go je...
Persona non gra... 37 minut temu
Proponuję Przemysława Kitę za Piotra ...
Asd 48 minut temu
Czyli za jednym zamachem wzmocnienie Het...
Oneb
Ptaszki ćwierkają, że ktoś wyszedł ...
Taka kasa ! Więcej niż Prezydent. Nies...
Oneb
Ptaszki ćwierkające, że kandydatką n...
...
Hahahahhhah .... akcje Krajowej Spółki...
lewicowy
karteczka bredzisz. Zamojskie SLD weszł...
ad111
Daltego cały ten "news" wyjęty jest ni...
fucha
A po co radnemu Niziołowi twój głos. ...
fucha
Po co tak się pchać na ten urząd Prez...
z_boku
Zamość tylko mignął w tym spocie, ż...
observer
geriatria klimakteryjna + wieloobrotowo-...
karteczka
Stare dzieje . Wydaje się , że koledzy...
ad111
Filmik słabiutki, nie ma się czym eksc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny