R E K L A M A

Z I P

FelietonyRadwan Nieuszczerbiony5 maja 2014

Zamojska majówka z historią?

Zamojska majówka 2014, foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Felieton niezobowiązujący Radwana Nieuszczerbionego.

 

Trudno sobie wyobrazić imprezy plenerowe w Zamościu bez odniesień historycznych. Niewątpliwie święta majowe do takich odniesień skłaniają. Zarówno Dzień Flagi 2 maja, a przede wszystkim Święto Narodowe 3 Maja – święta przecież radosne – do manifestacji patriotyzmu i polskich tradycji historycznych skłaniają specjalnie.

 

W tym roku właściwie nic nie uległo zmianie: uroczystości państwowe i kościelne, pozostały takie jak w poprzednich latach, no może poza brakiem referatu okolicznościowego na Uroczystej Sesji Rady Miasta i o wiele skromniejsza, wcześniejsza, 2 majowa celebracja uroczystego podniesienia flagi narodowej w dzień jej święta. Tak na marginesie wypada stwierdzić, że nikt jak dotąd nie zwrócił uwagi na kompletnie niezrozumiałe i niezgodne z zasadami, eksponowanie barw narodowych, (że o papieskich nie wspomnę) na zamojskiej Katedrze i jej zabytkowej dzwonnicy. Co do innych tzw. „efektów flagowych”, szczególnie pobudza do refleksji od wielu lat, eksponowanie na fasadzie jednego z hoteli staromiejskich, nie zawsze czystych i ułożonych w jakimś nieokreślonym porządku, flag państw Unii Europejskiej (w tym polskiej) i nie tylko.

 

Co do imprez towarzyszących dniom majowych świąt, oferta tegoroczna była niewątpliwie bogatsza w porównaniu z latami poprzednimi, szczególnie co do imprez plenerowych (rewelacyjny koncert braci Cugowskich). Jednak z tak bogatą historią Zamościa i jego mieszkańców miały one nie wiele wspólnego. Tak zwana „Majówka Rycerska”, będąca w efekcie raczej „Piknikiem Rycerskim” z powodzeniem mogła się również odbyć np. w Hrubieszowie, czy Masłomęczu, gdzie zgodnie z odkrytymi śladami z przeszłości znakomicie zrealizowano i zaaranżowano działania rekonstrukcyjne w „Wiosce Gotów”. W Zamościu raczej wypadałoby pozostać w klimacie późnego renesansu, ewentualnie XVII wiecznego targu miejskiego z zabawami ulicznymi, tańcem, i pokazami zgodnymi z historycznym klimatem zamojskim tamtych czasów. Wzorców pisanych (np. w relacjach Bazylego Rudomicza) przecież nie brakuje, ale jak to zwykle bywa, uproszczenie najlepiej się sprawdza. Klimat historycznego Zamościa skutecznie starali się podtrzymać zamojscy przewodnicy w historycznych strojach oprowadzający turystów przybyłych w znacznej liczbie do Zamościa.

 

Wypadałoby jeszcze parę słów napisać, co do wykorzystania bardziej lub mniej „znakomicie odnowionych” fortyfikacji zamojskich, (przy których prace nadal intensywnie trwają). W części fortecy już zagospodarowanej, jak to już stało się tradycją zamojscy rekonstruktorzy wykorzystują jedynie „siódmą część”, bo tylko otoczenie bastionu siódmego i sam bastion jest areną pokazów i przygotowań do nich. Inne miejsca pozostają wolne. Trudno jednak, szczególnie turystom nawet znającym zamojskie zabytki fortyfikacyjne, zorientować się gdzie pokazy odbywać się będą. Miejsca do ekspozycji opisów poszczególnych fragmentów umocnień, jak też drogowskazy do nich, stoją puste i pewnie stać będą, mimo że są „znakomicie oświetlone”.

 

Miejmy wiec nadzieję, że zbliżające się wydarzenia z historią w tle, jak „Zamojska Noc Muzeów”, czy widowisko historyczne o dumnym tytule: „Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1656 – Legenda Stołu Szwedzkiego. Schola Militaris 2014”, przyniosą więcej specjalnych zamojskich odniesień historycznych.

Autor: Radwan Nieuszczerbiony
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Smok" dnia 6 maja 2014 o godzinie 0:48:25 napisał:
  Małe wyprostowanie do uszczerbionego artykułu . Gorzkiego piwa mi nalano lecz chamem nie będę podzielę się z bratem w potrzebie. Najpierw zacznę od prośby by autor sięgnął do źródeł i na przyszłość douczył się w temacie historii, zanim zacznie się wyrażać opinię na dany temat warto trochę poczytać. Goci na naszych terenach żyli w II i III wieku więc Masłomęcz niestety odpada, ale można by było to zorganizować w Hrubieszowie, Grabowcu czy choćby w Berlinie, bo czemu nie? Problem pojawia się wtedy gdy „Piknik” organizowany jest przez mieszkańców Zamościa i okolic i wszędzie indziej byłoby daleko. Co do rekonstruktorów, to można było oglądać przekrój przez epoki XI w, XIII w XV w oraz wiek XVII. Oczywiście zachęcam autora do założenia, wyszkolenia i ubrania grupy zajmującej się tańcem dawnym oraz zabawami z epoki, chętnie się do takiej grupy zapiszę. „Ale, jak to zwykle bywa, uproszczenie najlepiej się sprawdza” więc łatwo opisać to czego się nie chciało poznać. „bo tylko otoczenie bastionu siódmego i sam bastion jest areną pokazów i przygotowań do nich” niestety z tym muszę się zgodzić. Oczywiście pod warunkiem, że na majówce spędziłem 15 minut. Autor artykułu zgubił w tej wypowiedzi trzy dni, zdarza się najlepszym, w końcu długi weekend. Więc prostuję przeoczenie autora – dzień pierwszy turniej szabli (XVIIw) – Rynek Wielki, dzień drugi turniej miecza i tarczy(XVw) - Rynek Wielki, dzień trzeci turniej miecza długiego(XV/XVIw) – Rynek Wielki, turniej muszkieterski polegający na strzelaniu do celu - strzelnica wis. Na pytanie dlaczego bastion VII można odpowiedzieć jeszcze tak, że to jest najbezpieczniejsze miejsce na rozbicie obozu, ale miejmy nadzieje, że Radewan następnym razem uszczerbi trochę miejsca dla rycerstwa w swoim lokum. Podsumowując, najłatwiej jest siedzieć i pierdzieć na wszystko co robią inni samemu nie robiąc nic wartościowego prócz podnoszenia sobie ‘mojo’ za pomocą klawiatury. Przykro mi jest, gdy ktoś niemający twarzy i wstydzący się przedstawić wyciera sobie gębę ludźmi, którzy przyjeżdżają bez zwrotów kosztów podróży, z zapewnionym jednym posiłkiem dziennie. Goście majowego turnieju rycerskiego przybyli z różnych części Polski by zaprezentować swój dorobek rekonstrukcyjny, często zdobywany latami i za nie małe pieniądze, nikt nie czekał na dziękuję, a teraz wypadało by powiedzieć przepraszam. Pozdrawiam, Smok.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "Ad" dnia 6 maja 2014 o godzinie 8:40:36 napisał:
  Jak ktoś lubi sobie chodzić z "zakutym łbem", to niech sobie chodzi. Niech tylko nie oczekuje zachwytów, podziękowań o czołobitności jedynie, bo to nie uchodzi. A rycerz nie powinien ujadać jak kundelek,tylko dlatego, że ktoś wyraził swoje zdanie na temat czyjegoś zachowania. Szkoda słów na takich "rycerzy".
  0
  0
 • "lawyer" dnia 7 maja 2014 o godzinie 9:48:20 napisał:
  Smoku, i bardzo dobrze, że odpowiedziałeś - większość czytających tylko felieton mogłoby uznać jego treści za zgodne ze stanem faktycznym. Swoją wypowiedzią wskazałeś, że było inaczej a mam nadzieję, że i zachęciłeś adwersarza do tego aby następnym razem zamiast tylko ujadać sam coś zrobi i pokaże szerszej publiczności. Szacun.
  0
  0
 • "Blues" dnia 10 maja 2014 o godzinie 13:36:11 napisał:
  Zamość czekał na ten felieton rok czasu tak jak czekał rok czasu na majówkę.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
redakcja@ W tabeli mid sized region tam ...
aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny