R E K L A M A

Z I P

2. Region | Prawo i Biznestekst nadesłany13 kwietnia 2017

Zakaz spożywania alkoholu

Fot. pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, coraz częściej spotkać można  amatorów spożywania alkoholu na świeżym powietrzu.

W tym okresie coraz częstszy jest też widok służb mundurowych wypisujących mandaty za tzw. „spożywanie alkoholu w miejscach publicznych”. W wielu przypadkach osoby ukarane mandatem, nie naruszyły prawa. Funkcjonariusze korzystają z nieznajomości przepisów prawa przez miłośników tego typu wypoczynku, karając ich mandatami pomimo, że ci nie postępują wbrew prawu. Co więcej często sami funkcjonariusze nie maja świadomości, iż w polskim ustawodawstwie nie funkcjonuje ogólny zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

 Zakaz spożywania alkoholu reguluje ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W artykule 14. ust. od 1 do 6 tej ustawy wskazane są miejsca objęte zakazem spożywania napojów alkoholowych., Zgodnie ustawą zabronione jest spożywanie alkoholu:

 •  Na terenie szkół oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych
 • Na terenie zakładów pracy i miejsc żywienia pracowników
 • W miejscach i czasie zbiorowych zgromadzeń
 • W obiektach komunikacji publicznej (wyjątkiem są wagony restauracyjne)
 • W obiektach wojskowych
 • Na ulicach, placach i w parkach (z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu)

 Oznacza to, że każdym innym miejscu nie jest zabronione spożywanie alkoholu.

szósty ustęp tego samego artykułu stwarza jednak każdej radzie gminy możliwość objęcia zakazem spożywania alkoholu innych miejsc, które nie zostały wymienione w ustawie Zamojscy radni do tej pory, nie zdecydowali się jednak na poszerzenie katalogu miejsc ponad miejsca wskazane przez ustawę.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż na gruncie ustawy Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie funkcjonuje „zakaz spożywania alkoholu miejscach publicznych” Ustawa ta jasno i klarownie w art. 14 wprowadza katalog miejsc objętych zakazem spożywania alkoholu.

Co więcej często funkcjonariusze, karając za spożywanie alkoholu jako podstawę prawną wskazują art. 43’ ustawy, który to stanowi przepis karny i mówi o tym, że kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a–6 podlega karze grzywny. W tej sytuacji ciężko jednak stwierdzić, czy wynika to z braku znajomości przepisów ustawy przez funkcjonariuszy, czy też jest to zamierzone działanie. Trudno bowiem racjonalnie uzasadnić ukaranie mandatem osoby spożywającej alkohol na plaży, czy w przysłowiowej „bramie” podając za podstawę prawną naruszenie zakazu spożywania alkoholu na ulicy w parku lub placu. łatwiej jest uzasadnić ukaranie mandatem takiej osoby powołując się na przepis karny, które nie precyzuje miejsca objętego zakazem, a odsyła do przepisów w których wskazane są wszystkie miejsca objęte zakazem, bądź też nałożyć mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, pomimo że zakaz taki nie funkcjonuje w polskim systemie prawym.

 

Tomasz Sowa

aplikant radcowski,
prezes zarządu Fundacji Experto Pro Bono

 

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "bobby" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 7:56:52 napisał:
  Zamość dziwne miasto na widok butelki piwa policja dostaje szału ale rowerem po przejściach dla pieszych na skrzyżowaniach można jeździć do woli
  8
  2
 • R E K L A M A
 • "Ja" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 8:52:03 napisał:
  Nad zalewem można pić?
  1
  1
 • "z_boku" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 9:17:54 napisał:
  Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi: "USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi". Proszę zwrócić uwagę na datę uchwalenia. Jest to jeden z aktów prawnych powstałych w czasie stanu wojennego, w ramach represji wobec społeczeństwa i dziwi mnie bardzo, że żaden Sejm wybrany po 1989 nie uchylił tego uwłaczającego Polakom prawa. Zauważcie że w myśl tej ustawy człowiek który naszykował koszyk prowiantu, włożył tam butelkę wina i dwa kieliszki, wziął kocyk i zabrał kobietę do parku na romantyczny podwieczorek zostaje zrównany z pijanym gościem który zalega gdzieś na chodniku, roztaczając intensywny zapach denaturatu. Zresztą tutaj jest materiał filmowy wyjaśniający więcej: https://www.youtube.com/watch?v=_cZZGZtRhbM
  4
  2
 • "pytający" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 12:02:27 napisał:
  Może ktoś wie czy są przepisy z których jednoznacznie wynika w jakiej odległości od kościołów i szkół można prowadzić działalność gastronomiczną ( w tym sprzedaż alkoholu )
  2
  1
 • "podpis" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 12:35:48 napisał:
  przepis jak wszystko w tym, niby już postkomunistycznym kraju, czyli ogólne, rozmyte niedoprecyzowane, niejasne, którego lepiej, aby w ogóle nie było. Ostatnie zdanie w tej kwestii będzie miała zamojska jurysdykcja, a oni już dobiorą "wykładnię" miejsca czynu wedle "znajomych", lokalnego stanowiska bądź pochodzenia :-)
  3
  1
 • "mieszkaniec" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 17:37:41 napisał:
  Jasne, a w rzeczywistości nawet jak po krzakach będziesz pić piwo, a wielu tak lubi nawet Ci majętni to i tak dają jak się patrzy. Tylko pytanie jak z zalewem zamojskim, bo tam zamojska policja ma często ,,pewne normy do wyrobienia mandatowe"
  2
  1
 • "buhahaha" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 20:58:52 napisał:
  a co z 2% radlerami? tez sie zaliczaja czy je mozna?
  1
  1
 • "geg5" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 23:19:13 napisał:
  Wstyd,nieżyciowe przepisy podobnie jak "zakaz deptania trawnika".Ucywilizować picie!
  3
  1
 • "Thomas" dnia 14 kwietnia 2017 o godzinie 1:05:53 napisał:
  Zdaje się, że również palenie papierosów w miejscach publicznych. A tak przy okazji co z psimi kupami, których właściciele nie chcą sprzątać.
  2
  1
 • "do zboka" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 1:12:54 napisał:
  Słuszna uwaga kolego, o tym samym pomyślałem ale te sługusy w szeregach ZOMO są osłami, którzy nie myślą i jak skażą im w milicji za pieniądze cie zabić to powiedzą że tak im kazali zabiją - wiem co mówię. Kto tam służy ? Kupa tchórzy.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "X" dnia 27 czerwca 2017 o godzinie 19:32:17 napisał:
  A pod mostem można pić?
  0
  0
 • "ad111" dnia 28 czerwca 2017 o godzinie 11:37:07 napisał:
  Nie trzeba się bać sądu i nie przyjmować mandatów od naciągaczy...
  1
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ktoś 8 minut temu
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin 19 minut temu
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho... 35 minut temu
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
46 minut temu
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho...
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017