R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćRedakcja3 marca 2017 FACEBOOK | 4185 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

XXII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

R E K L A M A    B O A R D

W dniach 4-9 marca odbędą się XXII Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM.

Papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym do przedstawicieli różnych religii, dnia 3 listopada 2016 powiedział „W świecie niespokojnym i z nikłą pamięcią, który pędzi pozostawiając wielu w tyle i nie spostrzegając się, że brakuje mu tchu i celu, potrzebujemy dzisiaj, niczym tlenu tej bezinteresownej miłości, która odnawia życie. Człowiek jest spragniony miłosierdzia i przebaczenia, a nie ma takiej technologii, która by to pragnienie zaspokoiła. Szuka uczucia wychodzącego poza doraźne pociechy, bezpiecznego portu, do którego mógłby przybić w swoim burzliwym żeglowaniu (…).”

W tym trudnym żeglowaniu po oceanie życia, przystanią refleksji i zatrzymania się w życiowym pędzie, może stać się dwudziesta druga edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Myślą przewodnią tegorocznego przeglądu będzie przebaczenie i pojednanie, tak bardzo potrzebne w dzisiejszym skonfliktowanym świecie. Duchowy patron Sacrofilmu, św. Jan Paweł II, którego nauczanie jest analizowane od kilku lat podczas prezentacji festiwalowych, w czasie piątej pielgrzymki do Polski, w 1997 roku, w Gnieźnie mówił o „innym, niewidzialnym, duchowym murze dzielący nasz kontynent, murze, który przebiega przez ludzkie serca. Jest on zbudowany z lęku, z agresji, z braku szacunku dla ludzi innego pochodzenia, innych przekonań religijnych, z egoizmu politycznego i ekonomicznego oraz osłabienia wrażliwości na wartość ludzkiego życia i godności każdego człowieka (Gniezno,03.06.1997).

Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym mówi o „zachwianiu równowagi mającym miejsce w sercu człowieka. Człowiek będąc grzesznym i słabym, cierpi rozdarcie w sobie samym, z czego rodzi się tyle rozdźwięków w społeczeństwie. Stąd konieczność wewnętrznego nawrócenia, aby mogło dojść do prawdziwego pojednania pojedynczych osób i społeczności” ( Gaudium et spes, nr 10).

Przebaczenie to darowanie komuś winy. W greckim tłumaczeniu przebaczyć znaczy „pozwolić odejść”. Uprzedza ono pojednanie i stanowi konieczny warunek prawdziwej jedności i zgody między ludźmi. Pojednanie może być budowane tylko na wzajemnej wymianie przebaczenia. Przebaczenie jest wewnętrznym aktem człowieka i nie potrzebuje drugiej strony. Natomiast pojednanie, wymaga zaangażowania drugiego człowieka, czy też społeczności. Jan Paweł II w Liście na Wielki Post w 2001 roku pisał: „Przyjęcie i ofiarowanie przebaczenia, przerywa spiralę nienawiści i zemsty, kruszy kajdany zła krępujące serce przeciwnika (…). Dla ludzi dążących do pojednania nie ma innej drogi niż przebaczenie przyjęte i darowane (nr 3). Nie jest łatwo skłonić się do przebaczenia i pojednania. Aby uczynić krok ku pojednaniu trzeba wejść na drogę nawrócenia (nr 4).Warunkiem pojednania z Bogiem i ludźmi jest uznanie swej winy, skrucha, postanowienie poprawy, przyznanie się do winy i chęć zadośćuczynienia” ( Jan Paweł II, Reconcilatio et paenitentia, nr10).

Przebaczenie nie jest ideą wyłącznie chrześcijańską. Stanowi ono ważny element nauczania innych wyznań. Od kilku lat podczas Sacrofilmu wybrane problemy współczesnego świata są analizowane i rozważane w świetle religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W tym roku w salach kinowych i wykładowych będzie gościł temat przebaczenia i pojednania. Organizatorzy zapraszają i zachęcają do skorzystania z oferty programowej tegorocznego Sacrofilmu. Niewątpliwie będzie to okazja i szansa do przyjrzenia się sobie, a zwłaszcza postawie przebaczenia i pojednania w swoim osobistym życiu i w relacjach z innymi ludźmi. Pomogą w tym zaproszeni wykładowcy oraz projekcje filmów, poprzedzone wystąpieniami twórców lub ekspertów filmowych. Wykłady odbywać się będą w Wyższej Szkole Zarzadzania i Administracji, ul. Sienkiewicza 21, zaś projekcje filmowe w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9.

Honorowy patronat nad 22. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi – reżyser filmowy i teatralny, dr Stanisław Wieczorek – rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz Parafia p.w. św. Antoniego w Dyniskach.

Ks. Wiesław Mokrzycki, dyr. MDFR Sacrofilm

Program:

 Msza św. – Katedra Zamojska

26.02.2017 / niedziela

    18:00 Msza Św. w intencji uczestników i organizatorów Sacrofilmu pod przewodnictwem JE. Ks. Bp. Diecezjalnego Mariana Rojka

Projekcje filmowe – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9

04.03.2017/ sobota

    17:00 Otwarcie Sacrofilmu oraz projekcja filmu Milczenie, reż. M. Scorsese. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis

05.03.2017/ niedziela

    18:00 Projekcja filmu Dotknięcie Anioła, reż. T. M. Pawłowski. Po projekcji spotkanie z twórcami

06.03.2017/ poniedziałek

    10:30 Projekcja filmu Erratum, reż. M. Lechki. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis
    18:00 Projekcja filmu Barany. Islandzka opowieść, reż. G. Hákonarson. Wprowadzenie w problematykę filmu – o. Marek Kotyński

07.03.2017/ wtorek

    10:30 Projekcja filmu Historia Marii, reż. J. P. Amèris. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis
    18:00 Projekcja filmu Życie rodzinne, reż. K. Zanussi. Przed projekcją spotkanie z reżyserem

08.03.2017/ środa

    10:30 Projekcja filmu Egzamin, reż. C. Mungiu. Wprowadzenie w problematykę filmu – P. Kotowski
    18:00 Projekcja filmu Zaćma, reż. R. Bugajski. Wprowadzenie w problematykę filmu – P. Kotowski

09.03.2017/ czwartek

    10:30 Projekcja filmu Uczeń, reż. K. Serebrennikov. Wprowadzenie w problematykę filmu – P. Kotowski
    18:00 Projekcja filmu Bracia. Ostatnia spowiedź, reż. W. Trofimenko. Po projekcji spotkanie z reżyserem

Wykłady otwarte – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, ul. Sienkiewicza 22

06.03.2017/ poniedziałek

    14:00 O pojednaniu polsko-niemieckim w filmie – ks. prof. Marek Lis (Uniwersytet Opolski)

07.03.2017/ wtorek

    14:00 Rozważania o przebaczeniu i pojednaniu – prof. Krzysztof Zanussi

08.03.2017/ środa

    14:00 O przebaczeniu i pojednaniu w islamie – mufti Nedal Abu Tabaq

Wydarzenie towarzyszące – hol przed wejściem do sal kinowych w CKF Stylowy

8.02-9.03.2017

    Wystawa fotografii Marka Jawora Trwanie. Południoworoztoczańska galeria rzeźby

Bilety na filmy: 12 zł (normalne), 10 zł (ulgowe). Bilety dostępne są wyłącznie w sprzedaży w kasach kina lub online, nie podlegają rezerwacji.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

kibic
Boniek dziś fajnie pomagał na ławce,w...
zenek
A jak by wygrał 100 do 0 i tak to nic...
x
Jeszcze jedno przewinienie - podwójna ...
kibic
Brawo Hetman, powoli odrabiamy, Stal sł...
gość
sędzia popsuł mecz tymi kartkami,...
Ehhhh
Zdjęcie nie pochodzi z tego meczu....
antyklerykał
A w konsekwencji tej wielowiekowej tresu...
antyklerykał
Czy meczety, czy kościoły, czy inne te...
http://www.kuri...
CZŁOWIEK ROKU 2017 Zamość - wyniki ...
kjm
na zachodzie budują meczety, u nas koś...
TORRES20400
@"antyklerykał"; a to mierzysz "poziom ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny