Polityka i Samorząd | Wywiady | ZamośćRedakcja19 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 17 komentarzy

WYWIAD: Rafał Zwolak o wyjeździe do Ekospalarnii Kraków i spalarni w Zamościu

R E K L A M A    B O A R D

1 marca 2019 r. przedstawiciele Rady Miasta, Rady Gminy Zamość i Powiatu Zamojskiego pojechali na wyjazd studyjny do EKOSPALARNI KRAKÓW – Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. Łącznie 8 przedstawicieli samorządu wzięło udział w wyjeździe i zobaczyli na własne oczy, jak działa taki zakład.

Zapytaliśmy Radnego Rafała Zwolaka o opinię:

roztocze.net: Jak ogólnie ocenia Pan wyjazd studyjny do EKOSPALARNI KRAKÓW – Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie?

Rafał Zwolak: Był dla mnie nowym i przyznam, ciekawym doświadczeniem. Pozwolił zgłębić problem dotyczący możliwości utylizacji odpadów. Mam świadomość, że ich zagospodarowanie, to kłopot dla samorządów. Bo z jednej strony rośnie ilość produkowanych przez mieszkańców śmieci, a z drugiej wprowadzane są – lub za chwilę będą – coraz bardziej rygorystyczne normy Unii Europejskiej. Więc problem będzie narastał. I czy chcemy czy nie, musimy się z tym zmierzyć.

Właśnie podczas wyjazdu zobaczyłem jak z tym problemem poradził sobie Kraków. Od podstaw mogłem poznać funkcjonowanie nowoczesnego zakładu termicznego przekształcania odpadów, choć przyznam, że osobiście wolę nazywać rzeczy po imieniu. Mówmy wprost, że to spalarnia śmieci. Ale przejdźmy do konkretów.

Co istotne, spalarnię w Krakowie za ponad 800 mln zł, z czego 55 proc. to dofinansowanie unijne, wybudował i teraz nią zarządza, holding, skupiający spółki miejskie. A nie firma prywatna – czytaj francuska czy niemiecka. I to miasto Kraków jest jedynym właścicielem 100 proc. akcji tej spółki. A to oznacza, że miasto ma pełną kontrolę nad całą inwestycją! Więc samorząd nie tylko rozwiązał problem własnych śmieci, ale też decyduje co, jak, kiedy i w jakich ilościach jest tam spalane. A spalane są odpady zmieszane, a nie tylko wyselekcjonowane paliwo alternatywne RDF, jak to ma być w Zamościu.

U nas więc sytuacja wygląda całkowicie inaczej. To nie miasto, a francuski koncern chce budować spalarnię i na tym zarabiać. Samorząd ma tylko wydać decyzję administracyjną. I tyle. Bo tak naprawdę na tym kończy się jego rola. W przeciwieństwie do Krakowa, jako samorząd nie będziemy więc mieli praktyczne żadnego wpływy na to jakie, ile i czyje śmieci będą spalane w spalarni. Wiem, że zaraz odezwie się francuski koncern i powie, co zresztą już mówi, że spalarnia będzie skrojona na miarę, czyli ma spalać tyle odpadów RDF, ile produkuje Zamość. Tyle tylko, że na ich odbiór obowiązują przetargi i nie ma pewności, że Veolia je wygra. Co wtedy zrobi? Trudno uwierzyć w to, że w takiej sytuacji nie będzie przywozić tu odpadów z innych regionów Polski, a może i z zagranicy. Czy tego chcemy jako samorząd? Ja na pewno nie! Dlatego mówię: Nie dla spalarni w Zamościu.

Trochę jednak dziwię się samorządowcom, że nie znaleźli czasu, a może chęci na wyjazd do spalarni w Krakowie. Przecież zdecydowana większość z nich jest przeciwna tej inwestycji. Osobiście wychodzę z założenia, że aby coś krytykować, warto to dobrze poznać. Natomiast nie dziwię się przedstawicielom Veolii, że zaproponowali nam samorządowcom taki wyjazd. Chcą zbudować pozytywny i jak najlepszy obraz firmy, która stara się o inwestycję.

roztocze.net: W załączniku do uchwały Nr XLV/557/2018 Rada Miasta Zamość wzywa inwestora do zaprzestania działań zmierzających do budowy spalarni z powodu obaw mieszkańców o zanieczyszczenie powietrza, intensywny odór, napływ gryzoni, emisję niebezpiecznych substancji. Pełna treść uchwały TUTAJ Co sądzi Pan o tej uchwale po wizycie w spalarni w Krakowie?

Rafał Zwolak: Moje stanowisko w tej spawie wiele się nie zmieniło. Tylko się jeszcze bardziej upewniłem, że spalarnia w Krakowie, a proponowana inwestycja w Zamościu, to dwie różne sprawy. Choćby z powodu – co raz jeszcze podkreślę – właściciela inwestycji i możliwości jej kontrolowania. Dla francuskiego koncernu to biznes, na którym ma zarobić. Nie uwierzę w to, że Veolia buduje spalarnię z myślą o rozwiązaniu problemu miasta.

W krakowskiej spalarni rzeczywiście zastosowano nowoczesne technologie, nie odczułem odorów, a z tablicy przed zakładem, pokazującej poziomy emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wynika, że mieszczą się w ustalonych przepisami normach. Zaś produkowane ze spalania ciepło czyli energia, to duży plus. Jednak ta krakowska inwestycja nie ma przełożenia na warunki zamojskie. Chcę wyraźnie podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem takiej spalarni, w miejscu odległym od osiedli mieszkaniowych. Sprzeciwiam się jej budowie w Zamościu, tu, gdzie mieszkają ludzie. Reprezentuję mieszkańców miasta, swoich wyborców, którzy w znacznej części są przeciwni powstaniu spalarni tu i na takich warunkach. Zresztą, podzielam ich zdanie. Staję jako radny przed nimi, bronię ich stanowiska i również mówię ich głosem. Taka jest rola radnego i tak właśnie postrzegam swoją pracę.

Inna rzecz, że produktami ubocznymi powstałymi podczas spalania są popioły i niebezpieczne pyły lotne. To kilkanaście procent. Zwolennicy budowy spalarni podkreślają, że ich odbiór ma być bezpieczny i kontrolowany. Czy tak będzie? Jaką mamy pewność, skoro jako miasto / samorząd nie będziemy mieli praktycznie żadnego wpływu na funkcjonowanie spalarni? Życie pokazuje, że mnóstwo jest w Polsce przykładów, gdzie w sposób karygodny łamane są normy ochrony środowiska.

Źródła podają że część toksyn pozostałych po spaleniu, to toksyczne metale ciężkie. Obecnie większość firm eksploatujących spalarnie śmieci zdaje sobie już sprawę z zagrożenia, i dla składowania pyłów ze spalarni buduje specjalne składowiska, zatapia je w betonie lub przeprowadza proces zeszklenia. Tak być powinno. A jak jest? Co jakiś czas media donoszą o bombach ekologicznych, zapalonych wysypiskach z toksycznymi odpadami, na których kończyła się data ważności i jak można przeanalizować, że same się nie zapaliły.. więc życie pokazuje, że, niestety, nie jest to prosty standard.

Im więcej obserwuję i liczę, tym bardziej przekonuje się, że śmieci to niezły biznes. Gdyby o budowie spalarni mówiło miasto Zamość, a nie prywatny koncern, łatwiej byłoby i mnie i mieszkańców do niej przekonać. Przede wszystkim to samorząd miałby nad nią pełną i na każdym etapie kontrolę. To miasto Zamość samo decydowałoby co spala, jak spala i w jakich ilościach. Ponadto w pełni rozwiązałoby problem z własnymi odpadami, co w połączeniu z RZZO w Dębowcu spinałoby się w jedną całość. I, co istotne, zapewniłoby to mieszkańcom tańsze ogrzewanie w sezonie zimowym. Jeżeli ktoś powie, że się nie da, od razu odpowiem. Da się, jeżeli się chce, to wszystko można zrobić.

roztocze.net: Co rozumie Pan przez sformułowanie „Będziemy drążyć dalej i kontrolować każdy ruch inwestora.” (wypowiedź na FB z dnia 1 marca)

Rafał Zwolak: Zawsze tak podchodzę do problemów, a do tych, które dotyczą ochrony środowiska w szczególności. Ta tematyka jest mi bliska.

Mieszkam na osiedlu Powiatowa, gdzie od lat obserwuję dym z kominów opalanych węglem kamiennym. I gołym okiem widać i czuć pogarszający się stan środowiska. Lawinowo w ostatnim czasie rośnie też liczba zachorowań m.in. na raka płuc i inne choroby układu oddechowego. Za tymi liczbami stoją konkretni ludzie; moi znajomi, bliscy, sąsiedzi. To najbardziej przeraża. Dlatego postawiłem sobie za cel, że zrobię wszystko, aby pokazywać mieszkańcom te zależności. Ale też samemu starać się poprawiać otocznie. A Veolia wcale nie dała nam powodów, by się nie martwić. I już na samym początku starań o budowę spalarni nadszarpnęła zaufanie mieszkańców, albo powiem inaczej: nie zadbała o to, by to zaufanie wzbudzić.

Bardzo dziwił mnie fakt, że przedstawiciele spółki, zamiast starać się najpierw rozmawiać z radnymi, mieszkańcami Zamościa i okolic, pokazywać im wszelakie możliwe rozwiązania, mówić o zaletach i wadach, przekonywać do siebie, od razu poinformowali, że chcą budować spalarnię śmieci. Nic dziwnego, że w ludziach, którzy boją się takich inwestycji, powstał odruch obronny. To tak, jakby Veolia na starcie postawiła mur, odgradzając się od mieszkańców. Po takim falstarcie, dużo trudniej zbudować zaufanie. A jeszcze w przypadku takich inwestycji, które wciąż w Polsce wzbudzają wiele kontrowersji.

Veolia popełniła więc błąd, który teraz próbuje naprawić. Dziś obserwuję już zmianę w jej postępowaniu. Od kilku miesięcy widać nacisk na edukację. Pojawia się też sporo wykupionych w lokalnej prasie reklam, organizowane są spotkania z mieszkańcami co mnie bardzo cieszy. Ale to wciąż za mało. Żeby zmienić mentalność ludzi, czasem trzeba pokolenia.

Nie chcę mówić tu o spalonych mostach, ale niestety tak to wygląda. Nie tylko z mojej strony, ale też ze strony grupy społeczników, z którymi założyliśmy społeczny komitet „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu”. A tworzą go znani lekarze, radni miasta, gminy Zamość i powiatu zamojskiego, ale też zwykli mieszkańcy, którzy chcą czystego środowiska dla swoich rodzin i sąsiadów. Wszyscy nadajemy na tych samych falach, doskonale się rozumiemy, spotykamy się i drążymy tematykę spalarni i ekologii. Niestety, musimy stanąć do nierównego starcia: nie mamy wielkich pieniędzy jakimi dysponuje Veolia. Nie możemy zamówić gigantycznej kampanii reklamowej, wydrukować plakatów, ulotek, folderów. Działamy społecznie, ale – i to jest najważniejsze – mamy silną, nieustępliwą drużynę, która zgłębia aspekty prawne, drąży problem, szuka wsparcia wśród fachowców. I wie, że walka o czyste środowisko dla nas i naszych dzieci, to priorytet i nasz obowiązek.

Zatem, będziemy kontrolowali każdy ruch inwestora, będziemy patrzeć mu na ręce i wykorzystamy każdą możliwą ścieżkę prawną. Życie i to z naszego nieodległego podwórka, bo z Żurawlowa koło Grabowca, pokazało, że nawet mała społeczność wiejska potrafiła stawić czoła amerykańskiemu gigantowi – firmie Chevron. I sprzeciwiła się budowie odwiertów gazu łupkowego. Nas też na to stać! Chcecie nam pomóc? Możecie to zrobić, zapraszamy do nas! Jesteśmy też na FB „Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” Razem można więcej!

roztocze.net: RDF staje się w Polsce „problemem”. Jak informuje portalkomunalny.pl w artykule na temat debaty branży odpadowej w Warszawie – Ze statystyk wynika, że w Polsce przybywa regionalnych instalacji odpadów komunalnych, w których powstaje paliwo alternatywne RDF. Według szacunków rocznie to ok. 4 mln ton paliwa alternatywnego. Z tego tylko 1,2 mln ton trafia do cementowni. Produkcja RDF-u jest zatem wyższa niż możliwości jego zagospodarowania, pokazuje to, jak ogromny potencjał energetyczny jest marnowany, a jednocześnie uzmysławia, że góry niewykorzystanego RDF-u będą się szybko powiększać, bo jego produkcja trwa nieprzerwanie, a zużycie jest niewielkie.

Myśli Pan że problem ten nie dotyczy Zamościa?

Rafał Zwolak: Myślę, że ta wizja gór niezagospodarowanych śmieci, to wielka przesada. Daleka jeszcze droga przed nami. Ale racja, że już dziś o tym powinniśmy myśleć i mówić i cały czas to robimy. Na pewno rozwiązaniem byłby Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, ale nie w samym Zamościu. Gdyby Veolia rozważyła możliwość budowy spalarni w miejscu, gdzie wokół nie ma zabudowań, bloków, działek inwestycyjnych, myślę, że miałaby wielu zwolenników, także samorządowców. Ale Veolii się to nie opłaci, bo czym większa odległość, tym większa strata energii na samym przesyle. Nie oszukujmy się, przecież tu chodzi o zysk.

roztocze.net: Co zrobimy, jeśli Cementownia przestanie odbierać nasz RDF?

Rafał Zwolak: Dlaczego miałaby przestać odbierać? Cement jest i zawsze będzie potrzebny. Nie widzę też powodów, dla których cementownia miałaby zrezygnować z RDF-u w procesie technologicznym produkcji cementu. Przecież zarabia na tym i to się jej opłaca. Za przyjęcie jednej tony dostaje ponad 300 zł. Myśli Pani, że zrezygnują z tego? Przecież firma nie funkcjonuje pro publico bono. Nie będzie też do tego dokładać, a skoro ma możliwości zarobku… będzie zarabiać.

roztocze.net: Piotr Zając zastępca Prezydenta Miasta Zamość w wywiadzie dla roztocze.net poinformował, że aktualnie RDF przekazywany jest uprawnionym podmiotom w cenie 370zł/Mg (1 tona = 1000 kg = 1 Mg). Ten koszt drastycznie wzrósł. Wywiad TUTAJ. Dodał też, że tego rodzaju odpadów, a w zasadzie resztek po sortowaniu, w przypadku niewłaściwej segregacji będzie coraz więcej, czy Zamość stać na płacenie coraz więcej za spalanie RDF w cementowni?

Rafał Zwolak: A myśli Pani, że Veolia za odbiór kłopotliwego RDF-u z Zamościa nie będzie pobierała opłat? Będzie je zabierać od nas za darmo, skoro tak jak cementownia Chełm, może zarobić? Przyjmijmy że zamojski PGK wozi 3-5 ciężarówek RDF-u z Dębowca do cementowni Chełmskiej. A jeśli te 3-5 ciężarówek zawiezie z Dębowca do Szopinka? Różnica będzie niewielka, bo w grę wchodzą tylko koszty transportu. A lepiej przecież niewiele dołożyć i wywieźć problem z miasta, a nie go spalać na miejscu. Jaką mamy pewność, że Veolia odbierze nasze śmieci taniej, niż Chełm? I wreszcie, co jeszcze raz powtórzę, skąd pewność, że właśnie Veolia wygra przetarg na odbiór naszego RDF-u? Ja nie znam odpowiedzi na te pytania, dlatego zadaje retoryczne pytania. A na nie należy sobie odpowiedzieć właśnie teraz, by mieć jasność. Jako radny staram się robić wszystko, by to wyjaśnić, przekonać się i być pewnym. Zawsze tak robię. Żeby kiedyś nie wyrzucać sobie, że coś przeoczyłem, że mogłem zrobić coś lepiej, dokładniej, inaczej. Że mogłem zrobić a nie zrobiłem. Radny ma służyć miastu i jego mieszkańcom. Składaliśmy przysięgę, trzymając rękę na sercu. To właśnie robimy, służymy mieszkańcom!

roztocze.net: Napisał Pan na swoim profilu na Facebooku „W Chełmie produkowany jest cement na którym kto zarabia? Oczywiście cementownia! W Szopinku ze śmieci ma być produkowana energia cieplna na której zarobi? no właśnie? Kto na tym zarobi? Czy nie przypadkiem Francuski koncern?”

Spółka Veolia natomiast podkreśla, że podlega pod Urząd Regulacji Energetyki (URE) – centralny organ administracji państwowej, do którego zakresu działania należy m.in.: zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła. Jak się Pan do tego odniesie?

Rafał Zwolak: To chyba oczywiste, że podmioty, które w Polsce wytwarzają energię, podlegają pod Urząd Regulacji i Energetyki. Tak stanowi polskie prawo. Jednak w swoich wypowiedziach nie mówiłem, że Veolia może windować ceny w sposób niekontrolowany. Bo domyślam się, że pytanie do tego zmierza. Podkreślę po raz kolejny – co wielokrotnie w swoich wypowiedziach podnosiłem – że zarobi francuski koncern. Bo kto? Przecież nie miasto, ani mieszkańcy. Taki jest biznes.

Gdyby Veolia zagwarantowała, że dzięki temu znacznie spadną opłaty za ciepło, czyli mieszkańcy odczują to w swoich budżetach, można by zaryzykować stwierdzenie, że zarobi Veolia i mieszkańcy. Tymczasem ani takie gwarancje, ani nawet deklaracje nie padają. Więc podtrzymuję to, co napisałem na Facebooku.

roztocze.net: Jeśli Veolia odbierałaby RDF po niższej cenie niż Cementownia to czy wynikająca z tego oszczędność dla miasta byłaby wystarczającym argumentem za budową spalarni?

Rafał Zwolak: Nikt dziś nie jest w stanie zagwarantować, że będzie za rok odbierać RDF po niższych cenach. A co dopiero za dwa lata, za pięć czy dziesięć. Takiej gwarancji nie da też Veolia. Zamiast tego wolałbym mieć zapewnienie, że mieszkańcy miasta będą płacić znacznie mniej za ciepło! Albo też chciałbym usłyszeć, że właśnie Veolia zainwestuje w rozwój sieci ciepłowniczej, by podłączyć do niej osiedla domków jednorodzinnych. Tego, niestety, nie słyszę. Więc dywagacje o niższych kosztach odbioru RDF są w tym momencie wirtualne.

roztocze.net: Jeśli spalarnia byłaby dla miasta źródłem oszczędności, a inwestor zapewnia, że zadba o najwyższy standard termicznego przekształcania odpadów i braku uciążliwości dla mieszkańców czy jest Pan skłonny przychylić się do budowy spalarni?

Rafał Zwolak: Wciąż wracamy do tego samego. Nikt dziś nie daje gwarancji, że na inwestycji zaoszczędzi miasto, co już uzasadniałem, więc to tylko hipotetyczne gdybanie. Jesteśmy w Zamościu biednym regionem, a nasze zarobki należą do jednych z najniższych w kraju. A z każdej strony dopadają nas podwyżki: jak nie podatki, to paliwa, żywność, opłaty itp. Z tego m.in. powodu ludzie uciekają stąd do większych miast, wyjeżdżają za granicę – za pracą. Ci którzy tu zostają, cenią sobie ciszę, spokój i… czyste środowisko. To właśnie nieskażone jeszcze w porównaniu z innymi regionami środowisko przyciąga tu turystów.

Więc jeśli teraz zestawimy te dwa argumenty, to okaże się, że mieszkańcy w kieszeni nie zyskają, a już na pewno nie ci z osiedli domów jednorodzinnych, a do tego jeszcze mogą stracić renomę czystego Roztocza. Na rewitalizację Starego Miasta pozyskaliśmy setki milionów i wiele z nich wydaliśmy z kasy miejskiej. Robiliśmy to bo chcemy aby miasto rozwijało się dalej turystycznie. Zabiegamy o nowych turystów, którzy jak pokazują statystyki coraz częściej odwiedzają miasto, ogród zoologiczny i czyste roztocze. Nie chcę aby tej renomy i marki o którą zabiegamy od wielu lat stracić. Dlatego też wnioski są oczywiste.

Gdyby jeszcze Veolia zainwestowała w sieć i przyłączyła do ciepłowni domki jednorodzinne – a jest ich w Zamościu kilka tysięcy, większość ma jeszcze stare kotły zasilane węglem. Więc wtedy mielibyśmy wymierne i spore korzyści w postaci choćby znacznego zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców. W takiej sytuacji zamiana kilku tysięcy kominów na jeden wielki byłaby kwestią rozwagi i przeliczenia. Jednak dziś to tylko teoria. Nie wierzę, żeby to było możliwe, zwłaszcza że Veolia nie specjalnie chce inwestować w sieć ciepłowniczą, którą dzisiaj zarządza w Zamościu. Niejednokrotnie wspominałem, że powinna w pierwszej kolejności zająć się remontem starej sieci przesyłowej.

Ostatnia wielka awaria w Zamościu pokazała w jakim ta kilkudziesięcioletnia sieć jest stanie. Co, jeśli się wyeksploatuje? Czy wtedy Veolia jednorazowo poczyni tak wielkie nakłady? Czy może zostawi problem miastu?

Takich pytań i niejasności mam wiele.

roztocze.net: Dlaczego według Pana Zamość nie potrzebuje spalarni? Czy może jednak potrzebuje?

Rafał Zwolak: Jak byśmy na spalarnie nie patrzyli i jakich argumentów, zarówno „za”, jak i „przeciw”, nie używali, to jedno jest wiadome: nie rozwiążą one problemów rosnącej góry odpadów. Mam na myśli zarówno odpady komunalne, jak i przemysłowe. Jeżeli chcemy mądrze temu stawić czoła, nie zaczynajmy od końca, czyli od komina spalarni. A podejmujmy takie działania, by po pierwsze, zmniejszyć ilość śmieci, a po drugie, zadbać o efektywną segregację odpadów, by łatwo je przetworzyć. To nie są tylko puste hasła i marzenia, ale konieczność. Niestety, Polsce daleko jeszcze do standardów innych krajów europejskich jak Niemcy czy Skandynawowie, gdzie od wielu lat segreguje się wszystko co tylko możliwe. Przykład z Niemiec: od kilkunastu lat na ulicach czy w marketach stoją butelkomaty czy puszkomaty. Nie tylko odbierają te surowce, ale też, a może przede wszystkim, uświadamiają ludziom, że należy dbać o własne podwórko. Sporo jeszcze czasu upłynie, zanim wyrobimy w ludziach te dobre nawyki. Ale kiedyś trzeba to zmieniać. Już to robimy. Apeluję zatem do wszystkich: mamy szansę zrobić coś lepszego, mamy szansę sprawić, by Zamość był czystym miastem. Nie zmarnujmy tego.

roztocze.net: Dziękuję za rozmowę.

Rafał Zwolak: Ja również dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytających internautów.

SONDA

Oddanych głosów: 32

A Ty, za którą opcją jesteś?
(pytamy o postępowanie z odpadami już po procesach odzysku, recyklingu, fermentacji itp.)

Zobacz wyniki


Loading ... Loading ...

Według danych Banku Światowego w skali świata około 37% śmieci jest składowanych na legalnych wysypiskach, niestety aż 33% trafia na nielegalne lub niekontrolowane wysypiska, zaledwie 19% odpadów jest odzyskiwane w procesach recyklingu (13,5%) i kompostowania (5,5%), a pozostałe 11% wszystkich śmieci jest spalane. W Polsce według danych GUS z 2017 roku, 56,6% odpadów komunalnych przeznaczono do odzysku, 26,7% trafiło do recyklingu, 7,1% poddano „biologicznym procesom przetwarzania”, czyli kompostowaniu lub fermentacji. 22,8% wytworzonych odpadów przeznaczono do przekształcenia termicznego z odzyskiem energii. „Do procesów unieszkodliwienia skierowano łącznie 5197,8 tys.ton, z czego 4999,7 tys.ton (41,8% odpadów komunalnych wytworzonych) przeznaczono do składowania, a 198,1 tys. ton (1,7% odpadów komunalnych wytworzonych) do unieszkodliwienia poprzez przekształcenie termiczne bez odzysku energii.” – czytamy w komunikacie GUS.

Pełny raport GUS dostępny jest TUTAJ.

SONDA

Oddanych głosów: 24

Popierasz budowę spalarni na terenie ciepłowni czy ul. Hrubieszowskiej?

Zobacz wyniki


Loading ... Loading ...

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Wiktor Sl." dnia 20 maja 2019 o godzinie 12:02:01 napisał:
  Pytania w wywiadzie tendencyjne, niektóre już z tezą. Proponowane odpowiedzi w sondzie też mocno tendencyjne.
  R E K L A M A
 • "guru" dnia 20 maja 2019 o godzinie 14:32:04 napisał:
  Ręce opadają jak czytam. Był i widział że nie smrodzi ale nie chce w Zamościu. W innych miastach są w centrum i nie przeszkadzają bo są czyste a u nas nie. Lepszy smród z komina sąsiada o poranku... I nie tylko o poranku
  • "R" dnia 30 maja 2019 o godzinie 11:16:04 napisał:
   Smród z komina sąsiada nie ma nic wspólnego ze spalarnią. Budowa spalarni nie wpłynie na to czym sąsiad w piecu pali.
 • "ja" dnia 20 maja 2019 o godzinie 15:14:44 napisał:
  żałosne. Ten w sumie sympatyczny gość ma parcie na szkło i robi z siebie omnibusa. Po co?
  • "re-ja" dnia 20 maja 2019 o godzinie 18:45:24 napisał:
   Parcie ma prawie jak Ćwik a głupotą chyba nawet go bije
 • "ak" dnia 20 maja 2019 o godzinie 22:28:18 napisał:
  I co z tego że widział na własne oczy, skoro między oczami a mózgiem nie ma komunikacji.
 • "ted" dnia 21 maja 2019 o godzinie 8:46:07 napisał:
  Rafał - bardzo dobre odpowiedzi. Biedne trolle nie mają się czego konkretnego przyczepić
  • "My name is" dnia 21 maja 2019 o godzinie 9:35:16 napisał:
   Ręce opadają, jak się czyta takie bzdury, że miasto mogłoby wybudować spalarnię. A co z ciepłem? Właścicielem sieci jest Veolia, a sprzedał ją guru Rafałka, poprzedni prezydent. Dość kłamstwa i zaprzaństwa!
  • "Zamoyski" dnia 21 maja 2019 o godzinie 13:00:38 napisał:
   'ted'... pomyliłeś strony... miałeś naganiać na Ćwika... Rafał nie startuje. A że bredzi to nic nie poradzisz
 • "Zamość to nie ciemny lud Rafałku" dnia 21 maja 2019 o godzinie 14:24:56 napisał:
  E, Rafał! Jak już chwalisz się że wiesz jak wygląda prawdziwa spalarnia to weź zmień fotkę na swojej stronce bo te dymiące kominy elektrowni węglowej i jakieś syfiaste wysypisko sugerują że zupełnie nie wiesz o czym mówisz. Po co dodatkowo tak się ośmieszać? Chcesz okłamać mieszkańców że tak wygląda spalarnia?
 • "Hrabia Walgodesko" dnia 21 maja 2019 o godzinie 21:05:18 napisał:
  Panie Radny co Pan mówisz: Rafał Zwolak: Myślę, że ta wizja gór niezagospodarowanych śmieci, to wielka przesada. Daleka jeszcze droga przed nami za chwilę Rafał Zwolak: Jak byśmy na spalarnie nie patrzyli i jakich argumentów, zarówno „za”, jak i „przeciw”, nie używali, to jedno jest wiadome: nie rozwiążą one problemów rosnącej góry odpadów. Mam na myśli zarówno odpady komunalne, jak i przemysłowe. To jak to jest wkońcu. Za mało RDFu w Rzzo Pan widział a cementownia proszę Pana to bierze od kogo chce i za ile i ma w kim przebierać. Jednak się Pan nie przygotował z tego tematu.
 • "Ansztajn z Zamościa" dnia 21 maja 2019 o godzinie 22:12:10 napisał:
  Tragedią tego świata jest system edukacji, który nie uświadomił intelektualnych bubli, że są jego dziećmi... Czas, by radny odwiedził Prypeć i opisał swoją przygodę w wywiadzie o energii nuklearnej.. X-ray? Eeee, nie. Ołów w mózgu promieniowanie z pewnością zatrzyma...
 • "prawe i sprawiedliwe" dnia 22 maja 2019 o godzinie 21:41:02 napisał:
  Znam tego człowieka i możecie mu nagwizdać, leje na was z góry :)
 • "ads" dnia 22 maja 2019 o godzinie 21:50:34 napisał:
  Czytam i widze jakie to bagienko, ktoś za chwile podpisze wyrok i bedzie płacz. Ale kogo interesuje spalarnia śmieci
  R E K L A M A
 • "1" dnia 23 maja 2019 o godzinie 18:38:41 napisał:
  Brawo Panie RafaŁ !!!. Prawie wszystkie komentarze napisałbym tak samo gdybym pracował w Veolii .Ale nie pracuję (i całe szczęście) Trudno im zrozumieć ( komentatorom ) że jak mieszkańcy nie chcą, to nie ma prawa być budowana spalarnia. Ilość śmieci będzie sysytematycznie się zmniejszać nie tylko wskutek spadku ludności w Zamościu, ale "wymuszonej" segregacji śmieci , itd. I wtedy Veolia na pewno sprowadzi RDF ( a może nie tylko ) z od innych dostawców. Agitatorów na spalarnię śmieci w Zamościu namawiam, aby swoją energię i "mądrości" skierowali na inne, projektowane spalarnie.
 • "Zamościanin" dnia 25 maja 2019 o godzinie 14:01:51 napisał:
  Tak komentarze mogą pochodzić z Veolii, Orlenu i jeszcze teraz z Biedronki. Pan radny nie lubi dużych firm. Wszędzie widzi spisek.
 • "Jarek" dnia 25 maja 2019 o godzinie 23:48:09 napisał:
  Dobry wywiad, i celne uwagi radnego. Po komentarzach widzę, że prawda boli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
zamoscianin
w sumie jak by nie Gierek nie byloby uli...
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Thomasie, dość ogólnikowo napisałeś...
Mirek
Nie chcę wejściówki od firmy, która ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018