R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany22 listopada 2017 FACEBOOK | 4468 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Wysokie: Dzieciństwo bez uśmiechu. Wojenne losy dzieci polskich z Zamojszczyzny

R E K L A M A    B O A R D

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem zaprasza na wykład dr Beaty Kozaczyńskiej, pt. „Dzieciństwo bez uśmiechu. Wojenne losy dzieci polskich z Zamojszczyzny (1942-1943)”. Odbędzie się on w
niedzielę, 26 listopada w siedzibie GOK-u Gminy Zamość – Wysokie 154 o godzinie 16.00.

Wykład odbędzie się w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wysiedleń na Zamojszczyźnie. Wysiedlenia miały miejsce również na terenie dzisiejszej gminy Zamość. Dr Beata Kozaczyńska pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (Wydział Humanistyczny), od wielu lat zajmuje się tematyką wysiedleń na Zamojszczyźnie i losami jej mieszkańców.
Jej wykłady i publikacje są m.in. owocem spotkań z ostatnimi żyjącymi „świadkami” historii. Jak pisze we wstępie do najnowszej książki, pt. „Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny” (wyd. 2017 r.): „Niniejsze opracowanie stanowi pokłosie moich spotkań i rozmów z osobami posiadającymi status „Dzieci Zamojszczyzny”, wywiezionymi w dzieciństwie, zimą 1942 i 1943 r., „transportami śmierci” do dystryktu warszawskiego. Musieli szybko dorosnąć i zmierzyć się z brutalną, okupacyjną rzeczywistością. Do dziś żyją jeszcze osoby ocalone z tych transportów. Nie brak wśród nich sierot wojennych. Wówczas były to kilku- lub kilkunastoletnie dzieci. Powoli stają się pokoleniem odchodzącym … .
Większość „Dzieci Zamojszczyzny”, do których dotarłam, to mieszkańcy Zamojszczyzny, głównie dwóch powiatów: zamojskiego i hrubieszowskiego. Każde spotkanie ze „świadkiem” zapisało się w sposób szczególny w mojej pamięci. Wszyscy moi rozmówcy, opowiadając o swoich przeżyciach i doświadczeniach wojny, wysiedlenia i poniewierki, zdystansowani czasowo i emocjonalnie, wzruszali się do łez. A ja, słuchając opowieści tych, którzy przeżyli piekło wysiedlenia, przemierzałam razem z Nimi poszczególne etapy ich gehenny, odkrywając prawdy najgłębsze, uniwersalne … ” (dr Beata Kozaczyńska).

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
.
Koszulki z Ronaldo sprzedały się w lic...
do ciekawe
czy jednym z prezesów ogródków nie je...
Komedia
Dolol sieniawa wioska i 3 tys mieszlanco...
Antykibic
Jestem podbudowany tym wynikiem....
zamoscianin
Czyli co, nacjonalizacja? Tęsknisz za k...
zamoscianin
Niektórzy płaczą, że na Starym Mieś...
zamoscianin
Konkretnie kto? Z imienia i nazwiska....
zamoscianin
A Twoim zdaniem co innego ma zrobić mia...
Antykibic
Ile wydano w Hetmanie na transfery?...
zamoscianin
Robert Marchwiany w swoim ostatnim felie...
Ja
Mateusz Prusa mogliby pozyskać na bramk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny