R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany22 listopada 2017 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Wysokie: Dzieciństwo bez uśmiechu. Wojenne losy dzieci polskich z Zamojszczyzny

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem zaprasza na wykład dr Beaty Kozaczyńskiej, pt. „Dzieciństwo bez uśmiechu. Wojenne losy dzieci polskich z Zamojszczyzny (1942-1943)”. Odbędzie się on w
niedzielę, 26 listopada w siedzibie GOK-u Gminy Zamość – Wysokie 154 o godzinie 16.00.

Wykład odbędzie się w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą wysiedleń na Zamojszczyźnie. Wysiedlenia miały miejsce również na terenie dzisiejszej gminy Zamość. Dr Beata Kozaczyńska pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach (Wydział Humanistyczny), od wielu lat zajmuje się tematyką wysiedleń na Zamojszczyźnie i losami jej mieszkańców.
Jej wykłady i publikacje są m.in. owocem spotkań z ostatnimi żyjącymi „świadkami” historii. Jak pisze we wstępie do najnowszej książki, pt. „Byliśmy w transportach Dzieci Zamojszczyzny” (wyd. 2017 r.): „Niniejsze opracowanie stanowi pokłosie moich spotkań i rozmów z osobami posiadającymi status „Dzieci Zamojszczyzny”, wywiezionymi w dzieciństwie, zimą 1942 i 1943 r., „transportami śmierci” do dystryktu warszawskiego. Musieli szybko dorosnąć i zmierzyć się z brutalną, okupacyjną rzeczywistością. Do dziś żyją jeszcze osoby ocalone z tych transportów. Nie brak wśród nich sierot wojennych. Wówczas były to kilku- lub kilkunastoletnie dzieci. Powoli stają się pokoleniem odchodzącym … .
Większość „Dzieci Zamojszczyzny”, do których dotarłam, to mieszkańcy Zamojszczyzny, głównie dwóch powiatów: zamojskiego i hrubieszowskiego. Każde spotkanie ze „świadkiem” zapisało się w sposób szczególny w mojej pamięci. Wszyscy moi rozmówcy, opowiadając o swoich przeżyciach i doświadczeniach wojny, wysiedlenia i poniewierki, zdystansowani czasowo i emocjonalnie, wzruszali się do łez. A ja, słuchając opowieści tych, którzy przeżyli piekło wysiedlenia, przemierzałam razem z Nimi poszczególne etapy ich gehenny, odkrywając prawdy najgłębsze, uniwersalne … ” (dr Beata Kozaczyńska).

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny