Flesz | Lifestyle | ZamośćRedakcja11 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Wypalanie traw! Szkody dla środowiska i ofiary

Obraz irtlach0 z Pixabay
R E K L A M A    B O A R D

Każdego roku wiosną i jesienią temat wypalania łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk wraca jak bumerang. Wypalanie traw szkodzi środowisku i powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zagraża też infrastrukturze. Ekolodzy, naukowcy i strażacy od lat apelują i ostrzegają. Bez skutku.

Jak wypalanie traw wpływa na środowisko i plony?

W komunikacie ministerstwa rolnictwa czytamy – Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka.

Wielu rolników decyduje się na wypalanie traw wiosną, gdyż wieżą, że użyźnienia to glebę. – Ma to przynieść bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym większe korzyści ekonomiczne dla rolnika. Nic bardziej błędnego. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5% do 8%. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000°C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru. – podsumowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co też obniża plony.

Wypalanie traw nie użyźnia gleby! Zabija!

Kiedy podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do około 1000°C, giną nie tylko mikroorganizmy, ale też owady np. kolonie mrówek, biedronki, dżdżownice, ptaki, mniejsze i większe ssaki np. sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe. Wypalanie traw zabija również ludzi, co roku w tych pożarach giną podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy. W 2018 roku odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. W 2019 roku jak dotąd wskutek pożarów łąk i nieużytków zginęły 4 osoby.

Rolnik straci dopłaty!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina że – zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o minimum 5% – Jeśli  rolnikowi udowodni się, że wypalał trawy na którymkolwiek z posiadanych gruntów: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatność dobrowolna związana z produkcją, a także z PROW 2014-2020 płatności rolnośrodowiskowe, płatność ekologiczna, płatność ONW oraz pomoc na zalesianie gruntów rolnych mogą być pomniejszone o min. 5%. Jeśli wypala grunty rolne płatności mogą być obniżone o 25%, a nawet w skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Kary za wypalanie traw: grzywna nawet 5 tys. zł. i więzienie 10 lat

Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach, z 16 kwietnia 2004 r. gdzie wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grozi m.in. grzywna, areszt lub więzienie.

Kodeks wykroczeń przewiduje:

  • karę aresztu,
  • karę nagany
  • karę grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Kodeks karny przewiduje:

  • karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat – jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów.

Pożary spowodowane wypalaniem traw bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Często ludzie których zdrowie i życie są zagrożone przez wypalanie traw tracą też dobytek całego życia. Nie trzeba szukać daleko, we wtorek 9 kwietnia, w Zamościu 10 zastępów PSP i OSP prowadziło działania, gasząc pożar suchych traw w okolicach ul. Źródlanej. Pożar zagrażał budynkom mieszkalnym. Porywisty wiatr oraz wysokie zarośla utrudniały prowadzenie akcji gaśniczej.


Każdy z nas ma wpływ! Jeśli znasz „podpalacza”, bezwzględnie zgłoś to policji!

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
ad111
Poseł "tej ziemi", to jak Jan bez ziemi...
janek
Doceniajmy ludzi, którzy są tak blisk...
Tutejszy
Poseł to swój chłop!...
Żenada
Same pochwalne komentarze :) jak już ro...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018