Flesz | Lifestyle | ZamośćRedakcja11 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Wypalanie traw! Szkody dla środowiska i ofiary

Obraz irtlach0 z Pixabay
R E K L A M A    B O A R D

Każdego roku wiosną i jesienią temat wypalania łąk, pastwisk, nieużytków i trzcinowisk wraca jak bumerang. Wypalanie traw szkodzi środowisku i powoduje zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zagraża też infrastrukturze. Ekolodzy, naukowcy i strażacy od lat apelują i ostrzegają. Bez skutku.

Jak wypalanie traw wpływa na środowisko i plony?

W komunikacie ministerstwa rolnictwa czytamy – Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka.

Wielu rolników decyduje się na wypalanie traw wiosną, gdyż wieżą, że użyźnienia to glebę. – Ma to przynieść bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym większe korzyści ekonomiczne dla rolnika. Nic bardziej błędnego. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, iż nawet jednorazowe wypalenie trawy może spowodować obniżeniem wartości plonów od 5% do 8%. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000°C, co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru. – podsumowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co też obniża plony.

Wypalanie traw nie użyźnia gleby! Zabija!

Kiedy podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do około 1000°C, giną nie tylko mikroorganizmy, ale też owady np. kolonie mrówek, biedronki, dżdżownice, ptaki, mniejsze i większe ssaki np. sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe. Wypalanie traw zabija również ludzi, co roku w tych pożarach giną podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy. W 2018 roku odnotowano ponad 48 tys. pożarów traw, w wyniku których śmierć poniosło 8 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. W 2019 roku jak dotąd wskutek pożarów łąk i nieużytków zginęły 4 osoby.

Rolnik straci dopłaty!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina że – zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o minimum 5% – Jeśli  rolnikowi udowodni się, że wypalał trawy na którymkolwiek z posiadanych gruntów: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa, płatność dobrowolna związana z produkcją, a także z PROW 2014-2020 płatności rolnośrodowiskowe, płatność ekologiczna, płatność ONW oraz pomoc na zalesianie gruntów rolnych mogą być pomniejszone o min. 5%. Jeśli wypala grunty rolne płatności mogą być obniżone o 25%, a nawet w skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw, torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Kary za wypalanie traw: grzywna nawet 5 tys. zł. i więzienie 10 lat

Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach, z 16 kwietnia 2004 r. gdzie wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grozi m.in. grzywna, areszt lub więzienie.

Kodeks wykroczeń przewiduje:

  • karę aresztu,
  • karę nagany
  • karę grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. zł.

Kodeks karny przewiduje:

  • karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat – jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów.

Pożary spowodowane wypalaniem traw bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Często ludzie których zdrowie i życie są zagrożone przez wypalanie traw tracą też dobytek całego życia. Nie trzeba szukać daleko, we wtorek 9 kwietnia, w Zamościu 10 zastępów PSP i OSP prowadziło działania, gasząc pożar suchych traw w okolicach ul. Źródlanej. Pożar zagrażał budynkom mieszkalnym. Porywisty wiatr oraz wysokie zarośla utrudniały prowadzenie akcji gaśniczej.


Każdy z nas ma wpływ! Jeśli znasz „podpalacza”, bezwzględnie zgłoś to policji!

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
historyk
Żadnego konfliktu między Zamościem a ...
Powinni grać na hali Osir tam gdzie gra...
Lidia
Radny Nowakowski WSTYD, żeby tak sie ub...
Thomas
Głos potrzebny, ale głos spó...
kmicic
a i jeszcze jedno, dla rozluźnienia emo...
mieszkaniec
drogi ,,Polak'u" - widać nie znasz życ...
zdrovit
Jaki problem, żeby tak duża firma jak ...
ad111
I już pisiorskie trolle się zleciały ...
Mefisto
Och, jakież to trzeba mieć kwalifikacj...
mama
Całkowicie zgadzam się z "rodzicem". W...
Polak
Drogi mieszkańcu, to jest wolny kraj (j...
martinez
Jak można w nieskończoność głosowa...
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018