R E K L A M A

Z I P

Flesz(nh)11 grudnia 2014

Wydawca musi przeprosić

Fragment okładki “Śladami Żydów. Lubelszczyzna”

R E K L A M A    B O A R D

Zdanie mówiące o mordzie na Żydach w miejscowości Uchanie to kłamstwo. Stowarzyszenie „Panorama Kultur” z Wojsławic musi przeprosić – informuje Radio Lublin.

 

Aktualizacja, 12 grudnia

Dzień po publikacji poniższego artykułu, z naszą redakcją skontaktował się Sławomir Zawiślak, poseł Prawa i Sprawiedliwości i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, który doprecyzował informacje na temat sprawy publikacji “Śladami Żydów. Lubelszczyzna”.

– Do książek, które ukazały się w publicznym obiegu, m.in. w bibliotekach, na żądanie ŚZŻ AK Okręg Zamość, wydawca wysłał i dołączył stosowne erraty – mówi naszej redakcji poseł Zawiślak. – Erraty, które pokazują prawdę i usuwają fałsz historyczny – dodaje poseł.

 

Zdaniem posła, “wyrok sądu powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy w sposób fałszywy będą interpretowali historię naszego narodu”.

 

Wcześniej pisaliśmy:

Przed zamojskim Sądem Okręgowym zakończyła się w czwartek sprawa z powództwa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość przeciwko Stowarzyszeniu „Panorama Kultur” z Wojsławic, wydawcy publikacji „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”.

 

W książce znalazło się zdanie mówiące o mordzie na Żydach w miejscowości Uchanie. Mordu mieli dopuścić się polscy partyzanci i miejscowa ludność. Co, zdaniem posła Sławomira Zawiślaka, jest kłamstwem. Sprawa została ujawniona latem 2013 roku. Wydawca, Stowarzyszenie Panorama Kultur, od razu zadeklarowało wycofanie nakładu i skierowanie do bibliotek erraty. Ostatecznie nakład nie został wycofany, nie ukazało się drugie, poprawione wydanie książki ani do już wydrukowanych książek nie została dodana errata. Jak wyjaśniał poseł Zawiślak w wypowiedzi dla Radia Lublin, takie działania przekraczały znacznie możliwości finansowe wydawcy.

 

Strony uzgodniły, że w “Naszym Dzienniku”, “Gazecie Wyborczej” i zamojskiej prasie lokalnej ukaże się oświadczenie wydawcy, w którym znajdzie się zapis: „informacja jakoby polscy partyzanci wymordowali w Uchaniach 80 Żydów, była fałszywa i nie ma podstaw do jej formułowania. Za zaistniałą sytuację i wyrządzoną krzywdę wydawca przeprasza kombatantów AK, rodziny poległych i zmarłych żołnierzy oraz mieszkańców Uchań”.

 

Publikacja „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” ukazała się trzy lata temu. W 2012 roku była promowana w regionie podczas spotkań autorskich. Książka została pomyślana, jako przewodnik turystyczny, który ma w syntetyczny sposób przybliżyć bogatą historię i dziedzictwo kulturowe Żydów w województwie lubelskim.

Autor: (nh)
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze:
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

michał 37 minut temu
Antyklerykał do nogi !...
do Rysio 56 minut temu
Jeśli już poruszyłeś ten temat to; P...
Tekst nadesłan...
jaka kobieta ?...
Tekst nadesłan...
Z tym tytułem to niezły przypał. No a...
Szacunek
Żona Pana Paszta zmarła tydzień temu....
Lena
Dziękuję portalowi roztocze.net za tę...
He he
Po trzecie: zamilcz już, tzw. "Szacunku...
Szacunek
Do „He he” po pierwsze co tak ci śm...
He he
Dopóki tzw. "Szacunek" i niejaki "Rex" ...
Rex
Zgadzam się z przedmówcą. Praktycznie...
Szacunek
Kasujcie komentarze. Więc powtórzę. ...
Rysio
A fundacja hetman?to upadlosc!a kase dos...
Piotr Radlińsk...
Panie Witoldzie dla Pana i Rodziny szcze...
kibic
Buty wojskowe mógł mieć bezpłatnie, ...
ad111
Przejechała człowieka na pasach......
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny