R E K L A M A

Z I P

Flesz(nh)11 grudnia 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Wydawca musi przeprosić

Fragment okładki “Śladami Żydów. Lubelszczyzna”

Zdanie mówiące o mordzie na Żydach w miejscowości Uchanie to kłamstwo. Stowarzyszenie „Panorama Kultur” z Wojsławic musi przeprosić – informuje Radio Lublin.

 

Aktualizacja, 12 grudnia

Dzień po publikacji poniższego artykułu, z naszą redakcją skontaktował się Sławomir Zawiślak, poseł Prawa i Sprawiedliwości i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, który doprecyzował informacje na temat sprawy publikacji “Śladami Żydów. Lubelszczyzna”.

– Do książek, które ukazały się w publicznym obiegu, m.in. w bibliotekach, na żądanie ŚZŻ AK Okręg Zamość, wydawca wysłał i dołączył stosowne erraty – mówi naszej redakcji poseł Zawiślak. – Erraty, które pokazują prawdę i usuwają fałsz historyczny – dodaje poseł.

 

Zdaniem posła, “wyrok sądu powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy w sposób fałszywy będą interpretowali historię naszego narodu”.

 

Wcześniej pisaliśmy:

Przed zamojskim Sądem Okręgowym zakończyła się w czwartek sprawa z powództwa Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość przeciwko Stowarzyszeniu „Panorama Kultur” z Wojsławic, wydawcy publikacji „Śladami Żydów. Lubelszczyzna”.

 

W książce znalazło się zdanie mówiące o mordzie na Żydach w miejscowości Uchanie. Mordu mieli dopuścić się polscy partyzanci i miejscowa ludność. Co, zdaniem posła Sławomira Zawiślaka, jest kłamstwem. Sprawa została ujawniona latem 2013 roku. Wydawca, Stowarzyszenie Panorama Kultur, od razu zadeklarowało wycofanie nakładu i skierowanie do bibliotek erraty. Ostatecznie nakład nie został wycofany, nie ukazało się drugie, poprawione wydanie książki ani do już wydrukowanych książek nie została dodana errata. Jak wyjaśniał poseł Zawiślak w wypowiedzi dla Radia Lublin, takie działania przekraczały znacznie możliwości finansowe wydawcy.

 

Strony uzgodniły, że w “Naszym Dzienniku”, “Gazecie Wyborczej” i zamojskiej prasie lokalnej ukaże się oświadczenie wydawcy, w którym znajdzie się zapis: „informacja jakoby polscy partyzanci wymordowali w Uchaniach 80 Żydów, była fałszywa i nie ma podstaw do jej formułowania. Za zaistniałą sytuację i wyrządzoną krzywdę wydawca przeprasza kombatantów AK, rodziny poległych i zmarłych żołnierzy oraz mieszkańców Uchań”.

 

Publikacja „Śladami Żydów. Lubelszczyzna” ukazała się trzy lata temu. W 2012 roku była promowana w regionie podczas spotkań autorskich. Książka została pomyślana, jako przewodnik turystyczny, który ma w syntetyczny sposób przybliżyć bogatą historię i dziedzictwo kulturowe Żydów w województwie lubelskim.

Autor: (nh)
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny