Chełm | Polityka i Samorząd | woj. lubelskieRedakcja25 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

[WYBORY DO PE]: Artur Mazur kandydatem Zielonych z Lubelszczyzny [WYWIAD, SONDA]

R E K L A M A    B O A R D

8 kwietnia Koalicja Europejska przedstawiła swoje listy do Parlamentu Europejskiego w okręgu lubelskim. Miejsce nr 4 na liście zajmuje Artur Mazur, szef lokalnych struktur Partii Zieloni. 

Kandydaci Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, okręg nr 8, województwo lubelskie:

 1. Krzysztof Hetman (PSL)
 2. Joanna Mucha (PO)
 3. Riad Haidar (SLD)
 4. Artur Mazur (Zieloni)
 5. Bożena Lisowska (PO)
 6. Włodzimierz Karpiński (PO)
 7. Stanisław Żmijan (PO)
 8. Sławomir Ćwik (Nowoczesna)
 9. Anna Szmidt (PSL)
 10. Kornelia Wróblewska (PO)

Zadaliśmy kilka pytań kandydatowi pochodzącemu z Lubelszczyzny:

roztocze.net: Wejście Partii Zieloni do Koalicji Europejskiej postrzegane jest jako impuls na wprowadzenie nowych twarzy na scenę polityczną. Czy zgodzi się Pan z tym stwierdzeniem?

Artur Mazur: Rzeczywiście – choć Partia Zieloni istnieje od 2004 roku, to przystąpienie do Koalicji Europejskiej stwarza szansę, by wielu wyborców dowiedziało się o istnieniu i programie Partii Zieloni. Zieloni wystawili kandydatów w ostatnich wyborach samorządowych, dzisiaj jesteśmy pełnoprawnym koalicjantem największego opozycyjnego bloku na scenie politycznej. Zauważmy, że Koalicja Europejska tworzona jest zarówno przez osoby posiadające bagaż doświadczeń na scenie politycznej, ale tworzą ją również takie osoby jak ja – ze świeżym spojrzeniem, które być może po raz pierwszy zasiądą w ławach parlamentarnych.

roztocze.net: Czym zamierza Pan się zająć w Strasburgu i Brukseli?

Artur Mazur: W Parlamencie Europejskim chciałbym skupić się na transformacji energetycznej, wspierając odejście naszej energetyki od węgla w perspektywie najbliższych 15-20 lat. Będę wspierał regulacje związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, które są dużą szansą dla regionu Lubelszczyzny na powstanie nowych – tzw. zielonych miejsc pracy. Lubelskie – a szczególnie Roztocze – ma doskonałe warunki dla fotowoltaniki, posiadając jeden z najwyższych poziomów nasłonecznienia w Polsce. Stwarza to szanse na powstanie regionalnych klastrów energii.

Moim priorytetem będzie również promowanie produkcji zdrowej żywności, wolnej od GMO i pestycydów. Będę pracował na rzecz regulacji eliminujących plastik z naszego otoczenia. Dzisiaj świat tonie w śmieciach, zwierzęta umierają w męczarniach z powodu plastiku. Naukowcy alarmują, że również ludzie wchłaniają ogromne ilości mikroplastiku, który został przez nas wprowadzony do obiegu.

Zadbam o to, by żadne sołectwo na Lubelszczyźnie i w innych regionach Polski nie było wykluczone komunikacyjnie. Moim priorytetem będzie pozyskanie środków na rzecz transportu publicznego – nie tylko PKS-ów, ale również kolei i ekologicznej komunikacji miejskiej.

Jednym z głównych postulatów, który będę wspierał, jest sprawiedliwość podatkowa i zwalczanie rajów podatkowych w Unii Europejskiej. Wspólnie z Europejskimi Zielonymi będę lobbował za gwarantowanym dochodem minimalnym na jednakowym poziomie dla wszystkich obywateli UE.

roztocze.net: Chce Pan wspierać odejście naszej energetyki od węgla, odnawialne źródła energii jak fotowoltaika i ograniczenie ilości plastiku, a co sądzi Pan o budowie spalarni RDF (frakcji kalorycznej śmieci) taka inwestycja planowana jest w Zamościu?

Artur Mazur: Osobiście stoję na stanowisku, że powinniśmy stać się odpowiedzialnymi konsumentami i zacząć eliminować z naszego codziennego użytku takie artykuły, których nie da się poddać recyklingowi. Spalanie nie może zdominować całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Należy jednak mieć na uwadze, że RDF jest odpadem, którego – z uwagi na obowiązujące przepisy – w żadnym przypadku nie wolno składować. Spalanie RDF wydaje się jedynym rozwiązaniem. Warunkiem spalania powinno być wykorzystanie energii wynikającej ze spalania – albo do produkcji (tak jak ma to miejsce obecnie w Cementowni Chełm), albo do wytworzenia energii elektrycznej lub cieplnej.

Zamojska spalarnia to inwestycja zmierzająca w kierunku rozbudowy ciepłowni. Jej plusem jest zastosowanie najnowszych technologii, zamknięty obieg i redukcja spalania węgla – jednego z głównych winowajców zanieczyszczenia powietrza. Sama budowa budzi jednak duże kontrowersje, dlatego decyzja należy do mieszkańców Zamościa i powinna być wyrażona w formie lokalnego referendum. Mieszkańcy powinni wypowiedzieć się w sposób demokratyczny, czy chcą spalarni i energii cieplnej pochodzącej z nieprzetwarzalnych odpadów komunalnych. Odpowiedź na „nie” oznaczać będzie konieczność poszukiwania odbiorców RDF w innych zakładach produkcyjnych, elektrociepłowniach i innych wyspecjalizowanych spalarniach.

roztocze.net: Mieszka Pan w Krakowie, dlaczego startuje Pan z województwa Lubelskiego?

Artur Mazur: Urodziłem się w Hrubieszowie, po kilku latach moja rodzina przeniosła się do Chełma, gdzie się wychowałem. Po studiach na lubelskim UMCS wyjechałem do Krakowa, gdzie kontynuowałem edukację, a także założyłem rodzinę. Moja kariera zawodowa to liczne przeprowadzki i podróże służbowe – m.in. 4 lata (do 2018 r.) przepracowałem w firmie pochodzącej z Biłgoraja, zajmując się promocją i sprzedażą jednego z produktów regionalnych.

Jestem też współprzewodniczącym lubelskiego koła Partii Zieloni, odpowiadając za rozwój lokalnych struktur. Wierzę, że w najbliższym czasie uda nam się utworzyć kolejne koła w województwie lubelskim, które będą skupiały nowych członków i sympatyków Zielonych.

Lubelskie jest mi bliskie od urodzenia. Mieszkałem tu większość swojego życia. Dlatego też zdecydowałem się kandydować z tego regionu. Moją wizją sukcesu jest stwierdzenie, że na Lubelszczyźnie rozpoczyna się Unia Europejska: wolna, zielona, czysta, demokratyczna, tolerancyjna, otwarta, gdzie nie pali się książek, lecz je czyta, gdzie kwitnie edukacja, współpraca międzynarodowa, wymiana doświadczeń pomiędzy lubelskimi uczelniami wyższymi, a ośrodkami akademickimi z całej Unii. I taką właśnie Lubelszczyznę chciałbym reprezentować w Parlamencie Europejskim.

roztocze.net: Dziękuję za rozmowę.

Głosować można do 30 kwietnia.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 10.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018