Polityka i Samorząd | woj. lubelskie | WYBORYtekst nadesłany4 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

[WYBORY DO PE]: 15. rocznica przystąpienia Polski do UE – Oświadczenie Artura Mazura

R E K L A M A    B O A R D

Oświadczenie Artura Mazura, współprzewodniczącego lubelskiego koła Partii Zieloni, kandydata do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej, z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

16 lat temu blisko 80% Polek i Polaków zadecydowało: chcemy być pełnoprawnym członkiem Unii
Europejskiej. Unii, która gwarantuje nam, że Polska wciąż pozostawać będzie krajem demokratycznym,
bezpiecznym i wolnym. Państwem nowoczesnym, wspierającym godne życie wszystkich obywateli.

Członkostwo w Unii Europejskiej to nie tylko kierunek polityki zagranicznej czy lepsze finansowanie
modernizacji gospodarki. To nie tylko swoboda podróżowania, podejmowania pracy, dopłaty do rolnictwa. Dla Polek i Polaków jest to całościowy wybór cywilizacyjny.

Promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego idzie w parze z ochroną środowiska. Polityka w
dziedzinie środowiska odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu inwestycji.

Unia Europejska posiada jedne z najbardziej rygorystycznych na świecie norm środowiskowych, które chronią gospodarkę oraz prowadzą do oszczędnego i racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych. Dzięki programowi Natura 2000 w Polsce mamy ponad 800 obszarów objętych ochroną przyrody, stanowiących blisko 11% powierzchni kraju. W samym województwie lubelskim jest ich 69.

Dzięki procesowi oceny oddziaływania na środowisko musimy przewidywać potencjalne zagrożenia, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko przyrodnicze oraz społeczne, na nasze zdrowie i warunki życia.

Wreszcie – Unii Europejskiej zawdzięczamy prawo do czystego powietrza, skuteczne plany ochrony jakości powietrza i obowiązek informowania o poziomach zanieczyszczeń. Dziś każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo zwrócić się do sądu o naruszenie jego prawa do czystego powietrza.

Unia Europejska dokłada starań, żeby zredukować emisje gazów cieplarnianych. Zachęca głównych
zanieczyszczających – w tym Polskę – do podejmowania bardziej zdecydowanych działań oraz ograniczania nieuniknionych skutków zmian klimatu.

Działanie Unii w dziedzinie klimatu to odpowiedź na zmiany, o których mówią naukowcy od 50-lat. Wzrost temperatury na skutek wzrostu emisji gazów cieplarnianych wywołanego działalnością człowieka pociąga za sobą konsekwencje, które możemy zaobserwować gołym okiem.

Naukowcy alarmują, że w Polsce średnia temperatura miesięczna okresowo podnosi się nawet o 5 stopni Celsjusza. Od czasu, kiedy rozpoczęto prowadzenie pomiarów, ubiegły rok był najcieplejszy. Ubywa wody, niektóre regiony stepowieją i pustynnieją. W ostatnich tygodniach Polskę obiegły informacje o suszy i burzach pyłowo-piaskowych. Grozi na kolejna susza latem, kolejne pożary lasów i łąk. Czy mamy panikować?

Greta Thunberg – 16-letnia Szwedzka aktywistka klimatyczna – podczas szczytu ekonomicznego w Davos zaapelowała do rządzących światem: nasz dom płonie. [Our house in on fire. I want you to panic. I want you to feel fear. I feel fear everyday] Chcę, żebyście panikowali. Chcę, żebyście poczuli strach, jak ja każdego dnia. Tak, mamy powód do niepokoju. Gdy Międzynarodowy Zespół ds. Klimatu – zwany w skrócie I.P.C.C. – opublikował alarmujący raport, napisał o tym na pierwszej stronie The Guardian, zapalił się na czerwono pasek w BBC. W Polsce raport wciąż przebija się bardzo niemrawo.

Również TU, na Lubelszczyźnie, wciąż chcemy iść pod prąd, ulegając węglowym lobbystom! Planowane jest zrujnowanie:
– Poleskiego Parku Narodowego,
– Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie,
– Rezerwatów Przyrody „Bachus” i „Sierniawy”
– obszarów Natura 2000: m.in. Bagno Bubnów, Krowie Bagno, Polesie, Ostoja Poleska, Jeziora Uściwierskie,
– Chełmskiego i Poleskiego Parku Krajobrazowego,
– Chełmskiego i Poleskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu,
– Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

Węglowi lobbyści, stojący za australijskimi i polskimi spółkami, w sposób cyniczny apelują o przyspieszenie działań administracyjnych, które pozwolą im zamienić unikatowe, bezcenne tereny przyrodnicze w lubelskie zagłębie węglowe. Cynicznie – bo wprost komunikują, że to ostatni moment na zarobienie milionów dolarów na eksploatacji lubelskich złóż. Pod prąd Unii Europejskiej. Wbrew rekomendacjom naukowców. Wbrew interesom protestujących mieszkańców gmin: Sawin, Urszulin, Sosnowica, Hańsk, Cyców, Wierzbica, czy Siedliszcze. Brałem udział w spotkaniach mieszkańców z Radami Gminy i znam ich stanowisko!

Dlatego dzisiaj – gdy tyle mówimy o czystym powietrzu i zmianach klimatu, apeluję do wszystkich kandydatów startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do lubelskich parlamentarzystów, do wszystkich prezydentów i burmistrzów, do wszystkich wójtów, wszystkich samorządowców: zawrzyjmy porozumienie ponad podziałami. Nasz dom płonie. Nie dolewajmy oliwy do ognia. Patrzmy długoterminowo. Powstrzymajmy szaleństwo dewastacji Lubelszczyzny. Powstrzymajmy budowę nowych kopalni na Lubelszczyźnie.

Powstrzymajmy też szaleństwo wycinek drzew w miastach i lasach!

Działajmy wspólnie, ponad podziałami, bo nie chcę pozostawiać Polski pustynnej moim synom. A Wy jaką Lubelszczyznę, Polskę i Unię Europejską chcecie zostawić Waszym dzieciom i wnukom?

Artur Mazur, Współprzewodniczący Partii Zieloni

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 3 maja 2019 o godzinie 16:04:55 napisał:
  Czas najwyzszy na polityków, którzy stawią czoła prawdziwym wyzwaniom i troszczą się, aby decyzje polityczne byly podejmowane z pełną odpowiedzialnością za ich skutki dlugoterminowe .
  R E K L A M A
 • "Ania" dnia 4 maja 2019 o godzinie 14:03:51 napisał:
  W końcu ktoś mówi o potrzebie zadbania o nasze zdrowie. Może tego w Zamościu nie widać, ale wybierzcie się w zimie ba warszawski Targów - oczy aż pieką od smogu, ubrania śmierdzą, nie ma czym oddychać.
 • "ja" dnia 4 maja 2019 o godzinie 19:15:22 napisał:
  Ania i Anonim, ile teraz w płatfołmie płacą za przychylne komentarze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
Czym? gokartami?...
Zamościak
A niech jedzie w pisdu....
z_boku
To musi być czarownica, bo ja bym się ...
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Zróbcie jeszcze plac zabaw, by księża...
muo
Dopiero wyremontowana ulica za miliony i...
Antyklerykał
W Polsce katolickiej jest około 50 tys....
Antyklerykał
A leków w aptekach nadal nie ma......
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018