FleszOliwia Bojar2 kwietnia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Wszechobecna kontrabanda na granicach

Przemyt papierosów, foto; Izba Celna Biała Podlaska
R E K L A M A    B O A R D

Zosin, Dorohusk, Hrebenne – to przejścia graniczne z Ukrainą, na których praktycznie codziennie celnicy ujawniają przemycane papierosy. Tak też było i w minionym tygodniu, w który ujawniono przemyt prawie 65 tys. paczek tytoniowej kontrabandy.

Wykorzystując prawie wszystkie elementy konstrukcyjne pojazdu, probowała dokonać przemytu przez granicę w Zosinie 32-letnia obywatelka Ukrainy. Kobieta podróżująca samochodem chińskiej marki chery na ukraińskich numerach rejestracyjnych zglosiła do odprawy papierosy zgodnie z obowiązującymi normami, jednak szczegółowa kontrola wykazała, że blisko 2,4 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ukryte były w przerobionym dachu, podłużnicy, zbiorniku paliwa, podłodze, desce rozdzielczej, drzwiach, siedzeniach, progach, tunelu środkowym, a nawet tylnej klapie pojazdu.
32-latka przyznała się do przemytu wyjaśniając, że papierosy miały trafić do przypadkowych kupców w Lublinie. W związku z popełnionym przestępstwem grozi jej wysoka grzywna. Oprócz papierosów podróżna straciła też auto, którego wartość oszacowano na około 20 tys. zł.
Również w Zosinie ponad 3 tys. paczek papierosów ukrytych w przerobionej podłodze osobowego fiata wraz z przystosowanym do przemytu pojazdem stracił 48-latek z Ukrainy.

Natomiast na granicy w Dorohusku celnicy w przekonstruowanej podłodze busa znaleźli papierosy warte blisko sto tysięcy złotych.

-Mundurowi nabrali podejrzeń po prześwietleniu pojazdu urządzeniem RTG. Uzyskany obraz sugerował, że samochód nosi ślady przeróbek. Celnicy skierowali auto do szczegółowej kontroli, która potwierdziła że w nissanie jest podwójna podłoga a w niej nielegalny towar. Jednak wydobycie stamtąd kontrabandy do łatwych nie należało, bo skrytka została przygotowana bardzo starannie. Przykryta była stalową blachą bez żadnych śladów po spawach czy wkrętach i dodatkowo uszczelniona, aby zapach papierosów nie wydostawał się na zewnątrz- poinformowała podkom. Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W rezultacie przy użyciu narzędzi mundurowi ze skrytki wydobyli 7,5 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej sięgającej 100 tys. złotych.
Zarzut przemytu usłyszał kierujący autem 27-letni obywatel Ukrainy, który stwierdził, że ani dostawczy nissan, ani schowane w nim papierosy nie są jego własnością.
Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe i zatrzymali przekonstruowany pojazd wart 40 tys. zł.

Ponad 50 tys. paczek kontrabandy w ukraińskiej ciężarówce przewożącej ładunek węgla drzewnego ujawnili także celnicy w Hrebennem.

-Na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się być w porządku. Zgłoszony do odprawy celnej węgiel znajdował się w fabrycznych papierowych workach i zgodnie z dokumentacją jechał z Ukrainy do Belgii. Funkcjonariusze nie dali się jednak zwieść pozorom. Celnicy prześwietlili ładunek, a uzyskany w ten sposób obraz nie pozostawiał złudzeń. Wśród worków z węglem znajdowały się też takie, w których były nielegalne papierosy. Konieczny był rozładunek ciężarówki i dokładne sprawdzenie wszystkich opakowań. Ostatecznie z worków na węgiel drzewny celnicy wyjęli ponad 50 tys. paczek papierosów o rynkowej wartości 670 tys. zł- zrelacjonowała zdarzenie podkom. Siemieniuk.

Kierujący ciężarówką 60-letni obywatel Ukrainy nie przyznał się do przemytu. Tłumaczył, że mimo iż był obecny podczas załadunku ciężarówki, to do worków nie miał dostępu i nie wiedział, co jest w środku. O dalszym losie podejrzanego zdecyduje sąd.
W toczącym się postępowaniu 60-latek musiał wpłacić 2 tys. zł na poczet grożącej mu kary grzywny. Funkcjonariusze zajęli też wykorzystaną do próby przemytu naczepę.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Ja" dnia 3 kwietnia 2016 o godzinie 15:04:03 napisał:
  Tak, tak, tak... Ciekawe tylko skąd się biorą te papierosy i inne różne rzeczy przywiezione z Ukrainy w Zamościu, Hrubieszowie itd., skoro co chwilę na przejściach granicznych ujawniane są przemyty? Gdyby celnicy nie brali łapówek, chcieli i wykonywali swoją pracę jak należy, to przy dzisiejszym zapleczu technicznym i osobowym nawet jedna paczka nielegalnie do Polski by nie trafiła. Ale cóż, handel ukraińskimi towarami kwitnie i będzie tak jeszcze dłuuugo. Chyba do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej...
  R E K L A M A
 • "8h" dnia 3 kwietnia 2016 o godzinie 15:25:00 napisał:
  Bo jeśli cena papierosów w Polsce była na realnym poziomie to by problemu dla państwa nie było.. Jeśli ode mnie by to zależało to Ukraińcy kupowali by fajki u nas i wieźli do siebie.. http://i.wp.pl/a/f/jpeg/30315/papierosy.jpeg
 • "ciekawy" dnia 4 kwietnia 2016 o godzinie 8:58:26 napisał:
  a czego ostatnio takie kolejki na granicach? nagle każde auto dokładniej sprawdzają? :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
TWS
Przecież ten protest to była akcja wyb...
Thomas
Kontra@ nie po to w demokratycznych wybo...
Thomas
[b]Rozczarowuje mnie Andrzej Wnuk i to n...
kontra
1. Veolia pisze-"przeciwnicy budowy spal...
Paweł
Informacje są nieprawdziwe. Minimum trz...
Antyklerykał
Powaliła mnie Twoja argumentacja. Choci...
aaa
A u Ciebie pewnie w domu sam sie zabawia...
ak
Może jednak byś poszukał tych leków ...
observer
Czym? gokartami?...
Zamościak
A niech jedzie w pisdu....
z_boku
To musi być czarownica, bo ja bym się ...
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018