R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara12 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4285 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy ()

WSA o herbie Zamościa

Prawo. Temida. Fot. Pixabay/Morgan4uall

R E K L A M A    B O A R D

Wczoraj w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie odbyła się rozprawa dotycząca uchwały Rady Miasta o używaniu herbu.

Skargę do WSA na Radę Miasta Zamość złożyło w listopadzie ubiegłego roku stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom”.

Przypomnijmy, iż według przyjętej we wrześniu przez zamojskich radnych uchwały prawo do nieodpłatnego używania herbu miasta przysługuje organom miasta, jednostkom organizacyjnym miasta, miejskim służbom, inspekcjom i strażom, pracownikom samorządu terytorialnego w ramach wypełniania obowiązków służbowych, radnym w sprawach związanych ze sprawowaniem mandatu oraz przewodniczącym zarządów osiedli. Ponadto zgodę na nieodpłatne używanie herbu Zamościa w celach niekomercyjnych mogą uzyskać także instytucje, organizacje, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne i prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców miasta Zamość oraz działalność związaną z promocją miasta. Pozwolenia na używanie herbu udziela – zgodnie z obowiązującą uchwałą –  udziela prezydent Zamościa.

-Przede wszystkim zaskarżona uchwała jest sprzeczna z prawem, ponieważ wprowadza generalny zakaz używania herbu Miasta Zamość bez uzyskania na to zgody. Liczne orzecznictwo sądów powszechnych i administracyjnych oraz piśmiennictwo wyraźnie wskazuje, że herb gminy należy traktować jako jej dobro osobiste.- twierdzą działacze ze stowarzyszenia „Zamość – nasz wspólny dom” w swojej skardze do WSA.

Wczoraj odbyła się rozprawa w WSA. Sąd odroczył jednak ogłoszenie wyroku o dwa tygodnie, ze względu na zawiłość sprawy.

Wynik tej sądowej batalii postaramy się Państwu przedstawić najszybciej jak to będzie możliwe.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "abc" dnia 12 kwietnia 2017 o godzinie 15:42:22 napisał:
  Temat uchwały herbowej jak dobra telenowela tym bardziej, że strony mogą odwołać się jeszcze do NSA ;) Najważniejsze jednak aby temat był raz na zawsze wyjaśniony.
  5
  0
  R E K L A M A
 • "exactly" dnia 12 kwietnia 2017 o godzinie 22:14:25 napisał:
  Redaktor DC bardzo lansuje i przeżywa wszystko, co związane jest ze stowarzyszeniem „Zamość – nasz wspólny dom”. Być może chce zrobić karierę w tym ugrupowaniu. Na szczęście poparcie dla lewaków w Zamościu jest znikome, więc na nic zda się zaklinanie rzeczywistości przez redaktora i portal Roztocze. Co się zaś tyczy uchwały RM, to wśród wielu podobnych obowiązujących w innych miastach, chyba tylko w Zamościu wzbudziła ona takie kontrowersje. A wszystko to dzięki kilku radnym, którzy bardzo nie lubią obecnego Prezydenta oraz portalom o podobnym nastawieniu...
  4
  9
 • "Daniel Czubara" dnia 12 kwietnia 2017 o godzinie 22:34:10 napisał:
  @exactly Rozczaruję Cię, co sympatii politycznych. Poza tym po głębszej analizie informacji politycznych to najwięcej pisze o PiS, Kukiz'15, Nowoczesnej i lewica jest dopiero na czwartym miejscu. Tak się składa, że stowarzyszenie jest aktywne, więc grzechem zaniechania byłoby pomijać jego inicjatywy. Co do życzeń kariery politycznej, naprawdę dziękuję, bo przykład Zamościa pokazuje, że dziennikarze potrafią być niezwykle sprawnymi politykami - vide prezydent Andrzej Wnuk.
  8
  2
 • "jarek" dnia 12 kwietnia 2017 o godzinie 23:27:14 napisał:
  Panie Danielu pan się nie przejmuje takimi wpisami i nawet szkoda dyskutowac z hejetrem. Dyskutując z nim karmi go Pan. NIe jestem zwolennikiem ani dziennikarza prawnuka ani stowarzyszenia o którym Pan pisze. Uchwała z herbem w tle to porażka, wstyd mi że ktoś coś takiego napisał i potem poparł
  6
  2
 • "Thomas" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 0:19:04 napisał:
  Z całym szacunkiem dla Sławomira Ćwika sprawa herbu jest nie do wygrania. W tym sporze i niezwykłej polemice pomiędzy prezydentem to Sławomir Ćwik stał na przegranej pozycji, z całą pewnością orzeczenie sądu w tej sprawie będzie niekorzystne. Zauważyłem, że SĆ powodował się na przykłady, w domyśle precedensy, jednak jako prawnik zdaje sobie sprawę, że polskie prawo nie ma charakteru precedensowego. ~`~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Co do samej istoty sporu pewne symbole podlegają ochronie, co do szczegółów ustawodawca dał takie a nie inne możliwości. Jednak żeby nie być tak okrutnym strona skarżący decyzję prezydenta wygrywa ten spór prawny, ale to będzie tylko pyrrusowe zwycięstwo. Tak więc nasuwa się retoryczne pytanie po co kruszyc kopie, tym bardziej że ten spór nie ma charakteru prestiżowego, tylko bardziej polityczny
  3
  1
 • "Adam" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 6:55:32 napisał:
  Widać jasno, że coś jest na rzeczy skoro WSA rozpatruje skargę stowarzyszenia w innym wypadku odrzuciłby ją na wstępie. Dodatkowo potrzebuje zaskakująco dużo czasu na wydanie orzeczenia.
  2
  2
 • "@Adam" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 11:03:14 napisał:
  Potrzebuje dużo czasu, bo jest przerwa świąteczna i wszyscy biorą urlopy.
  0
  0
 • "SCwik" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 13:13:49 napisał:
  Szanowny Thomasie, wskazywałem, że w sytuacji znieważenia herbu władze miasta zawsze mogą go bronić w oparciu o prawo cywilne i nie warto poddawać kwestii używania herbu prawu administracyjnemu. To uczyniono podejmując uchwałę. Skoro jednak większość lubi gdy jeden człowiek decyduje co mogą robić a czego nie ... to trudno mi skomentować. Cieszę się, że swoim działaniem osiągnąłem to, że przedstawiciele Ratusza przestali przekreślać herb przy akceptacji ze strony Prezydenta Wnuka. Było warto.
  3
  2
 • "ech" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 13:30:45 napisał:
  Panie Ćwik, określenie "przekreślać herb przy akceptacji Prezydenta Wnuka" jest zwykłym pomówieniem. Jak Pan to skomentuje jako prawnik?
  1
  2
 • "Kiz" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 18:38:00 napisał:
  No właśnie, prezydent na sesji przeprosił za niefortunne przekreślenie. To jak Panie Ćwik? Jakiś komentarz?
  1
  1
  R E K L A M A
 • "SCwik" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 21:33:06 napisał:
  Na jakiej sesji przeprosił ? Z sesji z dnia 31 marca 2016r. jest dostępne nagranie gdzie Prezydent Wnuk używa sformułowania "niefortunne". Nie słyszałem aby działanie dyr. Miechowicza zostało skrytykowane. Ponadto prezentację z przekreślonym herbem dyr. Miechowicz prezentował podobno na zjeździe miast UNESCO w Peru a także przed delegacją z Iranu - osobiście gdy zarządzam organizacją to takie prezentacje lub drafty dokumentów przygotowane przez pracowników zawsze wcześniej oglądałem. Czasami trzeba było je poprawić. Nie wiem czy Prezydent Wnuk to robi. Niemniej powyższe okoliczności pozwalają mi w oparciu o doświadczenie życiowe domniemywać, że takie działanie było akceptowane. Jeśli nawet Prezydent Wnuk przekreślenia herbu nie pochwalał to dopuszczając przez brak właściwego nadzoru nad swoim pracownikiem do takiego działania tym samym je akceptował. Nagranie z sesji z 31 marca 2016. http://zamosc.tv/tv/9217-bez-historii-nie-istnieje/
  2
  1
 • "Bełkot" dnia 14 kwietnia 2017 o godzinie 6:03:02 napisał:
  DOMNIEMYWAM... Po prostu nie ma Pan taki, a określenie niefortunne to raczej nie oznacza akceptacji. Obejrzałam całe nagranie i jakoś nie widzę, żeby prezydent akceptował takie działanie, więc panie Ćwik, to zwykłe pomówienie.
  1
  2
 • "Anka" dnia 14 kwietnia 2017 o godzinie 17:23:29 napisał:
  Nie piszcie bzdur. Jakie pomówienie ? Skreślał dyrektor ? Skreślał. Dostał za to upomnienie albo naganę ? Nikt o tym nie słyszał. Przeszli do porządku dziennego.
  2
  0
 • "Bełkot" dnia 26 kwietnia 2017 o godzinie 8:17:26 napisał:
  Panie Ćwik, jak tam Pańska wiktoria przed WSA? Wybitny prawniku...
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400 32 minuty temu
Był: http://zamosc.tv/tv/13955-lech-wal...
Thomas 51 minut temu
No i co był?...
historyk
Jestem przeciwny wymazywaniu z historii ...
zamościak
pokłon przed wejściem i możesz wejś...
L11A
Kabareciarze słuchajcie uważnie, warto...
kibic
Gratulacje dla Padwy za drugie miejsce, ...
Thomas
Liczę na to, że Portal umieści w ca...
le cho
Przyjdę, bo każde jego publiczne wyst...
.
Problemy niepełnosprawnych dzieci i ma...
...
Po co się jeden z drugim męczysz ... n...
observer
Za Pana osiągi - CZAPKI Z GŁÓW. Chyl...
racja
Powodzenia Panie Trenerze wydaje się ,...
L.
Mało napisał? Bo im mniejszy tekst, ty...
22-400
"Artykuł", jak niemal wszędzie, słaby...
KL.
Następna taka konferencja niemiecko-pol...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny