R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara6 października 2016

“Wołyń” – to trzeba zobaczyć

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

To prawdopodobnie najlepszy i wzbudzający najwięcej emocji film ostatnich lat i na długie lata takim pozostanie. Od jutra na ekrany kin wchodzi “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

-Gdy tylko zdecydowałem się, że będę robił ten film już wiedziałem, że jest on ważny. Teraz robię wszystko, by ten film był dobry. Myślę, że jest to też najtrudniejszy film, który robiłem. – mówił o „Wołyniu” reżyser Wojciech Smarzowski, w maju podczas spotkania z widzami w Zamościu. 

Dla Zamojszczyzny i jej mieszkańców ten film ma jeszcze większe znaczenie. Tutaj mieszka aktualnie wiele ocalałych z rzezi wołyńskiej, czy też dzieci lub wnuki, którzy przez wiele lat walczyli o pamięć ofiar ludobójstwa na Kresach. Dzięki aktywnej postawie działaczy społecznych i radnych miejskich ze wszystkich opcji politycznych rondo u zbiegu ulic Lubelskiej, Sikorskiego i 1 Maja nosi imię Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Warto też przypomnieć, że w promocję wsparcia filmu zaangażowali się dwaj radni – Rafał Zwolak i Adam Pawlik, którzy w maju na rowerach podróżowali po Roztoczu wręczając mieszkańcom i turystom ulotki zachęcające do wsparcia produkcji “Wołynia”. Pisaliśmy o tym http: TUTAJ .

W filmie możemy zobaczyć aktorów polskich, m.in. Arkadiusza Jakubika, Izę Kunę, jak i ukraińskich. Smarzowski w rozmowie z nami podkreślił, jednak iż ze strony naszych wschodnich sąsiadów spotkał się z kilkoma odmowami.
-Kilku aktorów odmówiło nam udziału w filmie. Na szczęście udało nam się postacie ukraińskie obsadzić dobrymi aktorami ukraińskimi. Powodem odmów było na przykład to, że poszła plotka, że podobno robimy ten film za pieniądze rosyjskie, co nie jest prawdą. – powiedział Smarzowski.

Jak informują ogólnopolskie media część ukraińskich aktorów postanowiła nakręcić własny film, będący tamtejszą odpowiedzią na “Wołyń”.

Czy w takiej sytuacji pojednanie polsko-ukraińskie może dojść do skutku i być szczere? Pytaliśmy o to w czerwcu kapelana kresowian ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w związku z listem ukraińskich intelektualistów proponujących pojednanie podobne do listu biskupów polskich do niemieckich “Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

-Tak jak w relacjach polsko-niemieckich, Niemcy się odcięli po II wojnie światowej od narodowego socjalizmu. Dzisiaj mówi się prawdę o Holokauście Żydów i ludobójstwie Słowian. Na ziemi niemieckiej nie ma pomników zbrodniarzy, czyli Hitlera, Himmlera, czy członków SS albo gestapo. Natomiast na Ukrainie sytuacja jest dokładnie odwrotna, ponieważ gloryfikuje się zbrodniarzy i to się dzieje za obecnego prezydenta Petro Poroszenki, pod wpływem którego parlament ukraiński 9 kwietnia 2015 roku przyjął uchwałę wysławiającą UPA.  Co więcej, zrobiono to w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby Polaków jeszcze bardziej upokorzyć. Nie ma tej chęci do powiedzenia prawdy. Dlatego też „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w tym wypadku nie ma żadnego uzasadnienia. Poza tym 50 lat temu to naród ofiar wystosował taki list do narodu oprawców, czyli biskupi polscy do biskupów niemieckich. Natomiast tu jest sytuacja odwrotna, to przedstawiciele sprawców chcą mówić, że ofiarom wybaczają. To już pomylenie kompletne pojęć. – podsumował ks. Isakowicz-Zaleski.

Wróćmy do filmu. Sam Smarzowski mówi, że film nie jest wymierzony przeciwko komukolwiek. Ma ukazywać zło, do jakiego prowadzi chory nacjonalizm i szowinizm. Film “Wołyń” rozpoczyna długa scena wesela Heleny i Wasyla. Przy weselnej biesiadzie, w rozmowach po wypitym alkoholu zaczynają wychodzić wspomnienia krzywd i pojawiają się symptomy antagonizmu polsko-ukraińskiego, który potem przerodzi się potem w makabryczne zbrodnie, ludobójstwo. Symboliczna jest też scena walki na cepy, jakby zwiastująca, to, że wkrótce narzędzia weselnej zabawy staną się narzędziami do mordowania sąsiadów – Polaków. 

W filmie Smarzowski nie przedstawia jednak całego narodu ukraińskiego jako zwyrodniałego i żądnego krwi Lachów, co zarzucają mu (jeszcze przed premierą!) niektórzy widzowie zza Buga. Polaków uciekających przed rzezią ratują  bowiem – z narażeniem własnego życia – inni Ukraińcy, którzy wyżej cenią więzi międzyludzkie, niż chorą ideologię.

Pewne jest, że to najważniejszy film w reżyserskiej twórczości Wojciecha Smarzowskiego i zarazem film, który na długie lata stanie się tematem dyskusji historyków i nie tylko. Poza dyskusjami film ten daje o wiele więcej. Daje pamięć i świadectwo tragicznego losu tych, którzy zginęli podwójnie – najpierw zabici siekierami i widłami na Wołyniu, a potem zabici przez przemilczenie historii ich tragedii.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 14 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ad111" dnia 6 października 2016 o godzinie 8:59:17 napisał:
  Nareszcie...! :)
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "..." dnia 6 października 2016 o godzinie 9:24:39 napisał:
  Najbardziej wyczekiwany film roku, pierwszy fabularny o Kresach
  0
  0
 • "„Dziękuję za rzeź wołyńską” - młodzi Ukraińcy komentują film „Wołyń”" dnia 6 października 2016 o godzinie 9:33:47 napisał:
  Wśród komentarzy znalazły się m.in. następujące wypowiedzi, głownie młodych Ukraińców: - Maksym Tkaczuk: Po prostu Lachy i Ormianie bardziej niż inni lubią krzyczeć o ludobójstwie. Przy czym przyczyną ludobójstw była ich szowinistyczna głupota. - Zachar Oprisko: Aż duma rozpiera za rodzimy kraj. Wyrżnęliśmy lachów, wyrżniemy i kacapów (133 polubienia posta). - Maksym Tkaczuk: A kto ponosi winę za to, że AK napadała na ukraińskie wioski na Wołyniu, tylko dlatego, że Ukraińcy nie popierali i nie pomagali AK, lecz pomagali UPA. No i za te napaści Polacy otrzymali odpowiedź. - Ołeksandr Kuzik: Co sobie myślą te polskie ścierwa? - Wołodymyr Tokar: Polacy doigrają się wreszcie z tymi swoimi urazami historycznymi. - Igor Mazjejka: Dziękuję za rzeź wołyńską. Niski pokłon przed weteranami. Bez nich, nie byłoby tego arcydzieła. - Wład Sołowiow: Takie filmy są nam na rękę. Na Ukrainie bardzo dużo ludzi wierzy w to, że pszeki (pogardliwe określenie Polaków – red.) to nasi bracia. Takie filmy otwierają Ukraińcom oczy. - Larissa Nołnemna: Niech lepiej nagrają film o operacji „Wisła”. (…) o tym, jak AK paliła całe wsie i mordowała Ukraińców. - Igor Ejsmont: Czy tylko ja odczuwam dumę, że daliśmy w mordę tym sukinsynom, którzy tak długo się nad nami znęcali? - Z mojego doświadczenia rozmów z Ukraińcami mogę stwierdzić, że poglądy przedstawione w komentarzach są coraz bardziej popularne – mówi Kresom.pl Maciejczuk. - Problem polega na tym, że dla zwykłego Polaka takie wypowiedzi pachną niesamowitym radykalizmem i staramy sie nie wierzyć, że takie poglądy mogą być na Ukrainie mainstreamem np. wśród młodzieży. Niestety, mogą i stają sie poglądami dominującymi. http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/dziekuje-za-rzez-wolynska-mlodzi-ukraincy-komentuja-film-wolyn-video-16-
  0
  0
 • "Jobot" dnia 6 października 2016 o godzinie 9:59:00 napisał:
  I na to warto i nawet trzeba pojsc :) A nie na jakies durnoty i fantazje watpliwej jakosci typu "Smolensk" od ktorych odcina sie nawet rezyser ;)
  0
  0
 • "Przyjaciel" dnia 6 października 2016 o godzinie 10:00:28 napisał:
  Zastanawia jedynie dlaczego film "Wołyń" na Festiwalu Filmowym w Gdyni praktycznie został pominięty ( dostał jedynie nagrodę za charakteryzację i zdjęcia oraz za najlepszy debiut aktorski dla Michaliny Łabacz grającej główną rolę kobiecą ) . Ciekawe czy werdykt jury był swojego rodzaju demonstracją czy rzetelną i neutralną oceną dzieła.
  0
  0
 • "r" dnia 6 października 2016 o godzinie 10:52:19 napisał:
  Ludzie nie chcą się babrać w historii dlatego w Gdynii film nie został doceniony,sprawa ważna ale zamojszczyzna nigdy nie była i ciągle nie jest uznawana za Polskę.Gdyby tak było zupełnie inne byłoby położenie tego regionu.Nie ma dobrej łącznosci komunikacyjnej,gospodarczej z Polską dlatego nie ma najmniejszych szans na nagłośnienie tematyki.Kresowa mgła zapomnienia jak zawsze spowije te ziemie
  0
  0
 • "do r" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:04:35 napisał:
  Aktualne pro - banderowskie sympatie ukraińców nie pozwalają nam Polakom tematu "Ludobójstwa" na Kresach zamiatać pod dywan. Historia kołem się toczy.
  0
  0
 • "kinomaniak" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:12:16 napisał:
  Szacunek dla reżysera za odwagę i zrobienie tego filmu, Niestety dekady za późno super jednak , że powstał.
  0
  0
 • "a" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:56:04 napisał:
  ja się wybieram do kina
  0
  0
 • "Polak" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:57:16 napisał:
  Jobot jak zwykle błysnął durnotą. To jedno czym się może pochwalić
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 6 października 2016 o godzinie 12:36:12 napisał:
  Polecałbym film "Ogniomistrz Kaleń" E. i C. Patelskich z Wiesławem Golasem w roli głównej. Film drastyczny zwłaszcza zwłaszcza ostatnia scena. Film oddaje pewien klimat tamtych lat.
  0
  0
 • "jola" dnia 6 października 2016 o godzinie 12:54:21 napisał:
  Idę i moi znajomi też.
  0
  0
 • "kasia" dnia 6 października 2016 o godzinie 14:35:12 napisał:
  Ciekawy czy naprawdę sceny tak wbijają w fotel jak mówią krytycy
  0
  0
 • "..." dnia 6 października 2016 o godzinie 14:48:56 napisał:
  dużo ludzi wybiera się na ten film
  0
  0
 • "bede" dnia 6 października 2016 o godzinie 15:27:49 napisał:
  jutro na 17: 30
  0
  0
 • "." dnia 6 października 2016 o godzinie 15:45:52 napisał:
  Mam wątpliwości co do tego, że tym reżyserem jest Smarzowski. Tak samo jak miałem poważne zastrzeżenia do Ogniem i mieczem Hoffmana.
  0
  0
 • "Uważny" dnia 6 października 2016 o godzinie 19:49:19 napisał:
  Bardzo dobry tekst Panie Redaktorze!
  0
  0
 • "jesion" dnia 6 października 2016 o godzinie 20:41:47 napisał:
  A jak porównać Katyń do Wołynia i co było prawdziwym ludobójstwem .Skamlanie elit i polityków na temat Katynia , czy obrona biednych niewinnych dzieci ,kobiet i starców. Nikt nigdy za nimi się nie wstawił.Sami Polacy zamykaliśmy i zamykamy gęby na ten temat .Elity widzą tylko jednego wroga .OBY się nie przeliczyli .
  0
  0
 • "film" dnia 6 października 2016 o godzinie 21:20:23 napisał:
  Film budzi potężne emocje zarówno w kraju jak i za granicą. To jest temat , który łączy Polaków od lewa do prawa.
  0
  0
 • "oneb@jesion" dnia 7 października 2016 o godzinie 7:08:12 napisał:
  Katyń i Wołyń są tak samo ważne. Bez narodu nie byłoby elit, bez elit nie byłoby narodu.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "o oneb" dnia 7 października 2016 o godzinie 12:04:30 napisał:
  pięknie to ująłeś oneb
  0
  0
 • "klm" dnia 9 października 2016 o godzinie 14:19:23 napisał:
  "jesion" - poruszyłeś bardzo istotną kwestię, z całym szacunkiem ale w Katyniu ginęli policjanci, którzy na rozkaz sanacyjnej władzy strzelali/mordowali strajkujących polskich chłopów... "oneb@jesion" z tymi elitami to bym nie przesadzał, w XVIIIw.swą prywatą i sprzedajstwem doprowadziły do rozbiorów Polski, a we wrześniu 1939r. tchórzliwie/haniebnie uciekły z kraju pozostawiając Polaków na pastwę hitlerowców i sowietów... Pamiętajmy o tym...
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ktoś 6 minut temu
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin 17 minut temu
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho... 33 minuty temu
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
44 minuty temu
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho...
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017