R E K L A M A

Z I P

Kultura i rozrywka | ZamośćDaniel Czubara6 października 2016 FACEBOOK | 4285 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 22 komentarze ()

“Wołyń” – to trzeba zobaczyć

R E K L A M A    B O A R D

To prawdopodobnie najlepszy i wzbudzający najwięcej emocji film ostatnich lat i na długie lata takim pozostanie. Od jutra na ekrany kin wchodzi “Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

-Gdy tylko zdecydowałem się, że będę robił ten film już wiedziałem, że jest on ważny. Teraz robię wszystko, by ten film był dobry. Myślę, że jest to też najtrudniejszy film, który robiłem. – mówił o „Wołyniu” reżyser Wojciech Smarzowski, w maju podczas spotkania z widzami w Zamościu. 

Dla Zamojszczyzny i jej mieszkańców ten film ma jeszcze większe znaczenie. Tutaj mieszka aktualnie wiele ocalałych z rzezi wołyńskiej, czy też dzieci lub wnuki, którzy przez wiele lat walczyli o pamięć ofiar ludobójstwa na Kresach. Dzięki aktywnej postawie działaczy społecznych i radnych miejskich ze wszystkich opcji politycznych rondo u zbiegu ulic Lubelskiej, Sikorskiego i 1 Maja nosi imię Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Warto też przypomnieć, że w promocję wsparcia filmu zaangażowali się dwaj radni – Rafał Zwolak i Adam Pawlik, którzy w maju na rowerach podróżowali po Roztoczu wręczając mieszkańcom i turystom ulotki zachęcające do wsparcia produkcji “Wołynia”. Pisaliśmy o tym http: TUTAJ .

W filmie możemy zobaczyć aktorów polskich, m.in. Arkadiusza Jakubika, Izę Kunę, jak i ukraińskich. Smarzowski w rozmowie z nami podkreślił, jednak iż ze strony naszych wschodnich sąsiadów spotkał się z kilkoma odmowami.
-Kilku aktorów odmówiło nam udziału w filmie. Na szczęście udało nam się postacie ukraińskie obsadzić dobrymi aktorami ukraińskimi. Powodem odmów było na przykład to, że poszła plotka, że podobno robimy ten film za pieniądze rosyjskie, co nie jest prawdą. – powiedział Smarzowski.

Jak informują ogólnopolskie media część ukraińskich aktorów postanowiła nakręcić własny film, będący tamtejszą odpowiedzią na “Wołyń”.

Czy w takiej sytuacji pojednanie polsko-ukraińskie może dojść do skutku i być szczere? Pytaliśmy o to w czerwcu kapelana kresowian ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w związku z listem ukraińskich intelektualistów proponujących pojednanie podobne do listu biskupów polskich do niemieckich “Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.

-Tak jak w relacjach polsko-niemieckich, Niemcy się odcięli po II wojnie światowej od narodowego socjalizmu. Dzisiaj mówi się prawdę o Holokauście Żydów i ludobójstwie Słowian. Na ziemi niemieckiej nie ma pomników zbrodniarzy, czyli Hitlera, Himmlera, czy członków SS albo gestapo. Natomiast na Ukrainie sytuacja jest dokładnie odwrotna, ponieważ gloryfikuje się zbrodniarzy i to się dzieje za obecnego prezydenta Petro Poroszenki, pod wpływem którego parlament ukraiński 9 kwietnia 2015 roku przyjął uchwałę wysławiającą UPA.  Co więcej, zrobiono to w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby Polaków jeszcze bardziej upokorzyć. Nie ma tej chęci do powiedzenia prawdy. Dlatego też „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w tym wypadku nie ma żadnego uzasadnienia. Poza tym 50 lat temu to naród ofiar wystosował taki list do narodu oprawców, czyli biskupi polscy do biskupów niemieckich. Natomiast tu jest sytuacja odwrotna, to przedstawiciele sprawców chcą mówić, że ofiarom wybaczają. To już pomylenie kompletne pojęć. – podsumował ks. Isakowicz-Zaleski.

Wróćmy do filmu. Sam Smarzowski mówi, że film nie jest wymierzony przeciwko komukolwiek. Ma ukazywać zło, do jakiego prowadzi chory nacjonalizm i szowinizm. Film “Wołyń” rozpoczyna długa scena wesela Heleny i Wasyla. Przy weselnej biesiadzie, w rozmowach po wypitym alkoholu zaczynają wychodzić wspomnienia krzywd i pojawiają się symptomy antagonizmu polsko-ukraińskiego, który potem przerodzi się potem w makabryczne zbrodnie, ludobójstwo. Symboliczna jest też scena walki na cepy, jakby zwiastująca, to, że wkrótce narzędzia weselnej zabawy staną się narzędziami do mordowania sąsiadów – Polaków. 

W filmie Smarzowski nie przedstawia jednak całego narodu ukraińskiego jako zwyrodniałego i żądnego krwi Lachów, co zarzucają mu (jeszcze przed premierą!) niektórzy widzowie zza Buga. Polaków uciekających przed rzezią ratują  bowiem – z narażeniem własnego życia – inni Ukraińcy, którzy wyżej cenią więzi międzyludzkie, niż chorą ideologię.

Pewne jest, że to najważniejszy film w reżyserskiej twórczości Wojciecha Smarzowskiego i zarazem film, który na długie lata stanie się tematem dyskusji historyków i nie tylko. Poza dyskusjami film ten daje o wiele więcej. Daje pamięć i świadectwo tragicznego losu tych, którzy zginęli podwójnie – najpierw zabici siekierami i widłami na Wołyniu, a potem zabici przez przemilczenie historii ich tragedii.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 14.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ad111" dnia 6 października 2016 o godzinie 8:59:17 napisał:
  Nareszcie...! :)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "..." dnia 6 października 2016 o godzinie 9:24:39 napisał:
  Najbardziej wyczekiwany film roku, pierwszy fabularny o Kresach
  0
  0
 • "„Dziękuję za rzeź wołyńską” - młodzi Ukraińcy komentują film „Wołyń”" dnia 6 października 2016 o godzinie 9:33:47 napisał:
  Wśród komentarzy znalazły się m.in. następujące wypowiedzi, głownie młodych Ukraińców: - Maksym Tkaczuk: Po prostu Lachy i Ormianie bardziej niż inni lubią krzyczeć o ludobójstwie. Przy czym przyczyną ludobójstw była ich szowinistyczna głupota. - Zachar Oprisko: Aż duma rozpiera za rodzimy kraj. Wyrżnęliśmy lachów, wyrżniemy i kacapów (133 polubienia posta). - Maksym Tkaczuk: A kto ponosi winę za to, że AK napadała na ukraińskie wioski na Wołyniu, tylko dlatego, że Ukraińcy nie popierali i nie pomagali AK, lecz pomagali UPA. No i za te napaści Polacy otrzymali odpowiedź. - Ołeksandr Kuzik: Co sobie myślą te polskie ścierwa? - Wołodymyr Tokar: Polacy doigrają się wreszcie z tymi swoimi urazami historycznymi. - Igor Mazjejka: Dziękuję za rzeź wołyńską. Niski pokłon przed weteranami. Bez nich, nie byłoby tego arcydzieła. - Wład Sołowiow: Takie filmy są nam na rękę. Na Ukrainie bardzo dużo ludzi wierzy w to, że pszeki (pogardliwe określenie Polaków – red.) to nasi bracia. Takie filmy otwierają Ukraińcom oczy. - Larissa Nołnemna: Niech lepiej nagrają film o operacji „Wisła”. (…) o tym, jak AK paliła całe wsie i mordowała Ukraińców. - Igor Ejsmont: Czy tylko ja odczuwam dumę, że daliśmy w mordę tym sukinsynom, którzy tak długo się nad nami znęcali? - Z mojego doświadczenia rozmów z Ukraińcami mogę stwierdzić, że poglądy przedstawione w komentarzach są coraz bardziej popularne – mówi Kresom.pl Maciejczuk. - Problem polega na tym, że dla zwykłego Polaka takie wypowiedzi pachną niesamowitym radykalizmem i staramy sie nie wierzyć, że takie poglądy mogą być na Ukrainie mainstreamem np. wśród młodzieży. Niestety, mogą i stają sie poglądami dominującymi. http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/dziekuje-za-rzez-wolynska-mlodzi-ukraincy-komentuja-film-wolyn-video-16-
  0
  0
 • "Jobot" dnia 6 października 2016 o godzinie 9:59:00 napisał:
  I na to warto i nawet trzeba pojsc :) A nie na jakies durnoty i fantazje watpliwej jakosci typu "Smolensk" od ktorych odcina sie nawet rezyser ;)
  0
  0
 • "Przyjaciel" dnia 6 października 2016 o godzinie 10:00:28 napisał:
  Zastanawia jedynie dlaczego film "Wołyń" na Festiwalu Filmowym w Gdyni praktycznie został pominięty ( dostał jedynie nagrodę za charakteryzację i zdjęcia oraz za najlepszy debiut aktorski dla Michaliny Łabacz grającej główną rolę kobiecą ) . Ciekawe czy werdykt jury był swojego rodzaju demonstracją czy rzetelną i neutralną oceną dzieła.
  0
  0
 • "r" dnia 6 października 2016 o godzinie 10:52:19 napisał:
  Ludzie nie chcą się babrać w historii dlatego w Gdynii film nie został doceniony,sprawa ważna ale zamojszczyzna nigdy nie była i ciągle nie jest uznawana za Polskę.Gdyby tak było zupełnie inne byłoby położenie tego regionu.Nie ma dobrej łącznosci komunikacyjnej,gospodarczej z Polską dlatego nie ma najmniejszych szans na nagłośnienie tematyki.Kresowa mgła zapomnienia jak zawsze spowije te ziemie
  0
  0
 • "do r" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:04:35 napisał:
  Aktualne pro - banderowskie sympatie ukraińców nie pozwalają nam Polakom tematu "Ludobójstwa" na Kresach zamiatać pod dywan. Historia kołem się toczy.
  0
  0
 • "kinomaniak" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:12:16 napisał:
  Szacunek dla reżysera za odwagę i zrobienie tego filmu, Niestety dekady za późno super jednak , że powstał.
  0
  0
 • "a" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:56:04 napisał:
  ja się wybieram do kina
  0
  0
 • "Polak" dnia 6 października 2016 o godzinie 11:57:16 napisał:
  Jobot jak zwykle błysnął durnotą. To jedno czym się może pochwalić
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 6 października 2016 o godzinie 12:36:12 napisał:
  Polecałbym film "Ogniomistrz Kaleń" E. i C. Patelskich z Wiesławem Golasem w roli głównej. Film drastyczny zwłaszcza zwłaszcza ostatnia scena. Film oddaje pewien klimat tamtych lat.
  0
  0
 • "jola" dnia 6 października 2016 o godzinie 12:54:21 napisał:
  Idę i moi znajomi też.
  0
  0
 • "kasia" dnia 6 października 2016 o godzinie 14:35:12 napisał:
  Ciekawy czy naprawdę sceny tak wbijają w fotel jak mówią krytycy
  0
  0
 • "..." dnia 6 października 2016 o godzinie 14:48:56 napisał:
  dużo ludzi wybiera się na ten film
  0
  0
 • "bede" dnia 6 października 2016 o godzinie 15:27:49 napisał:
  jutro na 17: 30
  0
  0
 • "." dnia 6 października 2016 o godzinie 15:45:52 napisał:
  Mam wątpliwości co do tego, że tym reżyserem jest Smarzowski. Tak samo jak miałem poważne zastrzeżenia do Ogniem i mieczem Hoffmana.
  0
  0
 • "Uważny" dnia 6 października 2016 o godzinie 19:49:19 napisał:
  Bardzo dobry tekst Panie Redaktorze!
  0
  0
 • "jesion" dnia 6 października 2016 o godzinie 20:41:47 napisał:
  A jak porównać Katyń do Wołynia i co było prawdziwym ludobójstwem .Skamlanie elit i polityków na temat Katynia , czy obrona biednych niewinnych dzieci ,kobiet i starców. Nikt nigdy za nimi się nie wstawił.Sami Polacy zamykaliśmy i zamykamy gęby na ten temat .Elity widzą tylko jednego wroga .OBY się nie przeliczyli .
  0
  0
 • "film" dnia 6 października 2016 o godzinie 21:20:23 napisał:
  Film budzi potężne emocje zarówno w kraju jak i za granicą. To jest temat , który łączy Polaków od lewa do prawa.
  0
  0
 • "oneb@jesion" dnia 7 października 2016 o godzinie 7:08:12 napisał:
  Katyń i Wołyń są tak samo ważne. Bez narodu nie byłoby elit, bez elit nie byłoby narodu.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "o oneb" dnia 7 października 2016 o godzinie 12:04:30 napisał:
  pięknie to ująłeś oneb
  0
  0
 • "klm" dnia 9 października 2016 o godzinie 14:19:23 napisał:
  "jesion" - poruszyłeś bardzo istotną kwestię, z całym szacunkiem ale w Katyniu ginęli policjanci, którzy na rozkaz sanacyjnej władzy strzelali/mordowali strajkujących polskich chłopów... "oneb@jesion" z tymi elitami to bym nie przesadzał, w XVIIIw.swą prywatą i sprzedajstwem doprowadziły do rozbiorów Polski, a we wrześniu 1939r. tchórzliwie/haniebnie uciekły z kraju pozostawiając Polaków na pastwę hitlerowców i sowietów... Pamiętajmy o tym...
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400 29 minut temu
Był: http://zamosc.tv/tv/13955-lech-wal...
Thomas 47 minut temu
No i co był?...
historyk
Jestem przeciwny wymazywaniu z historii ...
zamościak
pokłon przed wejściem i możesz wejś...
L11A
Kabareciarze słuchajcie uważnie, warto...
kibic
Gratulacje dla Padwy za drugie miejsce, ...
Thomas
Liczę na to, że Portal umieści w ca...
le cho
Przyjdę, bo każde jego publiczne wyst...
.
Problemy niepełnosprawnych dzieci i ma...
...
Po co się jeden z drugim męczysz ... n...
observer
Za Pana osiągi - CZAPKI Z GŁÓW. Chyl...
racja
Powodzenia Panie Trenerze wydaje się ,...
L.
Mało napisał? Bo im mniejszy tekst, ty...
22-400
"Artykuł", jak niemal wszędzie, słaby...
KL.
Następna taka konferencja niemiecko-pol...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny